طراحی محوطه

طراحی محوطه

هر خانه و ویلا برای زیبایی حیاط خود نیاز به طراحی محوطه دارد. شما برای طراحی فضای سبز می‌توانید از متخصصان و معماران در این زمینه کمک بگیرید.

امروزه طراحی فضای سبز به اندازه طراحی داخلی ساختمان اهمیت دارد؛ زیرا آرامش را به ارمغان می‌آورد.

حال اگر تجربه کافی در مورد طراحی فضای سبز نداشته باشید بهتر است این مقاله را تا انتها دنبال کنید تا با فرآیندهای طراحی محوطه آشنا شوید.

طراحی محوطه سازی

چه قسمت‌هایی از ساختمان را می‌توان محوطه‌سازی کرد؟

شاید در ابتدا شما فکر کنید که پرداخت هزینه برای طراحی فضای سبز زیاد معقول نیست؛ اما باید بیان کرد که استفاده از محوطه‌های زیبا و شیک با توجه به این که سبک زندگی امروزه تغییر کرده است، لازم و ضروری می‌باشد. به همین دلیل شما در زندگی خود خانه و حیاطتان را محوطه‌سازی کنید.

شما می‌توانید تمام قسمت‌های خارجی خانه و ویلا را محوطه‌سازی کنید و هیچ گونه محدودیتی در آن وجود ندارد.

در واقع می‌توانید باغچه کوچک تا یک حیاط بزرگ ویلا را محوطه‌سازی کنید تا از قدم زدن و استراحت کردن در آن لذت ببرید.

هر چه مساحت فضای محوطه‌سازی شما بیشتر باشد باید هزینه بیشتری را برای زیباسازی آن پرداخت کنید.

شما برای این که بتوانید در کاهش هزینه‌های محوطه‌سازی خود موثر باشید بهتر است از مهندسان و طراحان محوطه‌سازی کمک بگیرید.

آن‌ها با توجه به تجربه کاری که دارند می‌توانند نکاتی را به هنگام طراحی فضای سبز به شما بیان کنند که در مرحله اول به ذهن شما خطور نکرده است.

محوطه ویلا

نکات مهم در طراحی محوطه فضای سبز

در طراحی فضای سبز لازم است شما از گیاهانی استفاده کنید که به حیاط شما زینت بدهند؛ زیرا گیاهان عامل اصلی طراحی فضای سبز هستند و برای همین شما در انتخاب آن‌ها دقت کنید.

انتخاب گیاه، در محوطه‌سازی به جانمای آن بستگی دارد؛ زیرا در برخی مواقع آن‌ها را در قسمت‌هایی از حیاط قرار می‌دهند که حجم و شکل هندسی خاصی وجود دارد.

به عنوان مثال شما در گلدان‌هایی که روی دیوار قرار دارند نمی‌توانید از گیاهانی با ریشه بزرگ و قوی استفاده کنید. بلکه باید از گیاهانی استفاده کنید که نیاز به آب و خاک کمی دارند و می‌توانند در این گلدان‌های روی دیوار رشد کنند.

در مجاورت استخر نیز نمی‌توانید از درختان تنومند استفاده کنید؛ زیرا ممکن است برگ آن‌ها روی استخر بریزد یا موجب عدم تابش مستقیم نور خورشید به استخر شوند. در حالی که استفاده از درختان بزرگ به عنوان سقف آلاچیق‌ها‌ گزینه مناسبی است.

حال شما بعد از آن که یک طرح مناسب برای فضای سبز خود انتخاب کردید به هنگام پیاده‌سازی آن ممکن است قسمت‌هایی را تغییر دهید.

به همین دلیل در طراحی محوطه‌سازی شما تمام این احتمالات در نظر گرفته شده باشد. البته با تغییر قسمت‌هایی از پلن محوطه خود با قسمت‌های مختلف انسجامشان حفظ شوند.

یکی دیگر از نکاتی که شما در طراحی فضای سبز باید به آن توجه کنید، پهنه‌بندی و تقسیم‌بندی درست گیاهان است تا بتوانید هر کدام از آن‌ها را در جای خود قرار دهید؛ یعنی باید در نظر بگیرید که در کدام قسمت از محوطه گیاه و گل قرار بدهید و در کدام از بخش‌ها هیچ گل و گیاهی نکارید.

هم‌چنین در انتخاب نوع گیاهان فضای سبز خود به آب و هوای منطقه توجه کنید و متناسب با آن‌ها گیاهانی را انتخاب کنید که رشد سریع و راحتی داشته باشند.

 

محوطه ویلا محمد شهر

محوطه‌سازی برای حیاط‌های کوچک در ساختمان‌ها

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم هر چه فضای محوطه‌سازی شما کوچک‌تر باشد باید برای زیباسازی آن توجه بیشتری داشته باشید؛ زیرا در شهرهای بزرگ شما با زیباسازی محوطه کوچک می‌توانید به محل زندگی ساکنین آنجا جذابیت بدهید.

استفاده از واش بتن و واش بتن چراغدار می‌تواند جایگزین خوبی برای موزاییک‌های معمولی باشد تا فضای سبز شما را جذاب‌تر کند.

هم‌چنین اگر به جای چمن از سنگ استفاده کنید می‌توانید در هزینه نگهداری فضای سبز خود صرفه‌جویی کنید؛ زیرا چمن‌ها نیاز به توجه بیشتری دارند تا بتوانند همیشه سرسبز باشند.

طراحی محوطه محمدشهر

طراحی محوطه ویلاهای مدرن

بعد از حیاط خانه‌ها بیشترین بخشی که محوطه‌سازی می‌شود، ویلاها هستند. امروزه ویلاهای زیادی در خارج از شهرها وجود دارند که افراد زیادی ساعاتی را در روزهای تعطیل در آن جا استراحت می‌کنند.

داشتن محوطه زیبا به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا لحظات به یاد ماندنی را رقم بزنند. به همین دلیل طراحی فضای سبز ویلاها یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید به آن‌ها توجه ویژه‌ای داشت.

محوطه‌سازی ویلا می‌تواند به بهینه‌سازی آن کمک کند؛ زیرا به کمک طراحی هوشمند محوطه‌سازی می‌توان در هزینه نگه‌داری گیاهان و درختان در ویلا صرفه‌جویی کرد.

در حالی که اگر محوطه‌سازی به صورت هوشمندانه طراحی نشود می‌تواند نگهداری گل و گیاهان داخل محوطه هزینه بر کند.

در طراحی محوطه باید به متراژ آن توجه کنید و پلان محوطه ویلا را بر اساس آن طراحی کنید. در متراژهای پایین نباید ساختمان و تاسیسات را در متراژ بالا در نظر بگیرید تا حجم زیادی از محوطه را به خود اختصاص دهند.

در متراژهای پایین از درخت‌های تنومند مانند سرو ناز، سرو شیراز، سرو خمره‌ای و غیره استفاده نکنید.

بلکه از گیاهانی با بافت نرم و ریز استفاده کنید. همچنین در این فضاها نمی‌توانید از آلاچیق، آبنما و استخر به صورت همزمان بهره ببرید.

دقت کنید که در حال حاضر علاوه بر طراحی فضای سبز ویلا باید برای ساختمان‌های عمومی مانند رستوران‌ها، هتل‌ها، پاساژها و مراکز خرید و تفریحی، مجتمع مسکونی، ساختمان‌های اداری و تجاری، بیمارستان و غیره طراحی فضای سبز خاصی به کار ببرید.

 

طراحی محوطه کردان

سبک‌های طراحی محوطه ساختمان

در طراحی فضای سبز از سبک‌های خاصی بستگی به سلیقه کارفرما استفاده می‌کنند. طراحی فضای سبز را به چند دسته تقسیم می‌کنند که در ادامه به هر کدام از آن‌ها و چند نمونه از محوطه‌ها اشاره می‌کنیم.

  • سبک طراحی فضای سبز کلاسیک (باغ مراکشی، باغ فرانسوی، باغ ایتالیایی، باغ انگلیسی قبل از قرن ۱۸ میلادی و باغ اسپانیایی)
  • سبک طراحی محوطه مدرن (باغ آمریکایی)
  • سبک طراحی فضای سبز طبیعت گرایانه (باغ ژاپنی، باغ انگلیسی بعد از قرن ۱۸ میلادی و باغ چینی)

برای طراحی فضای سبز به این سبک‌ها باید متراژ زیادی داشته باشید. استفاده از این طرح‌ها برای فضاهایی با حجم پایین مناسب نیستند.

در سبک مراکشی از گیاهان نواحی گرمسیری مانند نخل‌ها استفاده می‌کنند. به همین دلیل استفاده از این سبک بیشتر در نواحی جنوبی کشور دیده می‌شود؛ اما شما می‌توانید از آن در شمال کشور نیز استفاده کنید که باید برای آن‌ها تمهیداتی را در نظر بگیرید.

در واقع از سبک مراکشی تنها در مناطق سردسیر نباید استفاده کنید. در حالی که استفاده از روش‌های دیگر محدودیت‌هایی خاصی ندارند و شما می‌توانید از آن‌ها در هر جای کشور بهره ببرید.

طراحی محوطه کرج

طراحی محوطه با کمترین هزینه

محوطه‌سازی با توجه به فضای سبزی که قرار است در آن کار کنید می‌تواند متفاوت باشد. هر چه میزان فضای سبز شما زیاد باشد باید هزینه بیشتری را برای محوطه‌سازی صرف کنید؛ اما آیا می‌توان هزینه طراحی محوطه را کاهش داد؟ برای این موضوع می‌توانید به چند نکته زیر دقت کنید.

  • در محوطه‌سازی از بذر و نهال گیاهان استفاده کنید. دقت کنید که این گیاهان باید پایدار و ارزان باشند تا بتوانید با پوشش گیاهی مقاوم و سبز یک فضای خوبی را برای خود ایجاد کنید.
  • در نورپردازی محوطه نیز به جای استفاده از چراغ‌های گران‌قیمت از چراغ‌های معمولی به تعداد دلخواه در بخش‌های مختلف محوطه استفاده کنید.
  • برای کاهش هزینه طراحی محوطه بهتر است از تجهیزات اضافی استفاده نکنید. به عنوان مثال شما در کنار استخر از آب‌نما استفاده نکنید؛ زیرا هر کدام از آن‌ها تجهیزات جداگانه‌ای دارند که باید هزینه بیشتری را بپردازید.
  • در محوطه‌سازی فضای سبز می‌توانید از حصار کشی‌هایی که قیمت کمتری دارند برای حیاط و باغ خود استفاده کنید.
امتیاز دادن به این برگه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *