آلاچیق مدرن

آلاچیق مدرن(Modern pavilions) در پارک های عمومی،فضاهای سبز بزرگ … اطاقک هایی که کاملا با مصالح ساختمانی بنای منازل متفاوت می باشد. ساخته می شود که نقش آن ها نوعی سایه بان و یا استراحت گاهی موقتی برای عابرین است.

معمولا در ساختمان این گونه اطاقک ها (آلاچیق)، نکاتی را که از نظر چشم انداز و برخورداری از زیبایی منطقه ضروری می باشد مورد توجه قرار می دهند.

محوطه سازی با الاچیق

گاهی در میان یا کنار این گونه آلاچیق ها ،حوضچه های کوچکی احداث یا در وسط آن از درختان پا بلند که بتوانددر بالای آن چتری به منظور ایجاد سایه و تنوع در یک نواختی ایجاد نماید،غرس می کنند.

معمولا محل نصب یا بر پا ساختن آلاچیق ها یک فرمول مشخص و کاملا تثبیت شده ای ندارند.گاهی آلاچیق ها را در کنار استخر های بزرگ ،آبنما ها یا بر فراز بلندی در محوطه سازی باغ،در میان توده ای از درختان که حالت جنگلی دارند،بنا می کنند.

قیمت ساخت آلاچیق در کرجتاریخچه ساخت آلاچیق مدرن

به طور کلی تاریخچه ساخت  آلاچیق به طور مستند در آثار باقی مانده چندان مشخص نیست.

ولی از اوائل قرن هفدهم کم و بیش در برخی از باغات ،قصر ها اطاقکی را دور از محل ساختمان به عنوان نشستن گاه میان روز و یا خلوت گاه می ساخته اند و برای تزئین داخلی یا خارجی آن از گلدان های گل استفاده می شده است.

به عنوان مثال آلاچیق معروف باغ نیمانس در ساسکس انگلستان به سبک ایتالیایی همراه با ستون ها ،یا آلاچیق هائی به سبک کیوسک های شرقی در باغ سزین کوت در گلوسیسترشیر کنار زمین بازی تنیس است،محل تعیین آلاچیق ،بستگی به موقعیت زمین ،سلیقه طراح و شناخت چگونگی هم اهنگی با دیگر عوامل موجود را در باغ دارد.

ساخت آلاچیق در تهران

مصالح ساختمانی در ساخت آلاچیق مدرن

برای ساخت آلاچیق و دیگر فرم هایی که بتواند نقش سایه انداز را داشته باشند از انواع مصالح ساختمانی استفاده می شود.

آلاچیق ها علاوه بر سرپناه و سایه انداز بایستی به نحوی نقش پناهگاه را نیز داشته باشند.بنابراین پی یا پایه های آلاچیق را تا ارتفاع نیم متر با سنگ ،اجر یا بتون بالا آورده و در روی آن ها به انواع و اشکال مختلف دیواره و طاق را با مصالحی از قبیل از قبیل آهن گرد، یا تسمه ای ،نبشی  و چوب خراطی شده یا طبیعی ب ارتفاع حداکثر 2.5 متر بنا می کنند.

نقشه ساختمانی آلاچیق

نقشه ساختمانی آلاچیق را به صورت چند ضلعی منظم ،مربع ،دایره، مستطیل و … با طاق گنبدی یا ساده ترین آن به طور مسطح  طراحی کرده و می سازند .دیواره های آلاچیق توسط گیاهانی به منظور ایجاد سایه ،محصور می شوند. لذا در فواصل معینی از ستون ها یا پایه های آلاچیق ،گیاهان سریع الرشد کاشته می شوند.

گاهی به جای برخی گیاهان از برخی درختان  میوه مانند مو و یا درختانی که بتوان به آن ها فرم دادکاشته می شوند. در داخل آلاچیق می توان از میز و صندلی های چوبی و … استفاده کرد.

معمولا کف آلاچیق را از اجر ، سرامیک بتون، شن های رنگی یا ساده و… همانند انواع دال های خیابان ها مفروش می نمایند. دور تا دور آلاچیق را با عرض حدود یک متر با انواع مصالح ساختمانی و تزئیناتی که هم آهنگ با طرح عمومی باغ یا پارک می باشد مفروش می کنند.

آلاچیق زیبا

ساخت آلاچیق مدرن در شمال

در شمال ایران آلاچیق بیشتر در باغات چای، میوه ،به اشکال مختلف،با مالح ساختمانی متنوع از قبیل چوب ،بقایایی ساقه های برنج و گندم هنوز هم مرسوم است.در برخی دیگر از نقاط ایران این گونه آلاچیق ها علاوه بر ویژگی خاص خود، به عنوان انبارهای موقت یا استراحتگاه نیم روز مورد استفاده قرار می گیرند.

مصالح ساختمانی که در آلاچیق های روستایی ایران به کار می رود بسیار ابتدایی و از مصالح ارزان قیمت می باشد.

گروه معماری آرسس سازنده بهترین و زیباترین و مدرن ترین آلاچیق در استان البرز ،کرج و تهران و همچنین شمال کشور میباشد.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان کلیک کنید

 ۰۹۱۲۷۹۲۷۹۰۴، 

۰۹۳۰۰۱۴۵۱۳۱

امتیاز دادن به این برگه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *