دیوار کشی بدون مجوز

دیوار کشی بدون مجوز

ساخت و ساز بدون مجوز

در زمان پدربزرگ‌های ما، گرفتن مجوز برنامه‌ ریزی جزئی از روال نبود. شما می‌توانید هر چیزی را که می‌خواهید بسازید (با مسئولیت خودتان)، به شرطی که در ملک خودتان باشد. ساخت و ساز بدون مجوز در زمان های قدیم گسترده بود. مطمئناً به نفع شما بود که به گونه‌ای بسازید که در آن زمان همسایه‌هایتان را عصبانی نکند، زیرا تنها قدرت حاکمه‌ای ، طرح‌های ساختمانی را کنترل می‌کرد اصولاً قوانین نانوشته و توافق‌های بی‌صدا میان همسایگان بود.

تنها استثناء، مناطقی بودند که در اختیار شهر و ساختمان های دولتی و عمومی قرار داشتند که مشمول قوانین ایمنی سختگیرانه بودند. اما در رونق فناوری دنیای مدرن، قوانین به دلایل مختلف از قوانین مالی گرفته تا مهمترین آنها – ایمنی – باید سختگیرانه تر باشند . در این مقاله نگاهی دقیق تر به این موضوع مقررات ساختمانی و مشکل پروانه برنامه ریزی می اندازیم .

آیا می توانم خانه خود را بدون اجازه دولت بسازم؟

پاسخ این سوال را فقط یک کارشناس آگاه در مورد قوه مقننه در منطقه شما ، در حالت ایده آل، یک وکیل یا یک مقام دولتی می تواند پاسخ دهد . این جایی است که در وهله اول می خواهید بروید. مقامات دولتی احتمالا بهترین گزینه هستند، زیرا آنها طبق قانون موظفند همه اطلاعات لازم را به شما بدهند. همچنین توصیه می شود از روابط خوب با این افراد اطمینان حاصل کنید زیرا چندین بار با آنها ملاقات خواهید کرد.

درقسمت های مختلفی از مناطق ایران  قوانین سختگیرانه ساختمانی مختلفی وجود دارد که آزادی ساخت و ساز ما را به طرق مختلف تنظیم می کند. قوانین برای همه مناظق  یکسان نیست. هر منطقه ای مجموعه ای از مقررات خاص خود را دارد که باید رعایت کنید. حتی گاهی مناطقی وجود دارند که مقررات خاص خود را دارند.

با این حال، می توان گفت که قانونگذار، فقط ساختمان هایی با اندازه و ارتفاع معین را تنظیم می کند . این معمولاً با سطح ساخت و بالاترین نقطه سقف اندازه گیری می شود . این به این معنی است که برای ساختمان هایی که به پارامترهای داده شده نمی رسند نیازی به مجوز برنامه ریزی ندارید .

 تا زمانی که ساختمان شما به متراژ و مساحت مشخصی که قانون داده است نرسد، نیازی به درخواست مجوز ندارید زیرا آنقدر کوچک است که قانون آن را به عنوان ساختمان طبقه بندی نمی کند. اندازه زمین های دولتی در حدود 270 فوت مربع / حداکثر 25 متر مربع و ارتفاع بالاترین نقطه سقف تا 16 فوت 5 اینچ / 5 متر است.

مزایای ساخت و ساز بدون مجوز

مزیت غیرقابل انکار ساختمان بدون مجوز، آزادی از هرگونه بوروکراسی مرتبط با درخواست مجوز برنامه ریزی است. این بدان معنی است که شما می توانید از تمام صف ها اجتناب کنید و بدون هیچ مشکلی شروع به ساختن کنید .

شما نیازی به جمع آوری اوراق خاصی برای مقامات دولتی ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید این است که مطمئن شوید ساختمان از محدودیت های اندازه داده شده تجاوز نمی کند. همچنان توصیه می شود اطمینان حاصل کنید که هیچ استثنایی از مقررات عمومی وجود ندارد و در منطقه ای که می خواهید خانه رویایی خود را بسازید قوانین متفاوتی وجود ندارد.

مزیت بزرگ دیگر این است که شما نیازی به تهیه و ساخت تمام نامه های رسمی قانونی ندارید. برای آماده سازی پروژه خود نیازی به یک معمار دارای مجوز حرفه ای ندارید. با این حال، این بدان معنا نیست که شما اصلاً نیازی به پلان زمین ندارید. در واقع، همیشه لازم است که یک پلان دقیقاً اندازه‌گیری شده باشد.

هم به دلایل ایمنی مهم است و هم اینکه می خواهید مطمئن شوید که ساختمان شما در اندازه مجاز است. تمام ابزارهای اندازه گیری مورد نیاز خود را از قبل  فراهم کنید .

نقطه ضعف بزرگ در ارتباط با مجوز ساخت و ساز است فشار زمان  میباشد . همیشه باید مطمئن شوید که تمام مدارک لازم را در تاریخ های معین وارد کرده اید. با طرح های کوچکتر خانه ، از این همه جنون بوروکراتیک در امان هستید. شما همچنین نیازی به وارد کردن گزارش ساختمان ندارید، که معمولاً از شما خواسته می شود ثبت کنید، و شما مشمول بازرسی های دولتی نیستید.

آیا برای ساخت دیوار جداکننده به مجوز نیاز دارم؟

اضافه کردن هرگونه امکانات داخل خانه مانند حمام، توالت یا سینک جدید نیز نیاز به مجوز ساختمان دارد . به طور مشابه، افزودن پنجره های جدید در دیوارهای موجود باید با مجوز معتبر پشتیبانی شود . ایجاد تغییرات در دیوار جداکننده یا تیرهای سازه ای.

آیا برای نصب دیوار پارتیشن به مجوز نیاز دارم؟

شغلی که در یک مکان نیاز به مجوز ساختمانی دارد ممکن است در مکان دیگر به آن نیاز نداشته باشد. شرایط محلی بر نیاز یا عدم نیاز شما به مجوز تأثیر می گذارد . برای مثال، اگر شما قصد دارید به نصب عایق و یا تیغه در یک منطقه بزرگ، اضافه و یا حذف دیوار ، و یا قرار دادن در پنجره جایگزینی، شما احتمالا نیاز به یک مجوز دارید  .

به همین ترتیب، یک دیوار پارتیشن چقدر می تواند وزن داشته باشد؟ شما میتوانید دیوار خود را در  هر 12 “X12” طول 1/2 “تیغه می تواند نگه دارید.

آیا برای دیوارهای غیر باربر به مجوز نیاز دارم؟

از بین بردن یک دیوار غیر باربر می کند و نیازی به اخذ مجوز ندارد . شما به هر گونه بازرسی و مجوز لوله کشی، برق و تهویه مطبوع نیاز دارید . اگر نگران برداشتن دیوار ساده هستید، فقط با آنها تماس بگیرید. انجام تغییرات زیبایی نیازی به مجوز ندارد.

چگونه بفهمم دیوار باربر است؟

بار – دیوار تحمل در داخل ساختمان به طور معمول به موازات خط الراس را اجرا کنید. بروید  به زیرزمین و یا پایین ترین سطح از یک ساختمان به شناسایی داخلی بار – دیوار تحمل . به دنبال تیرها یا ستون‌هایی باشید – اغلب از فلز ساخته شده‌اند – که از یک طرف اتاق به طرف دیگر می‌روند. بار – دیوار تحمل می بالا کسانی که پرتوهای باشد.

آیا می توانم دیوار خانه ام را خراب کنم؟

پاسخ ساده به سوال شما این است که بله، دیوارها را می توان برداشت. پاسخ پیچیده این است که چه چیزی در انجام این کار دخیل است. شما باید تعیین کنید که داخل هر یک از دو دیوار چه چیزی وجود دارد و آیا یکی یا هر دو دیوارهای باربر هستند .

آیا دیوارهای داخلی نیاز به مسدود کردن دارند؟

اگرچه نصب انسداد نیز رایج است ، جایی که توقف آتش توسط کد الزامی است. مسدود کردن همچنین می‌تواند یک نقطه اتصال برای کابینت‌ها، نرده‌های صندلی، روکش‌ها و غیره ایجاد کند. در دیوارهایی که گل میخ‌ها از هم فاصله بیشتری دارند، مسدود کردن می‌تواند برای لبه دیوار خشک بین ناودانی‌ها پشتیبانی کند.

آیا ساخت زیرزمین بدون مجوز غیر قانونی است؟

تا زمانی که خروجی دارید، مکان‌های زیادی وجود دارند که برای تکمیل زیرزمین نیازی به مجوز ندارند ، مگر اینکه برق بخشی از آن باشد. اگر یک اتاق خواب ندارید و ممکن است نیاز به بازرسی داشته باشید، اضافه کردن یک اتاق خواب نیاز به یک پنجره خروجی دارد. برخی مکان ها از فضای بازسازی شده به عنوان بخشی از محاسبه مالیات خود استفاده می کنند.

اگر پیمانکار مجوز نگیرد چه اتفاقی می افتد؟

یعنی اینکه زمین شما در منطقه مناسب ومجاز نیست  و قبل از اینکه هزینه ای برای ساخت و ساز آن بکنید آن را بفروشید.

 

امتیاز دادن به این برگه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *