ساخت استخر

ساخت استخر

ساخت استخر

به دلیل محبوبیت شنا ساخت استخر بسیار رایج شده است. به طوری که در ویلا و خانه‌های بزرگ سعی می کنند یک استخر زمینی یا سرپوشیده داشته باشند. در حال حاضر نکات اصولی برای ساخت استخر وجود دارد که شما باید آن ها را رعایت کنید. رعایت این موارد می تواند در نتیجه کار شما موثر باشد. به همین دلیل مشورت گرفتن با افراد متخصص در این زمینه مانند آرسس گروپ به شما کمک می‌کند تا در هزینه خود صرفه‌جویی کنید. حال اگر قصد داشته باشید با مراحل ساخت استخر آرسس گروپ آشنا شوید در ادامه روند کلی آن ها را بیان خواهیم کرد.

نکات اصولی ساخت استخر

ساخت استخر برای خود نکات اصولی دارد که شما باید آن ها را رعایت کنید. این نکات به شکل زیر هستند:

 •       برای ساخت استخر خود طرح‌های ساده‌ای در نظر بگیرید و ویژگی‌های استخر خود را به حداقل برسانید.
 •         اگر استخر شما عمیقک نداشته باشد می تواند هزینه ساخت آن کاهش یابد؛ زیرا به حفاری سختی نیاز ندارید.
 •         بهترین گزینه برای ساخت استخر ارزان قیمت، جعبه‌ای شکل است.
 •          در ساخت استخر خود از تجهیزات زیادی استفاده نکنید و در تهیه مخزن‌های آب خود از مدل ضد آب استفاده کنید.
 •           عمق استخر خود را بیشتر از 1.8 متر در نظر نگیرید؛ زیرا هر چه عمق استخر شما زیاد باشد، دیوارها به تقویت بیشتری نیاز دارند.
 •    یکی از نکات اصولی ساخت استخر عدم استفاده از دیوارهای پیش ساخته و بتنی است. در صورتی که عمق کمی برای استخر خود در نظر گرفته باشید می توانید در وسط آن از این دیوارها استفاده کنید. در غیر این صورت استفاده از این دیوارها توصیه نمی‌شود.
ساخت استخر

مراحل ساخت استخر

شما برای این که بتوانید یک استخر داشته باشید باید مراحلی را طی کنید که این مراحل به ترتیب زیر هستند.

انتخاب مکان مناسب برای ساخت استخر

در اولین قدم برای ساخت استخر باید یک جای مناسب برای آن انتخاب کنید. این مکان باید بهترین جا برای احداث استخر باشد و همه شرایط ممکن را در آن در نظر بگیرید. استخرهای رو باز را معمولا در محوطه حیاط احداث می کنند که ساخت آن ها منجر به حذف بخش‌های بارز حیاط نشود؛ زیرا در این صورت باید هزینه زیادی را بپردازید. مشخص کردن مکان ساخت استخر به اندازه ساخت آن اهمیت دارد. لذا در این مورد حتما با کارشناسان ساخت استخر آرسس گروپ صحبت کنید.

برای ساخت استخر خود جایی را انتخاب کنید که از درخت دور باشد تا از انرژی خورشید برای گرم کردن استخر استفاده کنید. این کار نه تنها باعث گرم کردن آب استخر شما می شود بلکه می تواند تعداد برگ‌هایی که به استخر شما می‌ریزند را کم کند. در انتخاب مکان مناسب برای ساخت استخر خود سعی کنید محل احداث آن در مجاورت وزش باد نباشد؛ زیرا وزش باد باعث تبخیر سطحی آب استخر می شود و شما باید برای حفظ آن باید دائم آب استخر را کنترل کنید. به یاد داشته باشید که وزش باد می تواند باعث سرماخوردگی شما شود. لذا استخر خود را در چنین جاهایی نسازید.

دقت کنید که استخر شما نباید زیر سیم تلفن و برق یا مستقیما روی خطوط فاضلاب و کابل‌های برقی ساخته شود؛ زیرا خطر برق‌گرفتگی یا آلودگی آب را افزایش می‌دهد؛ بنابراین بهتر است استخر خود را در جلوی خانه قرار دهید تا در صورت لزوم مراقب شناگران باشید. هر چند که این کار می تواند به زیبایی نمای خانه شما کمک کند.

طراحی استخر

یکی از مراحل مهم ساخت استخر طراحی آن است. شما باید طراحی استخر خود را با توجه به فضایی که در اختیار دارید، انجام دهید. در طراحی استخر لازم است فضای کافی برای قرار دادن تجهیزات در نظر بگیرید و مطابق با آن ها از شکل‌های گرد، بیضی، مربع، مستطیل و غیره استفاده کنید. همچنین لازم است شما عمق استخر خود را مشخص کنید و یک ورودی و خروجی برای آن در نظر بگیرید. این‌ها همه موارد مهم طراحی استخر هستند که شما باید قبل از شروع پروژه در مورد آن ها با پیمانکاران خود صحبت کنید.

گودبرداری استخر

در این مرحله از ساخت استخر شما باید گودبرداری خود با به کمک پیمانکاران شروع کنید. آن ها برای این کار ممکن است از یک بیل مکانیکی یا ماشین‌آلات دیگری استفاده کنند تا گودبرداری خود را طبق اصول مشخص شده انجام دهند. گودبرداری استخر باید به گونه‌ای باشد که در آن بتوان سایر اجزای استخر را اضافه کرد.

 

استخر مراحل

تسطیح خاک

در تسطیح خاک لایه زیرین استخر را با یک لایه ضخیم ماسه بادی می‌پوشانند تا کاملا صاف و فشرده شود. عمق نقاط مختلف در برخی از استخرها متفاوت است. به طوری که قسمت زیرین استخر را شیب دار می‌سازند. در صورتی که استخر شما از نوع استخر پیش ساخته فایبرگلاس باشد، بعد از تسطیح خاک به راحتی آن را نصب می کنند. در حالی که در استخر بتنی بعد تسطیح خاک نوبت به آرماتوربندی، قالب‌بندی، سیم‌کشی، لوله‌کشی و بتن‌ریزی می‌رسد.

آرماتوربندی استخر

یکی از مراحل ساخت استخر مرحله آرماتوربندی است که در آن قسمت‌های مختلف استخر را آرماتوربندی می کنند. این کار برای افزایش استحکام استخر انجام می شود و در آن دیوارها و کف استخر را صاف، مسطح و همسو می کنند.

لوله‌کشی استخر

در این بخش از ساخت استخر لازم است شما تمام لوله‌کشی‌های لازم را برای سیستم گردش آب و تصفیه آن انجام دهید. این لوله‌کشی‌ها شامل قسمت‌های تخلیه، اسکیمرها، فیلتر تصفیه شیرهای 2 و 3 طرفه و پمپ‌های تصفیه می شوند که آن ها را برای پر کردن، خالی کردن، تصفیه و جابجایی آب در استخر استفاده می کنند.

برق‌کشی استخر

برق‌کشی استخر یکی از مراحل ساخت استخر است. شما باید برای این که سیستم لوله‌کشی استخر کار کند باید برق را در قسمت‌های مختلف استخر جابجا کنید. در واقع تجهیزات مکانیک در استخر برای ورود، تخلیه، تصفیه آب و روشنایی زیر استخر به برق نیاز دارند که پیمانکار باید برق‌کشی لازم را برای آن ها در استخر انجام دهد. دقت کنید که مرحله برق‌کشی استخر بسیار مهم است؛ زیرا هر گونه سهل‌انگاری در آن می تواند جریان برق را در آب ترکیب کرده و خطراتی را به دنبال داشته باشد.

بتن‌ریزی استخر

در این مرحله لازم است که پیمانکار بتن‌ریزی استخر را شروع کند و اجزای مختلف استخر را به وسیله بتن پر کند. بتن‌ریزی لازم است که امتداد استخر را مرتب و صاف کند تا در صورت لزوم پیمانکاران آن ها را درست کنند. در حال حاضر بتن‌ریزی استخر به دو روش قالبگیری و شات کریت (بتن پاشی) انجام می‌شود.

آب‌بند سازی استخر

بعد از آن که بتن‌ریزی استخر انجام شد حالا باید آن را آب‌بند کنند که برای این کار از عایق‌های مختلفی استفاده می کنند. یکی از بهترین روش‌های آب‌بند سازی استخر استفاده از فایبرگلاس است که می تواند از نفوذ و نشت آب جلوگیری کند.

 

آب بندی استخر

سرامیک کاری استخر

بعد از آن که آب‌بند سازی استخر تمام شد باید در این مرحله سرامیک کاری را شروع کرد. در این مرحله شما می توانید فضای داخلی استخر را با انتخاب سرامیک‌های مختلف طراحی و زیبا کنید. در واقع لازم است سلیقه خودتان را برای ساخت استخر زیبا در نظر بگیرید و آن ها را به پیمانکاران بیان کنید. دقت کنید در حال حاضر سرامیک‌هایی برای استخر سازی وجود دارند که نسبت به سرامیک‌های معمولی متفاوت هستند.

نصب سیستم‌های استخر

تاکنون مراحل ساخت استخر را برای شما بیان کردیم؛ اما در آخرین مرحله لازم است شما برای استفاده از آن سیستم‌های مختلف مکانیک را برای ورود و خروج آب نصب کنید تا بتوانید از آن ها استفاده کنید. در حال حاضر سیستم‌های زیادی برای استخر استفاده می شوند که سیستم تهویه استخر، سیستم گرمایش محیط استخر، سیستم تصفیه استخر، جکوزی، سیستم تصفیه شیمیایی و میکروبی آب استخر، سیستم هوشمند الکتریکال استخر و غیره از جمله آن ها هستند.

ساخت استخر کم هزینه

اگر می‌خواهید یک استخر ارزان برای خودتان بسازید می توانید از استخرهای روکش وینیل استفاده کنید. در این استخرها آسترهایی وجود دارند که متناسب با خطوط استخر تکمیل می شوند. در واقع استخرهای وینیل، یکی از ارزان‌ترین و ساده‌ترین گزینه‌های ساخت استخر خانگی هستند. این استخرها نسبت به استخرهای بتنی و پیش ساخته فایبرگلاس خیلی زود فرسوده می شوند و در آن حباب و چروک به راحتی تولید می شود. به همین دلیل شما برای این که بتوانید ظاهر آن ها را حفظ کنید باید هر چند مدت آسترها را صاف نمایید.

پر کردن استخر

در حال حاضر کف و دیوارهای استخر را به روش‌های مختلفی پر می‌کنند که هر کدام از آن ها به عمق، ابعاد استخر و محل احداث استخر بستگی دارند که در ادامه به رایج‌ترین آن ها اشاره می‌کنیم.

پر کردن استخر با بتن: در این روش از بتن‌های آماده برای پر کردن کف و دیوارهای استخر استفاده می کنند.

پر کردن استخر با فایبرگلاس: استخر فایبرگلاس ساختاری یکسانی دارد. به همین دلیل آن را در محل مناسب قرار داده و اطراف آن را با بتن محکم می کنند.

پر کردن استخر با وینیل:‌در این روش نیز از لایه انعطاف‌پذیر وینیل استفاده می کنند. بدین صورت که لایه را بعد از ریختن بتن روی آن قرار داده تا ابعاد داخلی استخر را بپوشانند.

 

کاشی کاری استخر

مدت زمان ساخت استخر

مدت زمان ساخت استخر کاملا به جزییات و ابعاد آن بستگی دارد. به طوری که اگر استخر شما جزییات و کارهای تزیینی زیادی داشته باشد، زمان زیادی را خواهد گرفت تا آماده بهره‌برداری باشد. حال در صورتی که قصد داشته باشید یک استخر ساده با ابعاد کوچکی را ایجاد کنید می توانید بین چند روز تا چند هفته آن را تکمیل کنید. در حال حاضر به صورت تقریبی مدت زمان ساخت استخر بین ۸ الی ۱۲ هفته است.

چه تجهیزاتی برای ساخت استخر نیاز هست؟

نوع تجهیزاتی که در ساخت استخرهای زمینی و سرپوشیده استفاده می شوند، کاملا یکسان هستند. این تجهیزات به صورت کلی به شکل زیر می باشند:

فیلتر جریان آب: برای از بین بردن آلودگی‌های داخل آب استفاده می کنند.

پمپ و فیلتر: برای حفظ استخر در برابر جلبک‌ها و آلاینده‌های مضر از پمپ و فیلتر استفاده می کنند.

پمپ آب: برای کشیدن آب به داخل استخر و خارج کردن آن از استخر به پمپ آب نیاز دارید که این پمپ باید درب صافی، سبد صافی، حلقه صافی، دیفیوزر، پروانه و مهر و موم شافت داشته باشد.

متعادل سازی آب استخر: از دستگاه متعادل سازی آب برای حفظ سلامت آب استفاده می کنند؛ زیرا اگر آب درون استخر از میکروب‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا پاکسازی نشود می تواند منبع خوبی برای رشد این باکتری‌ها باشد.

استفاده از کلر: یکی از بهترین ماده‌های شیمیایی برای ضدعفونی کردن استخر و آب، کلر است. معمولا کلر را بعد از فیلتر کردن آب به درون آن اضافه می کنند که اگر به مدت زیادی در برابر نور خورشید قرار بگیرد، از بین می‌رود.

مراحل تعمیر استخر

نگهداری از استخر کار بسیار سختی است. به طوری که شما باید دائم آن را تعمیر و نگهداری کنید تا از میزان خسارت‌های به عمل آمده جلوگیری نمایید. در حال حاضر مراحل تعمیر استخر قوانینی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 • اگر آب استخر شما کدر شده باشد عوامل ایجاد کننده آن می‌توانند متعدد باشند. هوا، جلبک‌های استخر، سیستم فیلتر، مواد شیمیایی و آفتاب از جمله آن ها هستند. در این صورت شما برای تعمیر استخر می توانید آب آن را تصفیه کرده یا با ایجاد موج در استخر ذرات کدر را به سطح آب منتقل کنید. سپس آن ها را با پارو یا با چیز دیگری بردارید.
 • نشت استخر می تواند به دلیل خرابی پمپ، بخاری، فیلتر، کلر یا هر وسیله دیگری باشد. لذا شما در ابتدا آن ها را بررسی کنید تا بتوانید از نشست استخر جلوگیری کنید. دقت کنید که تعمیر کردن استخرهایی که با آستر وینیل ساخته شده‌اند نسبت به استخرهای گچی، بتن یا فایبرگلاس بسیار آسان هستند.
استخر

 

 • ایجاد ترک در استخرها بسیار رایج است. به طوری که اگر شما هر گونه ترکی در آن‌ها دیدید باید مقداری از قسمت داخلی ترک را خالی کنید و سپس آن را با بتن پر کنید. در صورتی که ترک شما بسیار بزرگ باشد بهتر است از کارشناسان آرسس گروپ برای تعمیر آن کمک بگیرید.
 • کاشی‌هایی که در استخر وجود دارند به مرور زمان دوغاب آن ها از بین می‌رود. برای همین شما می توانید کاشی‌هایی که نیاز به تزریق دوغاب دارند را مشخص کرده و با اره دوغاب آن ها را بردارید. سپس برای تمیز کردن بین کاشی‌ها در استخر از ترکیب سرکه سفید با آب استفاده کنید.

ابعاد استخر

ابعاد استخر کاملا به نظر کارفرما و محیطی که برای ساخت آن در نظر گرفته‌اند، بستگی دارد. به عنوان مثال در ساخت استخرهای خانگی از ابعاد کوچکی استفاده می کنند؛ زیرا در آن معمولا فضای کمی برای ساخت استخر وجود دارد؛ اما می توانید با استفاده از خلاقیت یک استخر زیبا و جذاب برای خودتان بسازید.

بیشتر استخرهای خانگی در ابعاد استاندارد   3  در 6.1 متر، 4.6 در 9.1  متر و 6.1 در 12 متر  ساخته می شوند. عمق آن ها نیز حدود 1.2 تا 4.6 متر است. دقت کنید که هر چه عمق استخر شما زیاد باشد و طراحی‌های مختلفی در ساخت آن داشته باشید، هزینه بیشتری را باید بپردازید.

برای ساخت استخرهای عمومی باید استانداردهای جهانی را رعایت کنید. معمولا این استخرها به صورت مستطیل ساخته می شوند و به انواع مختلفی مانند استخر شیرجه، استخر کودکان، استخر بزرگسالان، پارک آبی و غیره تقسیم می شوند. هر کدام از آن ها استاندارد خاصی برای خود دارند و معمولا بین 25 تا 50 متر طول و  12.5 تا  25 متر عرض با عمق شیب دار بین  0.5 تا  3 متر ساخته می شوند.

 

سوالات متداول ساخت استخر

از آب گرم داخل استخر برای مصارف درمانی می توانید استفاده کنید برای همین داشتن آب گرم فوایده زیادی دارد همچنین برای کودکان زمانی که می خواهند با آب بازی کنند نگران سرماخوردگی آن ها نیستید
 
برای ارزانترین استخر در باغ به سراغ پوسته فایبرگلاس پیش ساخته بروید.
در اینجا پنج روش برای پس انداز وجود دارد 
 1. وینیل را انتخاب کنید. استخرهای وینیل کاملاً ارزان تر از بتن یا فایبرگلاس هستند 
 2. ب استخر کوچکتر بسازید
 3. از کیت استخر استفاده کنید .
 4. در پاییز بسازید کنید. …
 5. موارد اضافی را حذف کنید.
استخر متوسط نصب و راه اندازی هزینه با هزینه های بسیاری از صاحب خانه ها  بسته به نوع استخر دارد . مثلا هزینه متوسط برای اضافه کردن یک استخر در باغ با  هزینه قرار دادن در یک استخر در حیاط متفاوت است
قبلاً اینگونه بود که همه می خواستند یک استخر خصوصی در حیاط خانه داشته باشند. سپس ، کسانی که آنها را داشتند ، برای آنها نگهداری و تعمیر چالش برانگیز بود ، زیرا بسیاری از این تعهدات دور شدند. به هزینه های ساخت ، نگهداری ، اصلاح و به روزرسانی فکر کنید – و اینکه آیا هر وقت زمان فروش رسید این هزینه ها آسیب می رساند یا به ارزش خانه شما کمک می کند.
4.5/5 - (2 امتیاز)

41 دیدگاه

 • با سلام و خسته نباشید
  من می خوام یک استخر در حیاط داشته باشم چطور می تونم هماهنگی لازم رو داشته باشم

 • با سلام و خسته نباشید
  ساخت استخر در ویلا که سرپوشیده باشه چقدر زمان می بره و هزینه اش چقدر هست؟

 • درود بر شما
  آیا شما برای ساخت استخر کار رو از صفر تا صد خودتون انجام میدید؟

 • با سلام و خسته نباشید
  ساخت استخر در محوطه باغ ویلا چقدر زمان می بره آیا میشه در نهایت یک ماه کار رو تمام کرد؟؟

 • با سلام و خسته نباشید
  من نیاز به یک استخر سرپوشید و جکوزی دارم
  هزینه رو لطفا می فرمایید؟

  • سلام
   خدمت شما عرض کنم لطفا ابعاد مد نظر رو از طریق واتساپ بفرستید کاملا توضیح داده می شود

  • با سلام خدمت شما آقای علی
   بستگی به ابعاد شما متفاوت هست لطفا اطلاعات دقیق تر را از طریق واتساپ در ارتباط باشید

 • با سلام و خسته نباشید
  ما نیاز به ساخت استخر در ویلا یعنی داخل ویلا هستیم
  آیا شما امکان ساخت دارید؟؟

  • با سلام خانم زمانی
   بله ما انواع استخر را هر قسمت از ویلا یا منزل شما بفرمایید می سازیم

 • درود بر شما
  ساخت استخر در محوطه ویلا باغ چقدر هزینه داره ؟ مثل عکس استخر سوم از پایین صفحه

  • با سلام و خسته نباشید سرکار خانم
   ممنون میشم ابعاد بفرمایید و اگر براتون امکان داره از طریق واتساپ در تماس باشید
   تشکر از شما

  • با سلام و خسته نباشید لطفا از طریق واتساپ ابعاد استخر مورد نظر تون رو بفرمایید تا محاسبه شود خدمت شما ارسال می کنیم

 • با سلام و خسته نباشید
  من برای آموزش شنا نیاز به ساخت استخر شنا در زیر زمین باشگاه دارم
  ساخت استخر چقدر زمان می بره؟

  • با سام خدمت شما سرکار خانم مژگان برای ساخت استخر شنا لطفا با کارشناس ما از طریق واتساپ در ارتباط باشید

 • با سلام و خسته نباشید
  آیا شما محوطه سازی ویلا در شهرستان هم انجام می دهید

  • با سلام و خسته نباشید
   بفرمایید کدام شهرستان محوطه سازی می خواهید؟

 • سلام ما نیاز به ساخت استخر در محوطه باغ خودمون داریم لطفا با ما تماس بگیرید

 • با سلام و خسته نباشید
  آیا شما تمام موارد مربوط به ساخت استخر را انجام می دهید؟
  منظورم جکوزی و سونا هست

 • با سلام و خسته نباشید
  طراحی و ساخت استخر خانگی با عمق حدود ۴ متر چقدر هزینه دارد؟؟

  • سلام به شما
   لطفا شماره تماس تون برای ما قرار بدید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند
   یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *