طراحی محوطه حیاط

طراحی محوطه حیاط (Yard courtyard design) یکی از معضلاتی که امروزه در شهرهای بزرگ پدید آمده، آلودگی هوا به حساب می‌آید. یکی از راه‌ها برای مواجهه شدن با این آلودگی ایجاد محیط و فضای سبز در محوطه حیاط است. 

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

 ۰۹۱۲۷۹۲۷۹۰۴، 

۰۹۳۰۰۱۴۵۱۳۱

برای طراحی محوطه سازی حیاط تنها به کاشتن و آبیاری گیاهان و درختان نمی توان بسنده کرد بلکه با کمک گرفتن از ایده‌های جدید و کاربردی محوطه‌ای زیبا و شگفت انگیز را در حیاط منزل خودمان به وجود بیاوریم. برای دانستن برخی از این ایده‌ها بهتر است تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

طراحی محوطه حیاط

برای طراحی محوطه حیاط خانه می‌توانید از گزینه‌های مختلفی مثل: برکه، استخر، آلاچیق، باغچه و غیره بهره ببرید. انتخاب هر کدام از گزینه‌های مذکور به محیط مورد نظر شما نیز بستگی دارد. برای این که یک فضای سبز و خارق‌العاده در محوطه حیاط به وجود بیاورید مطلوب است ابتدا از یک طراحی قدرتمند همراه با باغچه‌ی زیبا که گل‌های چشم‌نوازی با درختان مختلف دارد بهره ببرید.

برای این که بتوانید صحنه‌ی شگفت انگیزی را رقم بزنید لازم است تا از ایده‌های نو و خلاقانه در فضای سبز حیاط خانه‌های آپارتمانی و هم‌چنین طراحی محوطه حیاط ویلایی استفاده کنید. برای این که بتوانید در طراحی فضای سبز موفق باشید بهتر است از گلدان‌های رنگی برای پیش بردن هدفتان استفاده کنید.

محوطه سازی ویلا در شمال

هم‌چنین می‌توانید از این گلدان‌ها برای مرزبندی بین درختان و گل‌های باغچه استفاده کنید با این کار نظم دهی و ترتیب خاصی در حیاط خانه برقرار می‌شود. یکی از ایده‌های جدید این است که محوطه حیاط را به وسیله دور ریختنی‌ها تزیین کرده و طرحی متفاوت به وجود بیاوریم. در صورتی که تمایل به گذرندان اوقات فراغت خود در محوطه حیاط دارید بهتر است تا از میز و صندلی، مبلمان و غیره در محوطه حیاط خود استفاده کنید. برای یک طراحی متفاوت و منحصر به فرد می‌توانید از برکه، آبنما کوچک، استخر و در نهایت از آلاچیق بهره ببرید. 

محوطه سازی حیاط

در طراحی محوطه حیاط مسکونی می توان از فضای سبز استفاده کرد، در این نوع طراحی گل و گیاه نقش به سزایی دارند همچنین مضاف بر گل و گیاه، می توان از طراحی مسیرهای رفت و آمد و نوع سنگ‌فرش کف آن ها هم بهره خوبی برد.

طراحی محوطه حیاط ویلا

معماری خانه‌های ایرانی طبق آب و هوای آن که گرم و خشک است طراحی شده استفاده از حوض در خانه های قدیمی نیز گویای همین مطلب است. اکنون نیز  در طراحی‌های جدید از استخر کمک می‌گیرند، در طراحی محوطه حیاط ویلا  نیز می‌توان از استخر استفاده کرد که بسیار جالب و کاربردی است این نوع طراحی علاوه بر نقش اقلیمی، کمک زیادی به زیباسازی محوطه و حیاط ویلا می نماید.

محوطه سازی با چمن

اخیرا در کشور ما به محوطه سازی ویلا اهمیت ویژه‌ای قایل هستند از مسایلی که در طراحی محوطه حیاط ویلا باید به آن اهمیت داد این است که زیبایی باید در کنار امنیت و استاندارد تامین شود. باید توجه داشت که محوطه سازی حیاط ویلا  صرفا کاشت درختان و گیاهان، هرس و آبیاری آن‌ها نیست بلکه باید یک فضای بی‌نظیری رقم بخورد تا ما را از مشغله‌های ذهنی و آن‌ چه که روح و روان ما را آزرده نجات پیدا کنیم.

ae52008a4e9c27d512f51388b5bda36a

در واقع بهره‌برداری از گل ها، گیاهان، درختچه‌ها و ترکیب گونه‌های مختلف آن‌ها با هم، سبب ایجاد صحنه‌ای خوش منظر می‌ شود که چشم‌انداز پیش روی ما را به طور کل تغییر می دهد. برای مثال استفاده از استخر در محوطه ویلا، شرایطی دارد که باید در طراحی اولیه لحاظ شود متاسفانه در کشور ما از طراحی‌های تخصصی در محوطه سازی ویلا استفاده نمی شود.   

زیبایی چشم نواز بسیاری از حیاط های سرسبز و رویایی با آلاچیق کامل می شود. بهتر است برای طراحی محوطه حیاط کوچک از آلاچیق در درون آن استفاده شود با این کار هم می توان حیاطی زیبا و خوش منظر را داشت و هم در بهار و تابستان از سایه آن کمال بهره را برد و از عصرهای زیبای این فصول لذت برد.  

محوطه سازی با چمن

استفاده از نور پردازی در طراحی محوطه حیاط منزل

برای این که بتوانید به زیباتر دیده شدن محوطه حیاط کمک کنید لازم است تا از نورپردازی کمک بگیرید، علی‌الخصوص فضای کلی ساختمان و حیاط. طراحی حیاط منزل با کمک نورپردازی مضاف بر زیبایی بصری خارق‌العاده‌ای که به محیط هدیه می دهد، در شب‌ها جلوه‌ای بی‌نظیر پیدا می‌کند.  

نورپردازی علاوه بر زیبایی وصف ناپذیری که به محیط می بخشد می‌توان از جنبه امنیت محیط و فضای سبز از آن استفاده کرد. مسیر‌های رفت و آمد، پستی و بلندی‌ها، مجسمه‌های استفاده شده در باغ، تزیینات استفاده شده برای آب جزء معضلات امنیتی به حساب می‌آیند. استفاده از نورپردازی فضای سبز را ایمن کرده و ریسک صدمات را به طور محسوسی کاهش می‌دهد. حتی با این نور قادر خواهید بود بدون کوچک‌ترین نگرانی در باغ عبور و مرور کرده و نگران زمین خوردن نباشید.

محوطه سازی حیاط

نکات مورد توجه در پیش از اجرای طراحی محوطه حیاط

انتخاب خاک مناسب برای محوطه سازی

برای این که در امر محوطه سازی گام موفقی برداریم لازم است در بخش‌های مختلف عناصر با نیروهای دینامیکی و استاتیکی مختلفی دوشادوش هم پیش بروند هر کدام از این مجموعه نیازهای متفاوتی برای زیرسازی دارند.

مصالح ساختمانی مناسب برای محوطه سازی

اخیرا شاهد پیشرفت قابل توجهی در تولید و نوآوری مصالح در بخش ساختمان بوده‌ایم با این حال برای برداشتن یک گام موفقیت آمیز لازم است تا در شناخت و انتخاب مصالح دقت کافی به خرج دهیم این کار مضاف بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی به تجربه نیز احتیاج دارد تا به تغییرات مصالح در برابر شرایط جوی آگاه باشد. بعضی از مصالح مختص ساخت ساختمان است و مصالحی که در محوطه سازی استفاده می‌ شود تفکیک شده است. اطلاع از این موضوع کمک شایانی در پیشبرد اهداف دارد.

ساخت آبنما دیواری در حیاط

ساخت گزینه‌های مورد نظر در محوطه سازی

در صورتی که کارفرما گزینه‌های متفاوتی برای ساخت در محوطه‌ ی مورد نظر دارد می‌توانید از گزینه‌های زیر استفاده کنید:

  • آلاچیق
  • آبشار
  • آبنما
  • برکه
  • استخر
  • باربیکیو
  • پاسیو
  • و غیره

محوطه ساز یویلا در تهراندشت

استفاده از آلاچیق در طراحی محوطه حیاط

به سرپناهی که در فضای باز استفاده شود آلاچیق گفته می شود، حتی در نوع کاربردی آن به عنوان پارکینگ از آن می‌ توان استفاده کرد با این حال در محوطه سازی برای انواع گوناگون آلاچیق، با توجه به کاربرد آن تعاریف جداگانه‌ای از آن می‌شود.

محوطه سازی با الاچیق

هزینه طراحی محوطه حیاط

برای اینکه اطلاعات دقیق تری درباره هزینه طراحی محوطه حیاط خودتان به دست آورید باید با معماران محوطه سازی تماس بگیرید تا بهترین براورد هزینه را برای شما داشته باشند البته شما می توانید با تماس با گروه معماری آرسس محوطه منزل خود را با کمترین هزینه به مدرن ترین و زیباتربن روش ممکن طراحی کنید. مفتخریم که شما را در این امر یاری کنیم

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با شماره تماس

 ۰۹۱۲۷۹۲۷۹۰۴، 

۰۹۳۰۰۱۴۵۱۳۱

تماس بگیرید

مقاله طراحی محوطه حیاط

 

امتیاز دادن به این برگه

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!