محوطه سازی باغ زیبا

با محوطه باغ ویلا قدیمی خود خداحافظی کنید

طراحی محوطه باغ ویلا

اولین فضایی که میتواند مورد توجه قرار بگیرد محوطه باغ ویلا شماست بنابراین لازم است که برای طراحی محوطه باغ ویلا(villa-garden-design) خود حساسیت زیادی به خرج دهید.

در این مقاله ما روشهای طراحی محوطه را بهتون یاد میدیم،برای محوطه سازی حتی ساختمان ها ایده های زیاد و شگفت انگیزی وجود دارد که میتوانید از آنها کمک بگیرید ومحوطه باغ ویلا خاص خودتان را داشته باشید،اما بهتره اول بدانیم محوطه سازی چیست؟

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

 ۰۹۱۲۷۹۲۷۹۰۴، 

۰۹۳۰۰۱۴۵۱۳۱

امروزه یکی از معضلاتی که گریبان گیر شهرهای بزرگ شده است پدیده الودگی هواست که محوطه سازی باغ ویلا میتواند یک راه مقابله با این معضل باشد اما شاید با خودتان بگویید ربط طراحی محوطه باغ ویلا با الودگی هوا میتواند چه باشد خوب موضوعی کاملا روشن است که با محوطه سازی باغ ویلا وحتی حیاط منزلتان تبدیل کردن آنها به یک فضای سبز میتواند با تولید اکسیژن میزان آلودگی ها را به حداقل برساند.

اجرا محوطه سازی حیاط

همیشه گیاهان متفاوت و متنوعی در محوطه سازی وجود دارد گیاهانی که در طراحی محوطه میتواند خیلی به ما کمک کند و فضای ویلا ما را زیباتر کند،این گیاهان علاوه بر شرایط ارثی و ژنتیکی تحت تاثیر محیط و شرایط محیط اطراف خود نیز قرار میگیرند.مانند تغییراتی در درجه حرارت،میزان رطوبت،بارندگی ها و دیگر پدیده های دیگر که بر روی گیاهان تاثیر میگذارد.اما فقط انواع گیاهان نمیتوانند در طراحی محوطه کافی باشند.

محوطه سازی باغچه

در طراحی محوطه از آلاچیق،آبنما،برکه،نهر،استخر،گل کاری،درخت کاری،رواق،باربیکیو و…نیز استفاده میشود و همچنین از بخش های مهم طراحی  بشمار می‌آیند.که همه این‌ها با توجه به مساحت و خواست کارفرما در به کارمیرود.  یادتان باشد مهمترین گام در طراحی محوطه این است که  گل ها و گیاهان در موقعیت مناسب و مطلوب خودشان قرار بگیرند.که حتما باید قبل از طراحی محوطه باغ ویلا مشخص شود.

محوطه سازی با درخت

یکی از خصوصیات طراحی محوطه باغ ویلا که باید بهش اشاره کنیم ایجاد یک فضایی دلنشین،روحیه بخش و جذاب است و همچنین ایجاد طرح های متفاوت و متناسب با ساختمان و ویلا در اطراف یا پشت بام که به زیبایی و خوش نما کردن کار می افزاید.

طراحی محوطه باغ ویلا در حال حاضر در کشور ما طرفداران زیادی پیدا کرده است به شدت در حال افزایش است.یادتان باشد باید در طراحی محوطه علاوه بر زیبایی به ایمنی و استاندارد ها هم توجه کنید.

محوطه سازی با حیاط

طراحی محوطه باغ ویلا در تهران

طراحی محوطه باغ ویلا صرفا فقط ایجاد یک فضای سبز و کاشت و هرس کردن درختان نیست بلکه ساخت یا فضای جادویی و شگفت انگیز است برای دور شدن از همه روزمرگی ها و خستگی های روزانه  و نشستن و تماشا کردن زیبایی گل ها و بوییدن عطر آنها و رسیدن به یک آرامش فارغ از دغدغه های زندگی.

طراحی محوطه باغ ویلا

قطعا همه مان این آرامش و این زیبایی ها را دوست داریم و گاهی دلمان میخواهد بنشینیم و یک دل سیر این همه زیبایی و رنگ رنگی ها را تماشا کنیم پس چی بهتر از اینکه این زیبایی ها را به خانه خودمان بیاوریم با طراحی محوطه؛فکرش را بکنید درختچه‌ها با ترکیبات و گونه های مختلف گل ها و گیاهان و حتی همان آبنما و استخر وسط باغ میتواند چه چشم انداز طبیعی قشنگی را برایتان رقم بزند.

محوطه سازی مدرن

ایده های طراحی محوطه باغ ویلا 1000متری

متاسفانه در طراحی محوطه باغ ویلاها خیلی مواقع به استخر ها توجهی نمیشود در صورتی که آنها میتوانند بر زیبایی کار بیافزاید.برای طراحی محوطه باغ ویلا به چه چیزهایی نیاز است؟با ما همراه باشید تا به شما بگوییم:

انتخاب خاک در محوطه سازی

در طراحی محوطه عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی متفاوتی استفاده میشوند که هر کدام نیاز های متفاوتی برای زیرسازی دارند.قطعابرای رشد و سهولت نگهداری گیاهان و استقامت عناصر در مقابل این نیروها به خاکی مناسب احتیاج داریم که حتما باید خاک مناسبی را برای طراحی محوطه باغ ویلا استفاده کنیم.

5596f69294e4189a0999052c5fdaea40 1

مصالح ساختمانی در طراحی محوطه باغ ویلا

امروزه با توجه به رونق ساختمان ها و طراحی محوطه باغ ویلاها تولید و نواوری مصالح رشد سریعی داشته است اما ما باید بتوانیم مصالح مناسب را انتخاب کنیم چون انتخاب صحیح مصالح بر حس زیبا شناسی محوطه می افزاید و زیبایی خاصی را به وجود خواهد آورد و همچنین باید بتواند در برابر شرایط جوی پایدار باشد.بعضی از مصالح جدا از اینکه برای تمام فعالیت های ساختمانی استفاده میشوند به طور خاص برای طراحی محوطه باغ ویلا به کار میروند که قطعا اطلاع از این مصالح میتواند کمک زیادی برای طراحی محوطه باغ ویلا به شما کند.

طراحی محوطه فضای سبز مدرسه

ساخت المانها در طراحی محوطه باغ ویلا

در این مورد با توجه به مساحت و خواست کار فرما المانهای متفاوتی استفاده میشود اما این المانها چه چیزهایی هستند؟برای مثال الاچیق ها،رواق،ابنما،برکه،استخر،باربیکیو،پاسیو و…

ساخت آبنما در محوطه باغ

الاچیق در طراحی محوطه باغ ویلا

آیا اصلا به معنای الاچیق فکر کرده بودید؟خب الاچیق یک کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز استفاده میشود میگویند حتی گاهی اوقات برای پارکینگ ماشین ها هم از این واژه استفاده میشود اما در طراحی محوطه باغ الاچیق های متفاوتی وجود دارد که بسته به کاربردشان نام های متفاوتی خواهند داشت.

ایده طراحی محوطه باغ

آبنما در طراحی محوطه باغ ویلا

این مورد در چند سال اخیر بسیار مورد استقبال برای طراحی محوطه باغ ویلا قرار گرفته است ساخت آبنما با مصالح مختلف انجام می‌گیرد،و همچنین در ساخت آبنماها به مواردی مثل؛نحوه ریزش آب،مقدار صدا مورد نیاز برای فضا،نور پردازی،ایزو لاسیون و سهولت نگهداری باید توجه کرد. هرچه آبنما زیباتر، کار طراحی محوطه باغ ویلا شما قشنگتر خواهد شد اما یادتان باشد به نکات گفته شده توجه کنید.

ایده طراحی محوطه با سنگ ریزه

برکه در طراحی محوطه باغ ویلا

برکه چیست؟برکه به فضای گفته میشود که آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد.اما برکه ها با چه هدفی در طراحی محوطه باغ استفاده میشوند؟این برکه ها معمولا برای ایجاد فضاهایی با آرامش و همچنین برای شبیه سازی طبیعت طراحی و ساخته میشوند.این برکه ها علاوه بر کاربرد زیباییشان در طراحی محوطه باغ ویلا برای آبیاری فضای سبز ایجاد شده نیز میتواند استفاده شود.در این برکه ها حتی میتوان از گیاهانی مثل:نیلوفر آبی، لویی و … که در آبهای راکد قادر به ادامه حیات هستند استفاده میشود.

استخر در طراحی محوطه باغ ویلا

از قدیم تا به امروز این را شنیدیم که شنا یکی از ورزشهای مفرح و مفید است،به همین خاطر سالهاست که در طراحی محوطه ویلا از استخرها با شکل ها و اندازه های متفاوت استفاده میشود.مخصوصا در روزگار امروز که مردم بیشتر به زندگی شهر نشینی روی اورده اند ساخت استخر در طراحی محوطه باغ ویلا میتواند به ما خیلی کمک کند.ساخت استخر به دلیل چالش هایی همچون آب بندی،تصفیه و نگهداری،از تخصصی ترین عناصر در طراحی محوطه باغ ویلاست.

ایده طراحی محوطه با سنگ

نهر در طراحی محوطه باغ ویلا

وجود نهرها در طراحی محوطه باغ ویلا میتواند یک فضایی متفاوت را برای شما به ارمغان بیاورد و به خلاقیت کار شما بیافزاید و محیطی متفاوت را ایجاد کند.چون وجود نهر بیش از2000سال قدمت دارد که مورد استقبال زیادی در طراحی محوطه باغ ویلا قرار گرفته است.

کف سازی در طراحی محوطه باغ ویلا

اما یکی از اثرگذارترین بخش ها در طراحی محوطه باغ ویلا کف سازی است و جز سخت در طراحی محوطه باغ ویلا به حساب می آید ومیتواند نقش مهمی را در راهنمایی افراد ایجاد کند.و همچنین برای تقسیم فضا،زیبایی،سازه فضایی،القای حس خاص و…میتوان روی کف سازی در طراحی محوطه باغ ویلا حساب کرد.دراین بخش خفظ امنیت،زیبایی،استحکام بسیار مهم است.

ایده طراحی محوطه

نورپردازی در طراحی محوطه باغ ویلا

همیشه نور یک عنصر مهم و اساسی در طراحی محوطه باغ ویلا بشمار می آید. زیرا کلیه نقاطی که در فضای سبز از اهمیت بخصوصی برخوردارند مثل:درب ورودی،حیاط جلویی استخر،برکه ها،ابشارها،فواره ها،مجسمه ها،درختان و تمام وسایل زینتی باید روشنایی داشته باشند و این روشنایی به زیبایی انها می افزاید و زیبایی دو چندانی را به نمایش میگذارد. نور عامل مهمی در تفکیک رنگ ها و تعریف راه ها و معابر در شب ها می‌باشد.

محوطه سازی حیاط ویلایادتان باشد اگر نورپردازی در طراحی محوطه باغ ویلا درست انجام نشود تمام فضاسازی هایتان کاملا بی معنی خواهد شد.

لذا در طراحی محوطه باغ ویلا به نور پردازی توجه کنید.در اخر هم از تاسیسات برقی و تاسیسات مکانیکی در طراحی محوطه باغ ویلا استفاده کنید.

در محوطه سازی به مسیرهای دسترسی اهمیت بدهید زیرا اولین پارامتری است که در طراحی محوطه باغ ویلا باید به آن توجه کنید.

هر مسیر باید اتفاقات خاص خود را رقم بزند و طوری باشند که وقتی روی آنها قدم می‌زنید بتوانید خیال پردازی کنید و به زبانی ساده تر نباید خسته کننده و کسالت بار باشند و بدون هیچ هیجانی.به شکل مارپیچ برای راه ها و مسیرهای دسترسی در طراحی محوطه باغ  توجه کنید.این مارپیچ ها یک حس خاص و آرامش را ایجاد میکنند و ناخود آگاه چشم ها را به طرف خود میکشند.

طراحی محوطه خانه

از مسیر های مستقیم نیز در طراحی محوطه غافل نشوید.انها خواناترین مسیرها هستند و شما را با سریعترین زمان به مقصد خود میرسانند.

در این مواقع میتوانید از متریال های متفاوتی استفاده کنید مثل چوب،سنگ و حتی مسیرهایی شطرنجی یا شبیه به پول های معلق یا هر شیوه و شکلی که در ذهن خودتان است.

شما میتوانید یک باغ ویلا سنتی و زیبا در خانه خودتان داشته باشید!!!

طراحی محوطه باغ ویلا سنتی

در طراحی محوطه حتی میتوان از شیوه های قدیمی تر نیز استقاده کرد و جلوه ای سنتی به ان داد که معمولا به دلیل فضای آرامش بخش آن مورد استقبال زیادی قرار گرفته است حتی در عصر مدرن که نیاز انسانها به آرامش و سرزندگی بیشتر شده است ایده طراحی محوطه باغ ویلا سنتی میتواند ایده جالب و خلاقی باشد.

قیمت محوطه سازی ویلا

در این حال باید از مصالح و پس زمینه های سنتی و بومی استفاده کنیدیا حتی میتوانید از رنگ ها برای به وجود آوردن این فضاها استفاده کنید.حوض در حیاط میتواند یک شناسه مهمی از هویت یک باغ ایرانی باشد با معماری ایرانی و سنتی که بهتر است فیروزه ای باشد.

از تخته های چوبی استفاده کنید برای ایجاد کردن مکان هایی برای نشستن و ایجاد دورهمی های خانوادگی از رنگ های ملایم و سنتی استفاده کنید .گلیم ها و پشتی ها وپارچه های قدیمی به کار ببرید.

پس با طراحی محوطه باغ خودتون طبیعت رو به خانهایتان بیاورید و در دل طبیعت زندگی کنید.

جهت اطلاعات بیشتر با گروه معماری آرسس تماس بگیرید

 ۰۹۱۲۷۹۲۷۹۰۴، 

۰۹۳۰۰۱۴۵۱۳۱

ما مفتخریم که شما را در طراحی بهترین محل زندگی یاری کنیم

مقاله طراحی محوطه باغ ویلا

امتیاز دادن به این برگه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *