• شماره تماس 02644328160 ،09127927904
 • سیستم  arsesgrp@gmail.com
 • ساعت کاری: 08:00-17:00
 • تاریخچه محوطه سازی
  03
  دسامبر

  تاریخچه محوطه سازی

  نظارت آنلاین 

  پروژه های محوطه سازی 

  09127927904

  تاریخچه باغ سازی یا محوطه سازی

  تاریخچه محوطه سازی(Landscaping History)،انسان در طول تاریخ سعی در شناسایی و ارزیابی محیط خود کرده است، برهمین معیار تلاش نموده بنحوی با طبیعت ارتباط صحیح و مناسبی برقرار کند.

  این کوشش گاهی به گونه ای بوده است که موجب تخریب محیط شده است. بطور کلی انسان متاثر از محیط زیست خود بوده است و گاهی در بازسازی طبیعت ، تخیلات و ایده آل ها هم نیز در جهت مناسب و موافق آن قرار می گیرندو شرایط و امکانات اکولوژیکی خود تنوع وسیع گیاهی را در سرزمین ها پدید می آورد.

  تماس با ما02644328160

  اگر به تاریخ و اساطیر به دقت توجه شود قصه باغ نمرودو شداد بیانگر سیر باغ سازی یا به زبان عامیانه امروزی محوطه سازی است و به حدود بیش از سه هزار سال قیل از مسح برمیگردد.

  محوطه سازی

  ولی در رهگذر زمان فراعنه و حضرت موسی،نماینگر آن است که در اطراف رود نیل باغهای مشجر زیتون و طرح های هندسی بسیاری معمول بوده و در اطراف معابد ،مقابر،و کاخ ها درختان کهن همراه با گیاهان زینتی معطر و پیچک و گیاهان رونده کاشته می شده است.

  اگر توجه کنیم در مورد تاریخچه محوطه سازی، یکی از عجایب هفتگانه باغ های متعلق به بابل بوده که بخت النصر پادشاه بابل برای ملکه خود در ششصد سال قبل از میلاد مسیح ساخته است.

  آن طور که در داستان ها آمده استاین باغ ها پنج طبقه بوده است و به فاصله پنجاه پا ب روی هم قرار داشته اند که در هرطبقه آن درختان بزرگ و گیاهان زینتی کاشته بوده اند، ولی اکنون آثاری از آن برجای نمانده است.

  همچنین محوطه سازی باغ های تفریحی پارسیان و مصریان در طول تاریخ مخصوصا قبا از میلاد مسیح بزرگترین  منبع  الهام بخش هنر باغ سازی در یونان قدیم به ویژه در دوران افلاطون و ارسطو بوده است.

  1. باغی در آتن در چهارصد سال قبل از میلادمسیح در شهر ویولت
  2. باغ قصر الحمرا در جنوب اسپانیا و نزدیک گرانادا
  3. باغ های ورسای،لوکزامبورک و تویلئری

  سبک ها و روش های باغ سازی یا محوطه سازی اختصاصی در بعضی از ممالک مشخص گردیده و از همین قرن حفظ فضای سبز و طرح و ایجاد مکانهای زیباجهت زیباسازی محیط برای متخصصین و مردم عادی مفهوم یافت.

  تاریخچه محوطه سازی در انگلستان

  به طور کلی دوران جدید باغ سازی یا محوطه سازی در انگلستان از سال 1519شروع شده است.در طرح های سنتی و قدیمی انگلستان سعی بر این بوده است که از خطای چشم در مورد ترکیب رنگ ها ،کاشت درختان و درختچه ها با نظم ردیفی پشت سرهم و همچنین ایجاد تپه ماهور ،برکه و یا دریاچه های مصنوعی استفاده شود.

  در این گونه طرحهای کلاسیک قدیمی خیابان ها باریک و از دوطرف پوشیده از درختان  و همچنین کاشت درخت در فضای بزرگ و مرسوم بوده است.

  سبک باغ سازی تا اواخر سلطنت الیزابت اول همچنان ثابت بوده است.و در اویل سلطنت جیمز اول سبک خاص انگلیسی آغاز شد.که در این سبک پیاده رو ها عریض تر و مقدار گلکاری کمتر بوده است.که اولین باغ گیاه شناسید دانشگاه آکسفورد انگلیس احداث شد.

  به طور کلی هنر محوطه سازی در انگلستان به نوعی با فرهنگ رومانتیک انگلیسی همبستگی داشته است .در هنر محوطه سازی و فضای سبز شاید بتوان گفت خلق هر شکل و طرح در طول تاریخ جائی خاص  دارد که به ابتکارات فردی متعلق است.

  ناگفته نماند که سبک باغ سازی یا محوطه سازی در انگلستان کم و بیش متاثر از سبک های ایتالیائی و فرانسوی بوده و باید اضافه کرد باغ های انگلیس از تاثیر افکار و ایده های خاور دور بی بهره نبوده به طور مثال کاوریلیام در احداث باغ گیاه شناسی سلطنتی کیو را نام ببریم.

  از حمله باغ های معروف انگلستان  به باغ زیبای لوانس هال،دروست مورلند، باغ ویلت شیر می توان نام برد.

  تاریخچه باغ سازی یا محوطه سازی در ایتالیا

  در روزهای اقتدار روم، پرورش گلها و گیاهان به منظور تهیه عطر و دارو بوده است.به طور کلی باغ های رومی ترکیبی از مجموعه درختان زینتی و پوشش هایی از گیاهان مانند مورد و شمشاد ایلکس بوده است. در این باغ ها سنگ ریزه ها انواع صدف های دریایی را برای تزئین بکار می برند. و به تدریج در طول تاریخ ،کاربرد مجسمه در باغها و پارکهای اطراف قصر ها مرسوم گردید.

  سبک محوطه سازی در ایتالیا منحصر به قطعات بزرگ و نوعی تراس بندی بوده. سبک مزبور بتدریج تا اوایل قرن شانزدهم به کشورهای مجاور مانند فرانسه برده شد.

  بنابراین انواع باغ های ایتالیایی خود راهنمایی در قرن پانزده و شانزده برای احداث باغها و پارکها در اروپا شد که نوعی گسترش فرهنگ و خصوصیان ایتالیایی را نشان می دهد.

  از این تاریخ به بعد در انواع طرحهای باغهای انگلیسی و فرانسوی به خوبی ردپای سلیقه و افکار ایتالیایی و هنر طراحان باقی است.

  به طور خلاصه معماری باغهای ایتالیایی شامل باغهایی با وسعت بسیار،تراس بندی،بنوعی متاثر از سبک های معماری همراه با مجسمه ها ، درختان ،درختچه های دائمی  و گلکاری های حاشیه ایدر فضای باز مرسوم شده بوده.

  در پارکهای کلاسیک ایتالیایی گاهی سعی شده است که از مساحت های کوچک حداکثر استفاده را بنمایند. به عنوان مثال باغ لاگامبرایا در نزدیک فلورانس ، باغ باروک در دامنه یک تپه در این باغ ها سروهای بلند سر به آسمان کشیده زیبایی خاصی را پدید آورده است.

  تاریخچه محوطه سازی در فرانسه

  استیل محوطه سازی در فرانسه سبک جدیدی نیست و همان است که از قرون آگوست رنسانس باقی مانده است.

  در عهد رنسانس باغها بزرگتر و ترکیب درختان  متنوع تر گردیده است.در این طرح ها از ایوانها ،طارمی ،نرده ها پله ها، حوض ها،مجسمه ها استفاده شده و درختان از سبک منظم و مرتبی برخوردار هستند . در این سبک دیواره ها سبز،ضخیم،بلند،راه روها به صورت سرپوشهای سبز و طویل و نرده های چوبی کناری مرسوم بوده است. در این روش سعی میشده که روش باغبانی ارزان باشد.گلکاری ها معمولا به شکل باغچه های مربع مستطیل ، کو بیش وسیع با اشکال هندسی با اندازه های بزرگ باشد.

  باغ های فرانسوی عبارت از فضای بزرگتری است که از چند باغچه به اندازه های مختلف و با استفاده از مجسمه ها، آب نماهایی که به نظم در آمده اند یک مجموعه را تشکیل می دهند.این گونه باغها در زمین های صاف و هموار و یا در زمین های شیب دار در انتهای یک ساختمان یا یک قصر احداث می کرده اند.

  قصرهایی که در قرن بیستم در فرانسه ساخته شده برای فضای سبزآن سعی کرده اند باغچه ها به صورت مستطیل های باریک ،کشیده و هماهنگی گلکاری درآنها رعایت شود.که از جهت طول در مقابل ساختمان ها قرار میگیرند.

  تاریخچه محوطه سازی یا باغ سازی در مشرق زمین

  آثار و شواهد موجود درباغهای کهن شرقی نماینگر آن است که شرق مهد تمدن و هنر بوده است.امروزه بسیاری از آثار به صورت نقوش ،کتیبه ها و نقاشی ها در بسیاری از موزه های اروپا و امریکا باقی است.

  همان طور که قبلا گفته شده است باغهای تفریحی مصریان و پارسیان خصوصا قبا از میلاد مسیح خود بزرگترین منبع تاریخ هنر محوطه سازی می باشد.

  کهن ترین دوره ای که در آن هنر باغ سازی را می توان به محک نقوش و کتیبه جستجو کرد در مصر قدیم بوده است.تاریخ دوران فراعنه از حضرت موسی و بعد از آن نماینگر آن است که جریان اصلی حیات زندگی مریان رود نیل بوده است.بنابراین قابل تصور است که این سیستم آبیاری امکان احداث باغهایی افسانه ای را با شرایط خاص پدید می آورد.چنین می توان تفسیر کرد که سیستم محوطه سازی مصر قدیم بر پایه باغ سازی کشاورزی بوده است.مانند باغهای زیتون

  در باغهای اطراف قصرهای سلطنتی اغلب از گیاهان پابلند از قبیل انواع نخل ، افرا،اوکالیپتوس متداول بوده است.ارتباط مصریان با یونان قدیم موجب شد درختانی مانند انار ،انجیر،میموزا به مصر برده شوند.

  نکته مهم در باغ های مصری تنظیم طرح بر اصول محور سازی است.در این تنظیم محور اصلی را از درب ورودی باغ آغاز و به پارک یا قصر ،حیاط کوچک و حیاط بزرگ مرتبط می کرده اند.و همچنین حوض های بزرگ و مجسمه  احداث می شده است.

  تاریخچه محوطه سازی در ژاپن

  سبک باغ سازی یا محوطه سازی در خاور دور(چین و ژاپن) بر مبنا و اصول خای قرار گرفته و قدمت تاریخی آن به 2500 سال قبل از میلاد مسیح می رسد.براساس طبیعت ظریف و دقیق ژاپونی ها ،گرایش سمبلیک به گیاهان و بعلاوه خوصیات طبیعی محیط زیست موجب پیدایش سک و طرحهای خاصی بنام باغ های ژاپونی شده است.باغهای اولیه در ژاپن بسیار ساده و از مجموعه آبگیرها ،جزیره ها و نهرها تشکیل شده بوده است.گیاهان در باغهای ژاپونی اهمیت و معنای خاصی دارند،این توجه اختصاصی به گیاهان و حفظ دائمی آنها برمبنای داشتن طبیعت آزاد با مقیاس کوچک هنر را در این قسمت از خاور دور خلق کرد.

  در باغ های ژاپنی به جای آنکه از تعداد زیادی گل و گیاه استفاده شود سعی بر این است که بین عوامل طبیعی که نقش سمبلیک دارند ارتباط عاطفی برقرار شودو در هر قسمتی از باغ نمایان گر گوشه ای از طبیعت باشد.در طبیعت باغهای ژاپونی سنگها نقش عمده ای بعهده دارند.یک سنگ کاملا منظم و صاف به کار نمی رود.بلکه اشکال نامنظم و سطوح مختلف سنگها است که زیبایی هایی را ایجاد می کند.

  بطور کلی در خاور دور مانند نقاط دیگر دنیا باغها از دو دیدگاه مورد توجه بوده استیکی به صورت پارکها و باغهای عمومی و دیگری باغچه های کوچک برای منازل.برای انکه بیشتر به طبیعت نزدیک تر باشند کفپوش های پیاده رو را از سنگ، قلوه سنگ و یا سنگ های شکل گرفته شده تزیین می کنند.

  درباره  محوطه سازی

  محوطه سازی از نیاز انسان به تعدیل محیطی که در آن زندگی می کند ، تطبیق با طبیعتی که او را احاطه کرده ، ناشی می شود تا همزیستی خود را جذاب تر ، دلپذیرتر و راحت تر کند. راه‌اندازی یک سرویس محوطه سازی علاوه بر کارکرد اکولوژیکی ، از عملکرد اجتماعی غیرقابل انکار نیز برخوردار است و همزیستی جامعه را در پارک ها و میادین عمومی ترویج می کند و طبیعت را به “محیط های بسته” می برد. راه‌اندازی یک سرویس محوطه سازی مربوط به احیای و هماهنگی فضا و محیط زیست همزیستی انسان است. این سرویس برای توسعه پروژه های محوطه سازی خانه ها ، آپارتمان ها ، هاسیت ها ، مزارع ، باغ ها ، شرکت ها و ساختمان های تجاری در نظر گرفته شده است. روند کاری که توسط یک محوطه ساز توسعه یافته است شامل تهیه یک پروژه ، همراهی است و تا زمان لمس و ارزیابی نتیجه نهایی ادامه می یابد..

  گروه معماری آرسس بهترین مجری محوطه سازی آماده ساخت و اجرا بهترین و زیباترین محوطه برای ساختمان و ویلا یا باغ شما است.

  جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره

  02644328160

  با شماره تماس 09127927904،09300145131 تماس بگیرید.

  مقاله محوطه سازی چیست؟
  مقاله

0 comments

5 1 رای
Article Rating
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
مشاهده همه نظرات
مشاهده همه نظرات
0
لطفاً نظر دهید x
()
x
Open chat
1
سلام
چطور می تونم کمکتون کنم؟

نیاز به مشاوره دارید؟ شماره تماس خود را وارد کنید
09127927904