روش ساخت شومینه

ساخت شومینه

ساخت شومینه (Build a fireplace)در خانه  نه تنها محیط استثنایی  می بخشند ، بلکه می توانند گرمای با ارزش و مقرون به صرفه ای را نیز فراهم کنند. اگر آنقدر خوش شانس نیستید که در خانه خود یک شومینه داشته باشید ، مطمئناً می توانید یکی از آن ها را بسازید- اما ابتدا گزینه ها را مرور کنید.

آیا چیزی بهتر از نشستن کنار شومینه در یک شب سرد زمستانی وجود دارد؟ شومینه نه تنها جذابیت تزئینی و مزیت عملی گرما را فراهم می کند ، بلکه می تواند به ارزش خانه شما بیفزاید. 

در واقع ، طبق برخی تخمین ها ، صاحبان خانه 130 درصد از مبلغی را که برای ساخت شومینه سرمایه گذاری می کنند پس می گیرند ، 78 درصد خریداران مسکن به شومینه ها به عنوان یک مکان مناسب اشاره می کنند. اگر خانه شما شومینه ندارد ، مشکلی نیست: با برنامه ریزی دقیق می توانید یکی اضافه کنید.

همانطور که تحقیقات خود را شروع می کنید ، اولین چیزی که باید بدانید این است که شومینه ها به طور کلی در یکی از این سه دسته قرار می گیرند: سنگ تراشی ، و گاز. البته هر طراحی مزایا و معایب خود را دارد.

 بنابراین قبل از تصمیم به یادگیری نحوه ساخت شومینه از هر نوع ، ضروری است که گزینه های مختلف را با توجه به بودجه پروژه ، حس زیبایی شناسی و مشخصات روش ساخت خانه و سبک معماری در نظر بگیرید.

گرانترین مدل یک شومینه سنگ تراشی چوبی است. مسلماً جذاب ترین و چشمگیرترین حالت را نیز دارد. وقتی یک فرد متوسط ​​یک شومینه را تصور می کند ، این مدلی است که به ذهن می رسد. شومینه سنگ تراشی از آجر  ، دودکش آجر یا سنگ و غالباً از یک دیوار چوبی تشکیل شده است.

یادگیری نحوه ساختن شومینه مانند این در ساخت و سازهای جدید بسیار ساده تر است .  قبل از هر کار دیگری ، اتاقی را که می خواهید شومینه را در آن قرار دهید مشخص کنید ، سپس از تقویت تیرچه های کف آن اطمینان حاصل کنید. نه آجر و نه سنگین سبک نیستند. 

این مواد وقتی به مقدار لازم برای ساخت یک شومینه با اندازه متوسط ​​استفاده می شوند ، در واقع بسیار سنگین هستند ، بنابراین در قوانین ساختاری لازم است که قاب خانه اصلاح شود تا بار بیشتر افزایش یابد.

 لوازم جانبی برای ساخت شومینه مد روز

ملاحظات بیشتر شامل ابعاد و ضخامت  شومینه ، اندازه دهانه دمپر و نوع دودکش و آستر مورد استفاده است. کدهای ساختمانی محلی به طور معمول مشخصات دقیق هر یک از این جزئیات و همچنین حداقل فاصله بین یک شومینه و مواد قابل احتراق را ارائه می دهند.

با سازنده خود در مورد محاسن سیستم گردش هوا که شومینه را مجبور به جذب هوای خنک تری از اتاق می کند ، صحبت کنید. پس از گرم شدن هوا ، یک فن ولتاژ پایین آن را به داخل خانه پمپ می کند. 

بدون چنین سیستمی ، شومینه های سنگ تراشی می توانند هوای گرم را بدزدند و آن را به بالای دودکش بفرستند ، در نتیجه قبض های گرمایشی ماهیانه بالاتر می رود. یک روش غیر مکانیکی برای حل این مشکل ساخت یک شومینه با یک کوره شیب دار مورب است که مانع از فرار هوای گرم به بیرون می شود.

قیمت ساخت شومینه
هزینه ساخت شومینه

ساخت انواع شومینه

شومینه: تابش نور و گرما ، شومینه را به مرکز خانه تبدیل کرده است. اگرچه تفکر مدرن در مورد شومینه از یک عنصر اساسی به یک عنصر زیبایی تبدیل شده است ، اما شومینه ها هنوز هم عنصری جذاب در معماری خانه هستند. شومینه های مدرن دارای چندین عنصر مشترک طراحی هستند که هر یک از آنها توسط کدهای ساختمان مسکونی اعمال می شود.

بخش های اصلی انواع شومینه

سطح شومینه ، محل قرار گیری آتش و دودکش(شومینه های ژلاتینی مدرن نیازی به دودکش ندارند)
اجزای دیگر مانند سبدهای چوبی که مجل قراگیری هیزممی باشند  با روش های جذاب و مدرن ساخته می شوند.
با بزرگ و کوچک سازی قسمتهای اصلی شومینه می توان انواع مختلفی از شومینه ها را بدست آورد. بیایید با سطح دودکش شروع کنیم.

 سطح انواع شومینه

محل های سوزاندن هیزم در داخل و اطراف دهانه آنها به سطح غیر قابل اشتعال نیاز دارد. کد ساختمان حداقل اندازه را برای اندازه سطح دودکش تعیین می کند که با اندازه دهانه انواع مختلف آتش  متناسب است. بنابراین ، هرچه دودکش بزرگتر باشد ، سطح آن نیز بزرگتر است.

بزرگ‌ کردن سطح انواع شومینه

یک شومینه سه طرفه ، به سطحی بسیار بزرگتر از شومینه یک طرفه احتیاج دارد. در دودکش پایین ، معمار فراتر از اندازه اصلی رفته و سنگ و قطعه بزرگی را به عنوان سطح دودکش قرار داده است.

فضای وسیعی از اتاق باعث افزایش وزن شومینه می شود و آن را به عنصر نوری غالب در فضا تبدیل می کند. این شومینه بزرگ فضای اتاق را به دو قسمت تقسیم می کند.

شومینه چگونه در نمای این اتاق قرار می گیرد؟
ترکیبی از اشکال L شکل که دودکش را تشکیل می دهند ، مفهوم انبساط را به نتیجه منطقی خود می رسانند: سیم بالای دودکش نیز بزرگ است.

این طاقچه در جلوی سنگ در پایین شومینه قرار دارد و از سطح پایین شومینه جدا شده و شومینه نزدیک زمین دیدن فضای  داخلی شومینه را امکان پذیر می کند.

کوچک ‌کردن سطح انواع شومینه

نکته مشابه دیگر ، کوچک گردن  سطح محل آتش است. در این تصویر شومینه متناسب با فضای اتاق طراحی و ساخته شده است و نور اتاق به گونه ای است که تمام توجه به شکل و فرم شومینه جلب می شود. همچنین این شومینه فاقد دکوراسیون اضافی است و خطوط به کار رفته در آن ساده و سرراست هستند. وقتی از چنین شومینه ای در چنین اتاق ساده ای استفاده می شود ، نور شومینه است که اتاق را تأمین می کند.

آتشدان انواع شومینه

دهانه ای که آتش را ایجاد می کند ، آتشدان  نامیده می شود. در شومینه ای که  چوب در آن استفاده می شود  ، اندازه دهانه  اندازه  دودکش شومینه را تعیین می کند: هرچه شومینه بزرگتر باشد ، دودکش نیز بزرگتر است. این مکان میزان آتش قابل مشاهده را نیز تعیین می کند.

بزرگ‌کردن آتشدان انواع شومینه

شومینه های گازی دارای سوخت تمیز هستند ، کمی گرد و غبار ایجاد می کنند ، سریع روشن و خاموش می شوند و نگهداری آنها آسان است. هنگام استفاده از شومینه خطی می توانید اتاق را بیشتر از آتش بهرمند کنید که با شومینه های چوبی امکان پذیر نیست.

زمان استفاده: استفاده صحیح و کنترل شده از شومینه همانطور که در تصویر مشاهده می کنید تأثیر زیادی در فضا دارد. اتاق هایی با شومینه بزرگ گرمای زیادی را در اتاق ایجاد می کنند ، بنابراین هنگام استفاده از این نوع شومینه در فضاهای کوچک مراقب باشید.

کوچک ‌کردن آتشدان انواع شومینه

شومینه در کنار استخر  در عکس در بالا کاملاً کوچک است. این شومینه به طور کاملاً یکنواخت با کف طراحی شده است و وقتی خاموش است ، به نظر می رسد بخشی از فضای کف است که بافتی تیره دارد ،هنگامی که شومینه روشن می شود ، آتش مانند مجسمه ای می رقصد که به زیبایی با آب حوض در تضاد است.

زمان استفاده: نمای بیرونی ساختمان برای شومینه های کوچک و مسطح بسیار مناسب است. از این نوع شومینه می توان برای هر نوع سوخت چوب ، ژل و گاز استفاده کرد.

دودکش شومینه

ابعاد و نسبت دودکش توسط طبیعت آن تعیین می شود. در شومینه های چوبی ، حداقل اندازه دودکش با دهانه شومینه تعیین می شود. هرچه دهانه بزرگتر باشد ، باید دودکش گسترده تر باشد.

در کوره های گازی نوع دودکش و اندازه دودکش متناسب با سلیقه سازنده متناسب است اما به طور کلی دودکش نسبت به سایر اجزای شومینه کوچکتر و انعطاف پذیرتر است.

بزرگ ‌کردن دودکش شومینه

 این دودکش ، از سنگهای بسیار بیشتری که در قوانین و مقررات ذکر شده است ، در فضای غیر قابل احتراق اطراف شومینه استفاده شده است ، اما این تعداد زیاد سنگ دودکش ، فضا را مسلط کرده و آن را به تکیه گاه اصلی اتاق نشیمن تبدیل کرده است. همچنین ، شومینه دارای قاب های سنگی است که هر دو را با زیبایی خود زینت می دهد و تحمل وزن سنگ ها را برای شومینه فراهم می کند.

کوچک‌کردن دودکش انواع شومینه

در عکس زیر تشخیص این‌ که دودکش کجا قرار گرفته است کار دشواری است، بدون اضافه‌ کردن هیچ‌ گونه عنصر ساختاری و نیز استفاده از یک عنصر خطی کوچک در دیوار شومینه زیبایی و سادگی فوق‌ العاده‌ای در فضا ایجاد شده است و تورفتگی بالای شومینه فضایی برای قراردادن چند شی تزئینی فراهم کرده است.

فضای نگهداری از چوب‌ها در انواع شومینه

هرکسی که از چوب برای گرم کردن خانه خود در زمستان استفاده می کند ارزش فضای ذخیره سازی آن چوب را می فهمد. این امر نه تنها فضای متفاوتی را در خانه ایجاد می کند ، بلکه مجبور نیستید ساعت ها در هوای سرد به دنبال چوب خشک در خارج باشید.

در این تصویر می بینید که چگونه فضای ذخیره سازی چوب با پنجره سمت چپ متعادل شده و رنگ های گرم چوب با سطح خاکستری شومینه مطابقت دارد. توجه داشته باشید که سطح شومینه با کف چوبی تمیز است ، اما تمام عرض دیواره اتاق را پوشش می دهد.

 بزرگ‌کردن دودکش شومینه

دودکش بزرگ شومینه زیبایی را ره شومینه فوق می بخشد ساختار افقی شومینه نیز با سطح سنگی شومینه مطابقت دارد. چوب روشن بالای شومینه احساس خوبی در فضا ایجاد می کند ، همچنین رنگ های تیره شومینه به خوبی با سایر عناصر اتاق ترکیب شده اند. مبلمان و چراغ های سقفی ساده متناسب با عناصر ساختاری شومینه است.

شومینه گازی
شومینه گازی

فیلم روش ساخت شومینه

ساخت شومینه گازی

امروزه خانه های ایرانی جایگاه ویژه ای برای شومینه ها دارند و برخی واحدهای ساختمانی وجود دارند که دارای شومینه نیستند ، بنابراین برای حفظ زیبایی ظاهری و جلوه تزئینی باید توجه ویژه ای به آن شود.

طبق اصول و آموزه ها ما باید حداکثر گرما را بدست آوریم و انرژی کمتری مصرف کنیم. اگر این نوع شومینه  توسط افراد غیر متخصص  ساخته شود ، می تواند باعث ورود گازهای مضر به فضای داخلی شود یا گرما را تأمین نکند. و می تواند باعث اتلاف انرژی شود.
اگر شومینه با روش علمی و اصول مهندسی ساخته شده باشد. می تواند دمایی 12000 تا 18000 داشته باشد. چوب مصنوعی و آجرهای نسوز ، هنگام گرم شدن و پذیرش گرما ، به تسریع گرما کمک می کنند.

شومینه ها با سوزاندن چوب یا گاز هستند که هر یک از آنها ساختار و روش ساخت خاصی دارند و با دیگری متفاوت است در این بحث در مورد ساخت شومینه گازی صحبت خواهیم کرد.

انواع شومینه گازی

A. شومینه چدنی  که فراتر از بحث ماست. از آنجا که روش ساختاری آن قبلاً طراحی و اجرا شده است ، اما ما توصیه می کنیم که از اتصال واقعی کوره با لوله خروجی جریان با سیمان و مواد نسوز در حین اجرای و نصب آن اطمینان حاصل کنید.

این امر در آسیب رساندن به دیواره های جانبی تأثیر کمتری خواهد داشت و در صورت امکان سعی کنید از مواد غیر گچی در اطراف چنین شومینه ای استفاده کنید.

ب – شومینه گازی با طرح سنگ ، آجر یا چوب
شکل ظاهری شومینه تاثیری در تقویت یا تضعیف گرما ندارد ، بنابراین می توان آن را با هر سلیقه ، طرح و شکلی اعمال کرد.

لطفا توجه داشته باشید که قسمت جلوی شومینه و لبه دیوارهای شومینه نقاط داغی هستند ، بنابراین در این مکانها ممکن است از مواد با احتراق یا مقاومت در برابر شکست کمتر استفاده نشود.
برای در نظر گرفتن یک شومینه ساده و درک هرچه آسانتر آن ، سعی می کنیم از توصیف شومینه های پیچیده با شکل و مدل خاص خودداری کنیم.

شومینه ای که می خواهید بدون توجه به نما بنا به سلیقه خود درست کنید ، به راحتی قابل اجرا است و خوانندگان محترم می توانند با کمی دقت یک شومینه ایده آل بسازند.

ابتدا با ریختن و نصب پایه های عمودی و سنگی ، پشت سنگ را با ملات سیمان و آجرهای معمولی پر کنید و فضای بین سنگ و آجر را به دو شکل با ملات سیمان پر کنید در پشت سنگ افقی دوغاب سیمان ریخته و 4 آجر نسوز گوشه ای به صورت موزاییک کف قرار دهید.

مخلوطی از 20٪ سیمان ، 20٪ پودر سنگ و 20٪ خاک نسوز تهیه کنید.
دیوارهای دودکش را با یک تخته ملات که به لبه آجر متصل شده است ملات ساخته و ملات صاف ، یکنواختی ایجاد کنید و آجرهای نسوز را روی آن قرار دهید.

دو لوله ورودی گاز برای دودکش گاز نصب کنید تا لوله های متصل به ترموکوپل به راحتی از آن عبور کنند.
آجرهای باقیمانده دیوار داخلی شومینه (روبرو) را که دیوار پشتی شومینه است کار کنید ، به آرامی حرکت کنید تا قسمت بالای شومینه کمی بسته شود.

ارتفاع دودکش از کف آجر نسوز  فوقانی 50 تا 60 سانتی متر توصیه می شود.
با افزایش ارتفاع دیواره های شومینه ، به پیشانی آجری احتیاج دارید ، برای این کار چند آجر انتخاب کرده و پشت آنها را بریده و شکل U را خالی کنید ، آنها را خیس کرده و یکی کنید. آن را صاف نگه دارید. حتما آنها را با حلقه ها مرتب کنید ، سپس قسمت مورد نظر را با قاب های سیمان نسوز پر کنید.

حداقل 24 ساعت صبر کنید تا ملات خشک شود. توجه داشته باشید که اگر طول  این آجر بیش از 80 سانتی متر است ، از میلگرد محکم استفاده کنید و از قرار دادن آجر بر روی هر گوشه ای خودداری کنید زیرا خوب نخواهد بود.
با اتصال میلگرد و قرار دادن آجرهای نسوز روی آن سقف دودکش را بپوشانید و توجه داشته باشید که اجاق شومینه باید در قسمت بالا توسط آجرهای نسوز پشت دیوار ساخته شود.

در واقع ; این بستگی به اندازه هزارتوی لوله مگس و قطر لوله دارد. متوسط ​​قطر لوله 10 سانتی متر است.
پس از اتمام کار آجر ، شومینه و محیط اطراف آن را در چند لایه با ملات نسوز بپوشانید و راهی برای نفوذ گرما در اطراف و بالای شومینه نگذارید. لوله های دودکش و اتصال لوله دودکش کاملا نسوز است.

ساخت شومینه قیمت
ساخت شومینه مدرن و زیبا

ساخت شومینه هیزمی

دودکش ها همیشه یکی از پرکاربردترین عناصر طراحی داخلی و دکوراسیون در صنعت ساختمان بوده اند. در این مقاله انواع مختلفی از شومینه وجود دارد. در این مقاله می خواهیم شما را با نحوه اجرای شومینه هیزمی آشنا کنیم.

شومینه هیزمی در واقع بر اساس نوع سوختی که چوب است طبقه بندی می شوند. اگرچه به دلایلی امروزه استفاده از این نوع شومینه کاهش یافته است ، اما طرفداران آن هنوز هم حضور دارند.

زیبایی خاص سوخت چوب و بوی بسیار دلپذیرتر آن باعث می شود که سوختن آن یکی از مهمترین دلایل جذب مردم برای ساخت شومینه های چوبی باشد. با این وجود معایب آن مانند هزینه های نگهداری بیشتر به دلیل تولید بیشتر سیگار و گرم شدن کمتر نسبت به انواع دیگر شومینه باعث کاهش استفاده از آن در سال های اخیر شده است.

موارد مورد نیاز برای اجرای شومینه هیزمی

به طور کلی ، همه شومینه ها ، از جمله چوب ، از سه قسمت دهانه ، آتش دان و کوره تشکیل شده اند. یک سری پیش نیازها برای ساخت شومینه هیزمی لازم است که برخی از آنها در زیر ذکر شده است:

دودکش باید بزرگ و به طول 20 تا 30 سانتی متر باشد.
دودکش باید کاملاً صاف برای این مکان باشد تا دود از آن خارج نشود. به عبارت دیگر ، به جای شومینه سوزاننده چوب ، لوله شومینه را نمی توان در داخل دیوار قرار داد و باید هم در خارج از دیوار و هم در داخل خانه نصب شود.

برای کاهش اندازه شومینه ، سعی کنید آن را در گوشه خانه و گوشه های دیوار اجرا کنید.
اگر در وسط دیوار شومینه ای با سوزاندن چوب ساخته اید ، سعی کنید با استفاده از انواع سقف های کاذب اطراف شومینه ، حجم آن را کاهش دهید.
برای ساخت دیوار خارجی به آجرهای معمولی و برای دیوار داخلی یا بخشی از شومینه نیاز به آجرهای نسوز است.
مساحت متوسط ​​مورد نیاز برای کف شومینه 60 تا 80 سانتی متر است.
برای پوشاندن فضای داخل شومینه هیزمی به ملات نسوز احتیاج دارید که می توان آن را با مخلوط کردن 60٪ سیمان ، 20٪ پودر سنگ و 20٪ خاک نسوز تهیه کرد.

مراحل اجرای شومینه هیزمی

در مرحله اول ساخت شومینه هیزمی مهم است که با توجه به اصول فوق بهترین مکان مناسب برای شومینه انتخاب شود. پس از انتخاب مکان مناسب ، باید لوله دودکش در اندازه مناسب را نصب کنیم.

پس از ساخت شومینه ، باید پایه شومینه را به صورت عمودی قرار دهیم و فضای پشت این سنگ ها را با آجر پر کنیم. فضای بین سنگهای پایه و لایه آجر باید با ملات پر شود ، در این مرحله ، شما باید همان محل اتاق جمع آوری خاکستر یا سرسره خاکستر را داشته باشید و آن را از پایه جدا کنید.

ساخت شومینه هیزمی مراحل
ساخت شومینه هیزمی

ساخت شومینه کوچک

ساخت شومینه همیشه احساس خاصی به افراد می دهد. و ساخت شومینه کوچک  نیاز به دانش فنی دارد و باید این کار را به متخصصانی بسپارید که فقط در ساخت شومینه تخصص دارند.

گروه معماری آرسس با بیش از 10 سال سابقه در این امر مفتخر است شما را در ساخت هر نوع شومینه که مورد نیاز شما باشد،شما را یاری کند با ما تماس بگیرید.

ساخت شومینه هیزمی کوچک
ساخت شومینه کوچک

ساخت شومینه گِلی

 هنوز هم در بسیاری از مناطق روستایی شومینه گِلی یا شومینه کاهگِلی مورد استفاده قرار می گیرند. همیشه از یک شومینه سفالی در فضای باز استفاده کنید. برای پخت غذا در یک شومینه گِلی ابتدا آتش درون سازه بسازید. وقتی گرم شد ، آتش را خاموش کنید. نان یا ماده غذایی دیگری را درون شومینه قرار دهید و آن را ببندید تا غذا بتواند پخته شود.

ساخت شومینه در باغ

ساخت شومینه در باغ  یا ساخت شومینه در فضای باز برای همه خانواده یک تجربه است ما به شما نشان می دهیم چطور شومینه در باغ  بسازید.

مرحله 1: حفاری

برای ایجاد مرکز شومینه از یک تیر استفاده کنید. این یک نقطه مرجع خواهد بود ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که از یک پایه بلند استفاده کنید. با استفاده از مقداری اسپری لبه شومینه را مشخص کنید.سپس می توانید شروع به حفاری کنید … برای یافتن ارتفاع مناسب می توانید شن و ماسه و سنگ فرش اضافه کنید. 

مرحله 2: افزودن شن : حداقل 5-7 سانتی متر از شن استفاده کنید و آن را محکم مهر کنید.

مرحله 3: افزودن شن و ماسه :سپس می توانید مقداری شن اضافه کنید. برای تعیین میزان شن و ماسه از “مرجع سنگفرش” خود استفاده کنید. من حداقل 10 سانتی متر شن و ماسه را پیشنهاد می کنم

مرحله 4: سنگ فرش ها را بگذارید:

برای ایجاد دو یا سه نقطه مرجع دیگر در محیط بیرونی شومینه  “نقطه مرجع سنگفرش” خود استفاده کنید.

سپس محیط داخلی را ایجاد کنید. دوباره باید از یک رشته در قطب مرجع با شعاع انتخابی خود استفاده کنید.

به منظور حفظ سطح مناسب در هر زمان ، باید چند “پره” از سنگفرش بگذارید که هنگام چیدن بقیه سنگفرش ها مفید خواهد بود.

هنگام گذاشتن سنگفرش باید از پتک لاستیکی استفاده کنید.

مرحله 5: بررسی کار خود :از تزاز استفاده کنید تا بررسی کنید که آیا کار خود را به درستی انجام داده اید. تا زمانی که شن و ماسه را اضافه نکردید ، می توانید به راحتی هر سنگ فرش را حرکت دهید ، پایین بیاورید یا بالا بیاورید. اگر مشکلی نبود تبریک می گوییم شما شومینه خود را در باغ ساختید

 

ساخت شومینه در فضای باز
ساخت شومینه در فضای باز
ساخت شومینه در باغ
Open chat
1
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟

نیاز به مشاوره دارید؟ شماره تماس خود را وارد کنید
09127927904