روف گاردن زیبا

روف گاردن چیست؟

روف گاردن (roof garden) مفهومی است که تا زمانی که پشت بام وجود داشته باشد است. ساکنان شهرها نسلهای مختلف گیاهان را بر روی پشت بام ها جمع کرده . حتی سقف های سبز ، سقف هایی که با خاک و گیاهان پوشانده شده اند ، سالهاست که وجود دارد. به نظر می رسد هر چقدر یک باغبان زمین داشته باشد ، به نظر می رسد که ما همیشه به دنبال فضای بیشتر هستیم و روف گاردن از هر نوع در هر دو مدل مسکونی و تجاری محبوبیت پیدا کرده است.

روف گاردن

انواع روف گاردن

سبک های مختلف روف گاردن

برای ساخت روف گاردن سه روش محبوب وجود دارد. این شامل یک باغ کانتینر یا تراس یا مجموعه ای از تخت های برافراشته ساخته شده از چوب یا بتن برای رشد گیاهان یا تبدیل کل سقف یا بخشی از آن به یک روف گاردن است. این آخرین تکنیک ها همان چیزی است که ما در این مقاله بر روی آنها تمرکز خواهیم کرد و از آنها به عنوان روف گاردن یاد خواهیم کرد. اما چگونه می توان چنین پروژه ای را ساخت؟ دو روش وجود دارد ، روش سنتی و روش جدید بام سبز.

انواع روف گاردن

سنتی

این دو روش ساخت روف گاردن پیچیده ترین و وقت گیر ترین روش است ، اما هنوز هم یکی از محبوب ترین ها است. این شامل چیزی است که به عنوان یک سیستم چند نفره شناخته می شود. سیستم چند محرک به پوشش گیاهی ، محیط رشد ، زهکشی ، هوادهی ، ذخیره آب و سد ریشه نیاز دارد. سایر الزامات شامل عایق بندی ، محافظت از سقف  و پشتیبانی ساختاری است. اگرچه این روش موثر برای ساخت روف گاردن در نظر گرفته می شود ، اما مشکلات زیادی نیز در ارتباط با بسیاری از عناصر مورد نیاز دارد.

محوطه سازی پشت بام مدرن

سیستم بام سبز

این یک رویکرد جدید و مدرن در روف گاردن است که از تعدادی کاشت باغچه در ابعاد کوچک استفاده می کند و می توان آنها را با هم گروه کرد و یک سقف سبز آب ایجاد کرد. در مقایسه با روش سنتی ،بام سبز به راحتی جمع می شوند ، طول عمر طولانی را فراهم می کند ، در صورت نیاز به تعمیر و نگهداری روزانه راحت است و نیازی به سیستم چند نفره ندارد. دلیل آن این است که زیر هر واحد پایه کوچکی وجود دارد ، گیاهان جداگانه در شرایط آیرودینامیکی قرار دارند که باعث تهویه ، تخلیه و کنترل دما می شود. به علاوه ، در وقت ، پول و کار شما صرفه جویی می کنند.

سیستم بام سبز چگونه است؟

جمع آوری آنها سریع ، آسان است و برای این کار به هیچ ابزاری نیاز ندارید. کاشت باغچه های برجسته را می توان در هر اندازه ای که لازم دارید از جعبه پنجره تا باغ تراس کوچک مستقیم از طریق پوشاندن بخشی یا کل سقف ، در یک گروه قرار دهید. اگر فضای سبز ندارید یا نمی توانید از زمین موجود به عنوان باغ استفاده کنید ، استفاده از آن در ساخت باغ در حیاط نیز بسیار عالی است. و از آنجا که می توانید به سرعت جمع کنید ، می توانید فضای باغ خود را در عرض چند دقیقه محوطه سازی کنید.

طراحی روف گاردن

اگر متوجه شدید که فضای اتاقتان کم است یا فضای زندگی در فضای باز می خواهید ، ممکن است به معنای واقعی کلمه همه چیز به دنبال شما باشند. شاید بخواهید یک طراحی روف گاردن را شروع کنید .روف گاردن روشی ایده آل برای یک فضای سبز شهری برای گسترش فضای خود است. روف گاردن همچنین از فضای مکرراً بی استفاده و هدر رفته استفاده خوبی می کنند.با این وجود ، هنگام طراحی روف گاردن چند نکته باید به خاطر داشته باشید.

چطور اجرای روف گاردن را شروع کنیم؟

اصول طراحی روف گاردن

اول از همه ، نحوه مشاهده دستورات محلی ، قوانین املاک اجاره ای یا مقررات انجمن صاحبان خانه از باغ پشت بام را بفهمید . روف گاردن ها ممکن است ممنوع باشند. همیشه بهتر است قبل از صرف وقت و هزینه این موارد را بدانید.

دوم اینکه ، یک معمار یا پیمانکار را در اسرع وقت پیدا کنید. شما برای کل مراحل اجرای روف گاردن نیازی به معمار یا پیمانکار ندارید ، اما به آنها احتیاج دارید که برای ساختن روف گاردن  روی آن ایمن باشند.

برخی از ساختمان ها به سادگی برای مقاومت در برابر وزن اضافی که روف گاردن به آن اضافه می کند ، طراحی نشده اند.

ساختمانهای دیگر ممکن است بتوانند وزن اضافی را تحمل کنند اما فقط قادر به گرفتن وزن محدود هستند. یک معمار یا پیمانکار باید بتواند به شما بگوید که آیا در ساختمان شما چنین است یا خیر.

سوم حتی اگر ساختمان شما از نظر ساختاری بتواند از وزن اضافی بکاهد ، وزن روف گاردن شما باید در طراحی شما نقش داشته باشد. سعی کنید از وزن کمترین حد ممکن استفاده کنید .

از ظروف پلاستیکی ، فایبرگلاس یا کاشت کف استفاده کنید و از استفاده از سنگفرش خودداری کنید. از خاک گلدان سبک به جای خاک باغ استفاده کنید. از بادام زمینی فوم برای زهکشی استفاده کنید تا سنگ یا خرده سفال.

چهارم ، به خاطر داشته باشید که روف گاردن شما به طور قابل توجهی بادگیرتر از یک باغ معمولی خواهد بود. شما باید بادگیرها را در طراحی روف گاردن خود بگنجانید .

برای روف گاردن خود سعی کنید از قفسه هاو  بادگیر مشبک دیگر استفاده کنید. بادشکن هایی که جریان باد را مختل می کنند ، به جای تلاش برای متوقف کردن کامل آن ، در واقع مورتر هستند.

در اثر وزش بادهای شدید ، بادشکن های جامد بیش از آنهایی که به برخی از جریانات باد اجازه می دهند ، از بین می روند. به علاوه ، شما واقعاً نمی خواهید جریان باد را از بین ببرید. شما فقط می خواهید آن را کاهش دهید.

پنجم ، به این فکر کنید که چگونه آب را به روف گاردن می رسانید . در پشت بام شما در هوای گرم باید مرتباً آبیاری شود و حمل سطل های سنگین آب به پشت بام سرگرم کننده و عملی نیست.

داشتن سیستم ذخیره آب در داخل و یا نصب سیستم آبیاری اتوماتیک را در نظر بگیرید. اگر این موارد را به خاطر بسپارید ، متوجه می شوید که بروف گاردن شما می تواند مکانی دوست داشتنی و عالی فراهم کند.

از چه گیاهانی در طراحی و ساخت روف گاردن استفاده می شود؟

* گیاهان باغ بام در تابستان در معرض هوای گرم و خشک قرار می گیرند ، زیرا البته رطوبت از باغ معمولی کمتر است.
 
* گیاهان سایه دار مانند مه شکن و گل مینا نرم موفق نیستند.
* می توان گیاهانی را تحمل کرد که نور خورشید و هوای خشک را تحمل می کنند ، مانند گیاهان ساکولنت و گیاهان درنده درشت که نور خورشید را تحمل می کنند.
 
* گیاهان چند ساله را می توان مانند گیاهان مریم گلی ، وینکا ، گورونیا معمولی ، یک ساله زمستان و گیاهان باریک مانند ابوخنجار و دیگر گیاهان یک ساله کوتاه قد پرورش داد. 
 
* از درختچه های مخروطی مانند یوتا به طور متقارن در باغ استفاده می شود.
 
* ناهماهنگی رنگ ترجیح داده می شود تا هر گیاه در بام باغ مستقل از گیاهان اطراف به نظر برسد و به همین دلیل از گیاهان سبز تیره مانند یوتا و برگهای قرمز رنگ مانند آلکالیفا استفاده می شود. برخی از بوته های برگ مانند دورا ممکن است اشکال هندسی ایجاد کنند .
 
* می توان سطوح سبز را کاشت و سپس محاسبه زهکشی کار می کند ، بنابراین شبکه ای از آبریزهای زهکشی در زیر خاک نصب می شود. این شبکه در دهانه ناودان خاتمه می یابد تا آب اضافی خاک تخلیه شود. 
 
* ترجیح دارد برخی از گیاهان با گلهای معطر مانند گل یاس ، گل یاس و گل سرخ بکارید ، اکنون بیشتر باغهای بام در شبهای بهار و تابستان استفاده می شود که فصل گلدهی این گیاهان و بوی معطر آنها است. تأثیر خوبی در روح دارد. 
 
* از گیاهان دارای خار یا ترشحات سمی که ممکن است باغبانان در معرض آن قرار بگیرند ، بخصوص (کودکان) استفاده نکنید.

روف گاردن ساده و کوچک

فضای موجود هر چقدر ساده باشد ، همیشه ایده های الهام بخشی برای ایجاد گوشه ای سبز از طبیعت در خانه شما وجود دارد ، چه در داخل و چه در خارج ، بنابراین گروه معماری آرسس روف گاردن کوچک  و ساده نیز طراحی کرده است، همه آنها با هم ترکیب شده اند که می توانند به سرعت و با حداقل هزینه اجرا شود.

روف گاردن ارزان

گروه معماری آرسس با بیش از 10 سال سابقه در طراحی و اجرای محوطه سازی و روف گاردن بهترین طراحی و اجرای روف گاردن ارزان را برای شما کارفرمایان محترم انجام می دهد که روف گاردن ارزان از نظر هزینه و کیفیت بالا را طراحی و اجرا می کند.

روف گاردن در تهران

شما کارفرمایان محترم می توانید برای طراحی  و اجرا روف گاردن تهران و کرج با گروه معماری آرسس تماس بگیرید فعالیت مجموعه کاملا برای استان تهران و البرز می باشد.

اجرای روف گاردن برای پشت بام رستوران

همان طور که در سطر های بالا در مورد فواید روف گاردن توضیح دادیم یکی از موارد و مزایا روف گاردن ارزش ملکی می باشد .

شما اگر رستوران داشته باشید به طوری که در فضای ساختمان باشد می توانید پشت بام آن را تبدیل به روف گاردن کنید که بهترین ایده برای جذب افراد برای رستوران شما می باشد.

می توانید هر طرحی را که در نظر داشته باشید با ما در میان بگذارید. باعث افتخار گروه معماری آرسس است که شما را در افزایش ارزش ملک تان یاری دهد.

قیمت روف گاردن

قیمت اجرای روف گاردن براساس متراژ و نوع گیاهان و اجزا که در آن استفاده می کنید مشخص می شود. برای اطلاعات دقیق تر در این مورد با کارشناسان ما تماس بگیرید.

منبع: https://www.gardeningknowhow.com

طرح روف گاردن پشت بام

اشتراک گذاری
5/5