شومینه هیزمی

شومینه هیزمی(Wood fireplace) ، فضایی داخلی برای گرم كردن ساختمانهایی است كه آتش در آتشدان قرار می گیرد. شومینه ها از نظر سوخت ، شکل ظاهری و موقعیت مکانی در ساختمان چندین نمونه هستند ، از جمله بخاری های چوبی ، برقی ، گازی ، اتانولی ، دیواری ، نبشی ، دوار ، معلق ، بدون قاب و دو طرفه. برای ساخت شومینه هیزمی و انواع دیگر شومینه با گروه معماری آرسس تماس بگیرید.

شومینه های چوبی قدیمی ترین نوع شومینه هستند و همانطور که از نامش پیداست از چوب به عنوان سوخت استفاده می کنند. یک شومینه هیزمی با صدای آرامش سوزاندن چوب و جلوه ای زیبا ، لطافت و عاشقانه بودن را به فضای خانه می افزاید. این نوع معمولاً در فضاهای باز استفاده می شود و به دلیل مصرف چوب می تواند برای منابع طبیعی و معمولاً در ویلاهای سبک کشور (یا همان طبیعت کشور که در دکوراسیون داخلی بسیار محبوب است) خطرناک باشد. استفاده می کند.

ساخت شومینه هیزمی مدرن

شومینه هیزمی سنتی

شومینه هیزمی سنتی ، پر از زغال سنگ یا چوب بریده در یک شب سرد زمستانی ، ویژگی نهایی دوره است. خانه های دورهمی اغلب به دلیل سرد بودن و گرم شدن آن بسیار مشهور هستند ، اما یک شومینه فضای دنج و راحتی را ایجاد می کند. شومینه ها اشکال مختلفی دارند ، از مدل بزرگ موجود در خانه های اولیه ، تا  چدنی ، مرمر و چوبی دوره گرجستان و ویکتوریا.

بسیاری از شومینه ها در دهه 1960 ساخته شدند و با بخاری برقی جایگزین شدند ، اما مدها می آیند و می روند و اکنون تشویق ساخت یک شومینه بازهم محبوب شده  است.بنابراین ، اگر می خواهید یک شومینه هیزمی سنتی در خانه خود بگنجانید ، انتخاب بهترین ایده های سنتی طراحی شومینه را بررسی کنید. برای ایده های بیشتر در مورد اتاق نشیمن ، راهنمای الهام بخش ما را از دست ندهید. بیشتر ایده های اتاق نشیمن سنتی را نیز در گالری ما مشاهده کنید.

نصب شومینه در طراحی دکوراسیون منزل یا طراحی دکور پذیرایی ، طراحی دکوراسیون رستوران و کافه یکی از رایج ترین قسمت هایی است که بیشتر افراد علاقه مند به داشتن یکی از انواع آن هستند. با توسعه سبک های طراحی داخلی ، دیگر به فضای زیادی برای اجرای شومینه نیاز نداریم. اگر فضای داخلی ساختمان شما کوچک است یا در حیاط ویلا یا باغ خود شومینه می خواهید ، می توانید انواع شومینه ها از جمله مدل شومینه سنتی را در اینجا ببینید.

ساخت شومینه گازی

شومینه هیزمی آماده

اگرچه امروزه در بازار گزینه های زیادی برای گرم کردن خانه وجود از جمله بخاری برقی و گازی می توانیم بگوییم که شومینه هیزمی آماده نیز در بازار وجود دارد البته از نوع چدنی که می توانید تهیه کنید ولی اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم هیچ کدام جایگزین شومینه هیزمی طبیعی را نمی دهند صدای سوختن چوب در فضای خانه و ویلا یک آرامش خاصی به شما میدهد.

علاوه بر آن نور حاصل از سوختن چوب یک فضای رمانتیک و عاشقانه برای شما ایجاد می کند که پیشنهاد ما برای شما ساخت شومینه است به هر مدلی که بخواهید است که می توانید با ما تماس بگیرید . گروه معماری آرسس با بیش از 10 سال سابقه در ساخت انواع شومینه مفتخر است شما را در این امر یاری دهد.با ما تماس بگیرید

 ۰۹۱۲۷۹۲۷۹۰۴، 

۰۹۳۰۰۱۴۵۱۳۱

ساخت شومینه کوچک

علت دود دادن شومینه هیزمی

دود دادن شومینه هیزمی یکی از بدترین مواردی است که ممکن است برای هر کسی که از آن استفاده می کند اتفاق بیفتد. حتی اگر میزان دود خارج شده از شومینه کم باشد ، ممکن است سلامت افراد را به خطر بیندازد و مشکلات دیگری ایجاد کند. بررسی علت دود دادن شومینه و از بین بردن آن یکی از مهمترین و حساس ترین تمرینات برای هرکسی است که از این دستگاه استفاده می کند. در این راهنما ، در مورد مهمترین علل دود شومینه و راههای جلوگیری یا از بین بردن آنها صحبت خواهیم کرد.

 • بسته بودن خروجی
 • خروجی شومینه بسیار مهم است. قفل شدن یا مشکل دیگر در این قسمت ممکن است باعث ایجاد دود شود. قبل از اشتعال مشعل ، از باز بودن دودکش و کانال اطمینان حاصل کنید. اگر بخاری بعد از مدتی دود کرد ، بهتر است ابتدا این بخش را بررسی کنید.
 • کف‌سازی نامناسب

 • اگر هیزم را مستقیماً روی کف شومینه قرار دهید ، ممکن است باعث دود شود. این دود ممکن است با سوزاندن سطح کف بخاری تولید شود. توصیه می شود که چوب ها را روی تخته ای از مش فلزی یا سایر مواد غیر قابل احتراق قرار دهید.
 • کف و خروجی نامتناسب

 • عامل دیگری که ممکن است باعث دود شومینه شود ، اندازه نامتناسب کف و دهانه شومینه است. کار این دو بخش باید مطابق با استانداردهای خاص مهندسی انجام شود ، در غیر این صورت دود حاصل از سوختن مشعل به سمت بالا و در نهایت خروجی لوله دودکش هدایت نمی شود. این استانداردها بر اساس مهندسی ساختمان شومینه تهیه و اجرا می شوند. به همین دلیل توصیه می شود اجرای شومینه خود را به یک طراح داخلی با تجربه بسپارید.گروه معماری آرسس
 • مشکل دیوار پشتی

 • شومینه ها به گونه ای ساخته می شوند که دیوار پشت آنها کمی به بیرون خم شود. این منحنی دود را به سمت بالا و به سمت خروجی دودکش هدایت می کند. اگر این معیار مهم در شومینه رعایت نشود ، در این صورت دود حاصل از سوزاندن هیزم به جای دودکش و بیرون ساختمان به خارج از بخاری و داخل خانه هدایت می شود.
 • حجم نامناسب هیزم

 • اگر حجم هیزم در آتش بیش از اندازه استاندارد شومینه باشد ، تقریباً  شومینه دود می کند. باید از نصاب شومینه خود در مورد این معیار سال کنید. اندازه استاندارد هیزم برای هر شومینه معمولاً با توجه به مهندسی داخلی آن و محیط داخلی شومینه محاسبه می شود.
 • مشکل لوله خروجی

 • لوله دودکش باید استاندارد باشد. این استاندارد شامل مواد و اندازه است. اگر قطر دودکش کمتر از حد استاندارد باشد ، در این صورت دود حاصل از احتراق از آن عبور نمی کند و به خانه برمی گردد. سطح دودکش نیز بر اساس اندازه شومینه تعیین می شود. بنابراین نمی توانید از دودکش برای دو شومینه در اندازه های مختلف استفاده کنید.
 • اندازه لوله بیرون از ساختمان

 • اندازه قسمت خروجی لوله دودکش که از بالای ساختمان خارج می شود نیز دارای استاندارد خاصی است. این معیار براساس اندازه استاندارد آتش که هر شومینه می تواند تحمل کند محاسبه می شود. اگر اندازه لوله منتهی به بیرون دودکش ساختمان شما کمتر یا بیشتر از اندازه استاندارد باشد ، قطعاً شومینه شما دود می کند.
 • مشکل کلاهک

 • هودها مانند بخاری های گازی از اهمیت زیادی در اجاق ها برخوردار هستند. این پوشش باید به شکل T و در خارج از ساختمان در ارتفاع استاندارد نصب شود. بسیار مهم است که قسمت بیرونی شومینه همیشه باز باشد ، در غیر این صورت دود حاصل از احتراق به داخل خانه خارج می شود. هرگز از کلاه هایی استفاده نکنید که شکل هندسی آنها غیر از شکل T باشد.این کلاه ها می توانند برای شما بسیار خطرناک باشند.

direct vent natural gaspropane fireplace insert

ابعاد شومینه هیزمی

اگر ابعاد کف شومینه طبیعی باشد ، مثلاً 80*60، و شما می خواهید ارتفاع دودکش بیش از 50 سانتی متر باشد ، پس لوله دودکش باید متناسب با ارتفاع از 30*20 سانتی متر باشد ، به عنوان مثال ، اگر ارتفاع 60 سانتی متر باشد ، لوله دودکش باید 40*30 سانتی متر باشد.ابعاد استاندارد شومینه هیزمی می باشد.
هرچه ارتفاع لوله بیشتر باشد ، اندازه آن بیشتر است. اگر لوله دودکش گرد باشد ، پس ابعاد باید بیشتر باشد زیرا حجم خروجی لوله گرد از لوله مکعب مستطیل کمتر است (محاسبات مهندسی). دودکش باید عمود بر آتش باشد و خم شدن و زانو زدن آن ممنوع است.
اگر اکسیژن در محیط کم است ، یک لوله فلزی را خارج از کف بخاری نصب کنید تا در صورت کمبود اکسیژن ، اکسیژن خارج را جذب کند. نصب یک لوله اکسیژن را در نظر بگیرید تا خاکستر نفوذ نکند و مسیر را مسدود نکند.
حتما از پوشش هایی که در مقاله ها توصیه کردم استفاده کنید ، هود باید دارای حجم خروجی بیشتری باشد ، در واقع باید ضد باران باشد. توجه داشته باشید که هوای سرد بیرون تأثیر زیادی در مکش بخاری دارد ، ممکن است یک بخاری ایده آل باشد و در هوای سرد نیز به خوبی کار می کند ، اما وقتی هوای بیرون گرم باشد ، عملکرد اجاق گاز مختل می شود.

نقشه ساخت شومینه هیزمی

نقشه ساخت شومینه نفشه ساخت شومینه نفشه ساخت شومینه هیزمی

شومینه هیزمی کنج

در برخی موارد ، سازه های شومینه در معماری به گونه ای انتخاب می شوند که در قسمت کنج دیوار یا در همان گوشه دیوار قرار بگیرند و برای تزئین شومینه ها در این قسمت ، تقارن عامل مهمی در زیباتر جلوه دادن آنهاست. می توانید از آنچه قبلاً ذکر کردیم استفاده کنید. سعی کنید از تزئینات بزرگ دودکش در گوشه استفاده نکنید و باعث نشوید که گوشه خانه بسته به نظر برسد.

در پاییز که به سلطان فصل معروف است و تنوع رنگ آن بسیار جذاب و گرم است ، دکوراسیون منزل رنگ و بویی خاص پیدا می کند و وسایل گرمایشی در خانه های مختلف به قسمت مهمی از خانه ها تبدیل می شوند. شومینه یکی از وسایل گرمایشی است که در فصل پاییز در خانه ها غالب است. این فصل آنقدر زیبایی دارد که اگر می خواستیم در مورد آن صحبت کنیم ، از موضوع اصلی فاصله زیادی خواهیم داشت.

ساخت شومینه کوچک

شومینه هیزمی در فضای باز

اولین نکته در هنگام ساخت یک شومینه هیزمی در فضای باز مکان است. نقطه کانونی حیاط پشتی شما یک منطقه پرطرفدار است. آیا می توانید آن را در مجاورت خانه خود ، روی پاسیو قرار دهید یا آن را در حیاط پشتی ، در یک مکان نشیمن جداگانه قرار دهید؟
برخی از عواملی که ممکن است در تصمیم شما تأثیر بگذارند شامل اندازه فضای زندگی در فضای باز شما و اینکه آیا شومینه فضای باز شما با هیزم می سوزد یا از پروپان یا گاز طبیعی تأمین می شود.
اگر قصد دارید آن را با چوب یا پروپان سوخت دهید ، می تواند یک ساختار قابل حمل باشد و می توانید آن را کم و بیش در هر کجا از فضای بیرونی خود قرار دهید. گاز طبیعی معمولاً از خانه تأمین می شود ، که لزوماً به این معنی نیست که شومینه شما باید مستقیماً در مجاورت خانه قرار داشته باشد.
در مرحله بعدی باید در مورد طراحی شومینه هیزمی فضای باز خود فکر کنید. بسیاری از صاحبان خانه ها سبک “توکار” را انتخاب می کنند و شومینه را به یک دیوار خارجی از خانه یا یک دیوار دیگر در فضای بیرون متصل می کنند. 
برخی دیگر شومینه ای مستقل را ترجیح می دهند ، حتی ممکن است قابل حمل باشد. برای هر دو نوع شومینه در فضای باز یا مستقل ، بنابراین می توانید انتخاب کنید که با چه موادی شومینه خود را تزئین کنید. آجرها ، انواع مختلف سنگ ، سنگ مرمر و حتی شیشه های مقاوم در برابر آتش از گزینه های زیادی هستند که در دسترس هستند.

ساخت شومینه هیزمی در باغ

هزینه ساخت شومینه هیزمی

ساخت شومینه هیزمی  مدت هاست که مورد استفاده قرار می گیرند و از چوب به عنوان سوخت برای آنها استفاده می شود. اما یکی از مهمترین مشکلات این نوع شومینه این است که قیمت ساخت شومینه چوبی از قیمت ساخت شومینه گازی بالاتر است و علاوه بر این ، سوخت مورد نیاز یک شومینه چوبی ، یعنی هیزم همیشه در دسترس نیست و البته کنترل گرمای تولید شده توسط این اجاق گاز به راحتی قابل انجام است. . با این حال ، او به دلیل زیبایی این نوع شومینه و احساس تداعی کننده طبیعت ، هنوز طرفداران زیادی داشت.

عوامل موثر بر هزینه ساخت شومینه

شومینه ها مدل های مختلفی دارند و هزینه ساخت شومینه  با توجه به نوع مواد استفاده شده ، مواد و مدل و همچنین مصرف سوخت با هزینه ساخت شومینه چوبی متفاوت است. وقتی می خواهید از قیمت ساخت شومینه چوبی مطلع شوید و برای انجام آن به بازار بروید ، خواهید دید که هر نوع شومینه بسته به کیفیت ساخت شومینه هزینه متفاوتی دارد.

انتخاب شومینه با کیفیت بالا علاوه بر دوام و زیبایی می تواند برای شما ایمن تر باشد ، به عنوان مثال انتخاب شومینه برقی هزینه های شما را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد. عوامل موثر در هزینه ساخت شومینه گاز یا چوب را می توان به شرح زیر ذکر کرد:

نوع مشعل: بسته به نوع شومینه که می خواهید در خانه خود استفاده کنید ، قیمت ساخت متفاوت خواهد بود. انواع مختلف شومینه ها شامل  گاز ، برق ، الکل و چوب است.

اندازه شومینه: اندازه شومینه بسته به منطقه منزل ، محل نصب و طراحی فضای خانه و همچنین سبک آن متفاوت است. بنابراین اندازه شومینه در تعیین قیمت ساخت شومینه چوبی موثر خواهد بود.

سادگی و پیچیدگی طراحی: البته هرچه طراحی شومینه پیچیده تر باشد ، نصب اجاق گاز گران تر است. در شومینه ها که اغلب به دنبال زیبایی و تزئینات هستند ، جزئیات نقش مهمی در طراحی دارند. بنابراین وجود جزئیات بیشتر و طراحی های ظریف در ساخت شومینه باعث افزایش هزینه ساخت شومینه روی دیوار می شود.

ساخت شومینه هیزمی

1/5 - (1 امتیاز)

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!