نحوه ساخت دودکش شومینه

هدف اصلی ساخت دودکش شومینه (Build a fireplace chimney)تخلیه خاکستر و گازهای ایمن از یک خانه است. دودکش ها می توانند از آجر و سنگ تراشی یا از فلز ساخته شوند و باید به تمام شومینه ها ، کوره ها یا اجاق های گرمایشی متصل شوند که هر نوع سوخت قابل احتراق را می سوزانند. صرف نظر از ماده ای که دودکش شما از آن ساخته شده است ، مهم است که برای جلوگیری از احتمال آسیب به خانه یا خانواده شما درست ساخته شود. در اینجا مواردی وجود دارد که باید هنگام ساخت دودکش شومینه خود در نظر بگیرید.

دودکش شومینه

هنگام طراحی دودکش ، با کدهای ساختمانی محلی خود مشورت کنید. در حالی که هر جامعه ای کدهای مخصوص خود را برای ساخت دودکش ها دارد ، اما بیشتر کدها براساس استاندارد 211 سازمان ملی حفاظت از آتش است. برای بررسی کد ملی آتش سوزی مربوط به دودکش ها به وب سایت NFPA بروید. کد به صورت آنلاین در دسترس است.  این کد باید تمام جنبه های عملکرد دودکش شما را راهنمایی کند.
دو الزام کلی استاندارد 211 این است که دودکش ها حداقل 90 سانتی متر از بلندترین نقطه ای که از سقف یک سازه عبور می کند و 60 سانتی متر بلندتر از هر قسمت از ساختمان  بلندتر باشند. ساختمان مجاور در فاصله 3 متر از دودکش. هرچه دودکش بلندتر باشد ، بهتر طراحی می شود.
اگر دودکش در داخل یا از طریق دیوارهای خانه تعبیه شده و حداقل در صورت ساخت در کنار خانه ، به ترخیص حداقل 5 سانتی متر از مواد قابل احتراق نیاز دارد.

ساخت دودکش شومینه

تصمیم بگیرید که دودکش از چه ماده ای ساخته شود. متداول ترین ماده برای دودکش آجر یا سنگ تراشی است اما دودکش های فلزی پیش ساخته نیز به طور گسترده در دسترس هستند. در صورت ساخت یک دودکش سنگ تراشی یا آجری ، باید تخمین بزنید که چقدر آجر برای سفارش تخمین زده می شود.

اگر از دودکش فلزی پیش ساخته استفاده می کنید ، باید فاصله شومینه یا وسایل دیگر را تا محلی که از خانه خارج می شود اندازه بگیرید.
دودکش های سنگ تراشی معمولاً باید دارای دیواره هایی با ضخامت حداقل 10 سانتی متر باشند. آجرهای دودکش استاندارد باید از این ضخامت برخوردار باشند.

ساخت دودکش شومینه هیزمی

مشخص کنید که دودکش چه مواد زائدی را تخلیه می کند. با این کار مشخص می شود که دودکش شما می تواند چندین وسیله را تخلیه کند یا فقط یک دستگاه را تخلیه می کند.
می توان برای چندین دستگاه دودکش ساخت و آنها را به یک دودکش اصلی متصل کرد ، به اندازه ای که بتواند خروجی ترکیبی را کنترل کند ، به شرطی که دودکش های تابعی برای دودکش ها جدا از زاویه 30 درجه بیشتر از عمودی نباشند و همان نوع را تخلیه کنند . به عبارت دیگر ، یک دودکش برای یک محدوده گاز می تواند با یک کوره گاز ترکیب شود ، اما یک شومینه با چوب نیست.
دودکش ها همچنین نباید در شکل یا اندازه ظرف 15 سانتی متر بالاتر یا زیر یک کف ، سقف ساخته شده از مواد قابل احتراق تغییر کنند.

دودکش شومینه

عرض دودکش را مشخص کنید. این امر بیشتر به وسیله چه دستگاهی ساخته می شود تا دودکش ساخته شود. دودکش های فلزی معمولاً لوله های دودکش گرد هستند ، در حالی که دودکش های سنگ تراشی معمولاً دارای دودکش های مربع یا مستطیل هستند. هر نوع بسته به آنچه تخلیه می کنند ، نیازهای قطر متفاوتی دارند. برای تعیین قطری که باید استفاده کنید با کد آتش نشانی محلی و ملی مشورت کنید.
دودکش های سنگ تراشی به طور معمول با یک دودکش کاشی سفالی پوشانده می شوند ، که با فاصله ای بین آجر خارج و دودکش داخلی از مرکز دودکش آجر بالا می رود ، بنابراین دودکش های سرامیکی یا سفالی بدون جابجایی منبسط می شوند آجر با این حال ، بسته به آنچه دودکش برای تخلیه طراحی شده است ، ممکن است در بعضی موارد از لوله یا بتن از فولاد ضد زنگ نیز استفاده شود.
برای تعیین اندازه دودکش مورد نیاز برای دستگاهی که تهویه می کنید ، به کد ساختمان محلی نگاه کنید. این موارد متفاوت است ، بنابراین اطمینان حاصل کنید که نیاز خاص خود را بررسی کنید.

نوع دودکش شومینه

لوازم مورد نیاز برای ساخت دودکش شومینه

تمام لوازم مورد نیاز برای ساخت دودکش خود را بخرید. اگرچه این بسته به نوع و محل دودکش شما کمی متفاوت خواهد بود ، اما هنگام شروع پروژه باید تمام وسایل را در دست داشته باشید.
در هنگام نصب دودکش فلزی به فلش ، جعبه دودکش پیش ساخته ، درپوش دودکش ، بخش های دودکش پیش ساخته و بریس های سقف دودکش نیاز خواهید داشت. هنگام عبور از یک دیوار یا سقف ، باید از بخشی از دودکش استفاده کنید که به عنوان دیوار عبور می کند ، بنابراین خطر آتش گرفتن دیوار یا سقف شما وجود ندارد.
هنگام ساخت شومینه دودکش سنگ تراشی ، شما نیاز به خرید آجر و سنگ تراشی ، ملات ، قطعات پشتیبانی (مانند میلگرد) ، درپوش و ابزارهای مخصوص سنگ تراشی دارید.

شومینه آجری

محفظه دود را بسازید. شما باید ساخت دودکش شومینه خود را از زمین شروع کنید. برای یک دودکش سنگ تراشی ، این معمولاً به این معنی است که شما دودکش خود را درست در بالای شومینه (اگر دودکش برای تخلیه شومینه طراحی شده است) می سازید ، با استفاده از آجری شبیه به آن که برای ساختن کوره ساخته شده است.
شما باید مخلوط ملات خود را با آب مخلوط کنید و آن را به قوام  غلیظ تبدیل کنید. هنگامی که سازگاری درستی داشت ، قبل از اینکه آن را در جای خود قرار دهید ، از ماله سنگ تراش برای بارگیری ملات بر روی هر آجر استفاده خواهید کرد. باید روی هر آجر به اندازه کافی ملات قرار دهید تا اتصالات کمی از آن خارج شود و این امر تضمین می کند که کل قسمت بین آجرها با ملات پر شده است.
همانطور که دیوارهای دودکش را با آجر جمع می کنید ، اطمینان حاصل کنید که در همه صفحه ها تراز است. یک تراز بردارید و بررسی کنید که تمام دیوارها بر روی صفحات عمودی و افقی قرار دارند و در هر خط آجر همه آجرها با دیگری ردیف شده اند.
برای یک شومینه فلزی پیش ساخته ، اتاق دود تقریباً از بقیه دودکش قابل تشخیص نیست.
دودکش باید روی پایه بسیار محکم ساخته شود. اگر در حال ساخت شومینه یا پایه موجود نیستید ، ممکن است لازم باشد یک لنت بتونی تقویت شده برای دودکش ساخته شده بریزید. با کد محلی مشورت کنید تا مشخص شود که آیا مورد نیاز است و باید بر اساس چه مشخصاتی ساخته شود.

نحوه ساخت دودکش شومینه

دودکش و خارج از دودکش را بسازید. دودکش از طریق وسط دودکش قسمت بالای محفظه دود را به سقف متصل می کند. همانطور که در قسمت قبلی اشاره شد ، ممکن است از لوله آجری یا فلزی ساخته شود. اگر از کاشی های سفالی برای ایجاد دودکش در دودکش آجری استفاده شده باشد ، با قرارگیری قسمت خارجی دودکش ، آنها کاشی می شوند.
آسترهای فلزی را می توان در جای خود قرار داد ، در حالی که آسترهای بتونی با ریختن بتن از طریق یک شلنگ انعطاف پذیر در جای خود ریخته می شوند.

شومینه دودکش

دودکش را با عبور از هر دیواری محاصره کنید. شما می خواهید فلش را در اطراف دودکش در 2 مکان  بزنید: در اطراف دودکش در جایی که با سقف قرار می گیرد و به عنوان یک پوشش زیر کلاهک دودکش. در زیر چشمک زن از یک دیگ سیلیکون ضد آب یا یک لوله پلی اورتان استفاده کنید تا آب به خانه اطراف دودکش نشت نکند.

ساخت شومینه دودکش

درپوش دودکش را بزنید. درپوش دودکش از بالای محفظه دودکش آجر می رود. باید حداقل 5 سانتی متر از جداره دودکش امتداد داشته باشد و دارای یک لبه قطره ای باشد تا آب را از دودکش هدایت کند. مواد پیشنهادی درپوش دودکش شامل سنگ و بتن یا از قبل ریخته شده یا در جای خود ریخته می شود.
درپوش دودکش از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا میزان رطوبت موجود در دودکش شما را کاهش می دهد ، از حیوانات جلوگیری می کند ، مانع از کاهش تولید می شود ، از خروج جرقه از دودکش جلوگیری می کند و همچنین از پایین رفتن برگ و شاخه از دودکش جلوگیری می کند.

فیلم ساخت دودکش شومینه را در یوتیوب (youtube) لطفا با فیلتر شکن تماشا کنید

منبع: https://www.wikihow.com/Build-a-Chimney

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *