ساخت ویلا

ساخت ویلا

ساخت ویلا

امروزه ویلاهای زیادی برای زندگی با طبیعت ساخته می‌شوند که نمونه‌های زیادی از آن را در محیط اطراف خود مشاهده کرده‌اید. این ویلاها با طرح‌ها و مدل‌های مختلفی ساخته می‌شوند که مراحل ساخت ویلا در روستا و جنگل بسیار متفاوت است. لذا اگر شما قصد ساخت ویلا داشته باشید بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا تمام مراحل ساخت ویلا را بر اساس سازه، سبک و غیره یاد بگیرید.

فیلم مراحل ساخت ویلا

مراحل ساخت ویلا

شما برای این که بتوانید یک ویلا بسازید باید با مراحل ساخت آن آشنایی داشته باشید و بدانید که در هر مرحله چه کارهایی را انجام می‌دهند. به همین دلیل در ادامه خلاصه مراحل ساخت ویلا را برای شما بیان می‌کنیم.

 • با یک پیمانکار و شرکت معتبر در زمینه ساخت ویلا صحبت کنید و تمام ایده‌های خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید. آرسس گروپ با بیش از ۱۲ سال سابقه در زمینه طراحی و ساخت ویلا می‌تواند گزینه خوبی باشد.
 • سبک‌های زیادی برای ساخت ویلا وجود دارند که شما باید یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و به سازنده اعلام نمایید. بعد از آن با شما در مورد هزینه ساخت ویلا صحبت خواهند کرد که در صورت توافق با آن‌ها قرارداد ببندید. دقت کنید که این مرحله بسیار مهم است و از آن چشم‌پوشی نکنید.
 • اگر برای ساخت ویلا نیاز به مجوز دارید باید آن را در سریع‌ترین زمان ممکن دریافت کنید.
 • بعد از اخذ مجوز ساخت ویلا باید از زمین نقشه برداری کنید که این کار را با توجه به شرایط اقلیمی منطقه انجام می‌دهند.
 • در این بخش از ساخت ویلا باید طراحی کلی ویلا خود را انجام دهید که می‌توانید از نمونه‌های ساخته شده آن الگوبرداری کنید یا این که سلیقه خود را به کار برده و از کارشناسان مشورت بگیرید.
 • بعد از آن که نقشه برداری ویلا را انجام دادید باید گودبرداری آن را مهندسان ساختمان شروع کنند. دقت کنید که هر چه عملیات گودبرداری عمیق تر باشد استحکام سازه شما بیشتر خواهد شد.
 • در این مرحله از ساخت ویلا باید بتن‌ریزی و اسکلت‌بندی را انجام دهید که در آن باید از میلگردهای محکمی برای ساخت ویلا استفاده کنید.
 • حالا باید دیوارچینی و دیوارکشی خود را شروع کنید که نیاز به دقت بالایی دارید.
 • بعد از دیوارکشی ویلا نوبت به ساخت سقف ویلا می‌رسد که آن را بلافاصله بعد از دیوارچینی انجام می‌دهند تا سازه دچار آسیب جدی نشود.
 • بعد از آن که چارچوب ویلا ساخته شد باید به دنبال نمای آن رفت که این کار را معمولا معماران با نظر کارفرما انجام می‌دهند. برای ایجاد یک نمای خوب در ویلا می‌توانید در متریال های مختلف طرح‌های خاصی را به کار ببرید.
 • بعد از نمای کلی ساختمان حالا نوبت به طراحی داخلی ویلا می‌رسد که شما در این بخش باید با کارشناسان خبره و با تجربه صحبت کنید و سلیقه کارفرما را نیز در آن به کار ببرید.
 • حالا مراحل ساخت ویلا به پایان رسیده است و شما می‌توانید آن را به کارفرما تحویل دهید.
 •  
ساخت ویلا

نکات مهم در ساخت ویلا

شما برای این که بتوانید یک ویلا بسازید باید یک طرح مناسب در اختیار داشته باشید و یک برنامه‌ریزی اصولی برای آن در نظر بگیرید که وظیفه انجام این کار بر عهده مهندسان ساختمان است.

در گودبرداری نیز از گچ و ریسمان استفاده ‌کنید که دقت کار را بالا می‌برد و در آن می‌توانید نقاط مختلف را علامت‌گذاری کنید.

بعد از آن که فونداسیون بنا کاملا مشخص شد برای شروع بتن‌ریزی حتما از مصالح ساختمانی مرغوب استفاده کنید که کیفیت و استحکام ویلا شما را افزایش می‌دهد.

زیرا با توجه به این که اکثر ویلاها در نقاط مرطوب ساخته می‌شوند لذا در ساخت آن‌ها از مصالح ساختمانی سازگار با آن محیط استفاده کنید. در غیر این صورت ویلا شما استحکام خود را در برابر بلاهای طبیعی از دست داده و زود خراب خواهند شد.

یکی از نکات دیگر برای ساخت ویلا دقت در انتخاب میلگردها برای آرماتوربندی است؛ زیرا ویلاها شکل‌ها و طرح‌های مختلفی دارند که استفاده از میلگردهایی با استحکام بالا را ملزم می‌کنند.

در دیوارکشی ویلا نیز لازم است شما سیستم‌های تهویه مناسب استفاده کنید و برای دیگر اجزای ساختمان از مصالح ساختمانی مختص خودش استفاده کنید.

محوطه سازی در ویلا

در ساخت ویلا، یکی از مهم‌ترین مواردی که باید به آن توجه کنید، محوطه سازی ویلا  است؛ زیرا در ساخت ویلا قرار است که شما ارتباط خود را با طبیعت نزدیک تر کنید که برای همین باید در محوطه گل و گیاه بکارید.

آلاچیق، باربیکیو، ساخت استخر و نورپردازی‌ زیادی را در آن انجام دهید تا بتوانید یک فضای کاملا زیبا برای خود ایجاد کنید. همچنین در صورت لزوم می‌توانید با نصب مجسمه‌های مختلف در آن یک فضای متفاوت با آب‌نماها ایجاد کنید.

دقت کنید که محوطه سازی، در ساخت ویلا نقش اساسی دارد و باید آن را در پروژه خودتان در نظر بگیرید. آلاچیق و باربیکیو دو گزینه مهم در ساخت محوطه‌سازی ویلا هستند که باید آن‌ها را به صورت اصولی و درست طراحی و به کار ببرید. در محوطه خود باید فضایی برای اوقات فراغت و تفریح با خانواده و دوستان در نظر بگیرید؛ زیرا افرادی که در ویلا زندگی می‌کنند بیشتر در این جاها وقت خود را سپری می‌کنند.

انتخاب سبک ساخت ویلا

انتخاب سبک ساخت ویلا کاملا به نظر کارفرما و موقعیت ساخت ویلا بستگی دارد. به طوری که اگر شما قصد داشته باشید در مناطق جنگلی برای خود ویلا بسازید باید سقف آن را شیب‌دار کنید که این امر در ویلاهای مناطق خشک کشور دیده نمی‌شود.

در این مناطق بیشتر سقف‌ها صاف هستند و از آن برای شب‌نشینی استفاده می‌کنند. در واقع ساکنین ویلا در شب‌ها به افق پرنور آسمان خیره می‌شوند و از این فرصت نیز استفاده می‌کنند. حال در میان نیز خود کارفرما می‌تواند سلیقه خودش را در انتخاب سبک ویلا مدنظر قرار دهد یا از آرسس گروپ مشورت بگیرد.

مراحل ساخت ویلا

ساخت ویلا بر اساس سازه

در حال حاضر ساخت ویلا را بر اساس سازه‌های مختلف انجام می‌دهند که شما می‌توانید نمونه‌های زیادی از آن را مشاهده کنید. در ادامه به چند مورد از رایج‌ترین سازه‌های ساخت ویلا اشاره می‌کنیم.

ساخت ویلا با سازه فلزی

در این روش برای اسکلت‌بندی ویلا از سازه‌های فلزی استفاده می‌کنند و آن‌ها را به وسیله پیچ و مهره به هم متصل می‌کنند.

ساخت ویلا با سازه اسکلت بتنی

در این روش برای اسکلت‌بندی کلی ویلا از بتن استفاده می‌کنند که در حال حاضر رایج‌ترین روش ساخت ویلا هستند.

ساخت ویلا یا سازه LSF

در این نوع سازه‌ها از پروفیل‌های فولادی سبک با جداره نازک استفاده می‌کنند و آن‌ها را در قسمت‌های مختلف ویلا قرار می‌دهند.

استفاده از این نوع روش در ساخت ویلا، وزن سازه را کاهش می‌دهد و مقاومت بالایی را در برابر بلاهای طبیعی و تغییرات جویی از خود نشان می‌دهد. همچنین استفاده از سازه LSF هزینه ساخت ویلا را کاهش می‌دهد و مصرف انرژی در ساختمان را به صورت چشمگیری می‌کاهد. استفاده از این نوع سازه‌ها با قابلیت تولید انبوه در کارخانه‌ها و نصب آسان وجود دارند.

ساخت ویلا به صورت پیش ساخته بتني

همان گونه که از نامش پیداست در این روش شما از سازه‌های بتنی پیش ساخته برای ساخت ویلا خود استفاده می‌کنید که این بتن‌ها قبلا توسط کارخانه طراحی و ساخته شده‌اند. به طوری که تنها کافی است آن‌ها را خریداری کرده و در محل نصب خود قرار دهید.

ساخت ویلا به صورت پیش ساخته فلزی (کانکس)

این نوع ویلاها با قابلیت حمل و نقل می‌توانند در هر جا و مکانی مورد استفاده قرار بگیرند. به طوری که شما می‌توانید با هزینه کمی آن‌ها را جابجا کنید و در فصول مختلف سال با خود به شهرهای زیادی ببرید. ساخت این نوع ویلاها بسیار ارزان است و بسته به سلیقه مشتری می‌تواند به صورت اختصاصی ساخته شود. البته به یاد داشته باشید که نمونه‌های پیش ساخته شده زیادی از آن وجود دارند که شما می‌توانید آن‌ها را خریداری کنید.

ساخت ویلا بر اساس سبک

با توجه به این که تنوع ساخت ویلا بر اساس سبک بسیار زیاد است در ادامه به رایج‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

ساخت ویلا با سبک کلاسیک

اگر قصد دارید برای ساخت ویلا خود هزینه زیادی را انجام دهید و زیبایی و شکوه آن را به رخ دیگران بکشید می‌توانید از سبک کلاسیک استفاده کنید. در این نوع ویلاها شما باید از دکوراسیون‌ها و طرح‌های پرزرق‌وبرقی استفاده کنید و از چیزهای گران قیمت برای بخش‌های مختلف آن بهره ببرید.

ساخت ویلا بر اساس سازه

ساخت ویلا با سبک نئوکلاسیک

در ساخت ویلا با سبک نئو کلاسیک از المان‌های ویلای سبک کلاسیک استفاده می‌کنند که در آن شلوغی سبک کلاسیک وجود ندارد.

بلکه شما در آن می‌توانید اشکال هندسی را بدون جزییات مشاهده کنید. به طوری که در دیوار و ستون‌ها، طرح‌ها و نقاشی‌های مختلف کلاسیک را مشاهده نخواهید کرد. در حالی که سبک نئوکلاسیک کاملا از سبک کلاسیک الگو گرفته است.

ساخت ویلا با سبک مدرن

اگر به دنبال استفاده از سبکی خاص برای ساخت ویلا خود هستید که هیچ زمان کهنه و قدیمی نشود می‌توانید از سبک مدرن استفاده کنید. در این سبک‌ سادگی و آرامش خاطر ساکنین مهم است و در آن از تزییناتی که همیشه تازگی دارند، استفاده می‌کنند.

ساخت ویلا با سبک پست مدرن

اگر قصد داشته باشید یک ویلا با سبک خلاقانه و هوشمندانه بسازید می‌توانید از سبک پست مدرن استفاده کنید که در آن از خلاقیت‌های خاصی برای ایجاد یک ویلای زیبا، ساده و مدرن استفاده می‌کنند که هزینه ساخت کمتری نیز دارد.

ساخت ویلا با سبک مینیمال

یکی از سبک‌های ساخت ویلا، ویلا مینیمال است که در آن سادگی را حفظ می‌کنند و تلاش می‌کنند از حداکثر فضای ممکن استفاده کنند.

این ویلاها با این که فضای کمی دارند اما نوع چیدمان دکوراسیون داخلی آن بیش از حد جذاب و گیرا است. با وجود آن که تزیینات و تجملات کمتری دارند؛ اما در ساخت آن‌ها از تجهیزات هوشمندانه‌ای استفاده می‌کنند.

ساخت ویلا با سبک روستیک

روستیک به معنای روستایی است و به همین دلیل در ساخت ویلا به سبک روستیک از زندگی روستاییان الگو می‌گیرند. در این نوع ویلاها فضای داخلی با فضای بیرونی یکسان است و شما می‌توانید در آن زندگی ساده و بدون آلایش روستاییان را در داخل ویلا مشاهده کنید.

ساخت ویلا بر اساس موقعیت مکانی

با توجه به این که ساخت ویلا به یکی از بهترین مکان‌های استراحتگاه و تفرجگاه تبدیل شده است. لذا ساخت آن در همه جای کشور رایج است.

به طوری که اگر شما هر نقطه‌ای از کشور مراجعه کنید می‌توانید انواع ویلاها با سبک‌ها و سازه‌های مختلفی را مشاهده کنید. در حال حاضر ساخت ویلا بر اساس موقعیت‌های مکانی به چند دسته مختلف تقسیم می‌شوند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

 • ساخت ویلا در منطقه کوهستانی
 • ساخت ویلا در منطقه جنگلی (شمال)
 • ساخت ویلا نزدیک به ساحل
 • ساخت ویلا در دشت
ویلا بر اساس موقعیت مکانی

انواع قرارداد ساخت ویلا

قرارداد ساخت ویلا بسیار متنوع است. به طوری که شرکت‌ها و پیمانکاران به روش‌های مختلفی با کارفرمایان قرارداد عقد می‌کنند. در این نوع قراردادها با توجه به حجم پروژه برای ساخت ویلا هزینه متفاوتی را دریافت می‌کنند.

قرارداد مدیریت پیمان ساخت ویلا

در این روش پیمانکار به عنوان امین کارفرما واقع شده و در آن کلیه امور مربوط به طراحی و ساخت ویلا را انجام می‌دهد. به طوری که بر اجرای کار، خرید مصالح و غیره نظارت می‌کند و حدود ۱۰ الی ۱۸ درصد هزینه‌های ساختمان را به عنوان دستمزد می‌گیرد.

قرارداد قیمت مقطوع در ساخت ویلا

در این قرارداد ساخت ویلا کلیه هزینه‌های آن مانند دستمزد اکیپ‌های اجرایی، دستمزد پیمانکار، مصالح ساختمانی، هزینه‌های دریافت مجوز ساخت، نقشه‌های اجرایی و غیره در ابتدای کار به صورت توافقی مقطوع می‌گردد و بعد از شروع کار طبق قرارداد به صورت مرحله به مرحله به پیمانکار پرداخته می‌شود. در این نوع قراردادها به دلیل تورم ریسک پیمانکاران بسیار بالا است.

قرارداد مشارکت در ساخت ویلا

در این نوع قرارداد، کارفرما مالک زمین و پیمانکار سرمایه‌گذار است که در آن به صورت توافقی طی قراردادی یک ویلا بر روی زمین مالک می‌سازند.

مدت زمان ساخت ویلا

ساخت ویلا با توجه به حجم کار آن می‌تواند زمان زیادی صرف کند. به طوری که شما لازم است در آن حساسیت بالایی را از خود نشان دهید.

هر چه میزان هزینه شما برای ساخت ویلا زیاد باشد مدت زمان ساخت آن کمتر خواهد بود و شما در مدت زمان کوتاهی می‌توانید ویلا خود را تحویل بگیرید. در اکثر مواقع روند ساخت ویلاها به دلیل عدم تزریق به موقع پول کند بوده است.

البته وجود مشکل در طرح و نقشه ویلا یا مجوزهای لازم برای ساخت آن ممکن است روند ساخت ویلا شما را کند.

در واقع هر چه آپشن های ویلا شما زیاد باشد، پروسه ساخت آن زمان بر خواهد بود. البته در صورتی که شما از مصالح ساختمانی که با سرعت پایینی اجرا می‌شوند استفاده کنید باید مدت زمان زیادی را برای ساخت ویلا منتظر بمانید.

قرار داد ساخت ویلا
سوالات متداول
ساخت ویلا در ۱۰ مورد
 1. شناسایی نیازها و انتظارات.
 2. تشخیص موقعیت مکانی
 3. بودجه.
 4. معماری و طراحی داخلی.
 5. راه حل های مهندسی
 6. انجام معاملات رسمی
 7. ساخت و ساز ناهموار.
 8. ساخت سازه ظریف
 
محبوب ترین انواع ویلا
 • زندگی ویلایی. ویلاهای دوبلکس مانند یک ویلا مجزا نیستند، بلکه برای ایجاد یک بلوک یکپارچه و هماهنگ از معماری، طراحی، رنگ، دکوراسیون و چشم انداز اطراف به ویلای مجاور وابسته هستند. 
 • ویلای ترکیبی. 
 • هتل. 
 • ریزورت (رزورت) …
 • خانه ییلاقی
 
ویلاها و خانه های مستقل همگی خانه های فردی هستند که دارای فضای نشیمن راحت و جادار هستند . آنها هر کدام در بسته های مخصوص به خود هستند که همراه با خانه نیز می آیند، و این همان جایی است که تشابهات بین این دو سر از آنجا ناشی می شود. ساخت ویلا شبیه به فضاهای تجاری، اداری، مغازه ها و غیره است.
 

هزینه ساخت ویلا از ۶ میلیون تومان شروع می شود و بستگی به انتخاب طرح و متریال مقدار آن تغییر می کند

 
 
هزینه ساخت = مساحت قطعه x نرخ ساخت و ساز در هر متر مربع. ft. اگر کسی بخواهد بداند که این هزینه چگونه است و بپرسد که هزینه مواد و کار چقدر است، باید مقدار مواد را جداگانه محاسبه کنیم
 

آماده سازی سایتشروع ساخت خانه با آماده سازی و پاکسازی محل شروع می شود. 

دال کف. 

چارچوب – دیوارها و ساختار سقف. 

سقف سازی. 

پنجره ها و درها. 

راف Ins. 

پایان های داخلی 

نجاری

 
فرآیند ساخت و ساز به طور معمول به ۴ مرحله اساسی تقسیم می شود: برنامه ریزی، پیش ساخت، ساخت و ساز و بسته شدن
 
شرط اصلی برای ساخت خانه
 • سایت خانه: در انتخاب مکان برای خانه باید دقت شود. 
 • وضعیت خاک: منظور از وضعیت خاک، زمینی است که قرار است خانه در آن ساخته شود. 
 • امکانات کاربردی: تبلیغات: …
 • امکانات بهداشتی: سرویس بهداشتی خانه را بهداشتی می کند
 
ویژگی ها و امکانات
در حداقل طیف مورد نیاز، یک ویلای لوکس باید دارای استخر شنا ، کارکنان داخلی، یک منطقه نشیمن به اندازه کافی جادار، ناهار خوری مبله شیک، یک آشپزخانه کاملاً مجهز و مدرن باشد
 
یک ویلای ایده آل ویلایی است که پارکینگ کافی برای بیش از یک ماشین ارائه دهد. – باغ‌های محوطه‌سازی‌شده بزرگ، مسیرهای پیاده‌روی و فضای سبز فراوان یکی دیگر از ویژگی‌های یک ویلا ایده‌آل است. اطمینان حاصل کنید که فضای باز زیادی وجود دارد که زندگی آرام و آرام را در دامان طبیعت تضمین می کند
 

گروه معماری آرسس مفتخر است شما در ساخت ویلا دلخواه تان یاری دهد . بله درست هست ما می توانیم ویلا شما را به صورت اقساطی  یا ( قسطی) بسازیم با بهترین مصالح و کمترین هزینه با ما تماس بگیرید. پرداخت اقساط ساخت وساز به صورت کاملا توافقی 

4.5/5 - (2 امتیاز)

30 دیدگاه

 • درود بر شما
  بله ما در سرتاسر استان البرز کار ساخت ویلا را انجام میدهیم
  برای هناهنگی لطفا تماس بگیرید

 • با سلام و خسته نباشید
  برای ساخت ویلا در کردان جنوبی شما می توانید زمین و ویلا را باهم برای ما فراهم کنید؟

  • درود
   لطفا بفرمایید در چه متراژی و چ نوع ویلا می خواهید بسازید
   زیرا بر اساس مصالح و نوع ویلا متفاوت هست

  • درود جناب رجبی
   بستگی به نوع ویلا و مصالح مصرفی متفاوت است برای براورد هزینه دقیق تر تماس بگیرید

 • با سلام و خسته نباشید ما یک زمین 1000 متری داریم در اغشت کردان برای ساخت ویلا باغ
  لطف می کنید برای بازدید و تعیین هزینه تشریف بیاورید ؟

  • درود جناب سالاری
   لطفا شماره تماس تون را از طریق واتساپ برای هماهنگی ارسال کنید

 • عرض ادب جناب غلامی بنده با شما تماس گرفتم بابت ساخت ویلا ما در کردان بانو صحرا هستیم
  ممنون از تشریف فرمایی تون برای بازدید و باعث افتخار بنده هست که با شما همکاری داریم

  • درود بر شما
   بله در حیطه کاری ما هست برای ارتباط با ما می توانید از طریق تماس و یا واتساپ اقدام کنید
   با تشکر

 • ساخت ویلا دوبلکس با متراژ 500 متر در تهراندشت چقدر زمان و هزینه نیاز داره ؟

  • با سلام و خسته نباشید حدود 3 الی 6 ماه بستگی به طراح و نقشه ساخت ویلا متفاوت است

 • با سلام و خسته نباشید
  زمین داریم در کردان به متراژ 600 متر می خواستم بدونم ساخت صفر تا صد ویلا در کردان چقدر هزینه داره؟

  • با سلام و خسته نباشید سرکار خانم
   طبق سفارش و طراحی شما حساب میشه
   لطفا با ما از طریق واتساپ یا تماس در ارتباط باشید تا کاملا توضیح داده شود خدمت شما

 • سلام و خسته نباشید
  آیا شما صفر تا صد ساخت ویلا و محوطه آن را انجام میدید؟؟

  • ممنون ازتون که وقت گذاشتید و سایت گروه معماری آرسس رو مطالعه کردید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *