ساخت آبنما

ساخت آبنما

قیمت اجرای آبنما

آبنماها بر اساس مدل ، ابعاد ، اندازه و کیفیت مواد استفاده شده در سازه قیمت گذاری می شوند. از جمله :

 • نوع و کیفیت مصالح ساختمانی
 • نوع، مدل و کیفیت تجهیزات مکانیکال
 • نوع، مدل و کیفیت تجهیزات الکتریکال

ساخت آبنما

ساخت آبنما (Build a waterfall)بهترین منظره برای حیاط خانه است. سر و صدای آرام آرام برخورد آب با سنگ ها شروع به غرق شدن صدای اتومبیل های پر سر و صدا می کند و شما را به یک محیط آرام تر منتقل می کند. برای صاحب خانه یا ویلا، ساختن آبشار بسیار سرگرم کننده است.

تنها چیزی که لازم است این است که کمی دقت در ساخت آبنما خود کند. ما در این مقاله نحوه ساخت آبنما را مرحله به مرحله توضیح می دهیم البته می توانید ویدئو اموزش را هم مشاهده کنید با ما همراه باشید. البته شما می توانید با تماس با گروه معماری آرسس آبنما خود را در هر طرحی بسازید.

 

محوطه سازی ویلا

 

آبنما چیست؟

قبل از اینکه مراحل ساخت آبنما را توضیح دهیم خواستیم مقداری از آبنما بگوییم که اصلا آبنما چیست ؟ انواع آبنما ها ، دسته بندی ها و ساخت انواع آبنما چگونه است با ما همراه باشید.

آبنما

آبنما(fountain)، حوضچه ها یا حوضهاي کم عمقی که در اغلب آنها فوارههاي متعدد و چراغهاي رنگین تعبیه میشود به آبنما معروف هستند.عمق آنها تا ۶۰ سانتیمتر است و برحسب شکل و فرم طراحی شده، با مصالح ساختمانی مختلف ساخته میشوند.جذابیت آب از سایر عناصر موجود در پارك بیشتر است و طراحی کامل و درست آبنما، ترکیب مناسبی را در فضاي کاربري ایجاد مینماید.

دسته بندی آبنما

آبنما منظم

منظور از طراحی منظم، دادن شکل کاملا هندسی به آبنماها و آبراهه هاست. این نوع آبنماها وقتی منظم در یک چشم انداز که به شیوه منظم طراحی شده است، قرار گیرند، بهترین نماي خود را نشان میدهند.اشکال به حالت قرینه و کلاسیک به کار میروند. چشمه ها و مجسمه ها شکل مشخصی دارند و مواد به کار رفته، سنگ و بتنهاي صاف و منظم است.

آبنماهاي منظم وقتی که داراي لبه برجسته باشند،جذابیت بیشتري دارند. چرا که نشستن روي لبه برجسته استخر جالب است و از طرفی براي کودکان امنیت دارد. در باغها و پاركهاي کوچک شهري، بهتر است که آبنما به شیوه منظم طراحی شود.

آبنما غیر منظم

آبنماهاي غیرمنظم میتواند از اجسام قالب ریزي شده و ظروف با اشکال غیرهندسی و خیالی و یا سنتی ساخته یا به فرم آزاد با پیروي از آبگیرهاي طبیعی طراحی شود.در این صورت آبنماها داراي گوشههاي راست و دیوارهاي عمودي و حاشیه هاي منظم و دستساز نیستند. یا دست کم در ظاهر اینطور به نظر میآیند.

براي ساخت آنها، بیشتر از سنگ و خاك و گیاهان بومی استفاده میشود. براي ایجاد آبنماهاي طبیعی باید فضاي کافی وجود داشته باشد. پس از مشخص شدن سبک طراحی پارك، مساحت و فرم استفاده از آب (جاري- ساکن) تعیین میشود. وسعت کل آب بستگی به مساحت پارك و شرایط اقلیمی منطقه دارد.

در مناطقی که آب و هواي خشک دارند، باید پرش آب (فواره، آبشار) بیشتر باشد. در صورتی که براي آب و هواي سرد و مرطوب، ریزش و پرش آب حتیالامکان باید کمتر شود و بهترین حالت اینست که بتوان ارتفاع آب را در فصول مختلف سال کنترل کنیم.

برحسب شرایط، توپوگرافی زمین و هدفهایی که از ایجاد آبنما وجود دارد، اشکال مختلفی از آن ساخته میشود. شکل و تعیین محل آبنما خود بستگی به موقعیت زمین و هماهنگی با دیگر عوامل باغ، همچنین سلیقه و ابتکار طراح دارد.

طراحی محوطه ویلا

انواع آبنماها

آبنماي ثابت

این نوع آبنما ابتدایی ترین نوع آبنما میباشند که تنها یک حرکت ساده و یکنواخت را ایجاد میکند و توسط یک پمپ ثابت کنترل میشوند. اساس آبنماهاي ثابت بر نوع نازلها و فوارههاي مورد استفاده استوار است.

آبنماي متحرك

آبنماي متحرك بر اساس ایجاد حرکت در افکت قابل مشاهده آب استوار است و به روشهاي الکتریکی و مکانیکی امکانپذیر میباشد و برگشتی در ارتفاع به صورت غیر قابل کنترل به نمایش در میآورند. در انواع مدرنترین این آبنما امکان استفاده از پمپ ثابت و چند شیر براي کنترل ارتفاع آب میباشد که توسط کاربر قابل تنظیم است.

آبنما صخره ای

در ساخت آبنمای صخره ای از  حجم زیادی سنگ استفاده می شود. شکل سنگ می تواند منظم یا غیرمنظم باشد. و حجم آبی که در آبنما جریان پیدا می کند، مدل پمپ لازم  را مشخص می کند. انواع دیگر آبنما از جمله آبنما کلاسیک و مجسمه ای هم ساخته می شود که براساس سفارش شما می باشد.

ساخت آبنما صخره ای

ساخت آبنما صخره ای (Build a rock fountain) برای هزاران سال به عنوان سازه ای برای انتقال موفقیت آمیز آب از یک مکان به مکان دیگر عمل کرده است. اما امروزه با پیشرفت صنعت آبرسانی شهری ، آبنما های سنگی یا صخره ای  به قطعات تزئینی تبدیل شده اند.

ساخت آبنما صخره ای خانگی معمولاً به عنوان ویژگی تزئینی در محیط خانه در نظر گرفته می شود تا سبک دکوراسیون داخلی غنی شود. این آبنما غالباً از سنگهای بدنه و پانل ساخته شده و دارای سیستم انتقال آب (موتور و سایر لوازم جانبی) است.

ساخت آبنما سنگی در حیاط

فواید و معایب ساخت آبنما صخره ای خانگی

زیبایی: بدون شک ساختار آبشار ظاهری جذاب دارد. حرکت آب به خودی خود راحت ، شگفت انگیز و زیباست. منبع این زیبایی حالت طبیعی است که آبشار به فضای داخلی می بخشد.

صاحبان خانه از زندگی در یک محیط طبیعی احساس راحتی می کنند. چشمه سنگ همچنین به ایجاد فضای داخلی زیبا کمک می کند.

نقطه کانونی: ساخت آبنما صخره ای می تواند به یک نقطه کانونی برجسته در یک خانه تبدیل شود. چشمه را می توان در گوشه ای از اتاق نشیمن یا غذاخوری قرار داد و افراد را تحت تأثیر قرار داد. به طور کلی ، آبنما سنگی یا صخره ای  معنای جدیدی به فضای اطراف می دهد.

منحصر به فرد بودن: ساخت آبنما صخره ای خانگی می تواند به سبک های مختلفی طراحی شود. با یک جستجوی ساده در گوگل می توانید انواع آبنما های صخره ای را مشاهده کنید. یک چشمه می تواند ویژگی های بصری محیط داخلی را تحریک کرده و بر آرامش یک مکان تأکید کند.

تأثیرات مثبت روانشناختی: شنیدن صدای آب به آرامش بیشتر خانه کمک می کند. به خصوص در دنیای پرمشغله امروز که مردم تحت تأثیر حوادث مختلف کاری یا سایر مشکلات زندگی مدرن قرار می گیرند ، ایجاد فضای راحت در خانه ضروری است.

ساخت آبنما صخره ای در حیاط

معایب 

آفات: افزودن آب به خانه باعث ایجاد آفات می شود. پشه ها ، زنبورها و سایر آفات ساختار این چشمه را احاطه کرده اند. این آفات می توانند با گذشت زمان تکثیر شده و خانواده را آشفته کنند.

نگهداری: یک فواره سنگی نیاز به نگهداری مداوم دارد. سطح آب باید کنترل شود ، تجهیزات به نگهداری نیاز دارند و گاهی اوقات مواد شیمیایی برای تمیز نگه داشتن آب باید اضافه شوند.

مدفوع برگ ، خاک و سایر آوارها با گذشت زمان جمع شده و مشکلاتی را ایجاد می کند. پمپ ها فرسوده می شوند و فیلترها باید تمیز شوند.
هزینه: داشتن یک چشمه زیبا می تواند سرگرم کننده باشد ، اما ساخت و ساز و نگهداری مداوم آن به هزینه های مرتبط نیاز دارد.

اجزای فواره شامل پمپ ها ، فیلترها ، مخازن پمپ ، آسترها ، سطح آب و لوله کشی مورد نیاز برای ساخت فواره است. نگهداری و استفاده مداوم از برق به تنهایی مشکلی دشوار است و مردم را متقاعد می کند که برای این موارد ماهیانه هزینه کنند.

ساخت آبنما صخره ای کردان

آموزش روش ساخت آبنما صخره ای

۱) اول از همه ، شما باید یک پمپ خریداری کنید. سایر موارد را نیز بخرید. اطمینان حاصل کنید که اندازه سنگ ها از کوچک به بزرگ متفاوت است و همچنین به اشکال و رنگ های مختلفی ارائه می شود. شما به اندازه کافی نیاز دارید تا پمپ را با سنگ بپوشانید.

۲) ظرفی را برای استفاده انتخاب کنید. اطمینان حاصل کنید که ظرف به اندازه کافی بزرگ است تا بتواند پمپ را در قسمت پایین قرار دهد. همچنین مطمئن شوید که به اندازه کافی پهن باشد تا لوله و پمپ بتواند به سمت بالا منحنی شود.

۳) مکان مناسبی را برای آبنمای صخره ای در خانه خود پیدا کنید. باید آن را نزدیک منبع تغذیه (پریز برق) قرار دهید تا پمپ کار کند. همچنین مطمئن شوید که سیم برق نزدیک دیواره است تا از آسیب دیدن آن جلوگیری کنید. اگر از میز یا ازاره استفاده می کنید ، اطمینان حاصل کنید که میز به اندازه کافی محکم است (زیرا فواره در سطح زمین قرار گرفته است).

۴) پمپ را در وسط ظرف قرار دهید ، لوله را به آن متصل کنید و یک درپوش سنگی روی آن قرار دهید. لوله ها باید با استفاده از سنگ به سمت بالا هدایت شوند.

۵) سنگ ها را روی هم بگذارید. سنگهای بزرگتر را در پایین قرار دهید و هنگام بالا رفتن از سنگهای کوچکتر برای پوشاندن پمپ استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که لوله را در وسط سنگ ها قرار دهید.

۶) پس از رسیدن به ارتفاع مورد نیاز ، لوله پلاستیکی را برش داده و لوله آرنج را در یک زاویه قرار دهید تا آب از سنگ ها جاری شود. به اندازه کافی آب به ظرف اضافه کنید تا پمپ کاملاً در آب غوطه ور شود. پمپ را به پریز برق وصل کنید و اکنون فواره سنگی آماده است.

ساخت آبنما صخره ای مدرن

آبنماي شناور

آبنماي شناور در حقیقت زیر مجموعهاي از انواع ثابت و متحرك است و تنها تفاوتی که با آنها دارد در نوع و روش اجرا میباشد که امکان جابجایی فواره در آنجا وجود دارد.

آبنماي موزیکال

آبنما موزیکال در ساختار کلی مشابه دیگر آبنماها بوده اما دادراي تفاوتهاي عمده در نحوه عملکرد است. بدین منظور که آبنماهاي موزیکال قابلیت اجراي حرکات هماهنگ با موسیقی و نور را دارد و از این رو نیازمند تجهیزات پیشرفته و مدرن است که بتوانند در تمام مراحل کار حرکات موزون را با همان شدت و سرعت موجود به نمایش در آورند.

از تجهیزاتی که در این نوع آبنما از اهمیت بالایی برخوردار است سیستم هماهنگسازي موسیقی با نور و آب میباشد. در این ساختار، تحلیل مشخصات ذاتی موجود در موسیقی که شامل شدت و فرکانس صوتی است، آنها را به صورت پارامترهاي قابل تشخیص در اختیار سایر عوامل قرار داده و با فرمانهایی که به مسیرهاي طراحی جهت کنترل حجم اب و همچنین پمپهاي متغیر جهت تنظیم شدت آب قرار میدهد حرکتی متناسب را ایجاد مینماید. همین اطلاعات به طور همزمان در اختیار پارامترهاي اصلی نور (شدت و طول موج) قرار میگیرد.

هم اکنون با توجه به پارامترهاي متفاوت موجود و عوامل متنوعی که در حرکت آب، نور و موسیقی وجود دارد، این سیستم نمایشی و اعجاب انگیز جلوه فوق العادهاي را در فضاهاي متناسب ایجاد میکند.

آبنماي آب و آتش

در این آبنما از ترکیب آب و آتش استفاده میشود، بدین صورت که علاوه بر نازل هاي آبی از نازل هاي خاصی جهت ایجاد آتش استفاده میگردد.

آبنماهاي فلش وال (آب نویس)

در این آبنماها با استفاده از پروژکتورهایی تصویر و حروف را بر پردهاي از آب نمایش میدهند.و یا خود آبنما با کمک تعداد زیادي سولنوئیدهاي سریع قادر به نگارش متن یا ایجاد تصویر توسط آب از بالا به پائین می نماید.

قیمت طراحی آبنما

چند نمونه آبنمای جهانی زیبا

آبنماي پی- انگلستان

این شاهکار مجسمه سازي با آب ، طراحی شده توسط مجسمه ساز انگلیسی ” ویلیام پی ” ، روبروي ” سیهام هال ” در ساندرلند واقع شده است . یک سیلندر شفاف آب را به گونه اي گرداب گونه تولید می کند .به لطف وجود پلکان اطراف سیلندر، بیننده می تواند با بالا رفتن از پله ها فضاي داخل گرداب را ببیند که بسیار جذاب و نمونه اي از مدرنیست است.

آبنماي رقص اژدها- پاریس

یکی از مدرن ترین آبنماهاي پاریس توسط یک مجسمه ساز چینی- فرانسوي( ۲۰۰۸ ) طراحی شده است ، به گونهاي که اژدهایی را که به دور میدان شهرمی پیچد را شبیه سازي می کند. اژدهایی که گاه ظاهر و گاه زیر پیاده رو مخفی میشود . پوست اژدها شفاف و نورپردازي شده است و جریان آب را آن نشان میدهد. آن از فلز ضد زنگ، شیشه و پلاستیک ساخته شده است.

مجسمه در باغ لوکزانبورگ- فرانسه

نمونه اي دیگر از ترکیب مجسمه سازي با آب در باغ لوکزانبورگ فرانسه که دومین باغ بزرگ پاریس است، دیده می شود.چهره ي واقع گونه غرق شده در آب با رنگهاي روشن اش در تضاد کامل با فواره هاي خاکستري کلاسیک پشت خود است .

آبنماي غول” هیل” – اتریش

این آب نماي عجیب در ورودي کارخانه معروف کریستال سازي ” سواروفسکی ” در دامنه مناظر زیباي کوه هاي آلپ در اتریش واقع، که توسط ” آندره هلر ” در سال ۱۹۸۳ طراحی شده است.

آبنماي بیت کال

آبنماي بیت کال ساخته شده توسط هنرمند آلمانی ” جولیوس پوپ ” ( ۲۰۰۵ ) از تکنیک هاي دیجیتالی براي ایجاد کلمات بوسیله آب ، استفاده کرده است. این آب نما بر اساس یک برنامه آماري که کلمات را به طور تصادفی از اینترنت انتخاب می کند ، کار می کند . سپس کلمات را به صورت تصاویر کدگذاري شده و توسط ۳۲ نازل، آب را از دریچه هاي الکترو مغناطیسی تزریق میکند .

آبنماي بلاژیو هتل کازینو-لاس وگاس

نمونه هاي اولیه آب نماهاي موزیکال مدرن امروزي در نمایشگاههاي بزرگ بین المللی فیلادلفیا ،لندن و پاریس به نمایش گذاشته شده است. امروزه یکی معروفترین آب نماهاي موزیکال در ” بلاژیو ” هتل شهر لاس وگاس در امریکا و نیز آب نماي دبی در امارت متحده ، قرار دارند.

این آب نماي موزیکال از ۱۲۰۰ موتور آبی تشکیل شده است که آب را تا ارتفاع ۲۴ طبقه در هوا پرتاب می کنند و وقتی شروع به نواختن موزیک به همراه نور و آب می کند دریاچه اي ۹ هکتاري پدید می آورد.

آبنماي پارك ملت تهران

پس از بررسی نمونههایی از آبنماهاي مدرن معاصر، اکنون نگاهی داریم به آب نماي موزیکال پارك ملت تهران که در سالهاي اخیر به عنوان بزرگترین نمونه آب نماي موزیکال داخل کشور به بهره برداري رسیده است .آبنماي موزیکال پارك ملت دومین آب نماي موزیکال تهران است (نخستین آب نماي موزیکال در بوستان آزادگان تهران افتتاح شده بود)که روي دریاچه اصلی بوستان-دریاچه مصنوعی این پارك- به وسعت ۲۲ هزارمتر مربع عمل میکند.

شهروندان از طریق ۱۹ تابلوي کامپیوتري و الکترونیکی، تصاویر و حتی فیلمهایی را روي پردهاي از آب تماشا میکنند و رقص آب، نور، تصویر و موسیقی را به طور همزمان با هم تجربه میکنند. این آب نما ۳۶ افکت اصلی و ۴۵۶ افکت فرعی دارد و ارتفاع فوارههاي آن بین ۲ تا ۳۵ متر است.

بهره گیري از سیستم افکت، بشقاب پرنده، آتشبازي موزیکال درون آب، نمایش لیزري موزیکال، نمایش فیلم بر پرده آب و استفاده از ۱۸۵۰ سري چراغ رنگی ال اي دي از دیگر ویژگیهاي این آب نما ست.

تجهیزات آب نما روي سامانه شناور کاملا ” اتوماتیک و هوشمند نصب شده است که به کنترل کنندههاي هوشمند راه اندازي سامانه و کنترل کننده دیجیتال پمپ هاي شناور و شیرهاي الکترومغناطیس مجهز است .

آبنماي موزیکال بوستان ولیصر، تبریز

از دیگر آبنماهاي متحرك و موزیکال که اخیرا در کشور به انجام شده، آبنماي متحرك و موزیکال بوستان ولیعصر در شهر
۳۱ متر مربع است که با رائه افکتهاي گوناگون آب تبریز میباشد. این مجموعه شامل ۳۱۲ نازل در سطحی به ابعاد تقریبی ۳۱ نور محیطی مفرح را براي شهروندان فراهم نموده است.

طراحی آبنما در باغ

طراحی آبنما

آبنما ها همیشه در دوره های مختلف باستان با نماد خاصی تزئین می شده اند. به عنوان مثال ، در روم باستان ، آنها را با مجسمه های سنگی یا برنز یا چهره های حیوانات یا قهرمانان زمان خود آراسته بودند ، که نماد قدرت و شجاعت آنها بود.
در باغ ورسای ، لوئی چهارم نمونه های خاصی از فواره های آب را نشان می دهد که نماد قدرت او بر طبیعت است. طراحی آبنما به محیط اطراف آن بستگی دارد. چشمه ها و کانال ها در یک محیط آرام و آبشارها در یک محیط پرشور مانند آبشارها و آبشارهای بزرگ شکل می گیرند.

اجرای آبنما

اجرای آبنما ها تقریباً در همه مکان ها امکان پذیر است. با وجود تنوع مواد مهر و موم ، هیچ محدودیتی در سایت وجود ندارد. متداول ترین فضاهای باز در اجرای نمایش ، باغ های پشت بام و حیاط ساختمان ها است و فضاهای بسته شامل پاسیو و لابی مجموعه است.
آبنما ها با توجه به خصوصیات مکان ، شکل ، نوع و اندازه آن متفاوت هستند. به عبارت دیگر ، اگر طول بیشتر از عرض آن باشد ، بلندتر و طولانی تر و اگر عرض بیشتر و نزدیکتر از طول باشد ، کوتاهتر و فشرده تر به نظر می رسد.

ساخت آبنما در باغ

ساخت آبنما خانگی

ساخت آبنما خانگی کار سختی نیست و با کمک چند ابزار ساده می توانید در خانه آبنما درست کنید. هدف از ساخت آبنما در خانه تأمین رطوبت گیاهان خانه است. آبنما خانگی معمولاً کوچک هستند و نیازی به عایق بندی خاصی ندارند. این نوع آبشارها فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. دستگاه هایی در بازار وجود دارند که ساخت آبنما را در خانه آسان می کنند ، به عنوان مثال ، پمپ های کوچک که نقش مهمی در تولید گردش آب دارند می توانند به راحتی خریداری شوند.

اموزش ساخت آبنما خانگی ساده در خانه

چند گلدان و زیر گلدانی سفالی و یک پمپ آب آماده کنید و این آب نمای ساده و زیبا را بسازید.

۱- گلدان و زیر گلدانی ها باید در اندازه های مختلف باشند.قسمت هائی که باید برش بخورند یا سوراخ بشوند داخل عکس مشخص است .

۲-کف زیر گلدانی متوسط و گلدان بزرگ باید به قطر لوله پلاستیکی سوراخ بشود.

۳-لبه زیر گلدانی ها و همینطور گلدان بزرگ به صورت نیم دایره باید برش بخورد.

۴-پمپ و لوله پلاستیکی را آماده کنید.

۵-گلدان بزرگ را وارونه بگذارید لوله پلاستیکی را به پمپ وصل کنید. و از داخل گلدان عبور بدهید.

۶- این چیدمان آب نما هست، و البته لوله پلاستیکی و پمپ ، فقط از داخل گلدان و زیر گلدانی بزرگ عبور داده می شود.

۷- سر لوله پلاستیکی را با چسب و اتصال محکم کنید.

۸-داخل آب نما را پر از آب کنید. پمپ را روشن و آب نما را امتحان کنید.

۹- با سنگ های ریز و درشت یا صدف آب نما را تزئین کنید.

۱۰- یک گلدان بگذارید داخل یک زیر گلدانی روی بالاترین قسمت آب نما و آب نمایتان را سرسبز کنید.

ساخت آبنما با گلدان

ساخت آبنما در حیاط منزل

ساخت آبنما در حیاط منزل می تواند یکی از ایده های خلاقانه و بدیع باشد که با استفاده از آن می توان تغییرات زیادی را با هزینه بسیار کم ایجاد کرد. اگرچه ساخت آبنما آب در حیاط در نگاه اول کمی دشوار به نظر می رسد ، اما شما می توانید با تماس با گروه معماری آرسس آبنما خود را در هر طرح و مدلی بسازید و صدای آرامش بخش آب در حیاط خود لذت ببرید.

[aparat id=’Ow2cq’]

ساخت آبنما در لابی

با توجه به اینکه لابی در ورودی ساختمان قرار دارد و رفت و آمد زیادی در آن وجود دارد ، توجه به زیبایی این محیط از اهمیت برخوردار است. کاری که می توان برای زیباسازی لابی انجام داد ، طراحی و ساخت آبنما ها در لابی است. آب موجود در لابی به آرام شدن محیط کمک می کند و همچنین رطوبت لازم را برای گیاهان داخلی لابی فراهم می کند. آبنمای موجود در لابی باید مطابق با سبک معماری ساختمان طراحی و اجرا شود ، اما به دلیل فضای کم ، معمولاً از آبنماهای مدرن در لابی استفاده می شود.

ساخت آبنما سنگ ساختمانی

آبنما پرده ای

نحوه کار آبنما پرده بدین صورت است که بسیاری از لوله های سوراخ دار به صورت افقی در یک یا دو پایه در فاصله عمودی قرار می گیرند و توسط یک پمپ آب در پشت آن نصب می شوند. که این اجازه می دهد تا آب با فشار زیادی وارد آبنما پرده شود و پرده زیبایی از آب را نشان می دهد. این نوع ویژگی آب باعث هیجان بیننده می شود. آبنماهای شیشه ای گزینه بسیار مناسبی برای آبنمای پرده ای است و هر کدام زیبایی خاص خود را دارند.

آبنما دیواری

آبنماهای دیواری یا دیوارهای مرطوب با استفاده از دیواره مصنوعی دارای سوراخ هایی در آن ایجاد می شود که دارای الگوی طبیعی برای زهکشی است. محلی برای سقوط آب در زیر چنین چشمه هایی وجود دارد.
آبنما دیواری را می توان مانند آبنما دیواری پرده ای ساخت. در این حالت ، وقتی دیوارها و حفره های خروجی آب را ایجاد می کنیم ، با همان فشار فشار حفره ها ، آب سرکوب می شود که به این ترتیب ، پرده زیبایی از آب برای بیننده ظاهر می شود. در این مدل ، فواره (دیوار پرده ای) بسیار بیشتر از فواره دیواری نیاز به کار دارد.

ساخت آبنما ارزان در کرج

ساخت آبنما با سنگ

آب جاری اثر آرام بخش دارد ، اینطور نیست؟ من کاملاً مطمئن نیستم که چرا ما این صدا را آرام و آرامش بخش می بینیم ، که تقریباً کل جمعیت جهان اثرات تسکین دهنده را احساس می کنند. این که آیا شما برای خرید یک آبنما ارزان قیمت مقدماتی تصمیم می گیرید یا تصمیم به ساختن خود دارید ، می خواهید از این ویژگی های زرق و برق دار که مهمترین عنصر طبیعت را برجسته می کند ، الهام بگیرید.

آب در حال ریزش شبیه به شیشه های راه راه است ، احساس خنک بودن ، آب در حال ریزش باعث لذت بچه های هر سنی می شود. برای روشنایی دیواره آب در شب ، نورهای بالا را در مخزن پر از ماسه سنگ نصب کنید.

اگر به دنبال ساخت آبنما با سنگ(Making a fountain with stones) زیبا برای پاسیو ، محوطه سازی  یا حتی ورودی جلوی خانه هستید ، این آبنما  طبیعی بی نظیر این ترفند را انجام می دهید. ما این آبنما را در اطراف یک سنگ مخصوص طراحی کردیم ،   ۱. سوراخ در  آن حفر شده است. آب پمپ از درون سوراخ حلقه می زند و سنگ را سرریز می کند. برای کاهش نگهداری ، حوضچه جمع آوری را از بین بردیم. 

ساخت آبنما با سنگ قلوه

یک مخزن پر از ماسه سنگ در زیر سرریز جریان برای گردش را جمع می کند. از آنجایی که هیچ نور خورشید نمی تواند به آب موجود در مخزن برسد و از رشد جلبک ها حمایت کند ، آب بکر باقی می ماند. جلبک ها در نزدیکی مناطق مرطوب رشد می کنند ، اما این تنها به ظاهر طبیعی کمک می کند.

مدت زمان طولانی صدای آرامش بخش آبهای روان از ویژگیهای باغ در سراسر جهان بوده است. نه تنها یک آبنما زیبایی فضای داخلی را  اضافه می کند ، بلکه سر و صدای  دلپذیری را نیز فراهم می کند.

شما می توانید بدون تغییر ساخت و ساز اصلی ، این طرح را متناسب با حیاط خود تنظیم کنید. برای آبنما ما به قطر حدود۱۲۲ سانتی متر است. شما می توانید با استفاده از همان مواد و روش ها ،آبنما را بزرگتر کنید. برای تغییر ظاهری آبنما می توانید از نوع دیگری از سنگ استفاده کنید که به هر روشی که دوست دارید مرتب شده اند. هر آنچه شما نیاز دارید در  باغ و خانه موجود است. هزینه سنگ بستگی به نوع انتخابی شما و محل زندگی شما دارد.

ساخت آبنما با سنگ

آبنما با سنگ چگونه کار میکند؟

پمپ برق از طریق نازل آب را بالا می برد. آب در حال ریزش بین سنگها پایین می رود ، در زیر آستر عبور می کند و به درون قوطی ریخته می شود. ساده! لطفا در پایان این مقاله به شکل A در اطلاعات تکمیلی مراجعه کنید.

نحوه جاری شدن آب باعث می شود تا سنگ ها و سنگریزه های رنگارنگ درخشان شود ، می توانید این چشمه را با پر کردن دو ظروف فلزی آن با سنگ های آنقدر زیبا ، تزئین کنید که ممکن است برخی از آنها به عنوان سنگهای نیمه قیمتی معرفی شوند. یک حباب بزرگ آبی اضافه کنید

هزینه ساخت آبنما با سنگ

جهت دریافت اطلاعات دقیق تر بر ای ساخت آبنما با سنگ با گروه معماری آرسس تماس بگیرید مفتخریم شما را در ساخت بهترین محوطه یاری کنیم.

قیمت ساخت آبنما با سنگ

ساخت آبنما سنگ طبیعی

همانطور که از نام آن پیداست ، این آب نمای از سنگهای طبیعی و دست نخورده ای است که در طبیعت یافت می شود. هدف از ایجاد این مدل جذب مصنوعی طبیعت باستانی و دست نخورده در یک منطقه است. روش ساخت این آبنما کاملاً طبیعی است.
نحوه ساخت ، عایق بندی ، لوله کشی و نحوه شستشو و دفع مخزن باید به خوبی حفظ شود و تنها تفاوت در استفاده از بقایای سنگ کوه در پوسته خارجی آن است.
با این حال ، در این مدل از ابنما ، دو نکته بسیار مهم باید مورد توجه قرار گیرد. اول مسئله وزن آن است که به دلیل نوع ماده بسیار سنگین است و دوم مسئله پاشش آب که کنترل آن از ساخت آبنما سنگی دشوارتر است.

ساخت آبنما مدرن

امروزه بسیاری از افراد تغییراتی را در محیط زندگی یا محل کار خود ایجاد می کنند تا ساعت های بیشتری را در این محیط لذت ببرند.

یکی از وظایف مورد توجه بسیاری در این زمینه ، طراحی و اجرای خصوصیات آب است آب می تواند در کنار طبیعت احساس رفاه را برای مردم ایجاد کند. البته نباید فراموش کرد که طراحی آبنما و اجرای آ بنما ر از اصول خاصی پیروی می کند. بنابراین ، در این مدت نقش طراحان و معماران منظر به ۲۰۰ نفر افزایش می یابد. مخصوصاً وقتی صحبت از طراحی مدرن آبشار می شود.

آشنایی با آبنمای مدرن

آبنمای مدرن نوعی آبنما است که در سالهای اخیر به دلیل گرایش مدرن مردم و بطور کلی روند سبک ساخت مدرن مورد توجه قرار گرفته است.

صرف نظر از نوع آبشار مدرن ، ساخت و ساز و معماری ، حرکت آب در واقع هدایت شده و هوشمندانه است. ساخت آبنما مدرن می تواند موزیکال ، هوشمند ، شیشه ای ، حبابی ، فواره ای و … باشد که با توجه به سلیقه مردم طراحی و اجرا می شود و با در نظر گرفتن محدودیت ها ، یکی از انواع آبنما ها است.

مصالح ساختمانی آبنما

پس از اتمام طراحی مدرن آبنما، زمان آن فرا رسیده است که آبنما مدرن را بسازید، جایی که انتخاب صحیح مواد یک مسئله بسیار مهم تلقی می شود. آبنماهای مدرن می توانند انواع مختلف ساختاری و معماری مانند سنگ ساختمانی و بتن نمایان داشته باشند.

نورپردازی آبنما حائز اهمیت است

علاوه بر تجهیزات ساختمانی ، روشنایی آبنما یکی از مواردی است که در طراحی و اجرای فواره های مدرن نباید از آن غافل شد. عدم تمرکز روی نور مناسب باعث می شود طراحی و اجرا ، هر چقدر هم خوب باشد ، بسیار محسوس نیست.

ساخت آبنما با سنگ قلوه

فیلم آموزش ساخت آبنما

[aparat id=’QAE6r’]

مراحل ساخت آبنما

در برنامه ریزی برای ساخت آبنما های بیرونی ، شما باید بر روی دو ساختار تمرکز کنید: استخری که آب در آن می افتد و ساختار آبنما .ساخت مورد دوم اغلب دشوارتر است ، اما شما می توانید یاد بگیرید که چگونه آن را به روشی بسازید که نه تنها ساده بلکه ارزان باشد.

این شامل استفاده از سنگ است ، که بسیاری از صاحبان خانه درست در حیاط خانه خود دارند (یا می توانند آن را به راحتی در جای دیگری پیدا کنند). هنگامی که این دو سازه در محل قرار گرفتند ، شما از یک پمپ در استخر استفاده می کنید تا گردش آب را از حوضچه تا بالای آبشار خود حفظ کنید ، از آنجا می تواند دوباره به استخر برود.

برنامه ریزی آبنما

مکانی را انتخاب کنید. می توانید یک آبنما را روی یک شیب طبیعی یا تپه بسازید ، یا اینکه خودتان می توانید شیب را حفاری کنید. متناوباً ، اگر خاک یا پایه ای که در آن حفر می کنید دشوار است ، ساختن شیب را با استفاده از ترکیبی از سنگ و شن به عنوان پایه خود در نظر بگیرید

 • به چه میزان شیب نیاز خواهید داشت؟ حداقل شیب مطلق موردنیاز شما افت ۳ متر جریان ۵ سانتی متر)است. البته هرچه شیب بیشتر باشد سرعت آب بیشتر می شود و صدای آبنما بلندتر می شود.

مرحله اول ساخت آبنما

مرحله دوم ساخت آبنما

به این فکر کنید که آبنما خود را نزدیک یک منبع الکتریکی قرار دهید. شما می خواهید حوضه پایینی خود ، که آب را به بالای آبنما می فرستد ، در مجاورت یک منبع الکتریکی قرار داشته باشد تا مجبور نباشید یک سیم کشی ناخوشایند را در باغ خود ببندید.
 

مراحل ساخت آبنما

مرحلع سوم اندازه جریان خود را برنامه ریزی کنید.

دانستن اینکه آب چقدر از رودخانه و آبشارهای شما عبور می کند به شما کمک می کند تا اندازه حوضه بالایی و حوضه پایین خود را تعیین کنید. در اینجا نحوه انجام این کار آورده شده است:

 • ابتدا مقدار آبی را که از یک جریان شما عبور می کند تخمین بزنید. اگر جریان شما نسبتاً کوچک است – بگویید عرض آن حدود ۰.۶ تا ۰.۹ متر و عمق ۲ تا ۳ اینچ است – حدود ۵ گالن (۱۸.۹ لیتر) آب در هر فوت خط را تخمین بزنید. بسته به اندازه و عمق جریان پیشنهادی خود ، آن تخمین را اضافه یا از آن کم کنید.

بعد ، ظرفیت کل جریان را اندازه گیری کنید. اندازه بگیرید که جریان کل شما چند فوت خطی را اشغال می کند. اکنون ، به سادگی اطمینان حاصل کنید که استخر بالایی یا حوضه پایین شما بیش از ظرفیت کل جریان را دارد. بنابراین اگر ظرفیت جریان شما ۱۰۰ گالن (۳۷۸.۵ لیتر) باشد ، یک حوضچه ۵۰ گالن (۱۸۹.۳ لیتر) و یک استخر ۲۰۰ گالن (۷۵۷.۱ لیتر) به راحتی جریان را در خود جای می دهند.

مرحله 3 ساخت آبنما

مرحله چهارم تخته سنگ ها ، سنگ ریزه های خود را تهیه کنید

به طور کلی ، آبشارها دارای سه اندازه مختلف سنگ هستند: تخته سنگ یا سنگهای بزرگتر ، که آبنما ها را قاب می گیرند. سنگها یا سنگهای متوسط ​​که به عنوان سنگهای اتصال دهنده عمل می کنند. و شن ، که در پایین جریان و در بین شکافها پر می شود

 • شخصاً به یک فروشنده “سنگ” ، “معدن” یا “سنگ ریزه و سنگ” مراجعه کنید تا یدانید که آبنما شما از چه نوع سنگ هایی لازم دارد. این روشی کاملاً مطمئن تر برای بدست آوردن دقیقاً همان چیزی است که می خواهید ، برخلاف صرف سفارش کیت و امیدوار بودن سنگهایی که در حیاط خانه شما خوب به نظر می رسند.
 • در اینجا مواردی است که می توانید انتظار داشته باشید هنگام سفارش خرید سنگ برای آبنما خود ، سفارش دهید:
  • ۱.۵ – ۲ تن تخته سنگ بزرگ (۱۲ – ۲۴ اینچ) برای استخر بالایی و حوضه پایین ، به علاوه ۲ – ۶ تن اضافی برای ۱۰ فوت (۳.۰ متر) قسمت جریان بالای زمین
  • .۷۵ تن سنگ متوسط ​​(۶ – ۲۴ اینچ) سنگ در هر ۱۰ فوت (۳.۰ متر) جریان
  • ۵/۵ سنگ ریزه کوچک (۵/۲ اینچ) به ازای هر ۱۰ فوت (۳.۰ متر) جریان ، به اضافه ۱ تا ۲ تن برای استخر بالایی و حوضه پایین هر کدام با ترسیم محل قرارگیری آبشار با استفاده از اسپری ، خود را برای هرگونه حفاری که ممکن است لازم باشد انجام دهید. با اسپری رنگ کمک می کند زمانی که زمان حفاری فرا می رسد. تماس با ۸۱۱ و اطمینان از اینکه خاکبرداری شما به هیچ منبع آب و گاز آسیب نمی رساند ، الزامی است.

مرحله چهارم ساخت آبنما مراحل ساخت آبنما

شروع به حفاری : هر بخشی از جریان خود را که زیر زمین خواهد بود ، حفاری کنید. در مرحله بعد ، به اندازه کافی بزرگ برای حوضچه مخزن پایین خود حفاری کنید ، اطمینان حاصل کنید که فضای لازم برای سنگ ریزه و سنگ اطراف را داشته باشید. سرانجام ، سنگهای با اندازه متوسط ​​و تخته سنگهای بزرگتر را در اطراف محیط جریان قرار دهید تا شروع به آب خوردن در جریان کند.

مراحل ساخت آبنما

لایه زیرین و لاستیک را اندازه بگیرید و برش دهید. ابتدا با زیر انداز شروع کنید و سپس با آستر به پایان برسانید ، آنها را در کل فاصله آبشار ، در حوضه پایین و در حوضچه (در صورت وجود) کشیده کنید. مقداری از سنگها را روی پلاستیک غشایی قرار دهید تا در جای خود قرار بگیرند یا برای صرفه جویی در وقت از صفحات پلی سنگ در ورق استفاده کنید

هنگام قرار دادن زیرانداز و آستر ، حتماً در پایین هر آبشار شل بگذارید. قرار دادن سنگ و تخته سنگ بر روی این مناطق باعث کشیده شدن آسترها می شود و در صورت عدم شل بودن کافی باعث ایجاد پارگی و سوراخ شدن می شود.

مراحل ساخت آبنما

حوضه پایین خود را تنظیم کنید. در حوضچه مخزن خود سوراخ کنید ، حوضچه مخزن حفر شده در پایین آبشار ، بالای لایه زیرین و آستر قرار دهید.

پمپ را به حوضچه مخزن وارد کنید ، خط آب را وصل کنید و مطمئن شوید که شلنگ تا حوضچه فوقانی امتداد دارد. پس از راه اندازی حوضه ، با افزودن لایه هایی از سنگ کوچک به اندازه متوسط ​​(نه شن) در اطراف حوضچه ، در محل خود محکم کنید. درب حوضچه مخزن را وصل کنید.

 • برخی از حوضه های مخزن از قبل سوراخ می شوند ، اما بسیاری از آنها چنین نخواهند شد. حوضچه ها به سوراخ هایی برای ورود آب نیاز دارند. اگر خودتان باید حوضچه را سوراخ کنید ، کار دشوار نیست.
 • با شروع از پایین ، با استفاده از یک بیت ۲ اینچی ، یک سوراخ در سمت حوضچه ایجاد کنید. با حرکت به کنار ، هر ۴ اینچ یک سوراخ ایجاد کنید.
 • بعد از اینکه یکبار حفاری کردید ، یک یا دو اینچ بالا بروید و حفاری انقلابی دیگر را ادامه دهید.
 • هنگامی که یک سوم انتهای حوضه سوراخ شد ، یک بیت ۱ اینچی برای بخش سوم وسط و در آخر یک بیت ۳/۸ اینچ برای یک سوم بالایی فارغ التحصیل شوید.
 • مراحل ساخت آبنما

ابتدا از پایین به بالا شروع کنید ، ابتدا تخته سنگهای بزرگتر را قرار دهید. همیشه هنگام قرار دادن اولین سنگ ها از ارتفاع پایین شروع کنید و تا ارتفاعات بالاتر حرکت کنید. یک شرط خوب این است که با بزرگترین تخته سنگ های خود شروع کنید تا آنها زمینه و کنتراست ایجاد کنند. هرگونه خاک زیر تخته سنگهای بزرگ را در صورت لزوم پر کنید ، توجه ویژه ای به تخته سنگهایی که در ارتفاع قرار دارند ، توجه کنید.

 • قرار دادن یک تخته سنگ بزرگتر در پشت ابتدای واقعی آبشار خود راهی عالی برای ایجاد ابعاد در آبنما شماست. تخته سنگ های در کناره های آبنما نیز عالی عمل می کنند.

مراحل ساخت آبنما

در صورت امکان از سنگهای بزرگتر در مجاورت هر آبنما استفاده کنید. در نهرهای طبیعت ، به ویژه در مجاورت آبشارها ، سنگها و سنگریزه های کوچکتر جریان را می کشند. به همین دلیل سنگهای بزرگتر در نزدیکی آبشارها طبیعی تر به نظر می رسند. اگر احساس می کنید آبشار شما مصنوعی به نظر می رسد ، با یک ترکیب خوب از سنگ های متوسط ​​و بزرگتر زیبا تر کنید.
ساخت آبنما مرحله 7
به صورت دوره ای از آبنما خود عقب بروید و از زاویه دیگری به قطعه نگاه کنید. در حال حاضر ، قرار دادن سنگ به شما ایده خوبی می دهد که چگونه اوضاع از نزدیک به نظر می رسد.
کاری که انجام نمی دهد این است که به شما چشم انداز نحوه نگاه کردن اوضاع از دور را ارائه دهد. به صورت دوره ای از قرار دادن سنگ به یک مرحله عقب بروید و تصمیم بگیرید که آیا چینش سنگ را در جایی که دوست دارید. قبل از اینکه از محل قرارگیری آن راضی باشید ، ممکن است چهار یا پنج بار یک سنگ یا تخته سنگ بگذارید.
ساخت آبنما

سنگ های سرریز را با دقت قرار دهید. تخته سنگ باعث ایجاد سنگ نشتی عالی می شود. نگران نباشید از سنگ های کوچکتر یا حتی سنگریزه های کوچک برای ایجاد پایه برای سرریز خود استفاده کنید. در اینجا برخی موارد دیگر وجود دارد که باید هنگام ساخت سرریزها به خاطر بسپارید:

 • اگر در نگه داشتن سنگ سرریز خود در جای خود مشکل دارید ، گاهی اوقات هنگام ساخت پایه آن ، سنگ بزرگتری در بالای آن لنگر می اندازد.

شیب سرریز خود را همیشه با یک سطح اندازه بگیرید. این به دو دلیل مهم است. ابتدا ، از جلو به عقب بروید ، می خواهید سنگ سرریز شما هم تراز باشد یا کمی به سمت پایین شیب داشته باشد.

اگر شیب آن به سمت بالا باشد ، آب به راحتی از آن پایین نمی رود. دوم ، از کنار هم رفتن مطمئن شوید که سنگ سرریز شما تراز باشد. این اطمینان می دهد که آب به طور مساوی روی کل سطح حرکت می کند و از یک طرف استخر نمی خورد.

 • سنگفرشهای کوچک یا سنگهایی که از زیر سرریزها بیرون می آیند می توانند به یک آبشار یکنواخت طرح دهند.

ساخت آبنما مرحله 8

برای تثبیت سنگهای بزرگتر از ملات استفاده کنید . اگر با یک گروه بزرگ سنگی در یک آبشار بزرگتر سر و کار دارید ، نترسید که آنها را روی هم و در محل قرار دهید. استفاده از سنگهای بزرگتر به ثبات آنها کمک می کند و اطمینان می دهد که در صورت تغییر اندکی تغییر چشم انداز ، هیچ یک از آنها برعکس نمی شوند.
ساخت آبنما مرحله 9
سنگها و سنگ ریزه های کوچکتر را از زیر هر طرف قرار دهید تا از نفوذ آب جلوگیری کند. این همچنین به آبشار جلوه ای طبیعی تر می بخشد ، و باعث محافظت از چشم در برابر مواد آستر ناخوشایند می شود.

مرحله 10 ساخت آبنما

با استفاده از درزگیر فوم تیره مخصوص ساخته شده ، بین هر ترک و شکاف کوچک پر کنید. درزگیر فوم در سطوح سنگی خنک و مرطوب بهترین عملکرد را دارد ، بنابراین در صورت لزوم از قبل جویبار و آبشار خود را غبارآلود کنید. همزمان با شروع ،زدن فوم را کمی شروع کنید. کف ممکن است بیش از آنچه پیش بینی می کنید منبسط شود و به محض استفاده از آن ، حذف آن سخت می شود.

 • اگرچه می توان از سایر مهر و موم های کف به جای آب بندهای مخصوص آبشار استفاده کرد ، اما حاوی مواد شیمیایی سمی هستند که برای ماهی ها مضر هستند. بنابراین اگر قصد دارید ماهی را در استخر خود وارد کنید ، حتما از آن استفاده کنید که مخصوص استفاده در کنار ماهی است.
 • حداقل ۳۰ دقیقه و حداکثر یک ساعت به کف اجازه دهید تا کاملاً خشک شود. اگر آماده این کار هستید ، می توانید کف را تمام کنید و در همان روز آبشار خود را به راحتی شروع کنید.
 • در نظر داشته باشید که روی کف خشک کن یا رسوب رنگ خنثی بپاشید. این کف سیاه را پنهان کرده و باعث می شود بیشتر در محیط اطراف مخلوط شود.

هنگام کف کردن ، دستکش بپوشید و حتماً چیزی را بپوشید که دور ریختن آن بد نباشد. اگر به طور تصادفی کف روی تخته سنگی گرفتید ، می توانید به راحتی صبر کنید تا خشک شود و سپس آن را خراش دهید.

ساخت آبنما با سنگ

برای هر ماهی که می خواهید در استخر خود نگه دارید یک مخزن باکتری نصب کنید (اختیاری). اگر تصمیم دارید Koi را در حوضچه خود داشته باشید ، زمان مناسبی برای نصب مخزن باکتری است تا به زنده ماندن Koi کمک کند.
مرحله ساخت آبنما 11
 1. لایه را با دقت از پایین هر سطح در معرض آستر قرار دهید.

ساخت آبنما مرحله 12

شلنگ باغ را باز کرده و تمام قسمت جریان خود را با اسپری پایین تا زمانی که سطح آب حوضه پایین پر شود ، قرار دهید.

ساخت آبنما در محوطه باغ ویلا

برق پمپ را روشن کرده و بررسی کنید که آب به درستی جریان دارد. وقتی آب شفاف شروع به کار کرد ، پمپ را به سمت ابتدای آبشار حرکت داده و آب را از شلنگ باغ خاموش کنید. پمپ را با پوشاندن آن با شن و یا دفن آن در شاخ و برگ ، پنهان کنید.
ساخت آبنما مرحله 13
 
جریان غلط آب را بررسی کنید. اکنون آبشار شما باید بدون کمک یک شلنگ باغ شروع به جریان کند. بررسی کنید که آیا سطح آسترها همه صحیح است و هر گونه پاشش توسط سنگ ها وجود دارد.
 
ساخت آبنما با سنگ

کار خود را با اصلاح هرگونه آستر اضافی به پایان برسانید. گیاهان آبزی یا نیمه آبزی را به هرگونه باتلاق موجود در جویبار خود اضافه کنید ، و استخر خود را با ماهی تهیه کنید. اگر می خواهید ، درام را با نور زیر نور یا نور بیرونی اضافه کنید.

پایان ساخت آبنما

برای ساخت آبنما با بطری می تونید از این آموزش استفاده کنید

 
آب آبنما نمی مقدار زیادی برق استفاده نمی کند  هزینه اکثر آبنماهای آب برای کارکردن چندین ساعت در روز کمتر از ۵۰ دلار در ماه است
 
روش مناسب برای افزایش آسان و مقرون به صرفه صدای ویژگی های آب شما پیدا کرده ایم.
 1. افزودن سنگریزه یا سنگ. 
 2. اضافه کردن ویژگی های فولاد ضد زنگ یا آهن. 
 3. ارتفاع آبنمار را بالا ببرید . .
 4. افزودن زنگ های باد به آبنما 
 5. افزایش اندازه پمپ
برای آموزش می توانید ویدیو را تماشا کنید
قیمت ساخت آبنما به طرح و متریال انتخاب شده بستگی دارد
اشتراک گذاری
5/5
5/5 - (1 امتیاز)

40 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *