محوطه سازی چیست؟
06
دسامبر

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی ، به زبان ساده ، استفاده از عناصر مناسب و مدیریت دقیق آنها در کنار هم ، باعث بهتر شدن فضا می شود. همانطور که صنعت ساخت و ساز در حال مدرن شدن است و معماران در تلاشند تا طرح های مختلف را عملی کنند ، چشم انداز نیز به طرز چشمگیری در حال پیشرفت است. از نظر علمی ، مناظر ترکیبی از علم و هنر است که به طراح کمک می کند با رعایت استانداردهای لازم ایده های خلاقانه خود را در محیط اعمال کند.

هدف اجرای محوطه سازی

هدف از محوطه سازی ایجاد و تقویت رابطه بین انسان و طبیعت است. انسان در طبیعت احساس آرامش دارد. بنابراین ، با محوطه سازی در زمینه های مختلف مانند محوطه سازی در یک محیط مسکونی ، می توانیم این حس خوب انسان را در طبیعت احیا کنیم و احساس خوبی به مردم بدهیم.

اجرای محوطه سازی در چه فضایی امکان پذیر است؟

محوطه سازی را می توان در هر مکان خارج از منزل انجام داد ، و طیف گسترده ای از صنایع ساختمانی را در بر می گیرد.

به عنوان مثال ، می توان فضاسازی را از یک حیاط کوچک شروع کرد و یا آن را در محدوده وسیعی مانند ساخت و ساز فضای شهر به کار برد. برای محوطه سازی مستقیماً به زمین مرتبط است. اما در کشور ما می توان فضای سبز بیشتری را در خارج از ساختمان یا حیاط ویلا یا خانه مسکونی انجام داد.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با گروه معماری آرسس تماس بگیرید

طراحی محوطه باغچه رستوران

فواید اجرای محوطه سازی چیست؟

در عین حال ، رشد روزافزون شهرها و آپارتمان ها منجر به پیشرفت های چشمگیری در روند محوطه سازی شده است.

بیشتر صاحبخانه ها نه تنها با محوطه سازی ارزش املاک خود را افزایش می دهند ، بلکه با طراحی محوطه سازی مناسب در مکان مورد نظر تأثیر مستقیمی در برنامه ریزی شهری و زیباسازی شهر دارند. علاوه بر این ، با توجه به استفاده از گیاهان سبز و زنده به عنوان یکی از مهمترین عناصر ، می توان گفت که محوطه سازی باعث جذابیت محوطه ویلا می شود.

عناصر اصلی اجرای محوطه سازی کدامند؟

اجرای محوطه سازی ارتباط مستقیم با زمین و محوطه ویلا یا باغ مورد نظر که می خواهید محوطه سازی آن را شروع کنید عبارتند از:

محوطه سازی فضای سبز

بسته به مکانی که می خواهید محوطه سازی کنید ، از انواع گیاهان بومی استفاده کنید ، از جمله: درختان و درختچه های سبز ، چمن و گیاهان پیچنده که نوعی گیاه زینتی محسوب می شوند.

استفاده از جعبه های گل چوبی و پرورش گل های مناسب در فضا که باعث تولید انرژی مثبت در فضا می شود ، استفاده از چمن طبیعی یا چمن مصنوعی بسته به نوع طراحی قابل اجرا ، همه در ایجاد فضای سبز تأثیر بسزایی خواهد داشت.

محوطه سازی فضای سبز
کاربرد چوب پلاستیک در محوطه سازی چیست؟
استفاده از چوب پلاستیک در محوطه سازی بسیار رایج است و مشخصات چوب پلاستیک محصولی کاملاً بی ضرر برای طبیعت و محیط زیست است. از چوب پلاستیک می توان به طور گسترده در طراحی محوطه  استفاده کرد:

کفپوش چوب پلاستیک در لنداسکیپ

از کفپوش های پلاستیکی چوبی می توان به عنوان بخشی از محوطه سازی استفاده کرد. یک کفپوش چوبی با نمای چوب گچ و فضای سبز باعث راحتی شما می شود.

به همین دلیل ، بیشتر طراحان فضای باز از چوب سبز و همچنین کفپوش پلاستیکی چوب استفاده می کنند و فضای خاصی را ایجاد می کنند.

مبلمان و سازه چوب پلاستیک در لنداسکیپ

مبلمان و سازه های چوبی پلاستیکی ، همه از پروفیل های چوب پلاستیک ساخته شده اند ، شاخه های اصلی منظره هستند.

این موارد عبارتند از: آلاچیق های چوبی پلاستیکی ، مبلمان و نیمکت های چوبی پلاستیکی ، گلدان های پلاستیکی چوبی و آلاچیق های چوبی پلاستیکی که از انواع مختلف پروفیل های چوبی پلاستیکی ساخته شده و با سایر سازه ها مقایسه می شوند. قدرت بیشتری دارد.

نرده چوب پلاستیک در لنداسکیپ

از نرده های پلاستیکی چوبی می توان در باغ یا در بخشی از باغ که محوطه سازی را انجام می دهید استفاده کرد. نرده های چوبی پلاستیکی که شباهت زیادی به چوب دارند ، این روزها در طراحی خارجی بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. بسته به منطقه ای که می سازید ، می توانید از محصولات مختلف چوبی پلاستیکی در اجرای محوطه سازی استفاده کنید.

 

محوطه سازی در کرج

مراحل اجرای محوطه سازی چیست؟

ابتدا زمین را از مالک تحویل می گیریم  ، سپس با توجه به موقعیت ، مساحت ، پارکینگ و المان های دیگر مانند: آلاچیق ، حوضچه ، استخر، آبنما که معمار در قالب یک نقشه اجرایی به ما تحویل داده .

پس از فرآیند نقشه برداری و تهیه برنامه های اجرایی و انتخاب پیمانکار مصالح  تمام نقشه ها توسط پیمانکار بررسی می شود و اگر مورد خاصی پیدا نشود ، عملیات اجرایی آغاز می شود.

مراحل اجرا را می توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

1-کف سازی

برای از بین بردن تمام ناهمواری های زمین برای رسیدن به یک کد ارتفاع خاص ، به خاطر داشته باشید که سطح دهی  زمین مورد نظر شما باید مطابق با برنامه ها و دستورالعمل های اجرایی ابزار نظارت باشد. پس از آن ، فعالیت هایی مانند حفاری آغاز می شود.
بنابراین ، اولین مرحله حذف خاک منطقه است ، این خاک همچنین می تواند برای اهداف دیگری مانند کاشت گیاهان استفاده شود.
در کفهای بتونی ، چمن مصنوعی ، سیمان شسته شده (شستشوی بتونی) و نوع خاصی از سنگ که هر یک در زیر نامگذاری و اعمال می شود ، مورد استفاده قرار می گیرد.

1-1-سنگ فرش آجر

(با توجه به اندازه متناسب آن (10-20 سانتی متر) می توان طرح های جذاب و زیبایی ساخت. همچنین می توان از آن به عنوان مکمل چوبی در طرح استفاده کرد.)

1-2-گرانیت

(این یک سنگ گران است ، اما به دلیل مقاومت بالا ، ساخت و استفاده از آن آسان است. گرانیت دوام بیشتری نسبت به سنگ آهک دارد ، بنابراین بیشتر در مکانهای شلوغ استفاده می شود.)

1-3-سنگ لوح

(به دلیل مقاومت زیاد در هوای گرم و سرد در دسته سنگهای مقاوم به چشم انداز مورد استفاده قرار می گیرد. تخته سنگ با رنگهای مختلف در بازار موجود است اما دو رنگ اصلی آن ذغالیو یشم سبز است.)

1-4-سنگ آهک

(سنگهای آهکی با سایه های سفید ، کرم یا سفید مایل به خاکستری در بازار یافت می شوند. رنگ روشن این سنگ باعث شده است که در مناطق گرم آب و هوا بیشتر مورد استفاده قرار گیرد زیرا نور را از میزان گرما منعکس می کند.

1-5-سنگ تراورتن

(این سنگ دارای سوراخهایی با اندازه متغیر است که از لغزش آن جلوگیری می کند ، بنابراین گزینه خوبی برای استخرها است. همچنین باید اضافه کرد که تراورتن از دو طریق قویتر و دارای امنیت کمتری نسبت به سنگ آهک است. از ملات ظریف و پرسلان خشک استفاده می کند و به دلیل بافت خاص خود جلوه ای لوکس به محیط می بخشد.

1-6-سنگ ریزه  و قلوه سنگ

سنگریزه ها از جمله سنگ هایی هستند که به راحتی قابل استفاده هستند و در رنگ های متنوعی موجود هستند و همچنین می توانند ترکیبی زیبا با سنگ های دیگر ایجاد کنند.
1-7-موزاییک
(این سنگ برای کف سازی در داخل و خارج از خانه قابل استفاده است ، طرح ها و اندازه های معرق زیادی وجود دارد. این ملات سنگ صاف از ماسه آهک و ماسه سیمانی یا میله ای ساخته شده است.
1-8-واش بتن
(این کف از مخلوطی از سنگ معدنی ، سیمان ، شن و ماسه ، چسب بتن و روان کننده ساخته شده است. سطح بالایی دارد و به دلیل اصطکاک بیشتر در پارک ها و جاده های شهر استفاده می شود.

طول سنگ واش بتن ابعاد متغیر است و بیشتر در اندازه های 30* 60 استفاده می شود.علاوه بر این ، از مقاومت بالایی در برابر سرما و گرما و همچنین فشار برخوردار است.واش بتن را می توان در طرح ها ، رنگ ها و اندازه های مختلف موجود دانست ابعاد و اندازه آن با توجه به درخواست کاربر قابل تغییر است

2-دیوار کشی

در محوطه سازی از سنگ لاشه ، مالون  استفاده می شود. همچنین ،دیوارکشی باید طبق برنامه های اجرایی دستگاه نظارت و دستورالعمل انجام شود.

3-نرده کشی

از لاشه ، فشمی یا سنگ مالون در محوطه سازی استفاده می شود. در عملیات دیوار چینی ، مواد و ملات های از قبل  انتخاب می شود. همچنین ، نرده کشی باید طبق برنامه های اجرایی دستگاه نظارت و دستورالعمل انجام شود.

ایده طراحی محوطه زیبا
طراحی محوطه فضای سبز
محوطه سازی ویلا

انواع سبک های طراحی برای محوطه سازی چیست؟

  • شرقی، مدرن، مدیترانه ای، گرمسیری و ….
  • شرقی (به سبک شرقی ، زیبایی اولین حرف است و استفاده از هر عنصری که هدفش ایجاد احساس آرامش باشد. وقتی می خواهیم از سبک شرقی در محوطه استفاده کنیم ، باید عناصر زیر را در آن بگنجانیم) این عناصر عبارتند از: فواره ها ،آبنما ، حوضچه ها ، پل ها ، تندیس ها ، استفاده از گیاهان بامبو ، فانوس ها).
  • مدرن (استفاده از خطوط تمیز و الگوهای پررنگ ، استفاده از اشکال هندسی و استفاده از عناصر انتزاعی و مدرن از اجزای طراحی منظره معاصر و روش های رایج در این سبک طراحی است).
  • گرمسیری (بیشتر برای آب و هوای گرم و خشک مناسب است. سبک محوطه سازی گرمسیری به دلیل صخره های نسبتاً خشک و خاک گیاهان در این مناطق برای گیاهانی که به آب زیادی نیاز دارند مناسب نیست).

سبک مدیترانه ای (سبک مدیترانه ای در حال تبدیل شدن به یک سبک منظره بسیار محبوب است. در این سبک ، عناصری مانند: ستون ها ، پرچین ها ، برکه ها استفاده می شود)

گیاه محوطه سازی

گیاهان مناسب برای محوطه سازی چیست؟

یکی دیگر از عناصر مهم تزئین حیاط ، استفاده از گل و گیاه است.برای این منظور باید توجه داشت که صرفه جویی در بودجه می تواند برای گلهای ماندگاری بسیار مفید باشد.
گیاهانی مانند بابونه ، مریم گلی ، گشنیز ، شقایق ، آگونیت.

چمن یکی دیگر از گیاهان مقرون به صرفه است که حیاط شما را زیبا جلوه می دهد این گیاه می تواند بسیار مفید باشد زیرا به مراقبت زیادی احتیاج ندارد و بیشتر در محوطه سازی حیاط استفاده می شود.
چمن به انواع مختلفی تقسیم می شود ، از جمله: چمن ، جو دو سر ، چمن بهاره ، چمن کوتاه ، چمن معمولی ، کتان ، چمن کانال)
برخی گیاهان وجود دارند که در هر چهار فصل سال مانند گذشته تازه و زیبا باقی می مانند این گیاهان چهار گیاه فصلی نامیده می شوند که از بهار تا تابستان و اوایل پاییز و اواسط دسامبر سبز هستند.

نام برخی از گیاهان همیشه سبز مورد استفاده در محوطه سازی ویلا ها و باغ ها. چوب ماهون ، شمشاد ، ویکانتا ، گل میخک ، پیر گل همیشه بهار …