محوطه‌سازی باغ

محوطه‌سازی باغ

کسانی که در خانه خود باغ دارند می‌توانند با محوطه‌سازی باغ در زیباسازی محیط زندگی خود تلاش کنند.

امروزه با توجه به شلوغی شهرها و کاهش فضای سبز لزوم بر این است که در باغ‌ها محوطه‌سازی کنید تا بتوانید در روزهای تعطیل ساعاتی را در آن استراحت کنید و آسوده خاطر باشید.

به همین دلیل طراحان ساختمان همواره تلاش می‌کنند با به کار بردن المان‌هایی باغ‌ خانه و ویلای شما را به بهترین شکل آرایش کنند.

حال اگر شما قصد داشته باشید برای باغ خود محوطه‌سازی کنید می‌توانید قبل از شروع کار اطلاعات خود را در مورد فرآیند این کار و نحوه انجام آن افزایش دهید تا انتخاب درست تری داشته باشید. به همین دلیل توصیه می‌کنیم این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

محوطه سازی باغ

محوطه‌سازی باغ با المان‌های تزیینی

در محوطه‌سازی حیاط باغ لازم است شما از المان‌های مختلفی برای زیباسازی آن استفاده کنید.

در انتخاب المان‌ها نتیجه نهایی را کارفرما می‌گیرد؛ اما شما نیز می‌توانید برای زیباتر شدن باغ توصیه‌هایی را به آن‌ها ارائه دهید.

در حال حاضر در محوطه‌سازی باغ متدهایی را به کار می‌برند که در ادامه به رایج‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

المان های محوطه سازی باغ

ساخت استخر در محوطه‌سازی باغ

ساخت استخر یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در محوطه‌سازی حیاط باغ در نظر می‌گیرند.

این استخرها بسته به فضای باغ می‌توانند بزرگ یا کوچک باشند. استفاده از استخر نه تنها می‌تواند فضای باغ را زیباتر کند بلکه جنبه ورزشی و تفریحی داشته و شما می‌توانید در آن شنا کنید.

در حال حاضر استخرها را در باغ به شکل‌های مختلفی بر اساس طراحی ساختمان، فضای استخر و آب و هوای منطقه طراحی می‌کنند. دقت کنید که اگر شما در منطقه کم آبی زندگی می‌کنید نمی‌توانید برای باغ خود یک استخر ایجاد کنید؛ زیرا تامین آب آن مشکل خواهد بود.

ساخت استخر در محوطه سازی باغ
ساخت استخر در باغ

ایجاد آلاچیق در محوطه‌سازی حیاط باغ 

در محوطه‌سازی حیاط باغ حتما برای خود یک آلاچیق طراحی کنید. آلاچیق از قدیم‌الایام در باغ‌ها بودند و تاکنون نیز از آن‌ها با طراحی‌ها ساده و شیک در محوطه‌سازی حیاط باغ استفاده می‌شوند.

به همین دلیل شما برای طراحی باغ خود باید از این المان‌ها استفاده کنید. آلاچیق‌ها در تابستان به عنوان سایبان استفاده می‌شوند که شما می‌توانید برای لذت بردن فضای باغ در آن جا بنشینید و استراحت کنید.

معمولا در آلاچیق‌ها میز و صندلی برای نشستن و خوردن غذا وجود دارد که آن را به شکل‌های مختلفی طراحی می‌کنند.

استفاده از آلاچیق‌ها، تنها به تابستان محدود نمی‌شود. بلکه شما در زمستان نیز می‌توانید با ایجاد آتشکده‌هایی در آن استراحت کنید.

در آلاچیق‌های مسقف می‌توانید در هوای بارانی نیز بنشینید و از طبیعت باغ لذت ببرید. در ساخت آلاچیق باید دقت کنید که امکان دید به همه جا وجود داشته باشد و فاصله زیادی با در ورودی خانه باغ نداشته باشد.

 

ساخت الاچیق در باغ

استفاده از دیوار سبز در محوطه‌سازی باغ

دیوارهای سبز که با گل و گیاهان مختلفی تزیین می‌شوند می‌توانند در همان لحظه اول نظر هر کسی را به خود جلب کنند.

این دیوارهای سبز ضمن این که زیبایی خاصی دارند می‌توانند در کاهش آلایندگی‌های هوا موثر باشند. دیوارهای سبز به عنوان نقطه کانونی در باغ‌ها به شمار می‌آیند و در قسمت‌های مختلف باغ قرار می‌گیرند.

در ایجاد دیوار سبز در محوطه‌سازی حیاط باغ باید از گل و گیاهان مختلفی استفاده کنید و آن را بر روی پنل های متفاوتی قرار دهید.

دقت کنید که در حال حاضر دیوارهای سبز در طرح‌های مختلفی ایجاد می‌شوند که شما برای این کار می‌توانید از طراحان و سازندگان دیوارهای سبز کمک بگیرید.

دیوارهای سبز به شما در کاهش هزینه‌های محوطه‌سازی باغ کمک می‌کنند؛ زیرا با وجود آن‌ها دیگر لازم نیست از  گلدان‌های کوچکی برای زیباسازی حیاط باغ خود استفاده کنید.

 

دیوار سبز در محوطه سازی باغ

طراحی آتشکده‌ها در زیباسازی حیاط باغ

یکی از المان‌هایی که در محوطه‌سازی حیاط باغ استفاده می‌شود، آتشکده است. این آتشکده‌ها در انواع مختلفی ایجاد می‌شوند و می‌توانند بستگی به فضای باغ و بودجه کارفرما طراحی و تولید شوند.

در انتخاب فضای لازم برای آتشکده دقت کنید و آن‌ها را دور از گیاهان و درختان قرار دهید. در کنار آتشکده‌ها چند صندلی نشیمن قرار دهید تا بتوانید در هوای سرد زمستانی در کنار آن گرم شوید.

البته به یاد داشته باشید که شما اگر خلاقیت‌های لازم را در طراحی و ساخت آتشکده‌ها به کار ببرید می‌توانید از آن برای آشپزی نیز استفاده کنید.

 

آتشکده در محوطه سازی باغ

باربیکیو در محوطه‌سازی حیاط باغ

باربیکیو یکی از سازه‌هایی است که در محوطه‌سازی حیاط باغ ایجاد می‌شوند. باربیکیوها به شما این فرصت را می‌دهند تا در آن، جا گرفته و مانند آلاچیق‌ها از فضای باغ استفاده کنید.

باربیکیو یک سازه دائمی است و شما در هر زمانی که میل داشته باشید می‌توانید از آن استفاده کنید.

برای ساخت باربیکیو در محوطه باغ لازم است فضای کافی را برای احداث آن در نظر بگیرید.

در حال حاضر اکثر کارفرمایان برای محوطه‌سازی باغ از باربیکیوهای آجری استفاده می‌کنند که هزینه کمتری دارد و می‌تواند مدت زیادی را دوام بیاورد.

 

ساخت باربیکو در باغ

ساخت آبنما در محوطه‌سازی باغ

اگر باغ شما در فضای بزرگی قرار دارد می‌توانید با ساخت آب‌نماها در آن محوطه‌سازی خوبی را ایجاد کنید.

آبنما ها با صدای طنین‌انداز آب فضای دلنشینی را برای ساکنین باغ ایجاد می‌کنند. برای ایجاد آب‌نماها نیاز به هزینه بالایی ندارید؛ زیرا آن‌ها را می‌توانید به صورت دستی ایجاد کنید که هزینه کمتری دارند.

حال اگر دوست داشته باشید می‌توانید از آب‌نماهای نوری با پرداخت هزینه بیشتری برای زیباسازی حیاط باغ خود استفاده کنید.

برخی از باغ‌هایی که استخر دارند از آب‌نماها برای جذابیت بیشتر استفاده می‌کنند؛ اما در مورد ساخت آن‌ها باید به میزان کافی آب در باغ داشته باشید، بنابراین لازم است قبل از ساخت استخر و آب‌نما کمی در مورد شرایط منطقه تحقیق کنید.

 

ساخت آبنما در محوطه سازی باغ

انتخاب گیاهان مناسب در محوطه‌سازی حیاط باغ

شما برای محوطه‌سازی حیاط باغ خود باید گیاهان و گل‌های زیادی را انتخاب کنید و آن‌ها را با طراحی خاص در قسمت‌های مختلف قرار دهید.

انتخاب نوع گیاهان باید به گونه‌ای باشد که در آب و هوای منطقه دوام بیاورد؛ بنابراین شما در محوطه‌سازی حیاط باغ گیاهان خود را بر اساس اقلیم منطقه انتخاب کنید.

در حال حاضر گیاهانی که رشد خوبی دارند و برای نگهداری از آن‌ها به آبیاری و محافظت زیادی لازم نیست، در زیباسازی باغ استفاده می‌شوند. سعی کنید از میان گیاهان مختلف آن‌هایی را انتخاب کنید که تنوع رنگی زیادی دارند.

 

محوطه‌سازی باغ

پرکاربردترین مصالح در محوطه‌سازی باغ

طراحان محوطه‌سازی باغ برای این که بتوانند محوطه حیاط را بسازند از مصالح ساختمانی مختلفی استفاده می‌کنند.

شما برای استفاده از مصالح ساختمانی در محوطه‌سازی حیاط باغ باید به کیفیت و دوام آن‌ها توجه کنید؛ زیرا برخی از مصالح ساختمانی در دمای مرطوب ماندگاری خوبی دارند و دیگری در دمای خشک.

لذا لازم است شما آن‌ها را در نظر گرفته و بر اساس آن‌ها در باغ خود استفاده کنید. در حال حاضر در محوطه‌سازی حیاط باغ بیشتر از سنگ‌ریزه‌ها استفاده می‌کنند که آن‌ها را مسیرهای ورودی یا کف ساختمان قرار می‌دهند.

از سنگ‌های درشت نیز به عنوان یکی از المان‌های تزیینی در قسمت‌های مختلف باغ استفاده می‌کنند که انتخاب جایگاه مناسب برای آن‌ها بستگی به پلن محوطه‌سازی باغ دارد.

یکی دیگر از مصالح ساختمانی که در محوطه‌سازی حیاط باغ مورد استفاده قرار می‌گیرد، چوب و فلز است. معمولا از آن‌ها برای ایجاد آلاچیق، گلدان‌ها و سایر متدهای تزیینی استفاده می‌کنند.

البته به غیر از آن‌ها مصالح دیگری نیز مانند سرامیک، آجر، تخته سنگ و غیره در محوطه‌سازی حیاط باغ استفاده می‌شوند که هر کدام از آن‌ها جلوه خاصی به باغ می‌دهند.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *