محوطه سازی ویلا
06
دسامبر

محوطه سازی ویلا

فهرست مطالب نمایش

چگونه محوطه سازی کنیم؟

در این مقاله در مورد اینکه چگونه محوطه سازی کنیم ؟ و چه المان هایی در اجرا محوطه سازی جذاب نیاز است و اصول محوطه سازی چیست ؟ صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید:

در مورد تصمیم گیری در مورد نحوه محوطه سازی فضای بیرونی ، چند اصل اساسی وجود دارد که باید بخاطر بسپارید. قلب این اصول مفهوم بنیادی است، که شکل از عملکرد پیروی می کند. شکل و سبک فضای شما با توجه به نحوه تصمیم گیری برای استفاده از آن تعیین می شود.

این 6 اصل آسان برای اجرای محوطه سازی  را در نظر داشته باشید که با رعایت آن منظره ای زیبا خواهید داشت.

به چه چیزی نیاز دارید؟

آیا به مکانی برای بازی ، مکانی آرام برای مطالعه یا ترکیبی از هر دو نیازمند هستید؟ ممکن است شما دوست داشته باشید جایی برای پرورش سبزیجات و گیاهان مورد علاقه خود برای پخت و پز استفاده کنید. برای حل این موصوغع ، لیستی از نیازهای خود تهیه کنید و طرحی از چگونگی دوست داشتن همه چیز با هم ترسیم کنید.

حیاط خود را ارزیابی کنید

بعد ، حیاط خود را ارزیابی کنید. مسیر باد چگونه  حرکت می کند؟ مسیر خورشید چیست؟  آفتابی ترین نقاط را پیدا کرده و بهترین مکان ها برای کاشت درخت را ارزیابی کنید. داشتن مکانی برای استراحت و بازی که از گرمای روز در امان باشد ایده آل است. همچنین ایجاد فضایی که از گرمای خورشید در روزهای خنک تر بهره می برد بسیار جالب است. علاوه بر این ، درک کنید که چگونه آب را از یک منطقه حیاط خود به منطقه دیگر می رسانید. ابتدا با ترسیم نقشه زاویه خورشید و تهیه یک استراتژی برای آبیاری ، بدانید که چگونه و چه چیزی را بکارید.

محوطه سازی حیاط ویلا

ساده ترین پاسخ معمولاً بهترین است. تصمیم نهایی نیازی به پیچیدگی یا استفاده بیش از حد ندارد. در عوض ، فقط مواردی را که بیشترین اهمیت را دارند وارد کنید. از کوچک شروع کنید و با چارچوبی شروع کنید که به شما امکان می دهد به راحتی از داخل خانه خود به یک تخت گل ، طرح گیاهی یا پاسیو بروید. بهترین راه حل های طراحی اغلب بصری هستند. به عنوان مثال ، مسیری که در آن طرف چمن طی کرده اید.

 نقاط کانونی

فراموش نکنید که منظره های فراتر از حیاط خود را در آن بگنجانید. درختان را به صورت استراتژیک قرار دهید تا نماهای موجود را قاب بندی کند. با افزودن یک درخت یا گروهی از درختان به عنوان نقطه کانونی ، نماهای جدیدی ایجاد کنید. درختانی بکارید که در تابستان سایه ایجاد می کنند و در پاییز رنگ های زنده ارائه می دهند. باغ های گل و کاشت های محیطی نیز نقاط کانونی رنگارنگی را ایجاد می کنند. یک ردیف درختچه گل مانند هورنتانیا در نزدیکی پاسیو یا عرشه پرورش دهید تا تجربه فضای باز خود را غنی کرده و زنده کنید.

گیاهانی که دوست دارید کدامند؟

باغ یک باغ بدون گیاه نیست. یک لیست در حال اجرا از گیاهانی که می خواهید داشته باشید، نگه دارید. سپس به ارزیابی محوطه خود برگردید تا ببینید چه چیزی ممکن است. اطمینان حاصل کنید که برای آبیاری بر اساس نیاز گیاهان خود برنامه ریزی کنید.

اجرا محوطه سازی حیاط

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی به هر فعالیتی اطلاق می شود که ویژگی های قابل مشاهده یک منطقه از زمین را اصلاح کند ، از جمله: عناصر زنده مانند گیاهان و جانوران. یا آنچه که معمولاً به عنوان باغبانی ، هنر و صنعت کاشت گیاهان با هدف ایجاد یک محیط زیبا در چشم انداز شناخته می شود.

 elements عناصر طبیعی مانند فرم های زمین ، شکل و ارتفاع زمین ، یا بدن آب ؛ عناصر انسانی مانند سازه ها ، ساختمان ها ، حصارها یا سایر اشیا material مادی که توسط انسان ایجاد و یا نصب شده است. و عناصر انتزاعی مانند آب و هوا و شرایط روشنایی.

محوطه سازی هم علم و هنر است و هم به مهارت های مشاهده و طراحی خوبی نیاز دارد. یک منظره ساز خوب ، عناصر طبیعت و ساخت و ساز را درک کرده و متناسب با آنها ترکیب می کند. محوطه سازی شامل : محوطه سازی باغ، محوطه سازی ویلا یا فضا سازی ویلا ، محوطه سازی باغ ویلا ، محوطه سازی فضای سبز و یا در اصطلاح حیاط سازی می باشد در این مقاله در مورد هر کدام از این موارد صحبت خواهیم کرد یا ما همراه باشید.

مجموعه عکس های محوطه سازی کلیک کنید

جهت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید

برای محوطه سازی با هزینه کم چه کاری باید انحام بدیم؟

برای اینکه محوطه سازی زیبا و جذاب داشته باشید باید بدانید که برای محوطه سازی چه آیتم‌هایی در اختیار دارید.

1. محوطه سازی با گیاهان و گل ها

یکی از مهمترین اقدامات در محوطه سازی کاشت منظم و مناسب گیاهان و یکی از عواملی است که زیبایی فضا را چندین برابر می کند. بنابراین با طراحی زیبا در محیط و ایجاد فضای اختصاصی برای کاشت گیاهان می توانید بخشی از این پروژه محوطه سازی را برای فضای بیرونی منزل یا ویلا خود انجام دهید.

2. محوطه سازی با ایجاد فضاهای جداگانه

یکی از جالب ترین مزایای محوطه سازی این است که با طراحی خاص می توانید فضاهای جداگانه ای را در محیط ایجاد کنید که هرکدام علاوه بر متفاوت جلوه دادن  محیط ، کاربری جداگانه ای را برای شما ایجاد می کند. به عنوان مثال ، می توانید بخشی از حیاط یا باغ خود را با تزئینات خاص به فضاهای خاص تبدیل کنید.

محوطه سازی با چمن

 

محوطه سازی با آلاچیق

یکی از عناصر پر کاربرد در محوطه سازی استفاده از آلاچیق های با طرح های مختلف در باغ یا پاسیو است. Pavilions(آلاچیق) یکی از محبوب ترین گزینه های محوطه سازی است. علاوه بر زیبایی ، راحتی بیشتری را برای ساکنان خانه نیز فراهم می کنند.

محوطه سازی با استخر 

ساخت استخر در باغ و حیاط یکی از لوکس ترین گزینه هایی است که در طول پروژه محوطه سازی استفاده می شود. می توان گفت که محوطه سازی با برخی از گزینه های خود که یکی از محبوب ترین گزینه های محوطه سازی است.

معمولاً یکی از جذاب ترین فعالیت های محوطه سازی در منزل یا ویلا ساخت استخر متناسب با مساحت کل ساختمان است. مخصوصاً اگر خانه شما ویلا خصوصی باشد.

 محوطه سازی با آبنما

گزینه دیگر در محوطه سازی که از محبوب ترین و پرکاربردترین عناصر محوطه سازی در سال های اخیر بوده است ، ساخت آبنما است که در یکی از گوشه های حیاط شما واقع شده و نشان دادن آبشار به شکل های خاص با اشکال خاص است. آبنماها معمولاً فقط بازی های آبی نیستند ، اما به لطف نورپردازی جذاب و مضامین موسیقی می توانند نوعی باشند که فضایی متفاوت و سرگرم کننده را در یک فضا ایجاد کنند.

محوطه سازی با باربیکیو

داشتن یک مکان ثابت در گوشه ای از حیاط خانه یا باغچه شما که مخصوص باربیکیو و خوردن شام در دورهمی شما باشد ، می تواند جالب باشد. باربیکیو انواع مختلفی دارد و از محبوب ترین عناصر محوطه سازی است. اگر فضای کافی روی پاسیو یا باغ خود دارید ، می توانید یک میز و صندلی های کوچک در نزدیکی محل باربیکیو خود قرار دهید تا بتوانید جلسات ناهار یا شام خود را به راحتی آماده کنید.

 محوطه سازی با نورپردازی

روشنایی یک پروژه محوطه سازی را به پایان می رساند. تجربه ثابت کرده است که هر منظره طبیعی با نورپردازی صحیح و اولیه از تصویر زیبا و شکیل تری برخوردار است که قابل مقایسه با مناظر ساده نیست.

به راحتی می توانید در هر قسمت از منظره خود از نورپردازی استفاده کنید و نتیجه بسیار مطلوب را مشاهده کنید. به عنوان مثال ، روشنایی در دیوارهای اصلی حیاط ، روشنایی در ورودی از درب حیاط به درب ورودی ساختمان و روشنایی در استخر یا سوئیت. اینها تنها برخی از موارد تعیین هدف مشترک است که می توانید برای جلوه بیشتر مناظر خود استفاده کنید. البته باید توجه داشت که تغییرات چشم انداز محدود به این موارد نیست و از تنوع زیادی برخوردار است.

 8 اصل طراحی محوطه سازی

صرف نظر از تنوع زیاد گرایش ها و سبک های محوطه سازی ، اصول اساسی وجود دارد که منظره ای جذاب و موثر ایجاد خواهد کرد. برای این منظور ، به طور خلاصه به آنها خواهیم پرداخت:

هماهنگی یا وحدت

این به معنای هماهنگی فضاها و عناصر مختلف است ، به طوری که آنها یک ویژگی متمایز مانند یک الگو ، شکل یا یک ماده خاص را در آنها تکرار و ثابت می کنند. در این حالت ، هر عنصر باید به عنوان بخشی از کل درک شود. و کل منطقه باید بصورت یکنواخت با جهت خاصی طراحی و اجرا شود.

تعادل و توازون

تعادل یعنی توازون بین اجزای مختلف. در فضای پاسیو ، شکل و موقعیت عناصر باید متناسب با ابعاد ، رنگ و بافت آنها باشد تا وزن بصری آنها به طور مساوی در حیاط توزیع شود. تعادل مانع ازدحام یک قسمت و واحد و بی فایده بودن قسمت دیگر می شود.

تناقض و هماهنگی

هماهنگی در جهت وحدت و هماهنگی عناصر شکل می گیرد ، در حالی که کنتراست نقاط مهم و کانونی را ایجاد می کند و از یکنواختی فضا می کاهد. هماهنگی و تضاد نسبی با ظاهر فضایی و فیزیکی اضافه می کند.

رنگ

این مورد شامل طیف وسیعی از سایه های سبز طبیعی و رنگ های ساخته شده توسط انسان است. ایجاد ترکیب اولیه در انتخاب رنگها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

طبق ایده طراحی منظر ، رنگهایی که به عنوان زمینه یا پیش زمینه انتخاب می شوند ، با هماهنگی صحیح با یکدیگر ، باید باعث ایجاد تنوع بصری و ایجاد تضادهای مطلوب در مکان های خاص شوند.

به عنوان مثال ، باید توجه داشت كه گلها و گیاهان در رنگهای گرم مانند قرمز ، نارنجی و زرد بیشترین توجه را به خود جلب می كنند ، اما حس نزدیكی و صمیمیت را در فضا ایجاد می كنند و آن را كوچكتر می كنند. رنگ های سرد مانند آبی ، سبز و بنفش ملایم تر هستند و باعث ایجاد آرامش در فضا می شوند.

انتقال

انتقال باعث حرکت چشم در یک جهت و ایجاد چشم انداز و عمق در فضا می شود. این اصل را می توان از طرق مختلف به دست آورد.

کاشت یک ردیف درخت از بلند تا کوتاه احساس عمق و فاصله را در فضای حیاط ایجاد می کند ، بنابراین فضای پاسیو بزرگتر از اندازه واقعی آن درک می شود. این کار را می توان با سایر موارد مانند قطعات کف ، پله ها ، مجسمه ها یا سایر وسایل تزئینی انجام داد.

اگر از گلها و گیاهان با رنگهای گرم در پیش زمینه و رنگهای سرد در پس زمینه چشم انداز استفاده شود ، همان احساس عمق و چشم انداز بدست می آید.

خطوط در لندسکیپ

خطوط در یک چشم انداز به صورت افقی ، عمودی ، مورب یا منحنی شکل گرفته و به منظور تأکید بر یک عنصر ، کنترل حرکت یا جلب توجه به یک نقطه کانونی مانند آب نما یا شومینه و … ترسیم می شوند.

خطوط افقی به سازه های خطی مانند پیاده رو ، باغ یا اطراف حیاط ، کف ، استخر ، سکوها و … مربوط می شوند. خطوط عمودی توسط تنه درختان و ابعاد ارتفاع عناصر تشکیل می شود.

ماهیت هر یک از این خطوط تأثیر متفاوتی در چشم انداز دارد. خطوط مستقیم با گوشه های خشک حسی رسمی را ایجاد می کنند ، در حالی که خطوط منحنی حالت معمولی و آزادتری به منطقه می بخشد. همچنین ، مرزهای یک توزیع فضایی منحنی با تغییر زاویه چرخش هنگام حرکت در طول مسیر ، چشم اندازهای متغیری ایجاد می کنند.

تناسب

نسبت ، میزان رابطه بین قطعات و عناصر مختلف را نشان می دهد. در مقیاس کوچک ، می توان آن را نسبت صندلی به فضای نشسته و آرامش بخش تعریف کرد.

تکرار

این اصل باعث ایجاد ریتم  می شود. تکرار می تواند در عناصر ساخته شده توسط بشر و اجزای طبیعی مانند درختان ، بوته ها یا در ویژگی های کلیدی مانند رنگ ، بافت یا فرم باشد. ریتم  باید به گونه ای ایجاد شود که منجر به یکنواختی و خستگی بینایی نشود.

از ویژگی توالی می توان برای تأکید بر یک نقطه کانونی مانند یک عنصر خاص یا خود ساختمان ویلا ، مانند پیاده رو استفاده کرد که منظره ویلا را در انتهای مسیر با یک ردیف درخت در دو طرف قاب می کند .

محوطه سازی باغ

محوطه سازی باغ شما یک چشم انداز هیجان انگیز است. آیا آرزو می کنید جایی برای نشستن ، استراحت ، سرگرمی یا بازی بچه ها داشته باشید؟ شاید شما فقط کمی حوصله داشته باشید و طرحی از باغ را بخواهید که رنگارنگ تر ، متنوع تر یا مناسب برای نگهداری باشد. محوطه سازی باغ روش ایده آل برای ساخت یک فضای جذاب برای پرورش گیاهانی است که به شما محیط زیبایی می بخشد و یک چیدمان عملی طراحی می کند که به شما امکان می دهد از باغ خود به همان شکلی که می خواهید استفاده کنید.

چگونه محوطه سازی باغ خود را شروع کنم؟

ایده های محوطه سازی با تحقیق خوب شروع می شود. با مراجعه به مراکز باغ ، باغ های عمومی ، نمایشگاه های باغی سالانه ، حتی خانه های دیگران الهام بگیرید تا از آنچه به ذائقه شما می رسد ، دریافت کنید. اندازه باغ خود را در نظر بگیرید و به آنچه که می توانید در باغ خود انجام دهید فکر کنید. سپس ، برای طراحی ایده های خود به صفحه نقاشی بروید و از مجلات و Pinterest ایده  منظره باغ رویایی خود بسازید.

عناصری که باید در اولین برنامه ریزی محوطه سازی باغ در نظر بگیریم عبارتند از:

دیوارها 
پرچین ها و نرده ها
مسیرها و پاسیوها
چمنزارها
آبنما و استخر
مناطق  (ناهار خوری ، بازی ، آلاچیق)
کاشت: درختان ، بوته ها ، گلدان ها
روشنایی ساختمان های بیرونی

بعد نقشه خود را در نظر بگیرید. به اندازه و شکل نگاه کنید و جهت ها را در نظر بگیرید ، سبک خانه شما به محوطه اطراف آن بستگی دارد. دستیابی به تعادل جنبه ای قوی در طراحی باغ است. به همه مناطق به همان اندازه توجه کنید و به یاد داشته باشید که گیاهان و درختچه ها در طول فصول اندازه و شکل خود را تغییر می دهند.

قوانین کلی برای محوطه سازی و برنامه ریزی باغ

محور طراحی

این خط میانی است که باغ (در طرح هندسی متقارن) را به دو نیمه یکسان تقسیم می کند که هر کدام یک تصویر آینه ای از دیگری است.

در طرح نامتقارن طبیعی ، می توان یک محور اساسی ایجاد کرد ، اما نامتقارن است و معمولاً در هر طرحی یک محور مهم وجود دارد (به عنوان محور اصلی و مهم شناخته می شود) و سایر محورهای کم اهمیت دیگر ، و ممکن است گاهی اوقات بیش از یک محور اصلی در یک درجه اهمیت وجود داشته باشد و آن در باغها بزرگ هستند.

به دلیل اهمیت محور اصلی در هماهنگی ، لازم است با تقویت و نشان دادن آن ، با در امان ماندن از هر مانعی که مانع رسیدن خط دید به انتهای آن شود ، کار می شود ، بنابراین توسط درختان یا تاسیساتی که آن را پنهان می کنند کاشته نمی شود و محورهای ثانویه باید از عرض و طول کمتر از آن باشند.

ترجیح داده می شود که محور اصلی در هماهنگی مهندسی با محورهای ثانویه در یک زاویه راست مطابقت داشته باشد و معمولاً جاده ها به عنوان محورهای اصلی در نظر گرفته می شوند ، اما آنها می توانند در یک حوض آب یا یک حوضه از گیاهان علفی با گل کوتاه امتداد داشته باشند تا همیشه در مقابل خط چشم باز باشند.

در باغ های منازل معمولاً خطی که از وسط ورودی باغ و وسط ورودی خانه عبور می کند به عنوان یک محور اصلی در نظر گرفته می شود و سایر محورها ثانویه هستند .. اما در هماهنگی عادی معمولاً محور اصلی خطی است که دو نقطه مهم از خانه به باغ را به هم متصل می کند.

با طراحی محورها می توان موقعیت جاده ها و عابران پیاده را مشخص کرد و نقاط مهم باغ را شناسایی کرد ، که برای این امر باید یک چیز خاص را انتخاب کنید که قابل توجه باشد. به عنوان مثال در باغ های مهندسی ، یک چشمه  یا یک صندلی مشخص به عنوان تقویت کننده برای این نقطه انتخاب می شود.

در باغ های طبیعی با در نظر گرفتن تناسب بین اهمیت محورها و امکاناتی که به آنها منتهی می شود ، یکی از تاسیسات قبلی یا گروه متمایزی از گیاهان برای آنها انتخاب می شود ، به عنوان مثال محور اصلی با تاسیساتی به پایان می رسد که بزرگتر و مهمتر از امکاناتی است که محورهای ثانویه به آنها ختم می شود.

محوطه سازی طراحی باغ ویلا

وحدت

اساس محوطه سازی باید یک ایده خاص باشد تا باغ و خانه را به عنوان یک واحد نشان دهد بنابراین هر عنصر طراحی باید با سادگی کار کند و این معنی را برجسته کند.

سادگی

از آنجا که باغ باید ساده ، عاری از اغراق و پیچیدگی باشد ، در باغ های کوچک ، به انتخاب چند گیاه با استفاده از تعداد کافی از هر نوع محدود می شود تا باغ ساده به نظر برسد – اما در باغ های بزرگ که قسمت های زیادی وجود دارد ، برای جلوگیری از پیچیدگی ، هر قسمت باید از قسمت دیگر جدا شود در همین منظره خصوصاً در قسمتهای باز باغ.

تناسب و تعادل

تناسب متناسب با محتویات باغ با مساحت و شکل آن ، هدف از تأسیس آن و شرایط اطراف آن است ، بنابراین جاده ها باریک هستند و تخت گل ها در باغ های کوچک برای جادارتر بودن زیاد است و اندازه درختان و درختچه ها باید با اندازه باغ مطابقت داشته باشد.

به همین ترتیب ، ایده طراحی باید متناسب با مناظر اطراف باشد و سعی کند آن را در ایده جای دهد. به عنوان مثال ، اگر یک رودخانه بزرگ در نزدیکی پارک وجود دارد ، برای ایجاد یک حوضچه مصنوعی نیازی به هماهنگی نیست ، بلکه باغ بدون چشم پوشی از عناصر تناسب ، وحدت و سادگی با چشم انداز اطراف ادغام می شود.

در هماهنگی طبیعی ، تعادل با قرار دادن خوشه های گیاهان نابرابر در کناره های محورها به گونه ای است که توجه را جلب می کند به همان اندازه ، همانطور که در تنظیمات هندسی لازم نیست شباهت در شکل ، اندازه ، رنگ یا حتی ماهیت رشد وجود داشته باشد ، اما در اینجا می توان تعادل بین چیزهای غیر مشابه را به دست آورد ، به عنوان مثال با استفاده از یک مجسمه در یک طرف باغ می توان با یک چشمه تقریباً به همان اندازه در تعادل قرار داد از طرف دیگر ، این راهی است که شما احساس تعادل اما نامتقارن دارید.

این قانون برای گیاهان نیز صدق می کند ، جایی که یک درخت برجسته در یک طرف باغ (مانند یک درخت کریسمس) می تواند در طرف دیگر با آن موازی باشد و دقیقاً در فاصله یکسانی از محور نباشد ، گروهی از درختچه ها (مانند تویا ، قطب نمای و تاکسوس) مهم هستند تا از نظر قدرت برابر باشند برای هر دو ، از رنگهای مختلف گیاهان نیز می توان به عنوان عاملی در تعادل باغ استفاده کرد.

محوطه سازی حیاط ویلا

محوطه سازی ویلا (فضا سازی ویلا)

آنچه در محوطه سازی ویلا (Landscaping of the villa)مورد توجه قرار می گیرد ایجاد فضایی دلپذیر با توجه به سبک طراحی ویلا است.در فضا سازی ویلا با گیاهان مختلف با توجه به شرایط محیطی منطقه مانند تغییر دما ، میانگین دمای منطقه و غیره توجه شود.استفاده از آلاچیق ، استخر ، گل آرایی و … مواردی است که در چشم اندازها یا در کل طراحی ویلا در نظر گرفته می شود. قبل از توضیح در مورد محوطه سازی ویلا بگذارید در مورد محوطه سازی صحبت کنیم که اصلا محوطه سازی چیست؟

اولویت بندی محوطه سازی ویلا

کدام عناصر منظره برای شما و خانواده تان مهمتر است؟ از کدام عناصر بیشترین لذت و استفاده را خواهید داشت؟ آیا فضای داخلی پاسیو و فضای سرگرم کننده است؟  آیا این درجه بندی حیاط شیب دار است؟ این اولویت ها به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که بخش عمده بودجه محوطه سازی باید  چطور خرج شود و  در چه زمانی باشد. این طرح همچنین در اینجا به مرحله اجرا گذاشته می شود ، به این ترتیب به شما کمک می کند تا پروژه خود را با گذشت زمان اجر کنید.

محوطه سازی ویلا

محوطه سازی فضای سبز

هدف از محوطه سازی فضای سبز طراحی و بکار بردن اصول محوطه سازی به گونه ای است که علاوه بر زیبایی ، از نظر رفاه و تفریح ​​بیشترین بازده را داشته باشد. حیاط می تواند شامل مناطقی مانند حیاط ، باغ ، پارک ، تراس یا بالکن باشد. در طراحی و عملکرد حیاط نکات زیادی وجود دارد که باید رعایت شود.

به عنوان مثال ، رعایت موارد ایمنی ، نحوه دسترسی به مکان های دیگر ، ایجاد فضا و ترتیب مناسب عناصر تزئینی ، طراحی فضای سبز ، استفاده صحیح از گیاهان و پیش بینی مسیرهای مناسب برای امکانات و شهرت. این موارد شامل. طراحی منظر و محوطه سازی به دانش و تخصص قابل توجهی در زمینه های مختلف فنی و مهندسی نیاز دارد و باید توسط متخصصان و شرکت های فعال در این زمینه انجام شود.

محوطه سازی فضای سبز ویلا

درختانی که در محوطه سازی فضای سبز استفاده می شوند

درختان

گیاهان چوبی بزرگ با ارتفاع بیش از 3 متر ، دارای یک ساقه روشن و خالی از شاخه های جانبی برای چندین متر به شکل مشخص آنها یا به عنوان نمونه های منفرد (مانند درخت کریسمس ، کاج ، درخت ارس ، چنار ، گیاه خاردار و مانولیا) پرورش می یابند یا به صورت گروهی (در باغ های مهندسی مانند مخروطی ها سازماندهی می شوند – یا در باغ های طبیعی به صورت گروهی از انواع مختلف فیکوس یا گروهی از درختان خرما نامنظم هستند). 

آنها ممکن است برای ایجاد سایه (مانند: فیکوس ، پوینسیانا ، کافور ، مانولیا ، چنار و گیاه خاردار) یا به عنوان بادشکن (مانند اکالیپتوس و کاسوارینا) یا به عنوان پرده های عایق گیاهی که برخی از نمای ناخواسته را پنهان می کنند (مانند: سرو ، صنوبر ، اوکالیپتوس ، ملاس ، مانولیا). از درختان فرسوده (مانند بید ، تاکسودرم و فلفل با کاغذ نازک) برای محوطه سازی باغ های آب و کاشت در لبه های کانال استفاده می شود ، در حالی که درختان گلدار (مانند: poinsiana ،  شمعدانی و پومپیکس) کاشته می شود تا جای گلهای موجود در باغها را بگیرد.

در زیر لیستی از مهمترین درختان معمول باغ استفاده شده است:

  1. درختان همیشه سبز: شامل اکثر انواع فیکوس – کافور – کازورینا – صنوبر – ترمینالیا – قبرس – ملالوکا – فلفل (با کاغذ پهن یا نازک) – آنولیا – اقاقیا – سالینیا – بلوط – زیتون وحشی – ژامبوسیا – چنار – گل خراطین.
  2. درختان برگریز: Poinciana – Cassia nodosa – Jacaranda – Pompeks – Zanzlacht – توت – بید یا احساس – Ficus – Chennar – Ginkgo.
  3. درختان گل دهنده: Poinciana ، Callicia Nodosa ، Cassia Fistiola ، Abul-Makarem ، Algecaranda ، Arthrina  ، Fitna ، Tecoma.
اجرا محوطه سازی

المان‌های موثر در محوطه سازی ویلا

طراحی ویلا شامل فضاها ، حجم ، نمای ساختمان و در آخر طراحی حیاط یا نماهای ویلا است.
در اینجا می خواهیم شما را با برخی از عناصر  مرتبط با محوطه سازی ویلا آشنا کنیم.

رنگبندی فضای محوطه ویلا

در محوطه سازی ، رنگ ها اولین عنصری هستند که با یک نگاه به کانون توجه مستقیم و غیرمستقیم افراد تبدیل می شوند.
بنابراین ، در طراحی محوطه ویلا بسیار مهم است.
رنگ را می توان با عناصری مانند گیاهان یا محوطه ویلا مانند سنگفرش ، دیوارها یا نرده ها و فواره ها به حیاط اضافه کرد.
نکات کلیدی در استفاده از رنگ ها:
رنگ توجه بسیاری را در مقابل چشمان مردم جلب می کند.
به عنوان مثال ، اگر از جعبه های گل یا گل های سفید استفاده کنید ، کمتر از سایر بافت های گیاهی در معرض دید ما خواهد بود.
اما اگر می خواهید در طراحی ویلا خود کانون توجه ایجاد کنید ، این گزینه خوبی است.

محوطه سازی حیاط ویلا

خطوط در محوطه سازی

خطوط موجود در محوطه ویلا نشان دهنده ساختار و نوع فضای حیاط ویلا و مناظر آن است.
در باغ ویلا خطوط احتمالی در طراحی منطقه ویلا ، ابعاد برکه مصنوعی یا عبور رودخانه ، گلدانها و دیوارها وجود دارد.
خطوط صاف و زاویه های تیز شکل رسمی ایجاد می کنند.
در حالی که خطوط خمیده ظاهری غیررسمی به ویلای شما می بخشد.
از خطوط عمودی می توان برای بالا بردن جدابیت و ایجاد فضای بزرگتر استفاده کرد.
از درختان بلند می توان برای افزودن خطوط عمودی به حیاط استفاده کرد.
خطوط افقی با کشیدن چشم در امتداد زمین فضا را طولانی می کنند.

بافت گیاهی در محوطه سازی

معمولاً بافتها همراه با گیاهان به باغ اضافه می شوند.
با این وجود می توان با استفاده از مواد سخت مانند سنگ صاف یا سنگ مصنوعی استخرها و برکه ها را نیز ساخت.
بافت گیاه به ظرافت یا زبری یا نرمی ، سنگینی یا سبکی گیاه خاص اطلاق می شود.
گلها ، برگها همه ساختاری دارند.
استفاده از گیاهان مختلف بافت راهی عالی برای پرورش انواع باغچه است.

محوطه سازی مدرن

فضای سبز در محوطه سازی ویلا

نیاز به ایجاد فضای سبز این روزها به دغدغه مشترک همه انسان ها تبدیل شده است.
زندگی در شهرهای بزرگ و آلوده و استرس روانی باعث شده است که مردم بیش از هر زمان دیگری نیاز به طبیعت را احساس کنند.
پایه های ویلا معمولاً عمومی است.
همچنین ، این فضا می تواند در حیاط پشتی و همچنین در حیاط جنوبی مشترک باشد.
علاوه بر استفاده از گیاهان ، عناصر غیر زنده مانند آبشارهای زنده ، آلاچبق ها ، مبلمان و گردنبندها نیز در طراحی فضای سبز ویلا مهم هستند.
در چشم انداز ویلا ، آلاچیق استفاده از طبیعت و ارتباط مستقیم با محیط طراح در نظر گرفته شده است.
غرفه های چوبی با طبیعت اطراف مردم را در معرض تابش مستقیم آفتاب در بهار و تابستان محافظت می کنند.
همچنین مکان مناسبی را برای استراحت و آرامش فراهم می کند.

محوطه سازی حیاط ویلا
محوطه سازی فضای سبز

محوطه سازی ویلا و آبنما

از آبنما ها نه تنها برای زیبایی فضای سبز بلکه برای خنک سازی محیط استفاده می شود.
برای زیبایی چشم انداز ویلا و به دلیل اینکه فضاهای باز با کمبود باغ و خاک روبرو هستند.
استفاده از جعبه گل یا همان جعبه گل در نظر گرفته شده است.
آلاچیق محلی زیبا و آراسته  است.ممکن است دارای دیواره های مشبک با گیاهان خزنده مانند پیچک باشد.
دیواره های آلاچیق معمولاً در هماهنگی با طبیعت ساخته می شوند.
همچنین از پله های چوبی برای عبور از رودخانه یا برقراری ارتباط بین دو منطقه استفاده می شود.

محوطه سازی ویلا و آبنما
آبنما در محوطه سازی

اهمیت حیاط  درمحوطه سازی ویلا

طراحی ویلا مسکونی با طراحی فضاهای اطراف ، حجم و نما ، حیاط را شامل می شود . از ابتدا معمار بر محوطه اطراف ساختمان و طراحی فضاهای باز و نیمه باز تمرکز کرده است.
نحوه توضیح رابطه بین فضاهای داخلی و فضای باز و نیمه باز تأثیر بسزایی در کیفیت و عملکرد آنها دارد.
در خانه های ویلایی ، معمولاً چهار نوع حیاط. در نظر گرفته شده اند.

1- حیاط برای مهمانی و دورهمی
2- زمین بازی
3- حیاط خلوت
4- حیاط جلوی ویلا

 

حیاط دورهمی یا مهمانی: این حیاط باید در مجاورت اتاق نشیمن و اتاق ناهارخوری باشد.
لازم به ذکر است که وقتی از حیاط برای ناهار خوری استفاده می شود ، باید به آشپزخانه دسترسی داشته باشد.
با استفاده از فضای مناسب و فضای سبز و محوطه سازی از آن در برابر همسایگان محافظت کنید.
استفاده از برکه و آبنما در چنین مکان هایی امری ضروری است و معمولاً منجر به یک پروژه ساختمانی زیبا می شود.
زمین بازی: این حیاط برای بازی کودکان و فعالیتهایی که در اتاق امکان پذیر نیست استفاده می شود.
این حیاط می تواند در کنار اتاق نشیمن واقع شده و به محل اقامت دسترسی داشته باشد.
حیاط خلوت ویلا: این حیاط در واقع می تواند بخشی از اتاق خواب باشد و می تواند برای استراحت و خواب استفاده شود.
این فضا را می توان به اتاق خواب و اتاق نشیمن متصل کرد.
چنین حیاطی باید از معبر طبیعی ویلا جدا شود.
حیاط جلوی ویلا: علاوه بر انواع ذکر شده در جلوی ویلا ، می توان آن را حیاط نیز دانست که علاوه بر ایجاد منظره ای زیبا ، ورودی و مسیر ویلا نیز از طریق آن انجام می شود.

محوطه سازی ویلا
محوطه سازی حیاط ویلا

6 روش جدید برای محوطه سازی ویلا

محوطه سازی ویلا همانطور که در مقالات قبلی در اولین وبلاگ به طور مفصل بحث کردیم ، این امکان را برای شما فراهم می کند تا از فضای داخل خانه یا ویلا خصوصی و همچنین فضای بیرونی اطراف آن استفاده کنید.
زیرا به نظر می رسد که کل و تمام قسمتهای لذت بردن از ویلا خصوصی ، استفاده از فضای بیرونی ویلا در شبهای طولانی تابستان و کلوپ های شبانه و  گفتگوهای طولانی بیرون ویلا است. بنابراین ، یک چشم انداز خوب می تواند به آن لذت بخشیده و نمای بیرونی خانه یا ویلا شخصی شما را تمیز ، مرتب و لوکس نشان دهد.

در این مقاله ما نکاتی را به شما خواهیم گفت که در محوطه سازی به سبک جدید رایج است و می تواند ذهن شما را برای شروع یک روند جالب به نام محوطه سازی آماده و باز کند.بنابراین در ادامه این مقاله توسط  تیم متخصص محوطه سازی در زمینه ساخت و ساز و محوطه سازی با ما همراه باشید تا ایده های چشم انداز را به حیاط خانه خود ارائه دهید.

محوطه سازی باغ

1. اهمیت مسیر ورودی در محوطه سازی ویلا

یکی از مهمترین عوامل محوطه سازی حیاط یا باغ مسیری است که شما را از در به سمت ساختمان اصلی باغ  هدایت می کند. داشتن چشم اندازهایی که ورودی ها و مسیرهای ورودی باغ و حیاط را از سایر قسمت های محیط جدا می کند ، از اهمیت ویژه ای در مناظر شما برخوردار است.

درب معمولاً در طرح های مختلف ، پله ها یا راهروهای تزئینی یا گیاهانی که در طول مسیر به طور مرتب در مناظر مرتب شده اند ، در سنگ های بهم پیوسته دیده می شود.

طراحی محوطه باغچه

2. اهمیت فضای سبز و گل کاری در محوطه سازی ویلا

محوطه سازی فضای سبز را با گلها و گیاهان منظم و خاص خود می شناسند. امروزه به ندرت می توانید مناظر را بدون چیدمان گلهای خود ببینید.

نکته مهم در محوطه سازی گل ها و گیاهان توجه به جنبه های کلی باغ یا حیاط و همچنین سبکی است که مطابق با میل شما برای محوطه سازی در نظر گرفته می شود.

گیاهان معمولاً بسته به شکل و اندازه فضای شما را به روش های مختلف تزئین می کنند. یکی از جذاب ترین ایده های منظره سازی استفاده از گیاهان سبز برای ایجاد فضاهای مختلف در محیط و به عبارتی تفکیک قسمتهای مختلف باغ یا حیاط با کمک گیاهان است.

استفاده از گیاهان همیشه سبز با ساقه های کوچک یا بوته های کوچک یا گلدان های یک دست گل که به صورت متناسب چیده شده اند ایده جالبی در این مکان ها خواهد بود.

طراحی محوطه حیاط ویلا

3. استفاده از استخر یا برکه در محوطه سازی ویلا

یکی از جذاب ترین نکات چشم انداز استفاده از برکه است. در واقع. ، این انتخاب میزان فضای شما را تعیین می کند. این بدان معناست که بسته به فضای حیاط خانه یا ویلا می توانید از استخرهایی در اندازه های مختلف استفاده کنید.

اما توصیه می شود که هر چقدر هم فضای شما کوچک باشد ، در مراحل محوطه سازی از استخرهای کوچک آب متناسب با فضای محیط استفاده کنید. این باعث می شود احساس انرژی و طراوت خوبی در فضای شما ایجاد شود.

ساخت آبنما در طراحی محوطه

4. استفاده از آلاچیق در محوطه سازی ویلا

نکته دیگری که باعث کاملتر شدن منظره شما و ایجاد فضای دلپذیرتری برای شما می شود ، استفاده از آلاچیق ها در چشم انداز است. این پیشنهاد یکی از پرکاربردترین طراحی ها در محوطه سازی است. غرفه یا فضای زندگی نیز با توجه به اندازه کلی محیط انتخاب می شود.

آلاچیق معمولاً بسته به طرح ، سبک و بافت حیاط یا باغ شما می توانند مواد ، اندازه و طرح های مختلفی داشته باشند. از غرفه های چوبی کلاسیک گرفته تا غرفه های مدرن سنگی یا طرح های بسیار جدید می توانند انتخاب های بسیار شیکی برای منظره شما باشند.

محوطه سازی رستوران

5. استفاده از نورپردازی در محوطه سازی ویلا

امروزه کار در محوطه سازی فقط استفاده از ساختارها و فضاهای مختلف نیست ، بلکه بیش از این ، گزینه های محوطه سازی دارید که به شیک و راحت تر شدن محیط شما کمک می کند. ظاهر را دو برابر جذاب می کند. روشنایی یکی از عواملی است که امروزه در محوطه سازی بسیار مهم شده و زیبایی محیط بیرون را چندین برابر می کند.

طبق اصول معماری مدرن ، نورپردازی در باغ ها یا حیاط خانه ها به روش های مختلف انجام می شود. به عنوان مثال ، می توانید از لامپهای ایستاده و ثابت در ورودی باغ یا پاسیو یا باغ خود استفاده کنید ، یا می توانید از سیم های چشمک زن که در مسیرهای مورد نظر پاسیو و باغ خود قرار دارند استفاده کنید.

نورپردازی منظره به سلیقه شما در محیط بستگی دارد و موقعیت آن ممکن است متفاوت باشد. چراغ های تزئینی معمولاً در کنار حوض ، در پیاده رو ورودی ، در باغ با گل و باغ و در امتداد محل زندگی باغ دیده می شوند.

6c679609adc9d872704ad9ba028b3e9c (1)
طراحی محوطه باغچه سنتی

6. استفاده از شومینه‌های فضای باز در محوطه سازی ویلا

اگر شب های طولانی را در شب های پاییز و زمستان تجربه کرده اید ، باید بدانید که علاوه بر حیاط زیبا با مناظر اصولی و دلپذیر ، در فصل سرما به گرمایش و در هوای گرم به خنک شدن احتیاج خواهید داشت. 

در قلب شبهای خنک با عزیزانتان برای لذت بردن از گفتگوی دوستانه ، شما بهترین گزینه و سیستم گرمایش همراه را دارید که هم نیاز شما را برآورده می کند و هم فضای بسیار کمی را اشغال می کند. شومینه ها امروزه یکی از پرکاربردترین سیستم های گرمایشی در فضای سبز هستند.

جالب است بدانید که این شومینه ها با گاز کار می کنند و شما می توانید بسته به بودجه و سلیقه خود از بین انواع آنها با طرح های کلاسیک و مدرن یکی را انتخاب کنید.

گزینه دیگر برای داشتن سیستم گرمایش در فضای باز ایجاد حفره هایی است که دیواره آنها با سنگهای گوزن و نسوز پوشانده شده است. می توانید در آن چوب قرار دهید تا آتش خاموش شود و پس از استفاده آن را ببندید.

محوطه سازی ویلا با شومینه

محوطه سازی ویلا کوچک

در طول تاریخ امکان داشتن باغ و فضای سبز در اطراف ساختمان نوعی حالت انحصاری و طبقاتی داشته است و بیشتر در اطراف قصر ها ،خانه های ویلایی بزرگ و مجلل به اجرا در می آمده ولی امروز می توان محوطه سازی را برای ویلاهای کوچک نیز فراهم کرد.

محوطه سازی ویلا شمال

طراح شخصی شما پروژه شما را از طریق تمام مراحل – تصور از ساخت و ساز به اتمام خواهد رساند. این که آیا شما از صفر شروع می کنید ، به یک منظره موجود اضافه می کنید یا به دنبال ایجاد زیبایی کامل هستید ، متخصصان محوطه سازی ویلا آرسس استادان طراحی فضاهای بیرونی هستند که راحتی و محیط خانه شما را با محیط طبیعی مخلوط می کنند.

ما خدمات کاملی از طراحی و ساخت ویلا و محوطه سازی را به صاحبان خانه در استان البرز و تهران ، در تمام شهرها و حومه اطراف ارائه می دهیم.

محوطه سازی ویلا مدرن

محوطه سازی ویلا با ایده های متفاوت و شیک قابل طراحی است.برای این منظور بهترین و شیک ترین ایده ها با توجه به متراژ و فضای موجود و فضای منظره و مشخصات توسط معماران و طراحان ارائه می شود.

نکات مهم برای به دست آوردن رنگ سبز زیبا و نتایج بهتر ، قبل از انجام این کار باید شرایط آب و هوایی ، pH خاک ، گونه های گیاهی موجود در منطقه را در نظر گرفت.

طراحی فضای بیرونی ویلا امروزه اهمیت دو چندانی پیدا کرده است و افراد با گذراندن ساعات نسبتاً طولانی در محوطه ویلا از جدیدترین و بهترین ایده ها برای طراحی ویلا استفاده می کنند.

علاوه بر این ، منظره ویلاها یا خانه های کوچک می تواند تأثیر مستقیمی در خنک سازی و گرمایش محیط و کاهش آلودگی هوا و وارونه داشته باشد ، بنابراین برای زیبایی منزل یا ویلا ، راحتی را به خود جلب می کند. پیاده سازی و طراحی فضای سبز قطعاً کمک خواهد کرد. همچنین می توانید از این مزایای شگفت انگیز بهره مند شوید.