ساخت شومینه هیزمی
22
نوامبر

ساخت شومینه هیزمی

ساخت شومینه هیزمی

ساخت شومینه هیزمی (Making a wood fireplace)همیشه لذت بخش و بیشترین تقاضا را داشته اند. آنها اکنون از هر زمان دیگری متناسب تر هستند ،زیرا می توانید از میان شومینه های زیبا که به وسیله گاز ، چوب یا برق استفاده می شوند ، انتخاب کنید.

شومینه می تواند یک فضای مناسب برای تقریبا هر سبک زندگی باشد.جوانب مثبت و منفی زیر در مورد هر نوع سوخت شومینه می تواند در تصمیم گیری در مورد نوع شومینه مورد نظر در خانه  شما کمک کند.با ساخت شومینه هیزمی یک خانه لوکس و زیبا  خواهید داشت.که ارزش خانه ر ا بالا می برد و محیطی زیبا و کلاسیک می بخشد.

6483f6c34c295b369ba516edb2188204
انواع شومینه گوشه ای
ساخت شومینه آجری
ساخت شومینه کوچک
ساخت شومینه آجری
شومینه هیزمی کلاسیک

موارد مورد توجه در ساخت شومینه

ساخت شومینه هیزمی نیاز به مهارت کافی دارد ،مانند ابعاد دریچه خروجی ،دمپر ، ارتفاع لوله ابعاد داخل کوره

1-توجه به ابعاد هود شومینه هیزمی الزامیست چرا که اگر به ابعاد هود دقت نشود.

2-مکش دریچه هوا به خوبی کار نکرده و باعث پس دادن دود به خانه می شود.

3-عایق لوله اصلی شومینه یکی از مهم ترین موارد است که باید از پشم شیشه استفاده شود.

4-مصالح مانند اجر داخل کوره که از جنس نسوز باشد که در انواع مختلف موجود می باشد.

5-درصد سیمانی که برای ملات داخل کوره استفاده می شود که درصد سیمان به گونه ای باشد که اجرها را محکم کنار هم نگه دارد.

6-خاک نسوز حتما باید برای عایق داخل هود و سیقل دادن هود و مقاومت آن در برابر ترک خوردگی باید از خاک نسوز استفاده کرد.

ابعاد ساخت شومینه هیزمی

ابعاد شومینه هیزمی از دهنه ی مفید کوره 90cm مفید شروع میشود.

مزایای ساخت شومینه هیزمی

1-سکوهای شومینه هیزمی که برای نگه داشتن چوب و هم برای زیبایی استفاده می شود را می توان طوری طراحی کرد که برای نشستن هم استفاده کرد.

2-فضای  خانه را  از نظر زیبایی بی نظیر می کند.
3- در صورت قطع برق ، شومینه هیزمی  شماوسیله ای برای گرم ماندن ، داشتن نور در تاریکی و پخت و پز است.
4- می توانید نوع هیزم که می سوزانید را انتخاب کنید ، به این معنی که می توانید آتش خود را طولانی مدت ، سوزان سریع یا به خصوص معطر کنید.

5-مقدار گرمای فراهم شده به خانه شما بسیار افزایش می یابد.

مضرات ساخت شومینه چوبی

شما باید هیزم خود را بخرید یا خرد کنید و آنرا ذخیره کنید تا خشک شود  تا زمان سوزاندن آن راحت باشید.
ترک آتش  خطرناک است زیرا حتی وقتی خاکستر گرم باشد ، می توان آتش سوزی دوباره ایجاد کرد. در این مورد باید دقت کنید.

 

 

سوالات متداول در مورد ساخت شومینه

اکسیژن مورد نیاز شومینه به چه صورت می باشد؟

شومینه هیزمی نیاز به اکسیژن زیادی دارد لذا لازم است اکسیژن مورد نیاز در ساختمان موجود باشد. مسدود کردن کامل کلیه درزها و ورودی و خروجی های ساختمانهای کوچک توصیه نمیشود.

در صورتی که شومینه شما بزرگتر از ابعاد مندرجه است باید چه اقدامی کنید؟

 شومینه ای با ابعاد معمولی در صورتی که شومینه شما بزرگتر از ابعاد مندرجه است میبایستی لوله دودکش خروجی دو برابر باشد یا بیشتر.مثلا اگر کف شومینه شما 90 سانتی متر در 120 سانتی متر باشد میبایستی لوله خروجی حداقل سی در 60 سانت باشد.
اگر ابعاد کف شومینه معمولی بوده مثلا 80*60 باشد و میخواهید ارتفاع دهانه شومینه بیش از 50سانت باشد میبایستی لوله دودکش به تناسب ارتفاع بیش از 30*20 سانتی متر باشد مثلا اگر ارتفاع 60 سانت باشد لوله دودکش40*30 سانت شود.

لوله دودکش باید به چه صورت باشد؟

لوله دودکش میبایستی عمود بر اتشدان باشد خم دادن و زانو دادن لوله دودکش ممنوع است.
اگر اکسیژن محیط کم باشد از کنار کف شومینه به بیرون ساختمان لوله فلزی نصب کنید تا در صورت کمبود اکسیژن هوای بیرون مکش شود در نظر داشته باشید که بگونه ای لوله اکسیژن را نصب کنید که خاکستر بداخلش نفوذ نکند و مسیر را مسدود نکند.
حتما از کلاهک استاندارد استفاده کنید کلاهک باید حجم خروجی بیشتری داشته باشد در واقع باران گیر باشد.هر چه ارتفاع بیشتر لوله بزرگتر. اگر لوله دودکش گرد است ابعاد باید بزرگتر باشد زیرا حجم خروجی لوله های گرد کمتر از لوله های مکعب مستطیلی است (محاسبات هندسی).

چه مواردی در مکش شومینه تاثیر دارد؟

توجه داشته باشید هوای سرد بیرون در مکش شومینه تاثیر زیادی دارد ممکن است شومینه ای ایده ال باشد و در هوای سرد بخوبی کار کند ولی وقتی هوای بیرون گرم است در کارکرد شومینه اخلال ایجاد شود.
بعضی مناطق هوا لایه به لایه است بگونه ای که در یک لایه مکش بخوبی صورت می گیرد و در لایه دیگر مکش ضعیف باشد.

مثلا لوله دودکش از سقف ساختمان به ارتفاع دو متر بیرون رفته ولی با مکش ضعیف روبرو هستید و همه موارد اجرایی شومینه هم صحیح و با متد علمی اجرا شده ولی در عملکرد شومینه مشگل ایجاد شده است
شما میتوانید با کوتاه کردن ارتفاع دودکش از سقف مشگل را حل کنید در واقع شما دودکش را در لایه مکش تنظیم کرده اید بسیاری از مشتریان محترم با این مشگل مواجه بوده اند و هرگز تصور نمیکردن که با تغییر دادن ارتفاع دودکش مشگل حل خواهد شد ولی خوشبختانه مشگل حل شده.

برای استحکام شومینه در زمان ساخت باید از چه مواردی استفاده کنیم؟

سعی کنید در لای سازه های اجری میلگرد فلزی بکار ببرید حتی المقدور در چهار چوب اصلی شومینه جهت استحکام مضاعف و مقاومت حداکثری میلگرد در پشت اجرها مصرف کنید چون سازه ها در حرارت زیاد مقاومت کمی خواهند داشت و احتمال متلاشی شدن بسیار است.
میلگرد در لای بتن قرار بگیرد و در دیوار چینی بدنه اجری شومینه نیازی به استفاده از خاک نسوز نیست خاک نسوز خاک است و مقاومت کمی دارد و اغلب برای پوشش کوره استفاده میشود

کوره شومینه باید به چه صورت باشد؟

کوره شومینه هیزمی نباید مانعی داشته باشد که دود با برخورد به ان تغییر مسیر بدهد من محکمترین کوره را کوره ساخته شده از میلگرد و رابیتس میدانم چون سازه فلزی بوده و نوعی بتن مسلح میباشد .
نوع جنس لوله دودکش مهم نیست ولی اغلب سیمانی میباشد ولی اجرا کردن کوره شومینه و لوله دودکش با فلز مانعی ندارد فقط توجه داشته باشید کوره فلزی اگر به ملات سیمانی متصل باشد در اثر حرارت انقباض و انبساط. ورق فلزی جدا خواهد شد.

ساخت شومینه هیزمی قیمت

ساخت شومینه در سریع ترین زمان

گروهی در ساخت شومینه هیزمی به صورت دست چین کار میکنند.ولی ما برای اینکه سرعت عمل کار و کیفیت کار را بالا ببریم قالب هایی را طراحی کردیم که شکیل تر و باداوم تر از دیگر قالب ها می باشد.

چون بعضی از قالب های شومینه هیزمی بعد از مدتی با توجه به حرارت  زیاد شومینه ترک خورده و باعث بهم ریختن کوره می شود.

لازم به ذکر است که این روزها دیگر قسمت روی شومینه را گچ نمی کنند.زیرا بعد از مدتی ترک خورده و ظاهر را بهم می ریزد.

ما برای اینکه از این مورد (ترک خوردگی) جلوگیری کنیم به شما پیشنهاد میدهیم که روی شومینه را سنگ کرده چون مقاومت بالایی دارد و همچنین زیبایی خاصی را به شومینه می بخشد.

سنگ های استفاده شده مانند سنگ آنتیک،سنگ مرمر،سنگ گرانیت،تراورتن،هرسین،سنگ لاشه و… که به صورت ابعاد مورد استفاده برش داد می شود که باز هم برای تهیه سنگ نما باید دقت زیادی کرد.

باید توجه داشت که شومینه فقط برای زیبایی نیست بلکه در زمان های قبل استفاده های متعددی از شومینه هیزمی شده است.

065a6373207afa3b14a328a825e18850

چوب مناسب در ساخت شومینه هیزمی

شما ممکن است به دنبال چوب هیزم باشید که به خوبی می سوزد، چوب هایی که در اثر گرما بیش از حد آتش نمی سوزند ، یا هیزم که بیشترین گرما را در هر تخته ایجاد می کند. راز انتخاب چوب هیزم مناسب در آگاهی از انواع مختلف چوب و مشخصات آنها است.

رطوبت بیش از حد از هر نوع چوب هیزم باعث کاهش راندمان سوزش می شود. دود ناشی از چوب سبز یا بدون علامت ، انرژی ای است که به جای اینکه برای گرما در خانه شما ترجمه شود ، دودکش را بالا می برد.

 دود چوب نه تنها نشانه سوخت ناکارآمد است بلکه ناسالم است. این دود از ذرات ریز تشکیل شده است که در آن تنفس می شود و می تواند از مکانیسم های دفاعی طبیعی در بدن جلوگیری کند. دود نیز با دودکش وضعیت خطرناک تری ایجاد می کند ، زیرا دود بیش از حد دلیل شماره یک ایجاد کرئوزوت است که باعث آتش سوزی دودکش ها می شود .

از هر نوع هیزم که استفاده می کنید ، مهمتر از همه مهم است که چاشنی آن باشد. معمولاً بین شش ماه تا یک سال فرایند خشک کردن چوب طول می کشد

8b13be950d53bb418f9b0e119ddbf1c0

روش ساخت شومینه هیزمی

اول از همه ، ما از شما می خواهیم که مقالات اصلی ساخت شومینه را در این سایت بخوانید تا بتوانید به راحتی محتوای نوشته شده را درک کنید.
برای توجیه خوانندگان عزیز ، شومینه را به 3 قسمت تقسیم می کنیم.
قسمت 1: دهانه شومینه:  بدین منظور آجرهای 2.5 ، 2.5 2.5 2.5 را در آب خیس کرده و روی یک سطح صاف و منظم مرتب کنید و هنگام چیدن فاصله مشخصی از آجرها را رعایت کنید. تا بعد از اتمام کار ، شومینه را ببندید.

مقداری ملات سیمان و ماسه تهیه کنید (50٪ سیمان و 50٪ شن) و آنها را روی آجرها قرار دهید. یک لایه قرار دهید و سپس یک شنی  فلزی را بهمراه آجرها روی آن قرار دهید و سپس یک ملات قرار دهید تا شنی در ملات پنهان شود ، در این فرایند قالب حاصل بهترین مقاومت را خواهد داشت.
بسته به طرح خود می توانید آجرها را به صورت (L) چیدمان کنید و از دو طرف نمای آجر استفاده کنید. آجرها را به اندازه دلخواه برش بزنید و آنها را به دلخواه بچینید یا آنها را به شکل هلال و منحنی یا هر شکل دیگری که دوست دارید بچینید.
می توانید حداکثر 4 الگو را به اندازه دلخواه تغییر دهید.
خشک شدن قالب ها می تواند تا 2 روز طول بکشد. پس از خشک شدن قالب ها ، کف دودکش باید کاشی کاری شود. کف را با ملات سیمان و آجرهای نسوز رنگ کنید.

قسمت 2 آتشدان:

با قرار دادن دیواره های آتشدان بر روی یکدیگر با همان آجرهای نسوز (هنگام خیس بودن) و رعایت فاصله بین آجرها را رعایت کنید  یک لایه نازک از دوغاب سیمان را پشت آنها قرار دهید.
اگر اندازه شومینه شما مثلاً یک متر طول و نیم متر ارتفاع دارد ، ارتفاع دیوارهای شومینه در یک شومینه گازی 65 سانتی متر است ، کافی است و در یک شومینه سوزانده شده با چوب با این ابعاد ، ارتفاع دیوار به دلیل پایین بودن  باید در حدود 80 سانتی متر باشد.

قسمت 3 کوره:

شومینه گازی و هیزمی بسیار متفاوت از یکدیگر هستند. به زبان ساده ، کوره شومینه گازی باید به اندازه یک سوم شومینه باشد ، بر خلاف شومینه ای که با چوب می سوزد ، کوره نباید کوچکتر از جعبه آتشدان باشد.
با قرار دادن فلزهای طولی در محل کوره یا سقف دودکش  و پوشاندن آن با آجرهای نسوز ، مطمئن شوید که دمپر برای مشعل عمود نباشد. در ساخت شومینه هیزمی ، می توانید کوره شکل را با آجرکاری مرتب کنید و سپس روی آن را با ملات نسوز از داخل و خارج بپوشانید ، یا دیوارهای کوره از فلز و ملات ساخته شده و می تواند با ملات نسوز پوشانده شود.ارد.
پس از اتمام شومینه خشک شدن آجرها ، را که کنار هم چیده اید و مقداری ملات نسوز سفت و رنگارنگ (با رنگ دلخواه خود)  بین آجرها بردارید. پرکردن سعی کنید هنگام چیدن ملات را روی آجرها کثیف نکنید ، اگر این اتفاق افتاد ، این قسمت را بشویید.

b286c27c59bfc56fd6e4bec707195a32

ساخت شومینه هیزمی باغی

ساخت شومینه هیزمی باغی قدیمی ترین نوع شومینه هستند و همانطور که از نام آن پیداست از چوب برای سوخت استفاده می کنند. صدای آرامش بخش شومینه در حال سوختن چوب و جلوه زیبای آن به لطافت و عاشقانه بودن فضای باغ می افزاید.

این نوع معمولاً در فضاهای باز مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل استفاده از ویلاهای چوبی و به طور کلی به سبک روستایی (یا همان طبیعت گرایی روستایی که در دکوراسیون داخلی بسیار محبوب است) می تواند برای منابع طبیعی خطرناک باشد. استفاده می شود.  برای ساخت شومینه هیزمی باغی با گروه معماری آرسس تماس بگیرید.

ساخت شومینه هیزمی در باغ

نفشه ساخت شومینه هیزمی

نقشه ساخت شومینه هیزمی را می توانید در تصاویر زیر ببینید

نقشه ساخت شومینه
نفشه ساخت شومینه
نفشه ساخت شومینه هیزمی

ساخت شومینه هیزمی با بشکه

تهیه کباب با بشکه (باربیکیو)یکی از روش های پخت کباب است که بیشتر در پخت محصولات گوشتی مانند مرغ ، ماهی و گوشت قرمز استفاده می شود.

گوشت کباب را لطیف و نرم می کند ، بنابراین افرادی که مشکلات دندانی و دهانی دارند بهتر است از این روش برای پخت گوشت مورد نظر خود استفاده کنند.یکی از بهترین ویژگی های این روش این است که می توانید با استفاده از مواد ساده آن را در خانه درست کنید. به عنوان مثال ، بسیاری از مردم از بشکه ها کباب درست می کنند. 

قیمت ساخت شومینه هیزمی

آمورش ساخت شومینه هیزمی

برای این منظور ما در چند پاراگراف بالا کاملا توضیح داده ایم که چطور شومینه مورد نظر خود را بسازید البته برای اینکه سریع ترین شومینه مورد علاقه خود را بسازید با ما یعنی گروه معماری آرسس تماس بگیرید.

فیلم ساخت شومینه هیزمی

هزینه ساخت شومینه هیزمی

عوامل مختلقی در هزینه ساخت شومینه هیزمی تاثیر می گذارد از جمله :

1- مصالح مورد نیاز

یکی از مهمترین عوامل موثر در هزینه ساخت شومینه خرید مواد لازم است. توجه داشته باشید که یکی از اولین مکان ها در مناطق بعد از ساخت و ساز یا در مورد آپارتمان ها ساخت دیوار اضافی برای ساخت شومینه است.

سایر مواد مورد نیاز مانند گوشه های آهنی یا لوله ها ، مواد دیگری هستند که در ساخت شومینه استفاده می شوند. علاوه بر این ، تزئین شومینه و دیوار اطراف آن با مواد مختلف مانند آجرهای نشوز ، سنگ و سیمان نیز باید در نظر گرفته شود. به طور کلی ، فضای بزرگ شومینه علاوه بر افزایش قیمت خرید خود شومینه ، هزینه دکوراسیون و سنگ کاری یا آجرکاری آن را نیز افزایش می دهد.

2.مدل و نوع شومینه 

البته باید بگوییم که نصب و قیمت گذاری یک شومینه توسط یک متخصص موثر است. یکی از تأثیرگذارترین عوامل تأثیرگذار در نصب و راه اندازی تأسیسات گرمایشی در همه مناطق ، ارائه خدمات است. هزینه حمل و نقل با توجه به هزینه نصب کل پروژه متفاوت است.و همچنین اندازه شومینه نیز در قیمت آن تاثیر دارد

شومینه هیزمی ساخت

ساخت شومینه هیزمی در کرج و تهران

برای ساخت انواع شومینه از جمله شومینه هیزمی در استان تهران و البرز و شهرهای آن از جمله کرج ، کردان ، شهریار، تهراندشت، سهیلیه و … با ما تماس بگیرید مفتخریم شما را در ساخت بهترین شومینه یاری دهیم

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان 

باشماره تماس ،02644328160 ،09127927904 و یا 09300145131  تماس بگیرید.

ساخت شومینه کوچک