پلان محوطه سازی

پلان محوطه سازی

برای طراحی یک پلان محوطه سازی باید به عوامل مختلفی توجه کرد که عبارتند از:

1- اندازه و شکل منطقه: مساحت منطقه باید به دقت اندازه گیری شود و مشخص شود که شکل آن مستطیل، مربع یا گرد است؟

2- شرایط خاک: منطقه محلی خود و آب و هوای آن را بررسی کنید.

3- نیازهای شما: نیازهای خود را مشخص کنید، فضای سبز بیشتری می خواهید یا فضای زیبا؟ آیا به مکانی برای نشستن و استراحت در باغ نیاز دارید؟

4- سبک طراحی: تصمیم بگیرید که سنتی را دوست دارید، مدرن یا طبیعی؟

5- انواع درختان: توجه داشته باشید که انواع درختانی که در منطقه شما کاشته می شوند باید با شرایط آب و هوایی و محیطی شما سازگار باشد. بر اساس این عوامل، طرح محوطه سازی ممکن است شامل عناصری مانند طراحی فضای سبز، محوطه سازی، زمین بازی کودکان، نورپردازی و دکوراسیون باشد. بهتر است ابتدا طرح بر روی کاغذ طراحی شود و پس از تایید به روند عملی ادامه یابد.

نحوه طراحی پلان محوطه سازی

برای طراحی طرح محوطه سازی می توان از روش های مختلفی استفاده کرد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- منطقه را تجزیه و تحلیل کنید: با بررسی منطقه و شناخت نقاط قوت و ضعف آن می توانید برنامه ای متناسب با آن طراحی کنید.

۲- ایجاد نقشه پایه: با استفاده از نقشه پایه شامل ابعاد و شکل منطقه می توانید نقشه دقیق و دقیقی از منطقه خود ایجاد کنید. 3- طراحی اولیه: زمانی که نقاط قوت و ضعف منطقه را بشناسید می توانید یک طرح اولیه ایجاد کنید. در این زمان بسته به نوع گل و گیاه، محل نصب روشنایی، چیدمان فضای سبز و …. توجه کنید.

4- طراحی گرافیکی طرح: پس از طراحی اولیه می توانید طرح خود را به صورت گرافیکی و با جزئیات ارائه دهید. 5- اجرای طرح: پس از برنامه ریزی و تایید نهایی می توانید نسبت به اجرای طرح اقدام کرده و محل را مطابق نقشه تزئین کنید.

با توجه به موقعیت و نیاز خود بهترین روش را برای طراحی نقشه محوطه سازی انتخاب کنید.

عناصر طراحی پلان محوطه  سازی جدید را اضافه کنید

به طور کلی برای طراحی یک طرح محوطه سازی جدید می توان به موارد زیر توجه کرد:

1. تعیین مکان و مساحت: ابتدا باید مکان و مساحت منظره را تعیین کنید. این شامل نوع خاک، محیط، جنبه و اندازه سایت مورد نیاز است.

2. چیدمان باغ و فضای سبز: در این قسمت باید فضای سبز و باغ را با توجه به فضای موجود، نیاز خود و نوع کاربری فضا چیدمان کنید. برای مثال می توانید از گیاهان، درختان و گل های تزئینی برای طراحی فضای سبز استفاده کنید. 3. ساختمان و طراحی ساختمان: اگر قصد دارید در منطقه خود ساختمانی مانند استخر، توالت، خانه کوچک و … بسازید. برای ساخت، باید نقشه های خانه و طراحی خانه را در این زمان تکمیل کنید.

4. انتخاب متریال: در این قسمت باید مصالح مورد نیاز برای ساخت خانه در منطقه را مشخص کنید. شامل مصالحی مانند سنگ، بلوک، چوب، بتن و غیره است. 5. طراحی مسیر: برای رسیدن به نقاط مختلف پردیس، باید مسیرهای مناسبی را طراحی کنید. این جاده ها می توانند جاده های عابر پیاده، راهروها و جاده های دسترسی باشند.

6. نورپردازی: نورپردازی خوب می تواند به زیبایی فضای شما را به شکل چشمگیری افزایش دهد. در این مرحله به یک چراغ نیاز دارید

امتیاز دادن به این برگه

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد!