روف گاردن زیبا

روف گاردن چیست؟

روف گاردن (roof garden) مفهومی است که تا زمانی که پشت بام وجود داشته باشد است. ساکنان شهرها نسلهای مختلف گیاهان را بر روی پشت بام ها جمع کرده . حتی سقف های سبز ، سقف هایی که با خاک و گیاهان پوشانده شده اند ، سالهاست که وجود دارد. 

به نظر می رسد هر چقدر یک باغبان زمین داشته باشد ، به نظر می رسد که ما همیشه به دنبال فضای بیشتر هستیم و روف گاردن از هر نوع در هر دو مدل مسکونی و تجاری محبوبیت پیدا کرده است.

 

روف گاردن

طراحی  و اجرا روف گاردن

“Roof gardening” می‌تواند به طراحی و اجرای باغ بالای ساختمان یا محل کار شامل گیاهان، برگها، شاخه‌ها و سایر عناصر طبیعی مربوط به باغبانی شامل شود.

طراحی روف گاردن باید با توجه به مشخصات ساختمان، آب و هوا، روش‌های آبیاری و درآمد خورشیدی، حفاظت از محیط زیست و سایر نیازهای باغبانی انجام شود. سپس باید با استفاده از مواد مناسب و تکنیک‌های معمول، اجرا شود.

همچنین باید به خاطر داشته شود که بعضی از شهرها با استفاده از روف گاردن ممنوعیت‌های خاصی دارند. بنابراین باید قبل از اجرا با مراجع مربوطه مشورت شود.

نکات مهم برای ساخت روف گاردن

نکته اول: روف گاردن یک فضای باز است

در طراحی روف گاردن به یاد داشته باشید که این مکان یک فضای باز است. بنابراین ممکن است حریم خصوصی کمتر رعایت شود. برای ساختمان های بلندمرتبه ای که در مجاورت ساختمان های دیگر، تا روف گاردن، اشراف کامل وجود دارد.

اگر نگران حفظ حریم خصوصی در این منطقه هستید، بهتر است با استفاده از نرده ها یا پارتیشن ها از این منطقه محافظت کنید. قبل از طراحی، کارشناسان از فضای سبز منطقه بازدید می کنند و این نکات را به شما می گویند.


نکته دوم: انتخاب گیاه

ایجاد فضای سبز در پشت بام نیاز به پوشش گیاهی متنوعی دارد. اگر سقف بزرگی روی ساختمان دارید، ممکن است بتوانید از گیاهان بلند و پرپشت استفاده کنید. کاشت بوته ها و بوته های بزرگ برای این کار مناسب است. برای سقف های کوچکتر از پوشش گیاهی محدودتری استفاده می شود.

برخی ترجیح می دهند حالت چمن را در روف گاردن طراحی کنند. اگرچه انتخاب های نامحدودی در این زمینه دارید، اما همانطور که در بالا اشاره کردیم، قبل از طراحی روف گاردن، باید بار سقف را محاسبه کنید.


نکته سوم: ساخت و ساز مناسب بستر و دیوار

نکته مهم دیگر در طراحی روف گاردن، ساخت صحیح بستر و دیوارها است. هر دو این قسمت را تقویت می کنند. ممکن است لازم باشد کاری مانند محوطه سازی یا محوطه سازی برای پوشش گیاهی، دیوارهای مناسب و غیره انجام دهید.

حتی می توانید این دیوارها را در اطراف بوته ها جداگانه قرار دهید. این امر مراقبت از گیاهان یا هرس شاخه ها را قابل کنترل تر می کند.

اگر کف و دیوارها برای پوشش گیاهی استاندارد باشد، سقف ساختمان آسیب کمتری می بیند. با بستر مناسب، رشد ریشه گیاه بهتر کنترل می شود.


نکته چهارم: به اصول صحیح باغبانی توجه کنید

یکی از مهم ترین نکات در طراحی باغ پشت بام توجه به اصول خوب باغبانی است. بسته به تعداد و تنوع گونه های گیاهی که در پشت بام کاشته اید، آنها را آبیاری کنید.

حتی می توانید از کودهای کشاورزی استفاده کنید. در هر صورت، درختچه ها، گل ها و گیاهان نیاز به مراقبت دارند.

نکته پنجم: استفاده از مبلمان فضای سبز

در طراحی روف گاردن می توانید مانند طراحی تراس ساختمان از مبلمان فضای سبز استفاده کنید. این مبلمان در طرح های مختلف فرفورژه یا میز و صندلی حصیری در بازار موجود است.

قبل از خرید محصولات و ارزیابی فضای چیدمان مبلمان، تصمیم بگیرید که چه سبکی را برای چه اهدافی انتخاب می کنید. شما می توانید با توجه به طراحی این فضا مدل مبلمان فضای سبز را انتخاب کنید.


نکته 6: یک نقطه تمایز ایجاد کنید

یکی از عواملی که باعث زیباتر شدن طراحی روف گاردن می شود ایجاد نقطه تمایز یا تمرکز در این قسمت است. شاید بتوانید از یک آب نما زیبا، یک گیاه جذاب، مجسمه ها یا حتی گلدان های مدرن استفاده کنید.


نکته هفتم: به نورپردازی دقت کنید

داشتن نورپردازی بالای سر، در حالی که یک باغ یا فضای سبز زیبا را محوطه سازی کرده اید، به طرز شگفت انگیزی ظاهر منطقه را تغییر می دهد. به خصوص در شب، مهم است که سقف شما به خوبی روشن باشد.

می توانید یک سیستم روشنایی با لامپ های رنگی در اطراف باغ نصب کنید. نورپردازی جذاب تر، روف گاردن زیباتری را به ارمغان می آورد.


نکته هشتم: از ترکیب دو یا سه رنگ استفاده کنید

در این قسمت توجه شما را به این نکته جلب می کنیم که برای زیباتر شدن روف گاردن بهتر است از سه رنگ بیشتر استفاده نکنید! ترکیب دو یا سه رنگ برای دیوارها، کف، مبلمان و نرده ها کافی است.

اگر ترکیب رنگ را افزایش دهید، احساس به هم ریختگی و به هم ریختگی می کند. از رنگ هایی استفاده کنید که مکمل سبزی گیاهان هستند. رنگ های سفید، خاکستری و آبی فیروزه ای برای این قسمت پیشنهاد می شود.


نکته نهم: طراحی عمودی

یکی از عواملی که باعث زیباتر شدن فضا در طراحی روف گاردن می شود، طراحی عمودی است. می توانید آویزها را به صورت عمودی روی دیوارها نصب کنید.


نکته 10: کفپوش مناسب را انتخاب کنید

یکی از نکات مهم روف گاردن، گچبری و کفپوش مناسب است. سعی کنید از یک کفپوش ایده آل و استاندارد استفاده کنید. کف باید با شرایط اقلیمی ساختمان سازگار باشد. قیمت آن را در نظر بگیرید.


نکته یازدهم: بازی رنگ ها در طراحی روف گاردن

 

انواع کلاس های روف گاردن

  1. روف گاردن باغی: این نوع روف گاردن شامل گیاهان، برگها، شاخه‌ها و سایر عناصر طبیعی مربوط به باغبانی است.

  2. روف گاردن آبیاری: این نوع روف گاردن به عنوان یک منبع آب برای گیاها در فضای بالای ساختمان به کار می‌رود.

  3. روف گاردن تحت شبکه: این نوع روف گاردن شامل شبکه‌های آب، برق، تلفن و سایر خدمات مورد نیاز برای زندگی در بالای ساختمان است.

  4. روف گاردن تخصصی: این نوع روف گاردن برای منظور خاصی، مانند زمستانگاه، مرکز تفریحی، محل بازی و غیره، طراحی شده است.

در هر صورت، انتخاب نوع مناسب برای روف گاردن باید با توجه به نیازها و پستی های فردی و همچنین محیط زیست محلی انجام شود.

بام سبز روف گاردن کلاس A

“بام سبز” نام یک نوع روف گاردن می‌باشد که با استفاده از سبز بام‌ها، به عنوان یک محیط زیست زنده، طراحی می‌شود. کلاس “A” ممکن است به معنای کلاس بالاتر یا کلاس عالی برای روف گاردن بام سبز باشد، که شامل عناصر مختلف مانند بهینه سازی خاک، برقراری شبکه آب، به کارگیری سیستم‌های آبیاری بهینه و غیره می‌شود.

بام سبز روف گاردن کلاس B

. کلاس “B” ممکن است به معنای کلاس متوسط یا کلاس دوم برای روف گاردن بام سبز باشد، که شامل عناصر مختلف مانند بهینه سازی خاک، برقراری شبکه آب، به کارگیری سیستم‌های آبیاری بهینه و غیره می‌شود، اما با محدودیت‌های کمتر برحسب کلاس “A”.

بام سبز روف گاردن کلاس C

“بام سبز” نام یک نوع روف گاردن می‌باشد که با استفاده از سبز بام‌ها، به عنوان یک محیط زیست زنده، طراحی می‌شود. کلاس “C” ممکن است به معنای کلاس پایین‌تر یا کلاس سوم برای روف گاردن بام سبز باشد، که شامل عناصر مختلف مانند بهینه سازی خاک، برقراری شبکه آب، به کارگیری سیستم‌های آبیاری بهینه و غیره می‌شود، اما با محدودیت‌های بیشتر برحسب کلاس “A” و “B”.

انواع روف گاردن

سبک های مختلف روف گاردن

برای ساخت روف گاردن سه روش محبوب وجود دارد. این شامل یک باغ کانتینر یا تراس یا مجموعه ای از تخت های برافراشته ساخته شده از چوب یا بتن برای رشد گیاهان یا تبدیل کل سقف یا بخشی از آن به یک روف گاردن است. این آخرین تکنیک ها همان چیزی است که ما در این مقاله بر روی آنها تمرکز خواهیم کرد و از آنها به عنوان روف گاردن یاد خواهیم کرد. اما چگونه می توان چنین پروژه ای را ساخت؟ دو روش وجود دارد ، روش سنتی و روش جدید بام سبز.

انواع روف گاردن

سنتی

این دو روش ساخت روف گاردن پیچیده ترین و وقت گیر ترین روش است ، اما هنوز هم یکی از محبوب ترین ها است. این شامل چیزی است که به عنوان یک سیستم چند نفره شناخته می شود. سیستم چند محرک به پوشش گیاهی ، محیط رشد ، زهکشی ، هوادهی ، ذخیره آب و سد ریشه نیاز دارد. سایر الزامات شامل عایق بندی ، محافظت از سقف  و پشتیبانی ساختاری است. اگرچه این روش موثر برای ساخت روف گاردن در نظر گرفته می شود ، اما مشکلات زیادی نیز در ارتباط با بسیاری از عناصر مورد نیاز دارد.

محوطه سازی پشت بام مدرن

سیستم بام سبز

این یک رویکرد جدید و مدرن در روف گاردن است که از تعدادی کاشت باغچه در ابعاد کوچک استفاده می کند و می توان آنها را با هم گروه کرد و یک سقف سبز آب ایجاد کرد. در مقایسه با روش سنتی ،بام سبز به راحتی جمع می شوند ، طول عمر طولانی را فراهم می کند ، در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری روزانه راحت است و نیازی به سیستم چند نفره ندارد. دلیل آن این است که زیر هر واحد پایه کوچکی وجود دارد ، گیاهان جداگانه در شرایط آیرودینامیکی قرار دارند که باعث تهویه ، تخلیه و کنترل دما می شود. به علاوه ، در وقت ، پول و کار شما صرفه جویی می کنند.

روف گاردن گسترده

روف گاردن گسترده (Green Roofing)، یک نوع ساختار سازه‌ای است که با استفاده از گیاهان، سطح ساختمان به عنوان محیط زیست زنده طراحی می‌شود. این نوع روف گاردن نیز می‌تواند شامل پوشش‌های گیاهی، آبیاری، سیستم‌های بهینه شبکه آب، شبکه توزیع هوا، پایه های پشتیبان و غیره باشد. روف گاردن گسترده به عنوان یک راه حل برای پایداری محیط زیست، پوشش فضای سبز، بهبود کیفیت هوا، پایداری کشاورزی و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

روف گاردن فشرده یا متمرکز

روف گاردن فشرده (Intensive Green Roof) یا روف گاردن متمرکز (Extensive Green Roof)، دو نوع از روف گاردن با توزیع گیاهان مختلف و سطوح فعالیت گیاهی هستند.

روف گاردن فشرده، شامل بالا بودن سطح گیاهی، دارا بودن خاک عمیق، شبکه‌های آبیاری و توزیع هوا بهینه و نیاز به نگهداری شایع بیشتر می‌باشد. این نوع روف گاردن علاوه بر بهبود محیط زیست، به عنوان یک محیط تفریحی و آب شاره می‌تواند به کار برده شود.

روف گاردن متمرکز، با دارا بودن گیاهان پوششی با پوشش پایین و فضای کمتر خاک، سطوح فعالیت گیاهی کمتر و نیاز به نگهداری کمتر دارد. این نوع روف گاردن علاوه بر پایداری محیط زیست، نیز به عنوان منبع آب شاره، حفاظت از خاک و تأثیر خوب بر بهبود کیفیت هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پشت بام نیمه متمرکز

“پشت بام نیمه متمرکز” ممکن است یک نام عامل برای یک نوع خاص از روف گاردن باشد که بین روف گاردن فشرده و متمرکز تعادل می‌کند. در این نوع روف گاردن، تعداد گیاهان پوششی بیشتر و سطوح فعالیت گیاهی بالاتر از روف گاردن متمرکز ولی کمتر از روف گاردن فشرده است. به همین دلیل، نیاز به نگهداری بیشتر و هزینه‌های بالاتر ممکن است برای این نوع روف گاردن وجود داشته باشد.

سان روم گاردن چیست؟

آیا سان روم گاردن همان گلخانه است؟
هدف اصلی از طراحی سان روم گاردن چیست؟
سان روم گاردن چه تفاوتی با روف گاردن دارد؟
بهترین مکان برای ایجاد سان روم گاردن کجاست؟
مزایای طراحی سان روم گاردن چیست؟

چه گیاهانی مناسب سان روم گاردن هستند؟

سیستم بام سبز چگونه است؟

جمع آوری آنها سریع ، آسان است و برای این کار به هیچ ابزاری نیاز ندارید. کاشت باغچه های برجسته را می توان در هر اندازه ای که لازم دارید از جعبه پنجره تا باغ تراس کوچک مستقیم از طریق پوشاندن بخشی یا کل سقف ، در یک گروه قرار دهید. اگر فضای سبز ندارید یا نمی توانید از زمین موجود به عنوان باغ استفاده کنید ، استفاده از آن در ساخت باغ در حیاط نیز بسیار عالی است. و از آنجا که می توانید به سرعت جمع کنید ، می توانید فضای باغ خود را در عرض چند دقیقه محوطه سازی کنید.

طراحی روف گاردن

اگر متوجه شدید که فضای اتاقتان کم است یا فضای زندگی در فضای باز می خواهید ، ممکن است به معنای واقعی کلمه همه چیز به دنبال شما باشند. شاید بخواهید یک طراحی روف گاردن را شروع کنید .روف گاردن روشی ایده آل برای یک فضای سبز شهری برای گسترش فضای خود است. روف گاردن همچنین از فضای مکرراً بی استفاده و هدر رفته استفاده خوبی می کنند.با این وجود ، هنگام طراحی روف گاردن چند نکته باید به خاطر داشته باشید.

چطور اجرای روف گاردن را شروع کنیم؟

اصول طراحی روف گاردن

اول از همه ، نحوه مشاهده دستورات محلی ، قوانین املاک اجاره ای یا مقررات انجمن صاحبان خانه از باغ پشت بام را بفهمید . روف گاردن ها ممکن است ممنوع باشند. همیشه بهتر است قبل از صرف وقت و هزینه این موارد را بدانید.

دوم اینکه ، یک معمار یا پیمانکار را در اسرع وقت پیدا کنید. شما برای کل مراحل اجرای روف گاردن نیازی به معمار یا پیمانکار ندارید ، اما به آنها احتیاج دارید که برای ساختن روف گاردن  روی آن ایمن باشند.

برخی از ساختمان ها به سادگی برای مقاومت در برابر وزن اضافی که روف گاردن به آن اضافه می کند ، طراحی نشده اند.

ساختمانهای دیگر ممکن است بتوانند وزن اضافی را تحمل کنند اما فقط قادر به گرفتن وزن محدود هستند. یک معمار یا پیمانکار باید بتواند به شما بگوید که آیا در ساختمان شما چنین است یا خیر.

سوم حتی اگر ساختمان شما از نظر ساختاری بتواند از وزن اضافی بکاهد ، وزن روف گاردن شما باید در طراحی شما نقش داشته باشد. سعی کنید از وزن کمترین حد ممکن استفاده کنید .

از ظروف پلاستیکی ، فایبرگلاس یا کاشت کف استفاده کنید و از استفاده از سنگفرش خودداری کنید. از خاک گلدان سبک به جای خاک باغ استفاده کنید. از بادام زمینی فوم برای زهکشی استفاده کنید تا سنگ یا خرده سفال.

چهارم ، به خاطر داشته باشید که روف گاردن شما به طور قابل توجهی بادگیرتر از یک باغ معمولی خواهد بود. شما باید بادگیرها را در طراحی روف گاردن خود بگنجانید .

برای روف گاردن خود سعی کنید از قفسه هاو  بادگیر مشبک دیگر استفاده کنید. بادشکن هایی که جریان باد را مختل می کنند ، به جای تلاش برای متوقف کردن کامل آن ، در واقع مورتر هستند.

در اثر وزش بادهای شدید ، بادشکن های جامد بیش از آنهایی که به برخی از جریانات باد اجازه می دهند ، از بین می روند. به علاوه ، شما واقعاً نمی خواهید جریان باد را از بین ببرید. شما فقط می خواهید آن را کاهش دهید.

پنجم ، به این فکر کنید که چگونه آب را به روف گاردن می رسانید . در پشت بام شما در هوای گرم باید مرتباً آبیاری شود و حمل سطل های سنگین آب به پشت بام سرگرم کننده و عملی نیست.

داشتن سیستم ذخیره آب در داخل و یا نصب سیستم آبیاری اتوماتیک را در نظر بگیرید. اگر این موارد را به خاطر بسپارید ، متوجه می شوید که بروف گاردن شما می تواند مکانی دوست داشتنی و عالی فراهم کند.

از چه گیاهانی در طراحی و ساخت روف گاردن استفاده می شود؟

* گیاهان باغ بام در تابستان در معرض هوای گرم و خشک قرار می گیرند ، زیرا البته رطوبت از باغ معمولی کمتر است.
 
* گیاهان سایه دار مانند مه شکن و گل مینا نرم موفق نیستند.
* می توان گیاهانی را تحمل کرد که نور خورشید و هوای خشک را تحمل می کنند ، مانند گیاهان ساکولنت و گیاهان درنده درشت که نور خورشید را تحمل می کنند.
 
* گیاهان چند ساله را می توان مانند گیاهان مریم گلی ، وینکا ، گورونیا معمولی ، یک ساله زمستان و گیاهان باریک مانند ابوخنجار و دیگر گیاهان یک ساله کوتاه قد پرورش داد. 
 
* از درختچه های مخروطی مانند یوتا به طور متقارن در باغ استفاده می شود.
 
* ناهماهنگی رنگ ترجیح داده می شود تا هر گیاه در بام باغ مستقل از گیاهان اطراف به نظر برسد و به همین دلیل از گیاهان سبز تیره مانند یوتا و برگهای قرمز رنگ مانند آلکالیفا استفاده می شود. برخی از بوته های برگ مانند دورا ممکن است اشکال هندسی ایجاد کنند .
 
* می توان سطوح سبز را کاشت و سپس محاسبه زهکشی کار می کند ، بنابراین شبکه ای از آبریزهای زهکشی در زیر خاک نصب می شود. این شبکه در دهانه ناودان خاتمه می یابد تا آب اضافی خاک تخلیه شود. 
 
* ترجیح دارد برخی از گیاهان با گلهای معطر مانند گل یاس ، گل یاس و گل سرخ بکارید ، اکنون بیشتر باغهای بام در شبهای بهار و تابستان استفاده می شود که فصل گلدهی این گیاهان و بوی معطر آنها است. تأثیر خوبی در روح دارد. 
 
* از گیاهان دارای خار یا ترشحات سمی که ممکن است باغبانان در معرض آن قرار بگیرند ، بخصوص (کودکان) استفاده نکنید.

روف گاردن ساده و کوچک

فضای موجود هر چقدر ساده باشد ، همیشه ایده های الهام بخشی برای ایجاد گوشه ای سبز از طبیعت در خانه شما وجود دارد ، چه در داخل و چه در خارج ، بنابراین گروه معماری آرسس روف گاردن کوچک  و ساده نیز طراحی کرده است، همه آنها با هم ترکیب شده اند که می توانند به سرعت و با حداقل هزینه اجرا شود.

روف گاردن ارزان

گروه معماری آرسس با بیش از 10 سال سابقه در طراحی و اجرای محوطه سازی و روف گاردن بهترین طراحی و اجرای روف گاردن ارزان را برای شما کارفرمایان محترم انجام می دهد که روف گاردن ارزان از نظر هزینه و کیفیت بالا را طراحی و اجرا می کند.

روف گاردن در تهران

شما کارفرمایان محترم می توانید برای طراحی  و اجرا روف گاردن تهران و کرج با گروه معماری آرسس تماس بگیرید فعالیت مجموعه کاملا برای استان تهران و البرز می باشد.

اجرای روف گاردن برای پشت بام رستوران

همان طور که در سطر های بالا در مورد فواید روف گاردن توضیح دادیم یکی از موارد و مزایا روف گاردن ارزش ملکی می باشد .

شما اگر رستوران داشته باشید به طوری که در فضای ساختمان باشد می توانید پشت بام آن را تبدیل به روف گاردن کنید که بهترین ایده برای جذب افراد برای رستوران شما می باشد.

می توانید هر طرحی را که در نظر داشته باشید با ما در میان بگذارید. باعث افتخار گروه معماری آرسس است که شما را در افزایش ارزش ملک تان یاری دهد.

قیمت روف گاردن

قیمت اجرای روف گاردن براساس متراژ و نوع گیاهان و اجزا که در آن استفاده می کنید مشخص می شود. برای اطلاعات دقیق تر در این مورد با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منبع: https://www.gardeningknowhow.com

طرح روف گاردن پشت بام

نمونه کارهای روف گاردن

اشتراک گذاری
5/5
امتیاز دادن به این برگه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *