محوطه سازی ویلا

محوطه‌سازی ویلا

بعد از ورود به ویلا اولین فضایی که به چشم می‌آید، فضای محوطه است. به همین دلیل اهمیت محوطه سازی ویلا بسیار زیاد است و تاثیر روانی زیادی در ساکنین آن دارد.

زیبایی محوطه ویلا یکی از عوامل تعیین‌کننده قیمت آن است. لذا شما برای ویلا خود یک محوطه خاص و باصفا با چیدمان‌های سازگار با طراحی ساختمان و سایر متدها داشته باشید.

طراحی محوطه در ویلا نیاز به دانش و تخصص دارد و شما باید خلاقیت‌های خود را در آن به کار ببرید. در حال حاضر مهندسان ساختمان برای محوطه سازی حیاط ویلا از قوانینی پیروی می‌کنند که در ادامه در مورد آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

محوطه سازی ویلا

 اهمیت محوطه‌سازی ویلا

طراحی یک ویلا با طراحی داخلی، نمای بیرونی و محوطه حیاط کامل می‌شود. معماران در هنگام ساخت ویلا به فضای بیرونی آن توجه می‌کنند و آن را با طراحی ساختمان هم سو قرار می‌دهند.

زیبایی محوطه سازی حیاط ویلا تاثیر زیادی در قیمت خرید و فروش آن دارد؛ زیرا افرادی که برای سکونت در ویلا می‌آیند قصد دارند از فضای بیرون آن نیز لذت ببرند و ساعاتی را در آن جا استراحت کنند.

آبنما در محوطه سازی ویلا

چه حیاط‌هایی در محوطه ویلا وجود دارند؟

در طراحی محوطه سازی ویلا برای ساخت آن ۴ حیاط مختلف را در نظر می‌گیرند. فضای محوطه تاثیر زیادی در طراحی این حیاط‌ها دارند. در ادامه به صورت کلی این حیاط‌ها را در ساخت محوطه بیان می‌کنیم.

حیاط نشیمن ویلا

از این حیاط برای دورهمی های خانوادگی استفاده‌ می‌کنید. این حیاط باید در مجاورت اتاق نشیمن و سالن غذاخوری باشد و دسترسی راحتی به آشپزخانه داشته باشید.

همچنین این حیاط از دید عابران پیاده و همسایگان محفوظ باشد تا بتوانید در آن جا با خیال راحت از فضا لذت ببرید. استفاده از آب‌نماها در چنین فضاهایی الزامی است که منجر به زیباتر شدن حیاط نشیمن می‌شود.

حیاط بازی ویلا

در این بخش از محوطه ویلا، قرار است بچه‌ها بازی کنند و فعالیت‌هایی را داشته باشند. این حیاط می‌تواند در مجاورت حیاط نشیمن ویلا باشد و به اتاق نشیمن راه داشته باشد. این کار باعث می‌شود که بچه‌ها همیشه در دید شما باشند تا آن‌ها را کنترل کنید.

محوطه سازی

حیاط خلوت ویلا

از حیاط خلوت ویلا شما برای استراحت استفاده می‌کنید. بهتر است این بخش از محوطه ویلا به اتاق خواب راه داشته باشد تا بتوانید از آن برای استراحت در فضای نورگیر یا مسقف استفاده کنید. حیاط خلوت ویلا از حیاط عبور و مرور آن جدا باشد تا در سکوت مطلق بخوابید.

حیاط جلوی ویلا

یکی از مهم‌ترین حیاط‌هایی که شما به هنگام طراحی محوطه سازی حیاط ویلا در نظر داشته باشید، حیاط جلو ویلا است. این حیاط صرفا برای زیبایی ویلا ایجاد می‌شود که به هنگام ورود به داخل محوطه آن را مشاهده می‌کنید.

حیاط خلوت ویلا

مراحل طراحی محوطه ویلا

در محوطه سازی حیاط ویلا لازم است شما ابتدا به پتانسیل‌های زمین توجه کنید و خواسته‌های کارفرما را در آن در نظر بگیرید. سپس یک پلان برای محوطه ویلا طراحی کنید.

در قدم بعدی لازم است در مورد نوع گیاهان منطقه، جهت باد، وضعیت خاک، وضعیت آب، نوع آبیاری و غیره اطلاعاتی را جمع‌آوری کنید. بعد از آن لازم است پلان محوطه سازی ویلا خود را اجرا کنید.

نقشه‌برداری در محوطه سازی حیاط ویلا توسط دستگاهی به نام توتال انجام می‌شود که شما باید آن را دریافت کرده و به کمک آن در مورد وضعیت زمین، میزان خاک موجود، میزان خاک برداری یا خاک ریزی و غیره نقشه‌برداری کنید.

انجام این مرحله بسیار مهم است و حساسیت بالایی دارد. به همین دلیل بهتر است در این مورد به خصوص در محوطه‌های بزرگ از یک مهندس عمران کمک بگیرید.

در مرحله بعدی طراحی محوطه ویلا لازم است تمام عناصر تزیینی، بافت های گیاهی، استخر، آلاچیق، پیاده روها، حصارهای تزئینی، آبنما، نیمکت و نشیمن‌ها، نورپردازی‌ها و شبکه‌های آبیاری محوطه ویلا را در نظر بگیرید و هر کدام از آن‌ها را در جای خود قرار دهید.

مهم در محوطه سازی ویلا

نکات مهم در محوطه سازی ویلا

در طراحی محوطه ویلا باید نکاتی را مدنظر قرار دهید تا بتوانید نتیجه خوبی بگیرید. طراحی ویلا هر چند که بسیار ساده است؛ اما توجه به محل قرارگیری هر کدام از آن‌ها می‌تواند نقش به سزایی در زیباسازی ویلا داشته باشد. حال در ادامه به چند مورد از نکات محوطه سازی حیاط ویلا اشاره می‌کنیم.

توجه به اقلیم منطقه

یکی از مهم‌ترین نکاتی که شما در محوطه سازی حیاط ویلا باید به آن توجه کنید، اقلیم منطقه است. در آن جا شما باید میزان بارندگی و آب و هوای منطقه را در نظر بگیرید و از پوشش‌های گیاهی مناسب و سازگار با آن محیط جهت طراحی محوطه ویلا استفاده کنید.

استفاده از پوشش گیاهی، آبنما و آلاچیق‌ها

استفاده از هر کدام از موارد بالا می‌تواند در زیباسازی و معتدل کردن محیط محوطه تاثیر داشته باشد. به همین دلیل لازم است آن‌ها را در محوطه سازی ویلا خود استفاده کنید. دقت کنید در محوطه سازی ویلا نمی‌توانید هر نوع مصالح ساختمانی را به کار ببرید؛ زیرا هر کدام از آن‌ها مقاومت خاصی دارند که شما باید به استقامت آن‌ها در برابر تغییرات آب و هوا دقت کنید تا دوام بالایی داشته باشند.

پوشش گیاهی و چمن در محوطه سازی

سیستم آبیاری هوشمند

استفاده از سیستم آبیاری هوشمند که در آن آب را مستقیما به ریشه گیاه منتقل می‌کند می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش استفاده از منابع انسانی داشته باشد؛ زیرا در غیر این صورت لازم است یک باغبان دائما برای محافظت از گیاهان به آن‌ها آب دهد.

استفاده از چمن مصنوعی

هر چند که ممکن است افراد زیادی به استفاده از چمن مصنوعی در محوطه سازی ویلا علاقه نداشته باشند؛ اما استفاده از آن می‌تواند در کاهش هزینه‌های مالی و انسانی در دراز مدت کمک کند.

دسترسی‌ آسان از ورودی اصلی محوطه به ورودی ساختمان

در این جا لازم است شما دسترسی آسان و راحتی از ورودی اصلی محوطه تا ساختمان داشته باشید. به طوری که پیچ و خم های زیادی را برای عبور از آن طی نکنید.

استفاده از رنگ بندی‌های مناسب در فضای محوطه سازی ویلا

رنگ‌ها تاثیر زیادی در زیباسازی محوطه ویلا دارند. لذا در انتخاب آن‌ها نهایت دقت را به عمل آورید. رنگ‌ها را می‌توانید با توجه به گیاهان، سنگ فرش، دیوارها، نرده‌ها، آب‌نما و غیره انتخاب و به حیاط اضافه کنید.

 

خطوط در محوطه سازی ویلا

انتخاب خطوط درست در محوطه سازی حیاط ویلا

شما باید برای دسترسی به بخش‌های مختلف ویلا خطوط مختلفی را در آن ایجاد کنید. این خطوط می‌توانند در لبه گذرگاه برکه یا نهر مصنوعی، اطراف یک جعبه گل، دیوارها و غیره باشند.

اگر خطوط شما صاف یا با زاویه‌های سخت باشند می‌توانند یک فضای رسمی در محوطه ویلا ایجاد کنند. حال اگر از خطوط منحنی استفاده کنید آن‌ها می‌توانند یک فضای غیررسمی را القا کنند.

در صورتی که قصد دارید فضای بزرگتری را در حیاط ویلا القا کنید می‌توانید از خطوط عمودی استفاده کنید که برای این کار از درختان بلند استفاده کنید. اگر از خطوط افقی استفاده کنید می‌توانید یک فضای بزرگتری را در سطح زمین ایجاد کنید.

 

سازی ویلا و گیاهان

تنوع در انتخاب بافت گیاهی محوطه ویلا

در انتخاب بافت گیاهی به محوطه ویلا خود باید دقت کنید تا از پوشش‌های گیاهی مختلفی استفاده کنید. استفاده از این گیاهان در کنار مواد سخت مانند سنگ فرش‌ها یا صخره‌های مصنوعی در برکه‌ها و حوض‌ها می‌تواند تاثیر چشم‌نوازی داشته باشد و حس آرامش بخشی را در ساکنین ویلا ایجاد کند.

در انتخاب بافت گیاهی در محوطه سازی حیاط ویلا خود باید به نوع پوشش گیاهی منطقه توجه کنید و از آن‌ها برای زیباسازی محوطه ویلا استفاده کنید.

به عنوان مثال چمن، گیاه پرآبی است. لذا برای استفاده از آن در فضای محوطه آب زیادی داشته باشید. حال در صورتی که در ویلا شما آب کمی موجود باشد نمی‌توانید از چمن استفاده کنید. همچنین باید در انتخاب بافت گیاهی خود، یک جا نمای کافی برای رشد آن‌ها در نظر بگیرید.

سوالات متداول محوطه سازی

باید به عوامل مختلفی از جمله اندازه و شکل زمین، شرایط آب و هوایی، نوع خاک، نوع ویلا و نیازهای شما به دسترسی داشته باشید. بهتر است قبل از شروع به طراحی محوطه، با یک متخصص در زمینه محوطه سازی مشورت کنید.

شرایط آب و هوایی مهمترین عاملی است که باید در طراحی محوطه مدنظر قرار بگیرد. اگر منطقه شما دارای آب و هوای گرم و خشک است، بهتر است از گیاهان مقاوم در برابر خشکی و گل‌هایی که به آب کمی نیاز دارند استفاده کنید.

همچنین باید مطمئن شوید که محوطه به شکلی طراحی شده است که در شرایط آب و هوایی سخت مانند گرمای شدید و طوفان‌های شدید، مقاوم باشد.

نوع گیاهانی که در محوطه ویلا کاشته می‌شوند، بستگی به موارد مختلفی دارد از جمله شرایط آب و هوایی منطقه، نوع خاک، سایز و شکل باغ، میزان نور دریافتی و نیز سلیقه شخصی دارند.

برای انتخاب گیاهان مناسب برای ویلا، بهتر است با یک متخصص در زمینه محوطه‌سازی مشورت کنید.

برای انتخاب یک سیستم آبیاری مناسب برای محوطه ویلا، نیاز به مشورت با یک متخصص در زمینه آبیاری و محوطه‌سازی دارید. در ابتدا، باید بررسی کنید که چه نوع سیستم آبیاری مناسب تر است، از جمله سیستم آبیاری قطره‌ای، سیستم آبیاری پاششی، یا سیستم آبیاری زیرزمینی.

انتخاب دکوراسیون برای محوطه ویلا  به سلیقه شما، نیازهای شما و اهداف شما برای استفاده از فضای باز مربوطه بستگی دارد.

باید به استایل و طرح معماری خانه و ویلا خود توجه کنید تا دکوراسیون بهتری با محیط مناسب ایجاد شود. اگر خانه‌ی شما طرح مدرن دارد، می‌توانید از مواد مانند فلز، شیشه و بتن برای ایجاد دکوراسیون استفاده کنید، در حالی که در خانه

 

تقویت امنیت محوطه ویلا می‌تواند باعث افزایش احساس امنیت در خانه و اطراف آن شود. در ادامه چند روش برای تقویت امنیت محوطه ویلا آورده شده است:

  1. نصب دوربین مداربسته: نصب دوربین مداربسته در محوطه ویلا به شما کمک می‌کند تا به راحتی و در هر زمانی به نظارت و پایش بر خود و محیط اطراف ویلا بپردازید.

  2. نصب سیستم اعلام حریق: نصب سیستم اعلام حریق در محوطه ویلا به شما کمک می‌کند تا به راحتی به هنگام وقوع حریق در محوطه، از آن باخبر شوید و اقدامات لازم را برای مقابله با حریق به عمل بیاورید.

  3. نصب سیستم امنیتی: نصب سیستم امنیتی، از جمله قفل‌های امنیتی، در محوطه ویلا به شما کمک می‌کند تا به خوبی از خانه و محوطه آن مراقبت کنید و از ورود ناخواسته افراد و دسترسی به داخل خانه جلوگیری کنید.

  4. نورپردازی: نورپردازی به شما کمک می‌کند تا در شب‌های تاریک، محوطه ویلا را روشن کنید و از ورود افراد ناخواسته به خانه جلوگیری کنید.

  5. حفاظت از حیوانات خانگی: اگر حیوان خانگی دارید، باید از دیده شدن و خارج شدن آن از محوطه ویلا جلوگیری کنید. برای این منظور، می‌توانید از حواشی حیوان و نصب درهای بازشو در محوطه ویلا استفاده کنید.

  1. مراجعه به سایت‌های معماری: در اینترنت، بسیاری از سایت‌های معماری و طراحی داخلی وجود دارند که معماران و متخصصان محوطه سازی ویلا را معرفی می‌کنند. مانند سایت شرکت معماری آرسس این سایت‌ها به شما اجازه می‌دهند تا نمونه کارهای مختلف معماران و طراحان را ببینید و با آن‌ها در ارتباط باشید.

  2. مشورت با دوستان و آشنایان: اگر دوستانی دارید که تازه خانه‌ای را ساخته‌اند یا به تازگی محوطه ویلا خود را تغییر داده‌اند، می‌توانید از آن‌ها در مورد معماران و متخصصانی که با آن‌ها همکاری کرده‌اند، مشورت بگیرید.

امتیاز دادن به این برگه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *