گیاه کارکس

گیاه کارکس

(Carx plant) نام علمی این گیاه بسیار زیبا که تصویر آن را  می بینید  کارکس می باشد . از این گیاه میتوان در هر پلان کاشتی  میتوان بهره برد . آن را میتوان به گونه گروهی و یا تنها و یا همراه با دیگر گونه های گیاهی کاشته میشود .

انگیزه و سبب ما تعیین کننده طریقه به کارگیری این گیاه می باشد،گاهی برای شکستن خط و راستای نگاه در لبه ها از آن بهره میبریم و گاهی  در اطراف برکه ها آن را می کاریم تا برانگیزاننده و افزاینده دریافتی طبیعی از برکه باشد و گاهی نیز با کاشت چند تایی آن در یک گلدان مستطیلی  یا هر جای در خور و زیبنده دیگر و ..به هر روی بافت نرم و نازک و گندم گون آن میتواند آرامترین وزش باد را به زیبایی به نمایش درآورد.

گیاه کارکس

کارکس گیاهی ساده و گندمی مانند است، که درگلخانه و آپارتمان هایی که درجه حرارت زیادی ندارند به خوبی رشد میکند . خاک آنها نباید دائما مرطوب باشد. بهترین درجه حرارت برابی این گیاهان ۸ تا ۱۵ درجه سانتی گراد میباشد

مراقبت : کارکس ها به نور متوسط تا زیاد، گرمای معمولی، آبیاری اندک، رطوبت هوای بین ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی نیاز دارند.

کود : به میزان ۲ گرم در لیتر، هر هفته یکبار، از اردیبهشت تا شهریور میتوان به این گیاه کود داد.

خاک : ترکیبی از خاک باغچه، تورب و کمی ماسه، برای رشد این گیاه مناسب میباشد

کارکس علف رنگارنگی هستند که می توان به راحتی آن را تکثیر کرد. از اواسط بهار تا اولای تابستان، برای کم کردن حجم گیاه در گلدان، باید در آن را از گلدان بیرون بیاورید و به دسته های حدود ۵ سانتیمتری تقسیم کنید  برای این کار، از یک چاقوی تیز استفاده کنید.

کارکس

پس از آن هر دسته را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید. برای کاهش تعرق در قسمت های بالا و لبه برگ ها ، بهتر است، به طور منظم با آب ولرم، آنها را مه پاشی بکنید. این گیاه در برابر تغییرات دما بسیار مقاوم و بردبار هستند. ولی اگر دما را حدود ۲۰ درجه سانتیگراد حفظ کنید ، به رشد سریع گیاه کمک میکند.

اگر دیدید که  رشد آن متوقف شده و برگ ها یش در حال پژمردن هست، باید به تعذیه گیاه بپردازید برگ های چروک خورده و خشک شده به ما می گوید، حرارت محیط خیلی بالا است. می توانید برای رفع این مشکل، گیاه رابه محل خنک تری انتقال دهید و آن را غبار پاشی کنید . اگر تغذیه گیاه بیش از اندازه باشد، برگ ها ظرافت خود را ازدست میدهند  و دراز و لاغر می شوند.

همچنین تشنه ماندن  گیاه می تواند برگ ها را نازک و کاغذی کند. درصورتی که دیدید نوار طولی سفید رنگ برگ محو شده ،گلدان رابه محل روشن تری ببرید. چون محیط تاریک، این مشکل را روی گیاه کارکس ایجاد می کند. و اگر هم روی برگ ها، لکه ای قرمز مایل به قهوهای مشاهده کردید با سم حشره کش نفوذی هر دوهفته یکبار سم پاشی کنید. ریشه هایی که در سطح گلدان ظاهر می شوند نشان دهنده  این است که زمان تعویض گلدان رسیده است. شما می توانید ازهر گلدان، حداکثر ۳ گلدان دیگر تکثیر کنید.

کارکس گیاه

روش نگهداری از چمن علفی یا گیاه کارکس

نور مورد نیاز

طریقه  نگهداری از کارکس باید به این نکته توجه کنید

 گیاه کارکس می‌تواند در محیط نورگیر که گاهی سایه نیز باشد به ‌خوبی رشد کنند، اما نور بسیار شدید و مستقیم می‌تواند باعث بی‌رنگ شدن برگ‌های گیاه شود. پس بهتره این گیاه را در جایی قرار دهید که بخشی از روز را در نور کامل و بخشی دیگر را در سایه باشد.

خرید گیاه کارکس

نیاز های گیاه کارکس

خاک

هر خاک استانداردی  که کمی مرطوب باشند برای این گیاه مناسب است، به ‌شرطی که زهکشی خوبی داشته باشد و آب را به‌خوبی تخلیه کنند. خاک این گیاه می‌تواند گچی، رسی، لوم یا شنی باشد و وسواس خاصی نسبت به خاک ندارد. تنها چیزی که می‌تواند این گیاه را اذیت کند خاک خشک است. پس حتما در نگهداری از کارکس  به این نکته توجه داشته  باشید و از خشک شدن خاک آن جلوگیری بکنید

آب مورد نیاز

کارکس موقعه ای به آبیاری دوباره نیاز داره که خاک  خیلی زیادخشک شده باشد. هنگامی  که این اتفاق افتاد باید آبیاری دوباره ای  انجام شود و این آبیاری به اندازه ای باشد که تمام قسمت‌های خاک خیس شوند تا تمام ریشه بتواند آب مورد نیاز را جذب کنند. اگه گیاه شما در محیطی گرم با نور زیاد قرار دارد می‌تونید ماهی سه بار به آنها آب بدهید  و اگه گیاه شما بیشتر در سایه است در ماه  یک یا دو بار آبیاری برای آن کافی میباشد.
سالم بودن ریشه‌های این گیاه بستگی به رسیدن آب کافی به آن است. آبیاری بیش از اندازه  یا خشکی بیش ازاندازه  خاک هر دو می‌توانند به این گیاه آسیب برساند.

دما و رطوبت

اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنین که هوای بسیار سردی دارد بهتر است سطح خاک کارکس را با مالچ بپوشانید تا از ریشه‌های گیاه در برابر باد‌های سرد محافظت شود. و می‌توانید برای تامین رطوبت این گیاه از طریق اسپری آب اقدام کنید و با اسپری کردن آب میزان رطوبت را در اطراف گیاه بیشتر کنید.

نحوه نگهداری کارکس

هرس کردن

کارکس ها  در کل نیازی به هرس کردن ندارند و می‌تواند رشد طبیعی خود را بدون کمک انجام بدهد، اما هرس کردن برگ‌های این گیاه در اواخر زمستان و اوایل بهار باعث می‌شود که این گیاه در اواسط بهار برگ‌های جدید و تازه‌ای بدهد. این کار برای شکل دادن به گیاه انجام می‌شود و جز نیازهای اساسی برای مراقبت نیست.

کود دهی

کارکس نیاز خاص به کود دهی ندارند اما اگر احساس کردید منابع غذایی درون خاک گیاه تموم شده یا دوست دارین گیاه شما سریع‌تر و قوی‌تر رشد کند می‌تونید به آن کود بدید. برای کود دهی به این گیاه می‌تونید در اوایل تابستان اقدام کنین و آن را با کودی که نیتروژن بیشتری دارد تغذیه کنین.

گیاه کارکس

سمی بودن یا نبودن چمن علفی

طبق مطالعات انجام شده کارکس  گیاهی سمی نیست و نمی‌تواند به حیوانات یا انسان‌ها آسیب برساند.

کارکس  گل‌هایی خوشه‌ای می‌دهند. این گل‌ها خیلی کوچک هستند و به ‌صورت خوشه‌ای در کنار یکدیگر و روی ساقه قرار می‌گیرد. گل‌های کارکس معمولا از اواسط بهار تا اواخر بهار شروع به رشد کردن می‌کنند. اکثر گونه‌های کارکس هرمافرودیت هستند؛ یعنی هر گل هم نر و هم ماده هستند  اما تعداد کمی از آن‌ها نیز اندام‌های نرینگی و مادینگی جداگانه دارند.

خرید گیاه ناندینا

گروه معماری آرسس با بیش از  سال سابقه در محوطه سازی انواع باغ ، ویلا ، حیاط و آشنایی کامل با انواع گیاهان و درختچه هایی که برای محوطه سازی کاربرد دارد. مفتخر است شما در خرید انواع گل و گیاه یاری دهد. با کلیک بر روی صفحه  فروش گل و گیاه  ما می توانید انواع گیاهانی که می توانید در طراحی و اجرا محوطه استفاده کنید را مشاهده و با کمترین قیمت خریداری کنید .جهت اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

جهت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید

 ۰۹۱۲۷۹۲۷۹۰۴، 

۰۹۳۰۰۱۴۵۱۳۱

1/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *