روف گاردن پشت بام

روف گاردن پشت بام

راه اندازی یک روف گاردن پشت بام نیاز به صبر، کار سخت و انتخاب خوب گیاه دارد. درباره باغبانی روی پشت بام، از جمله بهترین انواع گیاهان برای استفاده و مزایا و معایب مختلف، همه چیز را بیاموزید.

روف گاردن پشت بام چیست؟

روف گاردن روی پشت بام مجموعه‌ای از گیاهان کانتینری است که باغبان‌های خانه یا باغبان‌های منظر در پشت بام یک ساختمان مسطح، اغلب یک ساختمان آپارتمانی، نگهداری می‌کنند.

گیاهان می توانند از گیاهان گیاهی گرفته تا درختچه های زینتی متفاوت باشند. راه اندازی می تواند به سادگی کاشت چند گیاه در گلدان های سفالی یا به اندازه تخت های باغچه ساخته شده با سیستم های آبیاری خودکار باشد.

باغ‌های پشت بام شباهت‌هایی با بام‌های سبز دارند، یا سقف‌هایی که با سدوم و خزه‌ها کاشته شده‌اند تا به عایق‌کاری و روان‌آب‌های طوفانی کمک کنند.

روف گاردن پشت بام

4 نوع گیاه برای روف گاردن پشت بام

شرایط آب و هوایی سقف ها می تواند بسیار متفاوت باشد. برخی از پشت بام ها آفتاب کامل دارند در حالی که ساختمان های همسایه روی برخی دیگر سایه می اندازند. برخی از سقف ها می توانند به دمای 170 درجه فارنهایت برسند، در حالی که برخی دیگر بادهای شدید را تجربه می کنند.

هنگام انتخاب گیاهان برای باغ کانتینری پشت بام خود، شرایط آب و هوایی سقف خود را در نظر بگیرید و گیاهان خود را بر اساس آن انتخاب کنید. در اینجا چند نوع گیاه وجود دارد که ممکن است در پشت بام شما رشد کنند:

1. گیاهان مقاوم به خشکی: بسیاری از باغ های پشت بام که در معرض شرایط آفتابی و باد قرار دارند، برای کمک به رشد گیاهان به آبیاری عمیق و مداوم نیاز دارند.

اگر علاقه یا توانایی نصب یک سیستم قطره ای یا مخزن بشکه باران را ندارید، ممکن است از کشیدن یک قوطی آبیاری به پشت بام خود برای آبیاری روزانه گیاهان خسته شوید.

کاشت گیاهان مقاوم به خشکی می‌تواند به نگهداری کم باغ پشت بام و مدیریت آسان‌تر آن کمک کند- گیاهانی مانند ساکولنت‌های بیابانی مانند گل رز برفی، مریم گلی، علف‌های هرز پروانه‌ای و درختان و درختچه‌های همیشه سبز را در نظر بگیرید.

2. گیاهان مقاوم در برابر سایه: اگر ساختمان ها یا درختان همسایه در بیشتر روز روی سقف شما سایه می اندازند، گیاهان مقاوم در برابر سایه گزینه بسیار خوبی هستند. برخی از گیاهان محبوب نیمه آفتاب شامل هاستا و کاهو هستند.

3. گیاهان آفتاب دوست: بسیاری از پشت بام ها آفتاب کامل را تجربه می کنند (حداقل شش ساعت نور مستقیم خورشید در روز)، بنابراین گیاهان آفتاب دوست منطقی ترین گزینه هستند.

اگر سقف شما آفتاب زیادی دارد، گیاهانی مانند گیاهان گوجه فرنگی و توت فرنگی، درختان کوچک مانند درختان افرا ژاپنی، و گل هایی مانند گل همیشه بهار، گل های وحشی و گل های مخروطی را در نظر بگیرید.

4. گیاهان مقاوم به باد: بسیاری از پشت بام ها شرایط باد بالاتری را نسبت به باغ های سطح زمین تجربه می کنند زیرا ساختمان ها یا درختان دیگری وجود ندارند که مانع وزش باد شوند. اگر بام شما باد زیادی می‌وزد، درختچه‌ها و پوشش‌های زمینی مانند چمن‌های زینتی، ادریسی و بوته‌های پیچ امین الدوله را در نظر بگیرید.

مزایای روف گاردن پشت بام

برای فضاهای محدود عالی است: یکی از مزایای اصلی باغ پشت بام این است که به افراد اجازه می دهد بدون توجه به وضعیت حیاط خلوت خود، گیاهان فضای باز را در خانه نگهداری کنند.

باغ های پشت بام یک انتخاب باغ شهری محبوب برای افرادی است که در آپارتمان ها و آپارتمان ها زندگی می کنند.
شانس بیشتری برای نور خورشید: باغ‌های پشت بام نسبت به باغ‌های روی زمین یا گیاهان آپارتمانی به احتمال زیاد آفتاب کامل دریافت می‌کنند زیرا معمولاً درختان یا ساختمان‌های دیگر سایه ندارند.

این نور خورشید کافی به باغبان اجازه می دهد تا از بین طیف وسیع تری از گیاهان، از جمله گیاهان سبزی و گل های آفتاب دوست، انتخاب کنند.

مقاوم در برابر آفات: بسیاری از باغ‌های روی زمین می‌توانند هدف علف‌های هرز و حیات‌وحش محلی مانند آهو و خرگوش باشند که رشد برخی گیاهان را دشوار می‌کند.

باغ های پشت بام گیاهان را دور از دسترس آن حیوانات و بسیاری از علف های هرز رشد می دهند و انواع آفاتی را که می توانند بر رشد آنها تأثیر بگذارند محدود می کنند و نیاز به علف های هرز را کاهش می دهند.

جذابیت بصری: باغ های پشت بام راه بسیار خوبی برای افزودن جذابیت بصری به فضای پشت بام هستند و یک منطقه مسطح را به فضای بیرونی دلپذیرتر با فضای سبز برای استراحت یا سرگرمی تبدیل می کنند.

همچنین می‌توانید عرشه، آتش‌دان، آلاچیق یا صندلی‌های تزئینی را برای زیباتر کردن طراحی باغ پشت بام خود اضافه کنید.

معایب روف گاردن پشت بام

مشکلات آب: بزرگترین نقطه ضعف باغبانی روی پشت بام ایجاد یک سیستم آبیاری پایدار است. باغ های پشت بام معمولاً تشنگی بیشتری دارند (به دلیل آفتاب زیاد و باد) اما آبیاری آنها نسبت به باغ های دیگر دشوارتر است زیرا از لوله ها و خطوط آب دورتر هستند و برای راه اندازی سیستم های آبیاری قطره ای یا مخزن نیاز به مهندسی بیشتری دارند.

شرایط آب و هوایی نامطلوب: باغ های پشت بام نسبت به باغ های دیگر با شرایط آب و هوایی نامناسب بیشتری مواجه هستند، به خصوص بادهای شدید و دمای گرم، بنابراین مهم است که گیاهان مقاومی را برای پشت بام هایی که به طور منظم آب و هوای نامطلوب را تجربه می کنند، تهیه کنید.

محدود به ظروف: باغ‌های پشت بام باید در ظروف یا تخت‌های باغ مرتفع باشند، زیرا از سطح زمین بالا هستند، که می‌تواند تنوع گیاهانی را که باغبان‌ها می‌توانند استفاده کنند محدود کند.

باغچه های کانتینری می توانند هزینه بیشتری نسبت به کاشت مستقیم در زمین داشته باشند.
محدودیت وزن: سقف ها فقط می توانند مقدار محدودی وزن اضافی را تحمل کنند. هنگام برنامه ریزی یک باغ روی پشت بام، اگر قصد نصب آن را دارید، باید مطمئن شوید که سقف شما می تواند وزن ظروف، خاک و مخزن آب را تحمل کند.

چگونه یک روف گاردن پشت بام  را در 7 مرحله راه اندازی کنیم

در اینجا یک راهنمای گام به گام اساسی برای شروع یک روف گاردن پشت بام بام آورده شده است:

1. کدهای ساختمان خود را بررسی کنید. قبل از خرید هر گونه گیاه، کدهای ساختمان محلی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که مجاز به کاشت روی پشت بام هستید.

اگر در یک آپارتمان یا کانکس هستید، با صاحبان ساختمان یا انجمن کاندو مشورت کنید تا ببینید آیا آنها اجازه کاشت گیاهان در فضای مشترک را می دهند یا خیر. اگر در خانه هستید، با انجمن مالکان خانه بررسی کنید یا قوانین ساختمان محلی را بررسی کنید تا ببینید آیا محدودیتی در ارتفاع یا زیبایی وجود دارد یا خیر.
2. گیاهان خود را انتخاب کنید. هنگام انتخاب گیاهان برای باغ پشت بام خود، شرایط آب و هوایی پشت بام خود را در نظر بگیرید و صفحه خود را انتخاب کنید 

بر این اساس میل می کند. اگر سقف شما در آفتاب کامل است یا به رنگ مشکی است، گیاهان آفتاب دوست و گرما دوست را انتخاب کنید. اگر سقف شما دارای بلوک های باد کمی است، گیاهان کم ارتفاع را انتخاب کنید و از کاشت های سنگین پایین استفاده کنید.

3. کانتینرها را انتخاب کنید یا بسازید. باغ‌های پشت بام بی‌نهایت قابل تنظیم هستند—برای کاشت‌کارها، می‌توانید در سطل‌های ساده پنج گالن (با سوراخ‌های زهکشی) یا تخت‌های مرتفع سفارشی DIY بکارید تا ظاهر صیقلی‌تری داشته باشید.

در هر چیزی که برای کاشت انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که ظرف زهکشی کافی داشته باشد تا ریشه‌های گیاهان شما در آب یا خاک خیس ننشیند که می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود. محدودیت وزن سقف را در نظر بگیرید زیرا ظروف پلاستیکی یا چوبی سبک تر از بتن یا سنگ خواهند بود.

4. بلوک های باد را راه اندازی کنید. اگر منطقه شما باد زیادی می‌وزد، ممکن است بخواهید بادگیرهایی در اطراف گیاهان خود ایجاد کنید تا از وزش آنها بر روی سقف خود جلوگیری کنید. یک پرده یا یک دیوار محیطی به جلوگیری از تندبادهای سنگین و لنگر انداختن گیاهان شما در خاک کمک می کند.

5. خاک را آماده کنید. از آنجایی که باغ های پشت بام به خاک زمین دسترسی ندارند، باید خاک بخرید و آن را روی ظروف پشت بام خود بیاورید. بیشتر گیاهان در خاک هایی با زهکشی خوب و غنی از مواد آلی رشد می کنند، مانند خاک گلدان اصلاح شده با کمپوست آلی.

6. انتخاب های خود را بکارید. هنگامی که ظروف خود را آماده کردید، سوراخ هایی را در ظروف خود حفر کنید و گیاهان انتخابی خود را بکارید. سپس به طور کامل آبیاری کنید تا خاک ته نشین شود و گیاهان لنگر بزنند.

7. گیاهان را در صورت لزوم آبیاری کنید. ساده ترین راه برای آبیاری باغ روی پشت بام، استفاده از قوطی آبیاری است. با این حال، برای باغ‌های بزرگ‌تر روی پشت‌بام یا برای جلوگیری از بالا رفتن از پله‌ها هر روز صبح با یک قوطی آبیاری، می‌توانید سیستم‌های آبیاری گسترده‌تری را راه‌اندازی کنید.

یک گزینه محبوب، نصب بشکه یا مخزن باران برای گرفتن آب باران در قوطی آبیاری است. همچنین می توانید یک سیستم قطره ای متصل به یک لوله آب در سطح سقف راه اندازی کنید.

منبع : https://www.masterclass.com/articles/rooftop-garden-guide

امتیاز دادن به این برگه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *