محوطه سازی برای چه مکان هایی مناسب است؟

کارهای محوطه سازی یا به عبارتی لند اسکیپ(landscaping) محدود به مکان خاصی نیست بلکه در هر مکانی که قابل مشاهده و قرارگیری در هر گذرگاهی باشد برای ساخت منظره مناسب است. معماری می تواند طیف گسترده ای از محوطه سازی را پوشش دهد و زمین های بزرگ یک باغ کوچک را می توان برای استفاده در محوطه سازی با کاربردهای گوناگون استفاده کرد.

مسلماً هرچه فضا بزرگتر باشد ، طراح وقت و انرژی بیشتری نیز باید صرف کند و در چنین شرایطی قطعاً هزینه طراحی حیاط نیز افزایش می یابد. طراحان و معماران منظر برای هر مکان ، به دلیل استفاده و محدودیت های حضورشان ، چندین نکته را باید در نظر بگیرند که در زیر به برخی از آنها پرداخته می شود.

در این مقاله توضیح می دهیم که محوطه سازی چیست و چه کارهایی برای محوطه سازی باید انجام دهیم و در مورد محوطه سازی مکان های مختلف توضیح می دهیم تا شما بیشتر در این مورد اطلاعات کسب کنید با ما همراه باشید

محوطه سازی ویلا با سنگ

محوطه سازی چیست؟

ارائه یک تعریف منظم و کامل از چشم انداز می تواند معرفی خوبی برای این مقاله و چشم انداز باشد. به طور کلی ، کار در محوطه سازی معماری نمای بیرونی ساختمان است. در واقع می توان گفت از همان سلیقه و زیبایی که در طراحی داخلی استفاده می شود در نمای خارجی ساختمان یا مناظر آن نیز استفاده می شود.

محوطه سازی جلوه و زیبایی خاصی به خانه یا ویلا می بخشد و به شما امکان می دهد از فضای بیرونی منزل یا ویلا و همچنین فضای بیرونی آن استفاده کنید و شبهای طولانی تابستان و بهار و پاییز را خنک کنید. و به شما امکان می دهد از شب های بارانی لذت ببرید. و از زمستان لذت ببرید.

اما برای انجام این کار ، شما نیاز به راهنمایی و دانش در مورد روند محوطه سازی دارید ، می خواهید بدانید که چگونه می توانید منظره فضای بیرونی منزل یا ویلا را تغییر دهید.

بنابراین ما می خواهیم به شما پیشنهاد دهیم که به این مقاله بپیوندید. ذهن خود را برای شروع یک پروژه محوطه سازی باز کنید و ایده هایی خلاقانه برای زیبا سازی باغ یا حیاط خانه خود ارائه دهید

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02644328160

09127927904

09300145131

طراحی و اجرای محوطه سازی ویلا

برای محوطه سازی چه باید کرد؟

خوب است بدانید چه تغییراتی می توانید در منظره ابتدایی و زیبای نمای خارجی ساختمان خود ایجاد کنید یا به عبارت دیگر می توانید دریابید که چه وسایل محوطه سازی دارید. .

محوطه سازی با گل و گیاه
کاشت گیاهانی که یکنواخت و مناسب فضا باشد ، گام مهمی در محوطه سازی است و یکی از عواملی است که زیبایی یک مکان را چند برابر می کند. بنابراین با طراحی زیبا در محیط و مکان ویژه برای کاشت گیاهان ، می توانید بخشی از پروژه منظره فضای باز خانه یا ویلا خود باشید.

محوطه سازی با ایجاد مکان های جداگانه

یکی از جالب ترین مزایای محوطه سازی این است که با طراحی خاص می توانید فضاهای جداگانه ای را در محیط ایجاد کنید که هر یک علاوه بر شکل متفاوت به محیط ، کاربر متفاوتی را نیز به شما ارائه می دهد. به عنوان مثال ، می توانید هر قسمت از حیاط یا باغ خود را با تزئینات خاص به مناطق جداب تبدیل کنید

محوطه سازی حیاط مدرن

انواع سبک محوطه سازی

در این مقاله در مورد محوطه سازی و اصول آن صحبت کردیم حالا بیایید بدانیم انواع سبک های محوطه سازی چیست؟

سبک انگلیسی

این سبک از محوطه سازی تأكید زیادی بر هماهنگی معماری خانه و عناصر محوطه سازی دارد. در این سبک از گیاهان و درختچه های زیادی استفاده می شود به همین دلیل به آب و نگهداری زیادی احتیاج دارد.

طراحی و اجرای محوطه سازی ویلا

سبک فرانسوی

این سبک از محوطه سازی از باغ های رنسانس ایتالیا گرفته شده است که تقارن و هندسه نقش اصلی را دارند. کل منطقه مانند یک نقاشی به نظر می رسد و طوری طراحی شده است که به صورت کلی نمایان می شود. هماهنگی در این سبک بسیار مهم است ، بنابراین هر درخت و درختچه درست در مکان مناسب قرار می گیرد.

سبک محوطه سازی

سبک رسمی

در این سبک از فضای سبز از خطوط مستقیم و اشکال هندسی کامل استفاده می شود. همانطور که در قسمت بالا در اصل تعادل ذکر شد ، در این سبک از محوطه سازی ، تعادل از نوع متقارن برقرار است. همه عناصر ، از جمله گیاهان و گل ها ، به جای چیدمان تصادفی ، یک آرایش کاملاً هدفمند و منظم دارند. از طرف دیگر ، عناصر موجود در گروه های مختلف بسیار به یکدیگر نزدیک هستند.

محوطه سازی حیاط ویلا

سبک غیررسمی

این نوع طراحی منظره به خوبی با ویلا و خانه های مسکونی سازگار است. در این سبک از محوطه سازی ، برخلاف نوع رسمی ، ستون هایی با لبه های منحنی به جای خطوط مستقیم استفاده می شود. چیدمان تصادفی گیاهان و گلها در این الگو بسیار محسوس است. بسیاری از کاربران در خانه و ویلا به شدت تمایل به استفاده از این سبک محوطه سازی دارند زیرا به گیاهان اجازه رشد طبیعی می دهد و بنابراین به نگهداری کمتری نیاز دارد.

محوطه سازی ویلا با سنگ

سبک شرقی یا ژاپنی

سبک شرقی تحت تأثیر فرهنگ بومی ژاپن است ، به همین دلیل هماهنگی و نظم نقش اول را در آن دارند. این سبک از محوطه سازی را می توان واسطه ای بین سبک انگلیسی و فرانسوی دانست. بنابراین ، از یک طرف ، سیستم از اهمیت ویژه ای برخوردار است و از سوی دیگر ، طبیعت و فضای سبز نیروهای غالب در این سبک هستند. چشمه ها ، برکه ها ، پل ها ، گیاهانی مانند بامبو و انواع مجسمه ها از عناصر قابل توجه این سبک محوطه سازی است.

محوطه سازی حیاط آپارتمان

سبک مدرن

سبک مدرن محوطه سازی با جنبه زیبایی شناسی سازمان یافته متمایز می شود. خطوط و الگوهای مستقیم با اشکال هندسی مختلف به طور گسترده ای در این سبک استفاده می شود و حس جلا به فضا می بخشد. عرشه سخت به طور گسترده ای در روش های مدرن محوطه سازی استفاده می شود. بتن و چوب تیره از مواد متداول مورد استفاده در این سبک هستند.

محوطه سازی با آلاچیق

سبک بیابانی

اجرای سبک کویر با توجه به اندازه ، رنگ و شکل آسان خواهد بود. سنگ ها ، درختان ، بوته ها و گل ها باید مکمل یکدیگر باشند. این بدان معنی نیست که همه عناصر باید یک اندازه باشند ، بلکه شما باید اجازه دهید مقیاس طراحی پیشرفت کند. استفاده از حلقه ای از بوته های کوتاه در اطراف درخت نمونه ای از ویژگی هاست. رنگ نیز مهم است و از آنجا که محیط خشک است ، از رنگ های مناسب این ظاهر استفاده کنید. هنگام انتخاب گونه گیاهی ، باید در انتخاب انواع مقاوم دقت شود.

محوطه سازی باغ رستوران

سبک مدیترانه‌ای

این سبک محوطه سازی شامل دیوارهای بلند و پر از درختان زیتون و سرو است. در این سبک از جریان ها عمدتاً به عنوان آبنما و برکه استفاده می شود. استفاده از گلها و گیاهان مدرن آویزان به دیوارها از ویژگیهای بارز این سبک است. در این سبک از گیاهانی با گلهای عمدتا سفید ، آبی و صورتی استفاده می شود.

ساخت آلاچیق در محوطه سازی

یکی از اشیا پر کاربرد در محوطه سازی استفاده از آلاچیق هایی با طرح های مختلف در باغ یا حیاط است. که یکی از محبوب ترین گزینه های محوطه سازی است. علاوه بر زیبایی ، راحتی بیشتری نیز برای ساکنان خانه ایجاد می کنند.

ساخت استخر در محوطه سازی

ساخت یک استخر در حیاط یکی از لوکس ترین گزینه های موجود در طول یک پروژه محوطه سازی است. می توان گفت که چشم انداز با برخی از گزینه های خود محبوب است ، که یک گزینه بسیار محبوب چشم انداز استخر است.

به طور معمول ، محوطه سازی منزل یا ویلا باید شامل استخر متناسب با فضای کل ساختمان باشد. مخصوصاً اگر خانه شما ویلا خصوصی باشد.

ساخت آبنما در محوطه سازی

یکی دیگر از گزینه های چشم انداز ، یکی از محبوب ترین و مورد استفاده ترین موارد در سالهای اخیر برای محوطه سازی ، نصب آبنما در گوشه ای از حیاط شما است. آبنما معمولاً نه تنها یک ورزش آبی است ، بلکه می تواند نوعی زییایی باشد که با نورپردازی جذاب و ویژگی های موسیقی فضایی متفاوت و دلپذیر را در فضا ایجاد کند.

ساخت باربیکیو در محوطه سازی

داشتن یک منطقه مشخص در حیاط پشتی خانه یا گوشه ای از باغ شما که مخصوص پخت و پز و شام باشد ، می تواند جالب باشد. انواع مختلف باربیکیو وجود دارد و یکی از محبوب ترین موارد برای محوطه سازی است. اگر فضای کافی در حیاط یا باغ خود دارید ، می توانید یک میز و صندلی جمع و جور در نزدیکی باربیکیو خود قرار دهید تا بتوانیدمهمانی ناهار یا شام خود را به راحتی ترتیب دهید

نور پردازی در محوطه سازی

راستش را بخواهید ، روشنایی پروژه چشم انداز را کامل می کند. تجربه نشان داده است که دیدن مناظر با هر نور واقعی و اصولی ، تصویری زیبا و شیک تر ایجاد می کند که با یک منظره ساده قابل مقایسه نیست.

به راحتی می توانید در هر قسمت از منظره خود از نور استفاده کنید و نتیجه دلخواه را مشاهده کنید. به عنوان مثال ، نورپردازی دیوارهای اصلی حیاط ، نورپردازی ورودی از درب حیاط به ورودی ساختمان ، نورپردازی در استخر یا آلاچیق. اینها تنها برخی از موارد اشتراکی تنظیم شده برای هدف شماست که می توانید از آنها برای شیک جلوه دادن منظره خود استفاده کنید.

به عنوان مثال ، در نمونه های خاص تر از مناظر ، نمونه هایی از برکه مصنوعی و حوضچه های کوچک وجود دارد. همانطور که قبلا ذکر شد ، گزینه های مختلفی برای مشاهده چشم انداز وجود دارد ، اما تفاوتی که دارد این است که چقدر می خواهید برای محوطه سازی منزل یا ویلا خود هزینه کنید؟ زیرا برای هر موردی که در فضای حیاط خود گنجانده اید باید هزینه جداگانه ای پرداخت کنید.

بنابراین ، برای دیدن مناظر دلخواه در نمای خارجی ساختمان و محافظت از در برابر هزینه های زیاد ، به شما توصیه می کنیم ابتدا بودجه ای را که برای این کار اختصاص داده اید در نظر بگیرید ئ مناسب ترین گزینه هایی را برای چشم انداز خود انتخاب کنید. گزینه های مناسب گزینه هایی هستند که برای هر دوی شما کاربردی بوده و به زیبایی مکان می افزایند و در عین حال اضافی و بلااستفاده نیستند.

مصالح ساختمانی در محوطه سازی

شناخت وانتخاب صحیح مصالح مورد استفاده در محوطه سازی امرییست که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی نیاز به تجربه در مورد تغییرات این مصالح در برابر شرایط جوی داراست. علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده میشود بخشی از مصالح بطور خاص فقط در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاع از این موارد میتواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد.

محوطه سازی حیاط

اصول محوطه سازی

در محوطه سازی باید به نکاتی از قبیل: انتخاب خاک ، مصالح ساختمانی ، عناصر ساختمانی ، آلاچیق ها ، چشمه ها و برکه ها ، استخرها ، کفها ، روشنایی ، تاسیسات برقی و مکانیکی توجه ویژه شود.
برای ایجاد فضاهای سبز ، مطالعه و استفاده از خاک خوب و مناسب یکی از مهمترین قسمتها است ، زیرا خاک نقش اساسی در رشد و نگهداری گیاهان دارد و جز مورد اصلی گیاهان محوطه سازی است.

اما اجرای اصولی محوطه سازی چگونه است ؟

مرحله ۱: مصاحبه با کارفرما

در این مرحله ، به شناسایی نیازهای صاحب محوطه اختصاص یافته است. دانستن نوع سلیقه ، نیازها و خواسته های صاحب ویلا یا محوطه همیشه سیاست کل پروژه را تعیین می کند.

مبلغی که صاحب ویلا برای پروژه تخصیص می دهد همیشه عامل تعیین کننده پروژه خواهد بود. در بسیاری از موارد ، نقش طراح و توصیه هایی که به صاحب ویلا داده می شود برای اجرای صحیح پروژه بسیار مهم است. بعضی اوقات ممکن است یک صاحب محوطه مجبور نباشد هزینه زیادی پرداخت کند و فقط چند پیشنهاد عمومی قابل تأمین است.

با این حال ، تهیه لیست وظایف و تعریف خدمات در تعیین دستمزد و گردش کار عمومی موثر است.

تهیه قرارداد گامی است که برخی از طراحان ترجیح می دهند آن را درپروژه داشته و سپس در مورد آن صحبت کنند و در برخی موارد برخی از طراحان و شرکت ها هزینه بازدید را پرداخت می کنند.

قبل از شروع طراحی ، تعریف توافق نامه کتبی یا همان توافق نامه مهم است.

مرحله ۲: به محوطه پروژه مراجعه کنید و بازدید انجام دهید

در این مرحله ، یک متخصص فنی یا طراح پروژه باید در محل پروژه چشم انداز حضور داشته باشد.

“به حافظه خود اعتماد نکنید” مشاهده و نظارت دقیق طراح ، یادداشت برداری ، گرفتن عکس و فیلم از سایت مراحل مهمی است که طراح می خواهد با هر بازدید انجام دهد. بنابراین ، طراح باید دستگاهی مانند متر، دوربین و دفترچه یادداشت داشته باشد.

در این مرحله توجه به همه چیز مهم است ، به عنوان مثال حیواناتی که در آنجا زندگی می کنند ، مانند سگ ، گربه و کبوتر ، برای دیدن دیواری که به خوبی دیده نمی شود ، جهت باد و در فضا دلپذیر است یا به بوی نامطبوع توجه کنید.

تجزیه و تحلیل و مشاهده خوب نه تنها در تجزیه و تحلیل سایت مهم و موثر است ، بلکه یک ایده و مفهوم طراحی خوب اغلب از طریق حضور در محوطه ، پیاده روی و مشاهده دقیق حاصل می شود.

مرحله ۳: یک نقشه تهیه کنید

در این مرحله ، از اندازه گیری ها و تصاویر گرفته شده از محوطه برای ایجاد نقشه پایه استفاده می شود. روی این نقشه ، نقشه شمالی ترسیم شده و درباره محل محوطه نوشته شده است. که برای ساخت و ساز لازم است.نقشه های خام بسته به منطقه و پروژه از ۱۰۰۰ تا ۱۰۰ یا کمتر قابل مقایسه هستند.بعضی اوقات اندازه گیری شکل و فرم زمین کار آسانی نیست ، باید با ابزاری نقشه برداری شود.

مرحله ۴: تجزیه و تحلیل

در این مرحله بهتر است با طبقه بندی عوامل در پروژه پیش بروید.

منطقه: تعیین جهت دامنه ها ، تپه ها و گودال ها در این منطقه و تأثیر خاک برای حفرکردن.

عوامل جوی: جهت نور ، سایه ، جهت بادهای فعلی ، هواشناسی ، تعیین میانگین دما ، تعیین حداقل و حداکثر دمای منطقه ، میزان بارندگی ، روزهای برفی و …

عوامل طبیعی در داخل و خارج محوطه : گونه های گیاهان و جانوران ، محل زندگی آنها ، محل دقیق حضور آفات و بیماری های گیاهی و …

عوامل ساخته دست بشر: مانند تشخیص تاسیسات الکتریکی و سیستم های فاضلاب

ورودی ها و معابر موجود در محوطه : ورودی ساختمان ، ورودی حیاط ، موقعیت پنجره

پارکینگ برای عبور خودروها از حیاط

مرحله ۵: نمودار محلی و اتصال

در این مرحله ، مکانهای لازم و مسیرهای لازم و اتصالات بین مکانها و گیاهان لازم در فضا ثابت می شوند.در واقع ، بسته به اندازه پروژه ، بخشی را می توان جدا از مهندسی محوطه در نظر گرفت.

مرحله ششم: ایده و طراحی

مفهوم طراحی نقطه شروع طراحی منظره است. در این مرحله می توان قدرت و اندازه گیری حرفه ای هر طرح را اندازه گیری کرد. زیرا یک طرح نامفهوم به یک طرح نابالغ و سطحی تبدیل می شود.

به طور کلی ، اطلاعات در مورد سبک های مختلف طراحی و مطالعات موردی در ایران و خارج از کشور ، خواندن کتاب های متعدد ویژه و مشاهده عکس ها و سایر کارهای طراح و همچنین یادگیری هنر ترکیب اشکال مختلف به طراح کمک می کند.

البته ، ما همیشه به دنبال مفاهیم خاصی مانند الهام گرفتن از طبیعت ، استفاده از هندسه و ریاضیات ، علاقه به معنی و تاریخ هستیم

پاسخ به خواسته های صاحب ویلا و محوطه در اولویت است. ترکیبی از عوامل زیبایی و همچنین مفهوم طراحی و برآورده سازی نیازها و عملکرد سایت به هنر طراح بستگی دارد.

مرحله ۷: نقشه معماری سایت را طراحی و بسازید

پس از تعیین مفهوم و سبک طراحی ، در این مرحله ، هنر ترکیبی از شکلی است که طراح از آن استفاده می کند و او با تنظیم نقشه ای که طراحی می کند ، مرحله به مرحله حرکت می کند و در نهایت به طرح لازم می رسد. این مرحله می تواند صدها بار توسط خود طراح خود اصلاح كننده برداشته شود و گاهی اوقات كار اولیه می تواند بهتر از مرحله بعدی باشد.

بازدید مجدد از محوطه زیرا طراح به تجزیه و تحلیل آنالیز محوطه ، مکالمات کارفرمایان و غیره اشاره دارد و در حین طراحی بهتر است با کارفرما تماس بگیرید تا طرح نهایی مطابق میل او باشد.

بسیاری از طراحان باتجربه ، با اطلاع از علم مواد و دانش مواد در بازار ، در مورد چگونگی اجرای نوع مواد ارائه شده در این مرحله تصمیم می گیرند و هزینه کل پروژه را تخمین می زنند. .

بعضی اوقات ممکن است هزینه زیاد مورد انتظار دوباره برنامه شما را تغییر دهد و ممکن است لازم باشد برنامه را تغییر دهید ، یا ممکن است دو یا سه گزینه جایگزین با هزینه های جداگانه در دستور کار خود داشته باشید.

مرحله ۸: با کارفرما ملاقات کنید

در این مرحله ، طراحی دو بعدی ، ترجیحاً طراحی یک بعدی و در برخی موارد انیمیشن طرح تمام شده می تواند ایده بسیار خوبی به کارفرما بدهد.

مرحله ۹: یک برنامه اجرایی تهیه کنید

پس از اعمال تغییرات نهایی و تماس با کارفرما ، طرح نهایی در قالب مرحله دو آماده می شود.

علاوه بر تهیه یک برنامه فنی ، سایر برنامه ها ، با توجه به شرح خدمات ارائه شده به کارفرما

این پروژه ها شامل موارد زیر است:

برنامه فنی (اندازه گیری ، کدگذاری ، قطعات)

– طرح طراحی کاشت گیاهان

طرح روشنایی

– طرح جمع آوری و دفع آبهای سطحی

پروژه آبیاری قطره ای

– طرح لایه بندی کف

مرحله دهم: اجرا کنید

قبل از اجرا توصیه می شود که برنامه ای از روزهای کاری تهیه کنید و طبق برنامه و برنامه ریزی پیش بروید.

محوطه سازی ویلا و باغ

محوطه سازی ویلا

ویلا ها ، به ویژه ویلاهای خارج از شهر ، این روزها بسیار محبوب است و مردم دوست دارند ساعات زیادی از وقت خود را در ویلاها بگذرانند. این موضوع اهمیت محوطه سازی با ویلا را دو چندان کرده است. اگر از منظره ویلا مراقبت نشود ، محوطه ویلا تضغیف می شود. محوطه سازی ویلا می تواند به بهبود محیط کمک کند. باغهایی که برای آنها محوطه سازی انجام می شود مکانهای هدفمندتری خواهند داشت. علاوه بر این ، دسترسی به گیاهان هنگام مراقبت از ویلا ها آسان است و از آنها مراقبت می شود.

منظره در معماری محدودیتی ندارد و همانطور که گفته شد می توان برای هر فضایی فضای سبز را انجام داد. اما چشم انداز ویلا بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. طرح محوطه سازی ویلا باید متناسب با مساحت زمین باشد. به عبارت دیگر ، در قطعات کوچک ، ساختمان و تاسیسات را نباید آنقدر بزرگ در نظر گرفت که نسبت ساختمان عملاً از فضای سبز ویلا بیشتر باشد.

در قطعه های کوچکی که مساحت زیادی به ساختمان متصل است ، عملاً محدودیتی برای کاشت وجود ندارد. گیاهانی که برای رنگ سبز ویلا با این ویژگی ها انتخاب می شوند اغلب باید کوتاه با بافت نرم یا ظریف باشند. درختانی مانند کاج شیراز ، کاج ناز ، کاج ارس و آشیانه برای فضاهای کوچک مناسب نیستند. همچنین در طراحی یک فضای سبز کوچک امکان استفاده همزمان از حوضچه ها ، برکه ها و چشمه ها وجود ندارد زیرا تأثیر چندانی نخواهد داشت.

اجرا محوطه سازی با نقشه توپوگرافی

محوطه سازی حیاط

در گذشته مردم به طراحی ساختمان های ویلا توجه داشتند اما با گذشت زمان ، طراحی حیاط های ویلا نیز مورد توجه قرار گرفت. اگر ویلا به خوبی طراحی و اجرا شود اما حیاط آن در نظر گرفته نشود ، زیبایی ویلا زیر سوال می رود. حیاط ویلا باید بر اساس سبک ویلا طراحی شود. به عنوان مثال ، برای یک ویلا تازه طراحی شده ، امکان طراحی حیاط ویلا به سبک طبیعی یا کلاسیک وجود ندارد.

معادله بین ساختمان و محوطه باعث ایجاد سردرگمی بصری برای مخاطبان می شود. طراحی حیاط ویلا یک کار ویژه است و برای این منظور باید از مهندسان منظره کمک بگیرید. انتخاب گیاهان در طراحی حیاط ویلا به اندازه انتخاب مواد مهم است ، بنابراین برای گرفتن بهترین نتیجه ، کارفرما باید با مهندس مجری برای انتخاب گیاهان همکاری کند.

محوطه سازی حیاط کوچک

همانطور که قبلاً اشاره شد ، هرچه فضای شما کوچکتر باشد ، باید با دقت بیشتری به نمای حیاط خانه توجه کنید. با داشتن موقعیتی زیبا در مناطق شهری و اماکن مسکونی ، می توانید ساکنان و میهمانان و از این رو ارزش ملک را بسیار جذاب کنید.
استفاده از واش بتن به جای موزاییک منظم ، صد برابر تأثیر بیشتری به خانه شما می بخشد. استفاده از سنگ های رودخانه به جای چمن ، هزینه مراقبت را بیش از ۷۰ درصد کاهش می دهد

محوطه سازی حیاط ویلا

محوطه سازی باغچه

خلاقیت نقش اساسی در محوطه سازی باغچه حیاط خلوت یا باغ ویلا دارد. رعایت اصول باغبانی و استفاده از ایده های خلاقانه و منحصر به فرد شما را به سمت طراحی جذاب و قابل قبولی سوق می دهد. استفاده از مواد چوب ترمود با سنگ رودخانه محصور در قالبهای مختلف ، طرحی خاص و منحصر به فرد را به مخاطب می بخشد .استفاده از اشکال دایره ای در طراحی باغچه حیاط خانه گاهی منجر به ایده های خلاقانه می شود.
هنگام محوطه سازی یک باغ ویلا ، می توانید با استفاده از ایده فوق ، آب باران را به پیاده روها بفرستید تا از تجمع آب باران در بدنه ساختمان جلوگیری کند.

محوطه سازی باغچه کوچک

باغچه کوچک دارای مزایای بسیاری هستند که مهمترین آنها نگهداری آسانتر از باغها است. چنین مکان هایی برای عملی کردن ایده های فردی در زمینه طراحی باغ مناسب است.

محوطه سازی باغ

به زبان ساده ، می توان منظره را به عنوان نحوه استفاده و یافتن عناصر مختلف مورد نیاز در فضا تعریف کرد. در نگاه اول ، ممکن است به نظر برسد که محوطه سازی و جاده ها تعریف روشنی از محوطه سازی است ، اما اینطور نیست و همه موارد اجزای عملیات پیچیده محوطه سازی هستند. به عنوان مثال ، زمین به یک شهر از چشم انداز باید با همه خانه ها و موضوعات مختلف برنامه های مسکونی و شهرسازی و همچنین طراحی زیبا و چیدمان مناسب ، از جمله موقعیت مکانی امن ، دسترسی متفاوت ، فضای مناسب برای جمعیت و تراکم کل فضا استفاده شود.

به عنوان نمونه دیگر می توان به محوطه سازی ویلا اشاره کرد که در کشور ما در حال رشد است. در محوطه سازی ویلا و باغ ها ، زیبایی را باید در کنار ایمنی و کیفیت آن در نظر گرفت. به عنوان مثال استفاده از استخر در ویلا خود دارای شرایط و ضوابطی است که باید در طراحی اولیه مورد توجه قرار گیرد که متاسفانه امروزه در ساخت ویلا در کشور ما رعایت نمی شود. برای تصویب چشم انداز باغ ، تقریباً باید همه موارد از این قبیل در نظر گرفته شود و در طراحی های خاص مورد استفاده قرار گیرد.

طرح محوطه سازی نقشه ای است که نوع و محل درختان ، روش کاشت ، روش باغبانی و محوطه سازی ، محل ساختمان ها ، نوع حصارکشی ، نوع روسازی و کف پیاده رو و غیره را نشان می دهد.
اولویت و تأخیر در اجرای قسمتهای مختلف کار و نظارت بر آن با سایر پیمانکاران پروژه باید توسط پیمانکار کنترل شود تا از کار و دردسرهای ناشی از آن جلوگیری شود. در صورت عدم رعایت مراحل لازم در اجرای مراحل کار ، پیمانکار مسئول ناراحتی بیشتر و همچنین جبران هزینه خواهد بود.

اجرا محوطه سازی

محوطه سازی باغ ویلا

محوطه سازی باغ نه تنها یک فضای سبز و آبیاری و برداشت است بلکه ایجاد یک فضای جادویی است که در باغ ایجاد می شود و می توانید روز را در این محیط های سبز سپری کنید. می تواند ساعت های زیادی را سپری کند. بنشینید و به گلها و گیاهان نگاه کنید.

در محوطه سازی از انواع مختلف بوته ها ، گل ها و گیاهان برای زیبایی بیشتر استفاده می شود و می توانید با ترکیب گل ها و گونه های مختلف گیاهان منظره ای فوق العاده از حیاط ویلا یا باغ ایجاد کنید.
برای طراحی حیاط و منظره ویلا یا باغ از عناصری مانند آلاچیق ، آبنما ، استخر و … استفاده می شود و شما می توانید با کمک این عناصر فضای شیک و کاربردی را در باغ ایجاد کنید.

محوطه سازی باغ ایرانی

برای محوطه سازی باغ به سبک ایرانی می توانید از گلدان ها و گل آرایی های رنگارنگ و خلاقانه استفاده کنید و با چیدمان ها و حاشیه های منظم فضایی فانتزی و جادویی ایجاد کنید همچنین می توانید با کاشت گل های رنگارنگ در باغ فضای هنری ایجاد کنید. علاوه بر کاشت گلهای رنگارنگ در فضای باغ ، درختان و گیاهان مختلفی کاشته می شود که وجود چنین گیاهانی در فضای باغ هوای مطبوعی را ایجاد می کند.

در طراحی چشم انداز برای باغ ، مخلوطی از مواد مختلف مانند چوب ، تخته سنگ ، سرامیک ، سنگریزه ، درختچه های تزئینی ، درختچه های کوتاه و غیره استفاده می شود و هر یک از این مواد باعث جذابیت بیشتر آن می شوند، در فضای باغ هستند.
چمن و موزاییک سنگی موادی است که در طراحی فضای سبز استفاده می شود و این نوع موزاییک در مکان های خاصی قرار می گیرد و همچنین می تواند برای ایجاد حاشیه در فضای باغ نیز مفید باشد. .
گلدان نوع دیگری از عناصر تزئینی است و می توانید از گلدان های تزئینی و رنگارنگ در مقابل باغ های بزرگ و کوچک رشد کرده در فضای باغ استفاده کنید.

اجرا محوطه سازی باغ ویلا

محوطه سازی باغ با کمترین هزینه

در بحث محوطه سازی باغ یا به عبارتی رعایت احداث فضای باغ ، نکات ایمنی و استانداردهای منظره خوب است. به عنوان مثال برای ساخت استخر در ویلا باید شرایط و ضوابط را در نظر بگیریم. گاهی اوقات برای اداره امکانات باغ نیاز به کمک متخصصان است.

برای اجرای منظره باغ به بهترین و کم هزینه ترین روش ، باید شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید. گیاهانی که انتخاب می کنید باید متناسب با آب و هوای منطقه باشد. اگر در این زمینه تخصص ندارید ، به گلخانه ها بروید و از فروشنده بخواهید گیاهانی را مغایر با شرایط آب و هوایی منطقه بکارد.
اگر مساحت باغ شما کوچک است و می خواهید فضای خصوصی در آن ایجاد کنید ، استفاده از وسایل کوچک مانند کوسن های رنگی و نورپردازی خوب تأثیر عمیقی در فضا خواهد گذاشت که هزینه چندانی هم ندارد.

استفاده از جعبه هایی که برای پرورش گیاهان استفاده می شود نیز ایده ارزان است که می تواند در هر گوشه حیاط استفاده شود.