ساخت شومینه آجری

ساخت شومینه آجری (Making a brick fireplace)  را می توان با تأمین منبع احتراق و هوای منشعب از قسمت خارجی سازه ، از نظر انرژی صرفه جویی کرد. جزئیات و ساخت مناسب همچنین می تواند به عملکرد کلی شومینه از نظر بهره وری انرژی و یکپارچگی سازه کمک کند. الزامات کد ساختمان اغلب پیکربندی شومینه و همچنین اندازه اجزا را کنترل می کند.

معرفی

این یادداشت های فنی شامل جزئیات و تکنیک های ساختمانی پیشنهادی است که اگر برای اجرای یک طراحی مناسب استفاده شود ، یک شومینه کاربردی و با مصرف انرژی به دست می آورد. همین موارد در مورد ساخت شومینه معمولی در مواردی که مقررات مربوط به سیستم تأمین هوای خارجی حذف شود ، قابل اجرا هستند.

این دومین سری از یادداشت های فنی است که به طراحی و ساخت شومینه ها و دودکش ها می پردازد. یادداشت های فنی 19 اصلاح شده شامل یک بحث جامع در مورد طراحی شومینه و انتخاب مواد است. سایر یادداشت های فنی گروه معماری آرسس به طراحی و ساخت شومینه مسکونی و صنعتی می پردازد.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

 ۰۹۱۲۷۹۲۷۹۰۴، 

۰۹۳۰۰۱۴۵۱۳۱

ساخت شومینه آجری

آموزش ساخت شومینه آجری

عمومی

شومینه های کم مصرف فقط با شومینه های معمولی تفاوت کمی دارند. توصیه های مربوط به ساخت یک شومینه کم مصرف شامل اندازه مناسب و مکان یابی منبع هوای خارجی برای احتراق و هوای منعطف است. عملکرد شومینه و سایر دستگاه ها مانند صفحه های شیشه ای نیز ممکن است عملکرد شومینه را تحت تأثیر قرار دهد. 

با این حال ، در این یادداشت های فنی به آنها پرداخته نشده است. صرف نظر از اینکه در طراحی و جزئیات فرآیند چقدر دقت شده است ، ساخت شومینه یک عامل مهم برای عملکرد شومینه است. بنابراین ، طراح باید با روش های ساخت شومینه آجری در محلی که شومینه در آن ساخته می شود ، آشنا باشد.

مهم نیست که تنظیمات شومینه توسط طراح انتخاب شده باشد ، چندین ویژگی مشترک وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. شومینه ها ، همانطور که در این یادداشت های فنی توضیح داده شده است ، برای سوزاندن چوب است و به طور خاص برای سوخت هایی که بیش از دمای تولید شده توسط احتراق چوب تولید می کنند ، طراحی یا ساخته نشده است. عملکرد اصلی شومینه مهار آتش به صورت ایمن و رساندن گرما به فضاهای قابل سکونت است.

مجموعه شومینه باید از مواد قابل احتراق جدا شود. الزامات کلی گنجانده شده در بسیاری از کدهای ساختمانی عبارتند از: (2) در صفحه موازی با دیوار جلوی شومینه ، مواد قابل احتراق نباید در فاصلله 150 میلی متر از دهانه شومینه قرار گیرند. (3) مواد قابل احتراق در فاصله 300 میلی متر از دهانه شومینه نباید برای هر اینچ فاصله از دهانه بیش از 1/8 اینچ (3.2 میلی متر) باشد. بحث خاص تری درباره این الزامات یا تغییرات ممکن است توسط کدهای ساختمانی محلی ارائه شود.

تمام قسمتهای خالی داخل بدنه شومینه از پی از طریق دودکش باید کاملاً با آجر در محل خود پر شود. تنها استثنا راه عبور هوا ، خاکستر  است. فضای هوایی (25 میلی متر) بین محفظه احتراق و آجرکاری اطراف آن و فضاهای خالی عملکرد شومینه ، مانند محفظه دود

پركردن خلا vo نا كارآمد در مجموعه شومینه به طور كامل باعث افزایش كارایی و دوام آن و همچنین یكپارچگی ساختاری و مقاومت در برابر نفوذ باران می شود. 

برای تعریف گرافیکی اجزای شومینه و بخشی از یک ساخت شومینه آجری با مصرف انرژی ، به شکل  مراجعه کنید.

ساحت شومینه آجری

 پایه شومینه

پایه

پایه شومینه و در نتیجه کل مجموعه شومینه و دودکش پشتیبانی می کند. بنابراین باید برای حمل این بارها طراحی شود. با این حال ، اکثر کدهای ساختمانی استفاده از مجموعه شومینه و دودکش را به عنوان یک عنصر ساختاری برای حمایت از سایر اجزای ساختمان مجاز نمی دانند. هنگام طراحی پی ، باید به شرایط و نوع خاک توجه شود. خاک  متراکم به طور کلی کافی خواهد بود ، با این حال ، برخی از انواع خاک یا وضعیت خاک ممکن است نیاز به تجزیه و تحلیل اضافی داشته باشد.

معمولاً در قوانین ساختاری لازم است که فونداسیون حداقل 12 اینچ (300 میلی متر) ضخامت داشته باشد و از نظر نقشه حداقل 6 اینچ (150 میلی متر) فراتر از هر صورت از آجر بر روی آن باشد. همچنین باید در یخ زدگی نفوذ کند تا “ارتفاع” احتمالی پی ، در هنگام یخ زدگی زمین ، کاهش یابد.

سیستم تامین هوای خارجی 

گزینه های زیادی برای روش های ساخت شومینه آجری و طرح راه عبور هوا و خاکستر وجود دارد که در این بخش مورد بحث قرار گرفته است. هنگامی که از جزئیات پیشنهادی متفاوت هستید ، عملکردی را که این قطعات ارائه می دهند و همچنین توصیه های سازنده برای نصب یک دستگاه خاص را به خاطر بسپارید.

سیستم تأمین هوای خارجی بخشی است که در نظر گرفته شده است تا با کاهش میزان هوای گرم شده از ساختار برای احتراق و کشش ، کارایی کلی شومینه را افزایش دهد. همانطور که قبلاً در این یادداشت های فنی بحث شد ، این ماده ممکن است حذف شود و در نتیجه ساخت شومینه معمولی انجام شود.

هوای خارجی برای احتراق ممکن است مستقیماً از قسمت خارجی یا از مناطق گرم نشده ساختمان  خارج شود. کدهای ساختمانی محلی ممکن است محل ورودی هوا را محدود کنند.  وقتی تنظیمات شومینه به ترکیب عملی مجرای عبور هوا در پایه منجر نمی شود ، ورودی ممکن است روی هر دیواره خارجی قرار داشته باشد. ورودی هر جا که باشد قرار دارد ، باید یک پنجره محافظ صفحه ای باشد که قابل بسته شدن است ، ترجیحاً یکی از قسمتهای داخلی ساختمان.

مسیر عبور هوا بطور کلی در مجموعه پایه گنجانیده شده است. وقتی به دلیل پیکربندی شومینه یا سطح گرید خارجی در شومینه ، عملی نباشد ، ممکن است با بالا بردن کوره ، شومینه تغییر کند یا راه عبور از مجاری تشکیل شده و به سیستم کف متصل شود یا در آن گنجانده شود. 

در بسیاری از مکان ها ، محیط مسیر عبور هوا باید عایق بندی شود ، به ویژه هنگامی که کانال  مجاور یا از مناطق گرم شده عبور می کند. بسیاری از مناطق گذرگاه هوا با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است که معمولاً از 6 تا 60 متر مربع (3870 تا 38700 میلی متر مربع) متغیر است. با این حال ، مناطق کوچکتر ممکن است جریان هوای با سرعت بالا و احتراق سریع تر داشته باشند ، به طور کلی منجر به دماهای بالاتر می شود ، که ممکن است نتایج منفی مانند  خراب شدن محفظه احتراق ایجاد کند.

مناطق بزرگتر نیز ممکن است با انتقال هوا بیش از نیاز احتراق  ، مشکل بالقوه ای را ایجاد کنند. هوای اضافی ، معمولاً زیر دمای اتاق ، ممکن است به داخل اتاق حاوی شومینه منتقل شود. انبساط حجمی این هوا به دلیل دیفرانسیل دمای داخلی و خارجی به طور کلی این مشکل را ایجاد می کند.

ورودی هوا باید در پایه یا دیواره های جانبی محفظه احتراق قرار داشته باشد. ورودی ها حتی اگر در دیواره عقب محفظه احتراق قرار داشته باشند نیز با موفقیت عمل کرده اند. هنگام قرار دادن ورودی در دیواره های محفظه احتراق باید مراقبت شود زیرا ممکن است افزایش هوا باعث دود و گازها به داخل اتاق شود.

 ورودی هوا باید مجهز به کنترل جهت و ولوم باشد ، به طوری که آتش به طور مساوی و به سمت عقب محفظه احتراق بسوزد. بنابراین ، بهترین عملکرد معمولاً زمانی حاصل می شود که ورودی در نزدیکی قسمت جلوی شومینه در محفظه احتراق واقع شده باشد.

ساخت دمپر ورودی هوا ، همانطور که در شکل 2 نشان داده شده است ، بسته به سایر اجزای موجود در سیستم تامین هوای خارجی ، از 6 تا 60 متر مربع (3870 تا 38700 میلی متر مربع) متغیر است. عامل مهم تأثیرگذار بر عملکرد شومینه ، عملکرد مناسب دمپر ورودی هوا است. باز شدن میراگر به موقعیتی که مساحتی از 2 تا 16 متر مربع (1300 تا 10300 میلی متر مربع) را تولید می کند ثابت شده است که در اکثر مناطق با موفقیت انجام می شود.

جزئیات ساخت شومینه آجری

اگر برای رسیدن به اندازه مناسب یا محل ورود هوا ، پیچ خوردگی لازم است ، باید به حداکثر پیش بینی افقی از نیمی (1/2) فاصله از سطح خاکستر تا نمای خارجی شومینه محدود شود ، شکل را ببینید. 3

ساخت شومینه آجری مرحله

حداکثر پیش بینی برای یک واحد نباید بیش از یک دوم (1/2) ارتفاع واحد یا یک سوم (1/3) عمق بستر باشد.

 خاکستر اغلب به دلیل مشکل پیکربندی ، مانند ساخت و ساز در سطح دانه ، یا عدم تمایل طراح یا مالک به داشتن چنین اجزایی در شومینه ، در طراحی گنجانده نمی شوند.

شکل 4 نمای پلان یک گذرگاه هوا و خاکستر را نشان می دهد. در صورت وجود فضای کافی برای پاکسازی ، درب تمیزکاری خاکستر ممکن است به سمت داخل ساختمان باشد. درب پاکسازی خاکستر باید فلزی باشد و کاملاً مناسب باشد تا نفوذ هوا کاهش یابد.

پشتیبانی از آتش

هنگامی که ساخت به مرحله نشان داده شده در شکل 4 می رسد ، فرم بندی محکم و غیر قابل احتراق ، مانند فلز ، در محل تنظیم می شود تا حاوی ریختن دال باشد. این مورد لازم است زیرا این فرم برای حذف غیرقابل دسترسی است و بنابراین بخشی دائمی از شومینه است. در ساخت دال بر روی درجه ، این نیاز لازم نیست مگر اینکه از یک کوره بلند استفاده شود.

 خاموشی هایی که باعث ایجاد شکاف در دال برای خاکستر و ورودی هوا می شوند باید طوری تنظیم شوند که تقریباً از 1 سانتی متر بالاتر از بالای دال تمام شده امتداد داشته باشند. این امر حذف فرم ها را تسهیل می کند. این تخته باید به درستی تقویت شود وقتی که از دیواره شومینه به سیستم کف تبدیل می شود یا از طریق مجرای هوا و ماسه خاکستر عبور می کند ، همانطور که در شکل 1 نشان داده شده است.

 این تقویت کننده همچنین در مقاومت در برابر تنشهای ناشی از درجه حرارتهای بالا که دال تحت آن قرار خواهد گرفت ، سودمند است. باید دقت شود که قسمت بالای دال تا حد ممکن تراز باشد تا دشواری قرار دادن پایه محفظه احتراق کاهش یابد.

ساخت شومینه مدرن آجری

نتایج مشابه ممکن است با از بین بردن دال بتونی و حمایت از کوره روی آجر حاصل شود. این امر با پر کردن محکم مجموعه پایه با آجر در محل انجام می شود. تخلیه خاکستر و مسیر عبور هوا با استفاده منطقی از پیچ خوردگی شکل می گیرد.

آتشدان

طرح محفظه احتراق بسیار مهم است زیرا محفظه باید در داخل آتشدان باشد اما هنوز از آن جدا نشده است. شکل 2 یک روش مکان یابی مناسب محفظه احتراق را نشان می دهد.

 هنگامی که ابعاد مورد نظر از جدول 1 انتخاب شد ، در یادداشت های فنی 19 تجدید نظر شده ، دیواره جلوی شومینه واقع شده و خط AA در موقعیت صورت داخلی قرار می گیرد. بعد ، نقطه I را روی این خط قرار دهید. نقطه I مربوط به خط مرکزی محفظه احتراق در جهت عمود بر خط موجود است.

با مربع زدن از نقطه I به داخل محفظه احتراق برای عمق محفظه ، نقطه II را تعریف می کند. ایجاد خطی که نقاط I و II را به هم متصل می کند منجر به خط BB می شود. از نقطه II ، عمودهای مربع شده به خط BB در هر جهت برای فاصله یک دوم (1/2) بعد دیواره محفظه عقب ، بنابراین نقاط c و d را تعیین می کند. در خط AA ، با اندازه گیری از نقطه I نیمه (1/2) بعد باز شدن شومینه در هر جهت ، بدین ترتیب نقاط a و b را تعریف می کند. اتصال این چهار نقطه (a ، b ، c و d) به رئوس نمای داخلی محفظه احتراق می دهد.

ساخت محفظه احتراق ترجیحی شامل آجر نسوز ، مطابق با ASTM C 64 و ملات شومینه مطابق با ASTM C 105 است. اتصالات ملات شومینه باید 1/16 تا 3/16 اینچ (1.6 تا 4.8 میلی متر) ضخامت داشته باشد تا حرکات حرارتی کاهش یابد و خراب شدن مفصل ملات.

 هنگام استفاده از ملات شومینه ، اتصالات ملات بسیار نازک را می توان با استفاده از روش “Pick and Dip” بدست آورد. این شامل غوطه وری واحد در مخلوط پر  شومینه و قرار دادن سریع آن در موقعیت نهایی است. اتصالات ملات فقط به اندازه کافی ضخیم هستند که بتواند بی نظمی ابعادی در واحد در حال نصب را فراهم کند.

ساخت شومینه آجری  قابل قبول شامل استفاده از آجر Grade SW مطابق با ASTM C 62 یا ASTM C 216 و ملات سیمان و آهک پرتلند نوع N یا Type O مطابق با ASTM C 270 یا BIA طراحی M1-72 است. نوع N یا Type O ، ملات سیمان-آهک پرتلند نیز ممکن است با گزینه آجر نسوز استفاده شود. اتصالات ملات باید حداکثر به 1/2 اینچ (12.7 میلی متر) محدود شده و به درستی پر شود ، در نتیجه هنگام استفاده از ملات آهک سیمان پرتلند ، یک پروفیل مقعر ایجاد می شود.

آجرهای احاطه شده در محفظه احتراق ممکن است هم زمان با محفظه احتراق و یا بعد از اتمام آن برداشته شوند. در هر صورت ، باید یک آجر چینی کامل در اطراف محفظه احتراق وجود داشته باشد ، تا فضای خالی ایجاد شده به طور کامل پر شود و حداقل 1 در داخل آن حفظ شود. فضای هوایی (25 میلی متر) بین آجر نسوز و آجرهای اطراف آن را ببینید (شکل 2). هدف این ماده پاک نگه داشتن فضا از انسداد است. فضای هوایی یا مواد غیر قابل احتراق فشرده ، با جداسازی محفظه احتراق ، تنش ناشی از حرکات حرارتی را کاهش می دهد.

دیوار پشت آجر نسوز در پشت آتشدان باید حداقل 8 اینچ (200 میلی متر) ضخامت داشته باشد. برای حمایت از دودکش های بالاتر ممکن است ضخامت بیشتری لازم باشد.

به استثنای دیوارهای محفظه احتراق ، اتصالات دیواری باید در همه تقاطع هایی که دیوار به صورت سنگ تراشی بسته نشده است ، استفاده شود. این گره ها باید حداکثر 16 اینچ (400 میلی متر) به صورت عمودی فاصله داشته باشند و حداقل 2 اینچ (50 میلی متر) در اتصالات بستر سنگ تراشی آجر تعبیه شوند.

تقویت مفصل افقی نیز ممکن است مفید باشد ، خصوصاً در گوشه های دال های مجاور و در محوطه اطراف دیواره های اتاق احتراق. این احتیاط باید به کاهش ترک خوردگی در این مناطق کمک کند.

دیواره های اتاق احتراق باید از آجر نسوز باشد. آجر نسوز ممکن است با هر صورت در معرض گذاشته شود. با این وجود ، اگر از آجر Grade SW استفاده شده است ، باید فقط به صورت افقی قرار داده شود زیرا ممکن است به اندازه آجر نسوز دوام نداشته باشد.

به مدت سی (30) روز پس از ساخت ، نباید در اتاق احتراق آتش سوزی کرد. آتش سوزی قبل از این دوره زمانی رطوبت لازم برای عمل آوری مناسب ملات را از بین می برد.

لنگه ها

هنگام قرار دادن لنگه در بالای دهانه شومینه و لنگه بالای دمپر ، باید یک ماده فشرده و غیر قابل احتراق ، مانند عایق از نوع الیافی ، در انتهای لنگه جایی که در آجر تعبیه شده قرار گیرد. این احتیاط ابزاری برای مقابله با خصوصیات انبساط متفاوت سنگ تراشی و فولاد است که تمایل به ایجاد تنش در سنگ تراشی و ایجاد ترک دارد.

استفاده از لنگه بالای دمپر بسیار توصیه می شود. لنگه او فراهم شده است تا سنگ تراشی مستقیماً روی دمپر فلزی که تحت درجه حرارت بسیار بالا و حرکات حرارتی با شدت زیاد قرار دارد ، نباشد. تمام لنگه های استفاده شده در شومینه باید در هر انتها حداقل 4 اینچ (100 میلی متر) بر روی سنگ تراشی آجر باشد.

دمپر

سپس میراگر با استفاده از همان ملات استفاده می شود که در محفظه احتراق استفاده شده است. این امر با پخش بستر ملات ، به اندازه کافی ضخیم برای اطمینان از تنظیم سطح دمپر و مهر و موم که از نشت گاز و دود جلوگیری می کند ، انجام می شود. دمپر نباید در هاون تعبیه شود ، بلکه فقط باید روی بستر نازک تنظیم شود.

مجموعه دمپر فقط باید با آجر که روی آن قرار دارد تماس داشته باشد. برای اطمینان از این امر ، به محض نشستن مجموعه دامپر ، باید آن را با ماده ای غیر قابل احتراق ، قابل انعطاف ، مانند عایق الیافی ، پیچید ، شکل 5 را ببینید.

مراحل ساخت شومینه مراحل ساخت شومینه اجری

دودکش

با شروع از سطح قفسه دود ، قسمت جلویی و دو طرف محفظه دود به داخل حلقه می شوند و دیواره عقب به صورت عمودی ساخته می شود. این تضمین پشتیبانی کامل از محیط برای آستر دودکش است. محدودیت های هشدار دهنده برای این جز component توسط خود تنظیمات شومینه تعیین می شود.

 حداکثر برای هر واحد ، فاصله افقی ای است که می توان علامت گذاری کرد ، تقسیم بر تعداد دوره ها از پایین آستر دودکش تا اولین دوره آجدار است. محدودیت های معمول برای دیوارهای پیچشی در این منطقه از شومینه قابل اجرا نیست زیرا نرده ها به طور مداوم به صورت جانبی توسط سنگ تراشی مجاور پشتیبانی می شوند. دو دوره آخر قبل از آستر دودکش باید به عنوان عنوان تنظیم شود. این هدرها باید به طولی برش داده شوند که پشتیبانی محیطی کاملی از آستر دودکش را فراهم کند ، بدون اینکه مانع باز شدن آستر دودکش شود.

 دودکش ممکن است یک سطح صاف یا منحنی باشد ، برای کمک به جریان در محفظه دود ، شکل 5a را ببینید. كل محفظه دود باید ذوب شود. باید اطمینان حاصل شود که قفسه دود به دلیل ملاحظات مشابه جریان ، از پس مانده ها و آوارهای ملات در امان مانده است. این کار ممکن است با قرار دادن ماده ای مانند کیسه سیمان خالی یا پلاستیکی بر روی قفسه دود در حین ساخت محقق شود. هنگامی که ساخت و ساز به پایان رسید ، می توان آن را از طریق دمپر خارج کرد و هر ماده خارجی را با خود به همراه آورد.

خلاصه

این یادداشت فنی جزئیات و تکنیک های پیشنهادی ساخت و ساز شومینه های مسکونی یک را آورده است. سایر یادداشت های فنی این مجموعه به طراحی شومینه و همچنین طراحی و ساخت دودکش مسکونی و صنعتی می پردازد. تأكيد بر طرز كار و روشهاي صحيح ساخت و ساز شده است.

لازم به ذکر است که تمام طرح های شومینه ، هرچقدر هم پیچیده باشند ، تجربی هستند و براساس عملکرد قبلی تنظیمات خاص طراحی شده اند. هرگونه تغییر در این پیکربندی ها یک طرح “آزمایشی” ایجاد می کند. در حالی که انحرافات کوچک از ابعاد و نسبت های داده شده ممکن است تأثیر کمی داشته یا هیچ تأثیری در عملکرد داشته باشد ، تغییرات بزرگتر باید به دقت مورد توجه قرار گیرند زیرا ممکن است تأثیرات منفی جدی بر عملکرد شومینه داشته باشند.

اطلاعات و پیشنهادات مندرج در این یادداشت های فنی بر اساس داده های موجود و تجربه کارکنان فنی موسسه آجر آمریکا است.

این اطلاعات باید به عنوان توصیه ها و پیشنهادهای لازم برای در نظر گرفتن طراحان ، متصدیان و صاحبان ساختمان ها هنگام پیش بینی طراحی ، جزئیات و ساخت شومینه های مسکونی یک چهره شناخته شود. تصمیم نهایی در مورد استفاده یا عدم استفاده از این توصیه ها و انواع محصولات در شومینه های ساختمانی آجری در صلاحیت موسسه آجر آمریکا نیست و باید به عهده طراح یا مالک پروژه باشد.


ساخت شومینه گازی مدرن و زیبا

 

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!