پیمانکاری ساختمان

پیمانکاری ساختمان چیست ؟

پیمانکاری ساختمان عبارت است از فعالیت ساخت یک ساختمان (یا نوع دیگری از دارایی های ساخته شده) مطابق با مجموعه ای از الزامات از قبل توافق شده، صرف نظر از اینکه این الزامات شفاهی باشد یا به صورت نقشه، مشخصات و قراردادهای رسمی بیان شود.

پیمانکار کیست؟

فرد یا شرکتی که به این روش قرارداد می بندد، «پیمانکار» توصیف می شود، اما ممکن است پیمانکار عمومی، پیمانکار اصلی، پیمانکار ساختمان و غیره نیز نامیده شود. صرف نظر از نام، فعالیت هایی که آنها انجام می دهند تحت عنوان “پیمانکاری” قرار می گیرند. اصطلاح قرارداد از این واقعیت ناشی می شود که معمولاً یک قرارداد درگیر فرآیند است، به ویژه برای پروژه های بزرگ. سازنده برای انجام مجموعه ای از وظایف به منظور رضایت مشتری “قرارداد” می کند.

پیمانکاری ساختمان

انواع پیمانکاری ساختمان

سه طرف اصلی در هر پروژه ساختمانی درگیر هستند: مالک، پیمانکار و همچنین تیم مدیریت. یک پیمانکار ساختمان همیشه مسئول برنامه ریزی و هماهنگی فعالیت های ساخت و ساز و همچنین حصول اطمینان از تکمیل پروژه در زمان مقرر و در حد بودجه است.

انواع مختلفی از پیمانکاران برای هر کار خاص وجود دارد زیرا هر کاری به مهارت و استانداردهای اجرایی متفاوتی نیاز دارد. پیمانکاران مسئولیت کل مرحله ساخت و ساز را بر عهده دارند و همچنین باید مؤثرترین تکنیک ها را برای تکمیل پروژه با توجه به مشخصات انتخاب کنند.

از طرف دیگر، پیمانکاران همیشه مهارت یا حرفه ای را ندارند که برای تکمیل تمام کارهای ساختمانی به تنهایی لازم باشد. در نتیجه، آنها به طور کلی مسئول استخدام پیمانکاران فرعی برای اجرای بخش های خاصی از یک پروژه هستند. در بیشتر موارد، پروژه ساخت و ساز تعداد زیادی پیمانکار فرعی را درگیر می کند.

موقعیت پیمانکاران چند وجهی است، زیرا آنها مسئولیت فعالیت های مختلفی را بر عهده دارند. انتقال پروژه از مجموعه نقشه ها به یک ساختمان تمام شده بدون کمک گروهی از این انواع مختلف پیمانکاران، به استثنای پروژه های ساختمانی بسیار کوچک، بسیار دشوار است.

پروژه های ساختمانی بزرگ ممکن است برای تکمیل نیاز به مشارکت تعداد بیشتری از شرکت های پیمانکاری داشته باشند. بسیاری از گروه های مختلف پیمانکاران ممکن است به طور همزمان در سایت حضور داشته باشند و کارهای مشابهی را در مکان های مختلف انجام دهند.

حتی یک پروژه خانه مسکونی ساده ممکن است به مشارکت چند یا چند پیمانکار و همچنین پیمانکاران فرعی قبل از تایید کار به عنوان کامل نیاز داشته باشد.

انواع مختلفی از پیمانکاران در صنعت ساختمان وجود دارد که هر کدام تخصص خاصی دارند.

۱- پیمانکار ساختمان در حوزه تخریب

۲- پیمانکار ساختمان در حوزه خاکبرداری

۳- پیمانکاری ساختمان در حوزه بتن ریزی

۴- پیمانکاری ساختمانی در حوزه آرماتوربندی

۵- پیمانکاری ساختمان مربوط به سازه ‌های فلزی

۶- پیمانکاری ساختمانی در حوزه حفر چاه

۷- پیمانکاران ساختمانی در زمینه سفت کاری ساختمان

۸- پیمانکاری ساختمان در زمینه لوله کشی (آب، فاضلاب، گاز)

۹- پیمانکاری ساختمان در زمینه برق کشی

۱۰- پیمانکار ساختمان در بخش نازک کاری

۱۱- پیمانکار کاشی ‌کاری

۱۲- پیمانکار نقاشی ساختمان

۱۳- پیمانکار سقف کاذب

۱۴- پیمانکاران رنگ و نقاشی ساختمان

۱۵- پیمانکاران اجرای داربست

۱۶- پیمانکاران اجرای آسانسور

۱۷- پیمانکاران عایق ‌کاری

پیمانکاری ساختمان

قرارداد پیمانکاری ساختمان ممکن است شامل چه مواردی باشد

بسته به نوع مسیر تدارکاتی که دنبال می شود، قرارداد در مفهوم ساخت و ساز می تواند شامل موارد زیر باشد:

پاسخگو بودن به یک مشتری یا نماینده مشتری (مانند یک معمار یا مهندس)؛
ایفای نقش مدیر کل یک پروژه ساختمانی؛
مسئولیت تکمیل و هماهنگی کلی پروژه؛
مسئولیت تامین مصالح، نیروی کار و تجهیزات لازم برای ساخت پروژه.
تعیین پیمانکاران فرعی در صورت لزوم و مسئولیت کار آنها.
مسئولیت بهداشت و ایمنی در محل؛
ارائه مشاوره به تیم طراحی در مراحل اولیه فرآیند طراحی (درگیری اولیه پیمانکار ). گاهی اوقات ممکن است پیمانکار مسئولیت انجام فعالیت های طراحی برای برخی یا تمام پروژه را داشته باشد.

مسئولیت های پیمانکار:

استخدام پیمانکاران فرعی تخصصی در صورت لزوم.
اطمینان از رعایت مقررات ایمنی در محل در همه زمان ها.
مشاوره دادن به مشتریان
اطمینان از ایمن بودن سایت ها
مدیریت تیم های کاری، مواد و تجهیزات.
بازرسی کیفیت کار انجام شده توسط کارگران شاغل و پیمانکاران فرعی.
نگهداری سوابق مالی دقیق
درخواست پروانه و پروانه ساختمانی.
برنامه های نظارت

اخذ مجوزهای مربوطه؛
ارائه خدمات موقت در محل؛
ایمن سازی محوطه؛
مدیریت پرسنل سایت؛
دفع و بازیافت زباله های ساختمانی؛
نظارت بر برنامه ها و جریان های نقدی؛
نگهداری سوابق دقیق

پیمانکاری ساختمان

وظایف پیمانکاران ساختمان

وظایف پیمانکار چیست؟

پیمانکاران مدیرانی هستند که بر تمام جنبه های یک پروژه نظارت می کنند. آنها مواد، کارگران، تجهیزات و خدمات مورد نیاز برای تکمیل پروژه ها را به موقع و در حد بودجه تنظیم و مدیریت می کنند.

یک پیمانکار موفق باید کنجکاو، خودآگاه و مشتاق کار باشد. کاندیدای ایده آل دارای مهارت های رهبری استثنایی، سواد کامپیوتری بالاتر از حد متوسط، تمایل به همگام شدن با روندها، و رویکردی آرام و خوش بینانه برای حل مشکلات خواهد بود.

برنامه ریزی پروژه

هر پروژه دارای یک برنامه زمان بندی اصلی است که تمام فعالیت ها را به همراه توزیع زمان و بودجه برنامه ریزی شده آنها توضیح می دهد. این برنامه تاریخ تکمیلی دارد که پیمانکاران باید آن را رعایت کنند و معمولاً جریمه های سنگینی برای از دست دادن این مهلت اعمال می شود.

تکمیل دیرهنگام تنها در صورتی قابل توجیه است که پروژه توسط عوامل خارجی خارج از کنترل پیمانکار، مانند آب و هوای شدید، به تأخیر افتاده باشد. اولین وظیفه یک پیمانکار ساختمان، ایجاد یک طرح پروژه برای تحویل به موقع آن است.

برخی از مسئولیت ها عبارتند از: برنامه ریزی کلیه جزئیات حیاتی توسعه و اجرای پروژه ، تعیین تجهیزات ساختمانی و مصالح مورد نیاز و برنامه ریزی تهیه آنها ،  پیش بینی تغییرات احتمالی و ایجاد استراتژی های کاهش ریسک

رسیدگی به هر گونه مسائل قانونی و مقرراتی ، ایجاد ارتباط موثر بین تمام شرکت کنندگان پروژه ، پیمانکار ساختمان باید بودجه ای را برای پروژه ساخت و ساز تعیین کند و تا حد امکان آن را پیگیری کند .

بودجه ابزار مفیدی برای ردیابی هزینه های پروژه است، زیرا پیمانکاران می توانند با مقایسه هزینه های واقعی خود با بودجه برنامه ریزی شده، ضایعات را شناسایی کنند.

مدیریت پروژه

پیمانکار باید پروژه را به موقع تکمیل کند و این شامل بسیاری از فعالیت های مدیریت ساخت و ساز است:

اطمینان از وجود بودجه برای ادامه پروژه
خرید مواد با انتظار کافی برای رسیدن به سایت در صورت نیاز
خرید یا اجاره تجهیزات ساختمانی مورد نیاز پروژه
مصاحبه و استخدام پیمانکاران فرعی برای انجام کارهای تخصصی
ایجاد گزارش پیشرفت برای توجیه پرداخت های میانی

پیمانکاران ساختمان همچنین مسئول پرسنل خود هستند و مطمئن می شوند که کارکنان آنها اندازه و مهارت های فنی مناسبی دارند. پیمانکاران همچنین حقوق و دستمزد کارکنان خود و پرداخت های پیمانکاران فرعی را مدیریت می کنند.

پیگیری پروژه

ردیابی پروژه برای تکمیل کار با توجه به مشخصات قرارداد و زمان‌بندی اساسی است. علاوه بر پیگیری پیشرفت، پیمانکاران باید از ایجاد اختلال جلوگیری کنند. این شامل چندین فعالیت مکمل است:

کنترل کیفیت

استفاده از روش های ساخت و ساز مقرون به صرفه
اطمینان از عرضه مداوم مواد و برنامه ریزی برای خرید از قبل
ایمنی محل ساخت و ساز

در طول فرآیند ساخت و ساز، پیمانکار ساختمان مسئولیت پیگیری پیشرفت و مدیریت هرگونه تغییرات لازم را بر عهده دارد. البته پیمانکاران باید همیشه در هنگام تصمیم گیری، محدوده پروژه، زمان و بودجه را در نظر داشته باشند.

مسائل قانونی و مقرراتی

پیمانکاران در زمینه مسائل قانونی و مقرراتی وظایف انگشت شماری دارند. آنها باید تمام مجوزها و مجوزهای لازم را قبل از شروع پروژه دریافت کنند، در حالی که هزینه ها و مالیات های اعمال شده را پوشش می دهند. همچنین، کل فرآیند ساخت و ساز باید از قوانین محلی و قوانین ساختمان پیروی کند.

بی اطلاعی از الزامات قانونی در پروژه های عمرانی عذر موجهی نیست، به این معنی که پیمانکاران باید دانش روزآمد داشته باشند. با مجوزهای ساخت و ساز مناسب و مجوزهای پیمانکار، پروژه می تواند بدون اختلال پیشرفت کند.

مسائل بهداشتی و ایمنی

پیمانکار باید با اجرای رویه های کافی و افزایش آگاهی کارگران، سلامت و ایمنی را در محل ساخت و ساز تضمین کند. همچنین مسئولیت کارکرد صحیح تجهیزات و جلوگیری از هرگونه حادثه ناشی از سوء استفاده بر عهده پیمانکار می باشد.

پیمانکار با هر گونه موارد اضطراری و پیش بینی نشده در محل پروژه برخورد می کند و باید آن را به کارکنان نظارت کارفرما گزارش دهد.

نتیجه

پیمانکاران ساختمان در مراحل مختلف ساخت و ساز نقش های زیادی دارند و هر نقشی مسئولیت های متفاوتی دارد. پیمانکاران باید قادر به مدیریت عدم اطمینان و تصمیم گیری روزانه باشند. سابقه یک پیمانکار نیز بسیار مهم است، زیرا کسانی که تجربه کافی دارند بهتر می توانند به مسائل رایج در پروژه ها پاسخ دهند.

شرایط پیمانکاری ساختمان

20 شرایط قرارداد در ساخت و ساز

قرارداد چیست؟

قرارداد عبارت است از تعهد یا توافق یک شخص یا شرکت برای انجام هرگونه کار ساختمانی یا فعالیت تحت شرایط و ضوابط معین. این اصطلاحات در شرایط قرارداد در ساخت و ساز استفاده می شود.

این کارها ممکن است ماهیت متفاوتی داشته باشند مانند ساخت و ساز، نگهداری و تعمیرات، برای تامین مواد، برای تامین نیروی کار، برای حمل و نقل مواد و غیره.

برای اینکه این قرارداد یا توافقنامه معتبر باشد، باید یک پیشنهاد قطعی وجود داشته باشد و همچنین باید به همان اندازه قبول قطعی و بدون قید و شرط این پیشنهاد وجود داشته باشد.

شرایط قرارداد چیست؟

در زیر شرایط قرارداد مورد استفاده در ساخت و ساز آمده است
1. سپرده تضمینی (شرط مهم قرارداد)
2. جبران تاخیر
3. تمدید در محدودیت زمانی
4. گواهی پایان کار
5. پرداخت در گواهی
6. کار در شب و تعطیلات
7. مواد و طرز کار ضعیف
8. مواد دپارتمان
9. موارد اضافی و پرداخت های آن
10. اندازه گیری و پرداخت به پیمانکار
11. شروع کار بر اساس نقشه و مشخصات
12. اضافات و تغییرات
13. واگذاری فرعی
14. نقض قرارداد
15. قوانین کار
16. غرامت در صورت کار بد
17. دوره نگهداری
18. نظارت توسط افسران عالی
19. تعلیق کار

1. سپرده وثیقه

در صورت قبولی مناقصه، پیمانکار باید 10% مبلغ را به عنوان وجه تضمینی به بخش واریز کند که شامل سرمایه ای است که قبلاً سپرده شده است.

این مبلغ به صورت چک نگهداری می شود تا پیمانکار کلیه شرایط و ضوابط قرارداد را رعایت کرده و طبق مشخصات کار را به نحو مطلوب انجام دهد و پیشرفت کار را حفظ کند و کار را به موقع انجام دهد.

پیمانکار موظف است (ظرف ده روز پس از دریافت اخطار پذیرش مناقصه خود) ضمن پرداخت  نقدی نزد مالک … (معمولاً مبلغ 1% هزینه کار است) و به مالک اجازه می دهد در حالی که با پرداخت هر گونه پرداختی، 10% از کل پول را کسر کنید تا زمانی که کل مبلغ سپرده تضمین شده در مناقصه تکمیل شود.

ودیعه تضمینی که در هنگام پرداخت به صورت نقدی 10٪ از کل پول را کسر می کند، تا زمانی که تمام مبلغ تضمین شده در مناقصه تکمیل شود قابل پرداخت است. سپرده تضمینی که در صورت پرداخت نقدی به آن اشاره شده است، می تواند به هزینه پیمانکار به اوراق بهادار دارای بهره تبدیل شود، مشروط بر اینکه پیمانکار صراحتاً کتباً این امر را خواسته باشد.

در صورت عدم پرداخت مبلغ ودیعه تضمینی به صورت مقطوع در مهلت تعیین شده فوق، مناقصه پذیرفته شده لغو شده تلقی و نسبت به جبران خسارت وارده نسبت به پیمانکار اقدامات قانونی انجام شده است. ودیعه تضمینی که توسط پیمانکار سپرده شده است پس از انقضای شش ماه از تاریخ پرداخت صورت حساب نهایی به وی مسترد می شود.

اما در پروژه های بزرگ امنیت به صورت ضمانت نامه بانکی گرفته می شود. زیرا اگر پیمانکار ملزم به پرداخت نقدی باشد، موظف است سود مبلغ واریز شده را در نرخ یا هزینه مناقصه خود لحاظ کند. ضمانت نامه بانکی درصد کمی برای پیمانکار هزینه دارد.

به ندرت بیش از دو درصد در سال از مبلغ تضمین شده با پول حاشیه کم است. بنابراین پذیرش تضمین از نظر ضمانت نامه بانکی به نفع کارفرما است. این شرایط مهم قرارداد در ساخت و ساز است.

2. جبران تاخیر

غرامت تاخیر در شرایط قرارداد در ساخت و ساز وجود دارد. زمان مجاز برای تکمیل کار در داخل قرارداد در پالت پیمانکار.

در صورتی که کار واگذار شده به پیمانکار بدون شروع بماند یا در اتمام کار تاخیر داشته باشد یا پیشرفت کار متناسب با زمان صرف شده نباشد، پیمانکار باید مبلغی معادل 1% یا به عنوان غرامت بپردازد. مبلغ ناچیزی که مهندس ناظر تاخیر ممکن است برای هر روز تاخیر حداکثر 10% مبلغ مناقصه کل کار تصمیم بگیرد.

تصمیم کتبی مهندس ناظر به عنوان مقدار غرامتی که باید اخذ شود قطعی است.

3. تمدید در محدودیت زمانی

این شرایط قرارداد در ساخت و ساز به منظور نشان دادن شرایطی است که تحت آن ممکن است تمدید محدودیت زمانی توسط مالک به پیمانکار سایت اعطا شود.

در صورتی که پیشرفت کار توسط مالک یا مهندس یا به دلایلی که خارج از اختیار پیمانکار است مانند اعتصاب، آتش سوزی و غیره یا هر علت دیگری که به نظر مهندس موجه باشد، به تأخیر بیفتد. با تمدید، زمان تکمیل باید به طور مناسب طبق تصمیم مهندس تمدید شود.

این مسئولیت پیمانکاران است که چنین مانعی را به مهندس مسئول گزارش دهند. سپس می تواند ظرف 7 روز از تاریخ تکمیل درخواست تمدید مهلت را به صورت کتبی به مهندس مسئول ارائه دهد. مهندس مسئول ممکن است چنین تمدید زمانی را به دلایل معقول اعطا کند.

4. گواهی پایان کار

پس از اتمام کار اعم از حذف مصالح مازاد یا هر نوع مصالح دیگر در ارتباط با کار، باید گواهی پایان کار توسط مهندس مسئول به پیمانکار ارائه شود. تاریخ تکمیل مطابق با تاریخی که در گواهینامه تصدیق شده است در دفتر اندازه گیری قید می شود.

5. پرداخت در گواهی

پیمانکار حق دریافت صورتحساب های ارسالی توسط خود را  خواهد داشت.  به طور مقتضی به تایید و تصویب مهندس مسئول که گواهی مبلغ وی قطعی می باشد. اما تمام این پرداخت های میانی باید به عنوان یک اقدام در برابر پرداخت نهایی در نظر گرفته شود و نه به عنوان پرداخت برای کار واقعی انجام شده.

6. کار در شب و تعطیلات

در ساخت و ساز شرایط قرارداد وجود دارد که هیچ کاری در شب و تعطیلات دیگر بدون اجازه کتبی مهندس مسئول انجام نمی شود.

7. مواد و طرز کار ضعیف

این بند برای رد مصالح و ساختی که با مشخصات کار مطابقت ندارد ارائه شده است.

کلیه مصالح و کارهایی که به نظر مهندس مسئول با مفاد مقرر در مشخصات کار مطابقت نداشته باشد، باید باشد.

تمام مواد رد شده باید به طور مناسب در سایت علامت گذاری شوند و در صورت درخواست مهندس، بلافاصله در فاصله ای مناسب از طرف پیمانکار برداشته شوند. همه کار محکوم شده باید توسط پیمانکار برای رضایت مهندس مسئول اصلاح یا جایگزین شود.

8. مواد دپارتمان

هنگامی که مواد دپارتمان برای مقاصد قرارداد هر از چندگاهی فقط با نرخ ثابتی که در مناقصه ارائه شده است برای یک پیمانکار صادر می شود. ارزش کل مقدار مواد عرضه شده ممکن است از مبالغی کسر شود یا پس از آن به پیمانکار طبق قرارداد یا از سپرده تضمینی تبدیل شود.

کلیه مصالح ساختمانی که به پیمانکار داده می شود ملک مطلق دولت بوده و به هیچ وجه نباید از محل کار حذف شود و همواره قابل بازرسی توسط مهندس مسئول یا اشخاص مجاز وی می باشد.

9. موارد اضافی و پرداخت های آن

پیمانکار موظف است پس از اخذ دستور کتبی از مهندس مسئول، مواردی را که در این قرارداد سرپوش گذاشته نشده است، انجام دهد. شروع چنین کاری به هیچ وجه نباید ناقض شرایط و ضوابط قرارداد اصلی باشد.

مهندس مسئول با مقایسه و مطالعه نرخ اقلام مناسب مندرج در مناقصه پیمانکاران و یا با فرآیند واقعی تحلیل نرخ، نسبت به تعیین نرخ اقلام اضافی اقدام خواهد کرد. هیچگونه تمدید مهلت به دلیل اجرای موارد اضافی داده نمی شود مگر اینکه همان مورد توسط مهندس مسئول توصیه شود.

10. اندازه گیری و پرداخت به پیمانکار

اندازه گیری کلیه موارد تحت این قرارداد باید توسط مهندس مسئول یا نماینده وی مطابق رویه استاندارد مطابق با مدل استاندارد اندازه گیری کارهای ساختمانی (IS 1200) شبیه سازی شود.

در صورتی که پیمانکار قبض پرداخت را به شرح فوق ارائه کرده باشد مهندسان مسئول حداکثر تا ماه اول گواهی پرداخت به پیمانکار صادر می کنند.

مبلغ قابل پرداخت 90% مبلغی است که با اعمال نرخ های مناقصه در مقادیر واقعی اندازه گیری شده کار تایید شده تکمیل شده توسط پیمانکار در ماه قبل به دست می آید.

در صورت عدم پرداخت مبلغ توسط مالک، اعلام می‌کند که مهندس مسئول یا در قرارداد توسط پیمانکار می‌توانند در صورت درخواست در زمان مقرر، مبلغی را که به آن اشاره شده است، در هر گواهی پرداخت وجه صادر شده، علاوه بر ارزیابی و عملکرد حرفه‌ای دریافت کند. در گواهی، سود آن به نرخ تعیین شده در ضمیمه شرایط قرارداد در ساخت و ساز

11. شروع کار بر اساس نقشه و مشخصات

کلیه کارها باید مطابق با طرح، نقشه ها و مشخصات انجام شود و کلیه مصالح از هر نظر باید مطابق با مشخصات باشد. پیمانکار حق دارد به منظور بازرسی در ساعات اداری به کلیه نقشه ها و مشخصات و کلیه طرح ها و نقشه های مذکور دسترسی داشته باشد.

12. اضافات و تغییرات

پس از آن، مهندس مسئول این حق را برای خود محفوظ می‌دارد که در طرح‌های اصلی، هر گونه هزینه، حذف یا هرگونه اضافات یا تغییراتی را اعمال کند. نقشه ها، دستورالعمل مشخصات برای نظر مهندس مسئول در حین پیشرفت کار ضروری است و می تواند به صورت کتبی و با امضای مهندس مسئول در اختیار وی قرار گیرد.

این گونه هزینه ها، حذف ها، تعویض ها به عنوان کار مندرج در مناقصه اصلی تلقی می شود و پیمانکار ملزم به انجام کار می باشد. به دلایل فوق زمان تکمیل باید به تناسب توسط مهندس مسئول تمدید شود.

13. واگذاری فرعی

به منظور مراقبت از رفتار پیمانکاران فرعی منصوب از طرف پیمانکار اصلی، این بند در شرایط قرارداد در ساخت گنجانده شده است.

این بند باید دو نکته مهم را ارائه کند،

اجازه کتبی برای تعیین پیمانکاران فرعی که باید از مالک اخذ شود.
پیمانکار اصلی به عنوان یک کل مسئول در نظر گرفته شود.

بند اجاره فرعی ممکن است به شرح زیر باشد.

قرارداد نباید بدون تأیید کتبی مالک، کار را به دیگران اجاره دهد یا به دیگران واگذار کند. در صورتی که پیمانکار قرارداد خود را واگذار یا اجاره فرعی کند یا اقدام به انجام آن کند، مالک می تواند با اخطار کتبی قرارداد را فسخ کند. در صورت انعقاد قرارداد پس از آن از بین می رود و کاملاً در اختیار مالک خواهد بود.

در این صورت، مالک حق کامل دارد که نسبت به جبران خسارت، تملک محل و کلیه مصالح و ابزار و لوازم موجود در آن اقدام و کار را به هر طریقی که صلاح بداند به پایان برساند. تا زمانی که کار به اتمام نرسد، پیمانکار واجد شرایط دریافت هیچ گونه پرداختی نخواهد بود.

در صورتی که باقیمانده پرداخت نشده بهای قرارداد، هزینه تکمیل کار را به همراه داشته باشد، مازاد بر آن به پیمانکاران پرداخت می شود: در صورتی که هزینه ها یا هزینه های پایان کار از مانده مبلغ پرداخت نشده بیشتر باشد، پیمانکار مابه التفاوت را به پیمانکار پرداخت خواهد کرد. مالک گواهی مهندسان مبنی بر هزینه پایان کار نهایی خواهد بود.

14. نقض قرارداد

در صورت عدم انجام کار با تعهدات قراردادی توسط پیمانکار، مالک باید حق مطالبه خسارت ناشی از نقض قرارداد را داشته باشد. با این حال، چنین خساراتی همیشه راه حل مناسبی نخواهد بود و برای تکمیل کار باید تمهیداتی در نظر گرفته شود.

در صورت ترک کار به دلیل ورشکستگی یا انحلال، بیماری جدی یا فوت پیمانکار یا هر علت دیگر، مالک این اختیار را دارد که هر یک از روش های زیر را که به بهترین وجه برای منافع خود می داند اتخاذ کند.

1) فسخ قرارداد.

۲) به عنوان عامل پیمانکار کار را به عهده گرفته و به اتمام برساند.

مالک حق دارد از نیروی کار و تامین مواد برای انجام کار یا هر قسمتی از آن استفاده کند و هزینه کار و قیمت مصالح را از پیمانکار بستاند و ارزش کار انجام شده را به وی بپردازد. همان نرخ هایی که گویی توسط پیمانکار طبق شرایط قرارداد انجام شده است.

همچنین مالک حق تملک و استفاده یا اجازه استفاده یا کلیه ابزار، کارخانه، مواد، انبارهای ارائه شده توسط پیمانکار را برای اجرای کار، پرداخت یا اجازه استفاده از آن در حسابهای قرارداد خواهد داشت. نرخ ها یا با نرخ های فعلی بازار.

پیمانکار نباید ابزار، گیاهان، مصالح و غیره را بدون اجازه کتبی مالک از محل خارج کند. مهندس مسئول هزینه کلیه کارهای انجام شده توسط مالک به عنوان عامل برای پیمانکار را تعیین می کند و در این صورت گواهی مهندس مسؤول در مقابل پیمانکار تأیید و قطعی می شود.

زمانی که نقض قرارداد از طرف مالک باشد، پیمانکار همه حق دارند کار را رها کرده و برای جبران خسارت اقامه دعوی کنند.

15. قوانین کار

پیمانکار متعهد می شود که مفاد قوانین کار را که هر از چند گاهی لازم الاجرا است رعایت کند و پیمانکار مسئول کلیه مطالبات، غرامت ها و غیره ناشی از مقررات این قوانین کار خواهد بود.

قرار است از طرف معمار و پیمانکار با همکاری و مساعدت کامل به او کمک کند تا وظیفه خود را به خوبی انجام دهد.

متصدی کار باید فرد واجد شرایطی باشد که معمار یا مهندس راضی باشد. او باید طبق توصیه معمار به طور منظم توسط مالک تعیین و پرداخت شود. پیمانکار باید هر گونه امکانات و مساعدت را به متصدی کار برای بازرسی کارها و مصالح جهت بررسی و اندازه گیری زمان و مصالح بدهد. با این حال، با رعایت این بند، پیمانکار باید دستورالعمل ها را فقط از مهندس یا معمار دریافت کند.

16. غرامت در صورت کار بد

در صورتی که مشخص شود کاری توسط پیمانکار با کار نامناسب، ناقص یا غیر ماهرانه یا با مصالح نامرغوب اجرا شده و یا مطابق قرارداد نباشد، پیمانکار موظف است با هزینه خود ایرادات کار را رفع و رفع نماید. مواد یا مقالاتی که به صورت کتبی توسط مهندس مسئول شکایت شده است.

در صورت کوتاهی پیمانکار، ظرف مدتی که مهندس مسئول تعیین می کند، پیمانکار موظف به پرداخت غرامت به میزان یک درصد در روز حداکثر تا 10 درصد مبلغ برآورد می باشد. اگر پیمانکار نتواند ایرادات را برطرف کند یا مواد معیوب را حذف و جایگزین کند، ممکن است با ریسک و هزینه پیمانکار انجام شود.

17. دوره نگهداری

مسئولیت هر گونه خسارت یا نقصی که در مدت زمان مقرر 3 ماهه (در صورت انجام کار راهداری 6 ماه) مشاهده شود، بر عهده پیمانکار خواهد بود. کار باید در اسرع وقت پس از انقضای مدت نگهداری در شرایط خوب و عالی به مهندس مسئول تحویل داده شود.

در صورتی که از تاریخ شروع شروع عملیات تا پایان دوره تعمیرات هر گونه آسیب، نقص، نقص در آن آشکار شود، پیمانکار موظف است با هزینه خود آن را جبران کند یا در صورت پیش‌فرض، مهندس مسئول حق انجام آن را دارد. این قبیل کار توسط کارگران دیگر و کسر هزینه از مبالغی که به پیمانکار یا از ودیعه وثیقه وی می رسد.

ودیعه وثیقه پیمانکار قبل از انقضای مدت نگهداری و یا تا زمانی که صورتحساب نهایی تهیه و تصویب شده باشد، مسترد نخواهد شد.

18. نظارت توسط افسران عالی

کلیه کارهای تحت قرارداد باید تحت هدایت و با تایید از هر نظر مهندس مسئول  انجام شود. از دایره فعلاً چه کسی حق دارد کارها را در چه نقاطی و در کدام دریا شروع و اجرا کند. این یک بند عمده در شرایط قرارداد در ساخت و ساز است.

19. تعلیق کار

اگر در هر زمانی مهندس مسئول به هر دلیلی بخواهد کل یا قسمتی از کار برای هر دوره ای به حالت تعلیق درآید، باید اخطار کتبی دستور تعلیق را به کنتاکتور بدهد که پس از آن متوقف شود. یا کار را به طور کامل یا جزئی حسب مورد متوقف کنید.

پیمانکار به دلیل تعلیق کار مستحق دریافت غرامت معقول برای هزینه های غیرقابل اجتناب ناشی از آن خواهد بود. او همچنین مستحق تمدید معقول زمان برای تکمیل کار خواهد بود.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با شماره تماس زیر تماس بگیرید

 ۰۹۱۲۷۹۲۷۹۰۴

۰۹۳۰۰۱۴۵۱۳۱

اشتراک گذاری
5/5
امتیاز دادن به این برگه