هزینه اجرا یمحوطه سازی حیاط
06
دسامبر

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی (What is Landscaping) عبارت است از فضایی نسبتا بزرگ ، متشکل از گیاهان با ساختی شبه جنگلی و برخوردار از بازدهی زیست محیطی ،اکولوژیک معین و در خور شرایط زیست،حاکم بر فضا

یک طراحی محوطه سازی  یک طراحی یکپارچه را ارائه می دهد که باعث افزایش ارزش خانه شما خواهد شد و برای سالهای آینده زیبا به نظر می رسد.

محوطه سازی هارمونی در چشم انداز از طریق تعادل مناسب فضاهای باز و کاشته شده ، ساختار و بداهه سازی و آرامش مراقبتی با حرکت پر انرژی ایجاد می شود. برای دستیابی به تعادل مناسب برای هر مشتری ، ما تلاش می کنیم شما را شخصاً بشناسیم و با شما کار کنیم تا ایده های تخیلی را به فضای زندگی در فضای باز ، کار یا تفریحی که همیشه در آن پیش بینی کرده اید تبدیل کنید.

با ما تماس بگیرید

محوطه سازی یک قسمت فرعی خانه ها و ساختمان ها است و با تنظیم زمین در محیط اطراف ساختمان ها ، فضای سبز برای کمک به زیبایی شناسی شهر ، کمک به احساسات مردم و زیباسازی محیط فراهم شده است. در قوانین مربوط ، تعهدات مربوط به محوطه سازی بر برخی ساختمانها اعمال می شود. هزینه کارهای محوطه سازی از نظر هزینه ساخت بسیار اندک نیست.

محوطه سازی چیست؟ 1 رنگ گیاهان در محوطه سازی

محوطه سازی فعالیتی است که برای اصلاح ویژگی های قابل دیدن، جسمی و روحی یک فضا ، اعم از روستایی و شهری طراحی شده است که شامل موارد زیر است: عناصر زندگی مانند گیاهان و جانوران ، که معمولاً باغبانی نامیده می شود ، هنر پرورش گیاهان با هدف ایجاد یک محیط منظره زیبا. عناصر طبیعی مانند اشکال زمینی ، ارتفاعات یا کانالهای آبی. عناصر انسانی ، مانند بناها ، ساختمانها یا اشیاء مادی دیگری که توسط انسان ایجاد شده است. عناصر انتزاعی ، مانند شرایط آب و هوایی و درخشان. 

 

 

مردم قرن ها محوطه سازی را انجام داده اند. تا زمان مایاها باستان ، انسان به هر دلیلی زیبایی شناختی و عملی دستکاری در زمین بود. افزودن گیاهان ، تغییر در زمین موجود و ساخت سازه ها همه بخشی از محوطه سازی است. امروزه محوطه سازی به برنامه ریزی ، تخمگذار و ساخت باغ هایی اشاره دارد که باعث تقویت ظاهر و ایجاد فضای قابل استفاده برای فعالیت های فضای باز در اطراف یک خانه می شود.

سبک شما درمحوطه سازی چیست؟

رسمی ، کلاسیک ، سبک کلبه یا طبیعی بومی؟ صرف نظر از سبک شما ، تیم طراحی محوطه سازی شما گام به گام با شما کار خواهد کرد تا با توسعه مناظر منحصر به فرد باغ و آرامش بخشیدن به فضای زندگی در املاک خود شگفتی و شادی را به شما منتقل کند.

محوطه سازیهدف ما با ترکیب نیازهای چشم انداز شما با گیاهان خاص محوطه و رونق طبیعی آن در آب و هوا ، هدف ما ایجاد جوامع بلند مدت گیاهان است که از نظر زیست محیطی سالم هستند. چنین مناظر نیاز به سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی کمتری دارند ، به آب کمتری احتیاج دارند و به جای آفات ، پرندگان و حشرات مفید بیشتری را جذب می کنند. این رویکرد باعث تداوم سلامت چشم انداز شما و محیط زیست ما می شود.

محوطه سازی حیاط

هدف ما با ترکیب نیازهای چشم انداز شما با گیاهان خاص محوطه و رونق طبیعی آن در آب و هوا ، هدف ما ایجاد جوامع گیاهی بلند مدت است که از نظر زیست محیطی سالم باشند. چنین مناظر نیاز به سموم دفع آفات و کودهای شیمیایی کمتری دارند ، به آب کمتری احتیاج دارند و به جای آفات ، پرندگان و حشرات مفید بیشتری را به خود جذب می کنند. این رویکرد باعث تداوم سلامت محوطه  شما و محیط زیست ما می شود.

نحوه شروع یک کار محوطه سازی

برنامه ریزی

قبل از شروع ، شما باید یک تحقیق در مورد محوطه انجام دهید که نشان دهنده رفتار آن در منطقه جغرافیایی است که قصد انجام آن را دارید. این باعث می شود اشتباهات شما کم شود ، سریعتر به اهداف خود برسید و به شما کمک می کنید تعیین کنید که آیا بعدا امکان توسعه تجارت وجود دارد یا خیر

توجه : این تصمیم به محوطه سازی باید با بودجه شما مرتبط باشد. نکته مهم اندازه ساختار نیست بلکه عملکرد آن است.

محوطه سازی

تجهیزات

تیم ها و منابع کاری بستگی به نوع محوطه سازی  شما دارد. 

شما باید متخصصان خاصی را در تیم کاری خود بگنجانید. می توانید خود را وقف پروژه های محوطه سازی یا به علاوه اجرای آنها کنید. یعنی شما فقط می توانید فضاها را برنامه ریزی و طراحی کنید یا جدا از آن طرح های خود را بسازید.

در صورت تصمیم گیری اول ، باید متخصصان حرفه ای در این زمینه را استخدام کنید ، اما برای انجام هر دو فعالیت ، باید از جمله افراد دیگری در ساخت و سازهای عمرانی ، آجرپزی ، نقاشان نیز باشید.

محوطه سازی حیاط مدرنسرمایه گذاری

میزان سرمایه گذاری متغیر دیگری است هزینه ها بسته به اندازه محوطه شما ، مکان آن ، اندازه که ایجاد می کنید 

ما باغهایی ایجاد می کنیم که به شما امکان می دهند  که محوطه رویای خود را داشته باشید و تصورات خود را گسترش دهید. آنها به شما این امکان را می دهند که نوآوری ، استراحت ، جوانسازی کنید و برای تحقق آن رویا برای روز بعد آماده باشید.

باغ شما به عنوان یک مکان خصوصی که در آن می توانید استراحت کنید و به راحتی باز کنید ، مراقبه کنید و از خانواده و دوستان خود لذت ببرید. این فضای زیبای شما برای دور شدن از همه آن است. این که آیا شما به دنبال ایجاد یک فضای کوچک برای گنجاندن گیاهان و گل های زیبا هستید یا می خواهید یک باغ بزرگ در فضای باز برای سرگرمی خود بسازید

محوطه سازیاشتیاق و تخصص همیشگی  ما را به سمت طراحی باغهای زیبا و زیبا تر می کند که ظاهر منزل یا محل کار شما را تقویت می کند. تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که تجسم کنید ، و ما به شما کمک خواهیم کرد تا با طراحی محوطه سازی درخشان برای شما و خانواده خود ، رویای خود را به واقعیت تبدیل کنید!

ساخت آبنما در محوطه سازی

داشتن یک آبنما زیبا تقریباً همیشه انتخاب خوبی برای ارائه جذابیت تازه دلپذیر به فضای بیرون است. فکر نکنید که نمی توانید از چشمه های ، آبشارها و حتی حوضچه های کوچک از عناصر طراحی بزرگتر استفاده کنید.

اگر می خواهید یک آبنما داشته باشید مثال این امکان را برای قرار دادن آبشار در یک گوشه فراهم می کند ، اما به راحتی از راه خارج شده و فضای باز را تسهیل می کند.

محوطه سازی حیاط ویلا

این ایده های محوطه سازی برای بسیاری از انواع فضاهای کوچک بسیار عالی هستند و برای تکمیل آنها زمان و تلاش بسیار اندکی می کشند ، در عین حال می توانند تأثیر بصری خوبی به دست آورند.

صرف نظر از ایده های محوطه سازی شما بایدبرای آن برنامه ریزی کنید که بهتر است نقشه محوطه سازی را با جزئیات بکشید که در آن همه موارد به کجا می روند و چقدر فضای آنها را می گیرند. این نوع برنامه ریزی به شما کمک می کند تا سازمان یافته تر شوید.

هزینه محوطه سازی چقدر است؟

با توجه به تفکر ، مهارت و مراقبت هایی که برای محوطه سازی یک باغ انجام می شود ، آماده شوید تا بین 5 تا 10 درصد از ارزش کل خانه خود را کنار بگذارید ، زیرا معمولاً این هزینه برای تکمیل پروژه چقدر خواهد بود. البته آنچه شما می پردازید بستگی به پیچیدگی شغل و چقدر زمان نیاز به انجام این کار برای محوطه سازی دارد. یک باغ ساده ممکن است در حدود 5 درصد هزینه داشته باشد ، در حالی که یک پروژه پیچیده با ویژگی های گران قیمت احتمالاً نزدیک به 10 درصد خواهد بود.

برای اطلاعات دقیق تر با گروه معماری آرسس تماس بگیرید

02644328160 , 09127927904 و 09300145131

گزینه ها و ایده های محوطه سازی

اگر می خواهید فضای خانه خود را محوطه سازی کنید ، این منابع را بررسی کنید:

 • تصاویر محوطه سازی
  صدها منظره مسکونی منحصر به فرد را مرور کنید
 • ایده های محوطه سازی از
  الهام و مشاوره متخصص برای حیاط خود استفاده کنید
 • چگونه چشم انداز
  کشف کنید که چگونه می توان عقب نشینی نهایی باغ را برنامه ریزی کرد
 • ایده های حیاط خلوت
  هر آنچه را که باید در مورد فضای زندگی در فضای باز بدانید بیاموزید
 • محوطه سازی جلوی حیاط
  ایده هایی برای تقویت جذابیت در خانه خود پیدا کنید
 • گیاهان محوطه سازی
  مجموعه ای از گیاهان را بر اساس سبک ، استفاده و نوع مرور کنید

وقتی صحبت از محوطه سازی می شود ، گزینه های زیادی وجود دارد. بعضی از افراد ترکیبی کاملاً متعادل از hardscape (پاسیو) و softscape (گیاهان) می خواهند. برخی از افراد می خواهند یک طراحی منظره پایدار داشته باشند که موجب صرفه جویی در مصرف آب و ایجاد یک زیستگاه طبیعی می شود. 

در حالی که افراد دیگر می خواهند یک سبک خاص باغ را از نو بسازند اما جذاب به نظر می رسند ، مانند مدرن یا گرمسیری. هنوز دیگران می خواهند یک فضای کامل با آشپزخانه در فضای باز ، گودال آتش نشانی و استخر که در آن می توانند دوستان و خانواده خود را سرگرم کنند. هر آنچه را که می خواهید ، اطمینان حاصل کنید که این موضوع را به روشنی با شخصی که با او کار می کنید ارتباط برقرار کنید.

محوطه سازی حیاطاینترنت مکان مناسبی برای جمع آوری ایده هایی برای پروژه محوطه سازی خود است. با مرور عکس های محوطه سازی شروع کنید و به آنچه انجام می دهید و دوست ندارید توجه کنید. در مرحله بعدی ، به نمونه هایی از پروژه های محوطه سازی محلی نگاه کنید تا مشخص کنید چه چیزی در منطقه شما کار می کند. سرانجام ، در مورد ویژگی های خاصی که می خواهید در منظره خود بگنجانید ، تحقیق و یاد بگیرید.

محوطه سازی باغچه

در محوطه سازی عواملی مانند  مساحت زمین،عوارض زمین،اقلیم موثر هستند. و همچنین مواد لازم برای محوطه سازی موقعیت و وسعت زمین،شرایط آب و هوا،نوع خاک،میزان رطوبت،میزان برف سالیانه،میزان باران سالیانه و شکل شیب زمین

مواد لازم برای انتخاب گیاهان در محوطه سازی چیست؟

:شرایط اکولوژیک،نور،حرارت،شدت باد،ارتفاع محل،عوامل خاکی،اختصاصات،زیبایی،مسائل اقتصادی،سالم سازی

خصوصیات گیاهان برای محوطه سازی چیست؟

دانستن برخی از قواعد روانشناسی درباره دریافت های حسی ناشی از روءیت گیاهان به عنوان عنار اولیه در طراحی کاشت و طراحی محوطه پایه محکمی برای دستیابی به اول زیبایی شناسی می باشد.

 

اصولا کلیه تکنیک های بصری به صورت قطب های متضاد در مقابل یکدیگر تعریف می شوند،زیرا هر مفهومی در مقابل ضد آن معنا پیدا می کند.

فرم یا شکل گیاه در محوطه سازی چیست؟

منظور از فرم گیاهی شکل سه بعدی آن است که در نتیجه رشد تنه،ساقه،شاخه و برگ ها و تاج  حاصل می شود.فرم گیاه  تنها به خطوط خارجی آن مربوط نمی شود بلکه الگوی شاخه بندی،تعداد شاخه ها ،نحوه رشد ،اندازه و جهت قرار گرفتن آن ها،نقش اساسی در پیدایش فرم نهایی خواهد داشت.

محوطه سازی حیاط ویلا

یکی از مهمترین مشخصات کلیدی در ترکیب طرح و شکل درخت و درختچه است که نقش بسیار مهمی در ترتیب و اتحاد دارد.

باید توجه داشت که گیاهان زینتی گوناگون هرکدام فرم مخصوص به خود را دارند.مثلا درختان زینتی به فرم های گرد،هرمی،ستونی،بیضی،مجنون،مخروطی و گلدانی و درختچه های زینتی به فرم های ستونی ،کروی،عمودی باز،مجنون،هرمی،گسترده و قوس کپه ای یافت می شوند.

 انواع فرم های گیاه در محوطه سازی چیست؟

شکل مخروطی به صورت فریبنده ای ارتفاع و فضای مخروطی ایجاد شده را بیش از آنچه هست به نمایش می گذارد و به محوطه زیبایی خاصی می بخشد.گیاهان مخروطی شکل بر جهت عمودی تاکید دارند.این گیاهان معمولا در طراحی به عنوان نقاط کانونی مطرح می شوند.

 1. گیاهان ستونی شبیه گیاهان مخروطی هستندبا این تفائت که نوک آن ها مدور است.کاربرد آن ها در فضاهای آموزشی است.
 2. گیاهان مدور معمول ترین نوع گیاهان هستند که اغلب در محوطه مدارس بخش عمده گیاهان را تشکیل می دهند.
 3. گیاهان چتری میزان گستردگی این گیاهان با ارتفاع آنها نسبت داردو از نظر شکلی،گیاهان چتری برجهت افقی تاکید می کنند.طبیعت این درختان با زمینهای صاف  و بدون پستی و بلندی سازگاری بیشتری دارد.
 4. گیاهان هرمی ظاهر آن به هرم یا کله قند شباهت دارد.شکل هرمی ویژگی رسمی و معمارانه ای دارند آن ها به مجموعه طرح استحکام و دوام می بخشند.
 5. درختان مجنون غالبا در نواحی مرطوب می رویند و درنقاط مرتفع با زاویه های تند و حتی نزدیک به عمودی با اویزان شدن شاخه ها میتواند منظره جالبی را به وجود آورد.

رنگ گیاهان در محوطه سازی چیست؟

رنگ حال بازتاب نور از سطح اشیاست که توسط چشم انسان دریافت و تاثیرات حسی گوناگونی را در وی به وجود می اورد،قسمتی از طول موج های نور تابیده شده به سطح شاخه و برگ گیاهان جذب و بقیه بازتابش می شوند.

بنابراین بسته به میزان نور منعکس شده از سطح شاخع و برگ گیاهان و ترکیب طول موج های مختلف ، انواع رنگ های اصلی و فرعی و ترکیبی به دست می ایند.

در بین مناطق شهری ، تعهدات مربوط به محوطه سازی از مناطق با فضای سبز برای حفاظت از فضای سبز محصور می شود و هیچگونه تعهدات مربوط به محوطه سازی در مناطق مدیریتی غیر شهری ، مناطق کشاورزی و مناطق حفاظت از محیط زیست طبیعی صورت نمی گیرد. با این حال ، در مناطقی که یک طرح واحد ولسوالی تأسیس شده است ، تعهد محوطه سازی وجود دارد. 

با ساخت و ساز ، در صورت وجود ساختمان ها و خانه های موقتی ، بدون توجه به مساحت و مساحت استفاده ، هیچگونه تعهدی برای محوطه سازی وجود ندارد. 

کاربرد رنگ در محوطه سازی چیست؟

رنگ در بیان حالت یک مکان بسیار موثر است. برگ هایی که به رنگ روشن هستند،فضا را با روح و شادتر می سازند،از این جهت فضای سبز بهاری ،که رنگ روشن تری دارند، زنده تر به نظر می رسند،رنگ های روشن شادتر و رنگ های تیره غم انگیز ترند.

در هنگام ایجاد فضای سبز در محوطه سازی ما باید آگاهانه از رنگ استفاده کنیم تا به محتوای طرح دست پیدا کنیم.

باید نسبت به ویژگی های روزانه نور،رنگهای متفاوت آن در صبح،ظهر،عصر حساس باشیم.

باید امکانات نور مصنوعی و رنگ آمیزی در روز با استفاده از نورهای رنگین را بشناسیم باید به تنوعات نور در فصلهای مختلف ،نه تنها از نظر ویژگیهای نور بلکه بیشتر از نظر عناصر در فصل های مختلف توجه کنیم.

منظره های زمستان که با چمنهای خشکیده و درختان بدون برگ به رنگ قهوه ای می گراید،و فور رنگهای پاییزی و رنگهای پر از زندگی که در بهار دیده می شوند.هرکدام امکانات منحصر بفردی در اختیار طراح می گذارندتا بتواندحس مکان را تشدید کند.

نقش گیاهان در محوطه سازی به عوامل زیر بستگی دارد:

جلوگیری از آلودگی صدا

 • ایجاد بادشکن و جلوگیری از گردو خاک
 • ایجاد دیواره سبز ،پرچین
 • آرایش روی چمن
 • ایجاد پیکره های سبز هنری و معماری
 • آرایش و زیبایی محوطه
 • ایجاد سایبان

ابعاد متوسط گیاهان در محوطه سازی چیست؟

برای هر محوطه مخصوص به خود است. خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک است و درختانی با ابعاد مناسب انتخاب می شوند.برای محوطه سازی های کم عرض درختان کوتاه بین 6 تا 10 متر مناسب ترند.برای محوطه سازی بزرگ درختانی با ابعاد متوسط 10 تا 15 متر انتخاب می شود.

انواع این گیاهان شامل : گیاهان برگ ریز،سوزنی برگ های همیشه سبز،پهن برگ های همیشه سبز،درختان سایه دار خزان پذیر، انواع درختان گلدار،بوته های بلند،بوته های متوسط و کوتاه،گیاهان پوشاننده کف.

مصالح ساختمانی در محوطه سازی

مصالح قابل استفاده در دالاژ

دالاژ(کف فرش) که در ایجاد آن ها از سنگ ،قلوه سنگ ها،چوب، آجر،استفاده می کنند. انواع کف فرش شامل کف سازی محوطه با با اجرای بتنی، با اجرای آسفالت،

دال(سنگ فرش) انواع دال شامل سنگ فرش با طرح زاویه ای نامنظم،سنگ فرش با طرح گوشه های گرد و فاصله دار، سنگ فرش با طرح های قدیمی،سنگ فرش با طرح انگلیسی،سنگ فرش با طرح ژاپنی،

زیر سازی کف شامل کف سازی محوطه با اجرای بتنی، با اجرای آسفالتی

انواع دیواره باغچه بر حسب مصالح ساختمانی شامل دیواره با سنگ بدون ملات،دیواره با پوشش گل،دیواره چوبی،دیواره سنگی،دیواره بتنی،دیواره سفالی،دیواره های آجری و موزاییکی، دیواره های سبز یا پرچین

نرده ها شامل نرده های اهنی و توری،نرده های چوبی،فایبر گلاس،

آلاچیق، پله ها که طرح های پله مختلف و شامل پله های منظم و راست،پله های نیم دایره و دایره ای،پله های زاویه دار،پله های روستایی یا باغی،پله های گلکاری،

چیدمان ماهرانه از المان های محوطه سازی مانند سنگ فرش های سنگی ، گرانیتی ، سنگ مرمر یا سرامیک ، تراس های چوبی یا کامپوزیت چوبی ، نورپردازی هوشمند ، استخرهای آرامش بخش آب و تصفیه آب های زیبا ، قاب زیبایی را برای عناصر نرم تر منظره شما فراهم می کند. انتخاب مواد ، معماری خانه یا ساختمان شما را تعریف می کند ، که به منظره روح تازه ای می بخشد 
با بیش از یک دهه تجربه صنعت ، در گستره گسترده ای از طراحی داخلی و خارجی و پروژه های ساختمانی سفارشی ، ما مهارت ، اشتیاق ، منابع ، اتصالات صنعت و شهرت سنگین را در اختیار داریم تا کار را به موقع ، بودجه و فراتر از آن انجام دهیم. انتظار!

زمان آن رسیده است که دیدگاه خود را در فضای باز تغییر دهید! امروز با تیم طراحی محوطه سازی  ما تماس بگیرید. ما منتظر همکاری در آینده نزدیک هستیم.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره محوطه سازی باغ،حیاط، ویلاو…

جهت اطلاعات بیشتر  و نظارت آنلاین پروژه های خود

با کارشناسان گروه معماری آرسس تماس بگیرید

02644328160

09127927904،

09300145131


مقاله محوطه سازی چیست؟
مقاله