هزینه محوطه سازی با سنگ لاشه
06
دسامبر

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی (What is Landscaping) عبارت است از فضایی نسبتا بزرگ ، متشکل از گیاهان با ساختی شبه جنگلی و برخوردار از بازدهی زیست محیطی ،اکولوژیک معین و در خور شرایط زیست،حاکم بر فضا

مردم قرن ها محوطه سازی را انجام داده اند. تا زمان مایاها باستان ، انسان به هر دلیلی زیبایی شناختی و عملی دستکاری در زمین بود. افزودن گیاهان ، تغییر در زمین موجود و ساخت سازه ها همه بخشی از محوطه سازی است. امروزه محوطه سازی به برنامه ریزی ، تخمگذار و ساخت باغ هایی اشاره دارد که باعث تقویت ظاهر و ایجاد فضای قابل استفاده برای فعالیت های فضای باز در اطراف یک خانه می شود.

ساخت آبنما در محوطه سازی

داشتن یک آبنما زیبا تقریباً همیشه انتخاب خوبی برای ارائه جذابیت تازه دلپذیر به فضای بیرون است. فکر نکنید که نمی توانید از چشمه های ، آبشارها و حتی حوضچه های کوچک از عناصر طراحی بزرگتر استفاده کنید.

اگر می خواهید یک آبنما داشته باشید مثال این امکان را برای قرار دادن آبشار در یک گوشه فراهم می کند ، اما به راحتی از راه خارج شده و فضای باز را تسهیل می کند.

این ایده های محوطه سازی برای بسیاری از انواع فضاهای کوچک بسیار عالی هستند و برای تکمیل آنها زمان و تلاش بسیار اندکی می کشند ، در عین حال می توانند تأثیر بصری خوبی به دست آورند.

صرف نظر از ایده های محوطه سازی شما بایدبرای آن برنامه ریزی کنید که بهتر است نقشه محوطه سازی را با جزئیات بکشید که در آن همه موارد به کجا می روند و چقدر فضای آنها را می گیرند. این نوع برنامه ریزی به شما کمک می کند تا سازمان یافته تر شوید.محوطه سازی چیست؟ 1 رنگ گیاهان در محوطه سازی

هزینه محوطه سازی چقدر است؟

با توجه به تفکر ، مهارت و مراقبت هایی که برای محوطه سازی یک باغ انجام می شود ، آماده شوید تا بین 5 تا 10 درصد از ارزش کل خانه خود را کنار بگذارید ، زیرا معمولاً این هزینه برای تکمیل پروژه چقدر خواهد بود. البته آنچه شما می پردازید بستگی به پیچیدگی شغل و چقدر زمان نیاز به انجام این کار برای محوطه سازی دارد. یک باغ ساده ممکن است در حدود 5 درصد هزینه داشته باشد ، در حالی که یک پروژه پیچیده با ویژگی های گران قیمت احتمالاً نزدیک به 10 درصد خواهد بود.

برای اطلاعات دقیق تر با گروه معماری آرسس تماس بگیرید

09127927904 و 09300145131

گزینه ها و ایده های محوطه سازی

اگر می خواهید فضای خانه خود را محوطه سازی کنید ، این منابع را بررسی کنید:

 • تصاویر محوطه سازی
  صدها منظره مسکونی منحصر به فرد را مرور کنید
 • ایده های محوطه سازی از
  الهام و مشاوره متخصص برای حیاط خود استفاده کنید
 • چگونه چشم انداز
  کشف کنید که چگونه می توان عقب نشینی نهایی باغ را برنامه ریزی کرد
 • ایده های حیاط خلوت
  هر آنچه را که باید در مورد فضای زندگی در فضای باز بدانید بیاموزید
 • محوطه سازی جلوی حیاط
  ایده هایی برای تقویت جذابیت در خانه خود پیدا کنید
 • گیاهان محوطه سازی
  مجموعه ای از گیاهان را بر اساس سبک ، استفاده و نوع مرور کنید

محوطه سازی چیست؟وقتی صحبت از محوطه سازی می شود ، گزینه های زیادی وجود دارد. بعضی از افراد ترکیبی کاملاً متعادل از hardscape (پاسیو) و softscape (گیاهان) می خواهند. برخی از افراد می خواهند یک طراحی منظره پایدار داشته باشند که موجب صرفه جویی در مصرف آب و ایجاد یک زیستگاه طبیعی می شود. 

در حالی که افراد دیگر می خواهند یک سبک خاص باغ را از نو بسازند اما جذاب به نظر می رسند ، مانند مدرن یا گرمسیری. هنوز دیگران می خواهند یک فضای کامل با آشپزخانه در فضای باز ، گودال آتش نشانی و استخر که در آن می توانند دوستان و خانواده خود را سرگرم کنند. هر آنچه را که می خواهید ، اطمینان حاصل کنید که این موضوع را به روشنی با شخصی که با او کار می کنید ارتباط برقرار کنید.

ساخت آبنما در محوطه باغ ویلا

اینترنت مکان مناسبی برای جمع آوری ایده هایی برای پروژه محوطه سازی خود است. با مرور عکس های محوطه سازی شروع کنید و به آنچه انجام می دهید و دوست ندارید توجه کنید. در مرحله بعدی ، به نمونه هایی از پروژه های محوطه سازی محلی نگاه کنید تا مشخص کنید چه چیزی در منطقه شما کار می کند. سرانجام ، در مورد ویژگی های خاصی که می خواهید در منظره خود بگنجانید ، تحقیق و یاد بگیرید.

محوطه سازی باغ کوچک

در محوطه سازی عواملی مانند  مساحت زمین،عوارض زمین،اقلیم موثر هستند. و همچنین مواد لازم برای محوطه سازی موقعیت و وسعت زمین،شرایط آب و هوا،نوع خاک،میزان رطوبت،میزان برف سالیانه،میزان باران سالیانه و شکل شیب زمین

مواد لازم برای انتخاب گیاهان در محوطه سازی چیست؟

:شرایط اکولوژیک،نور،حرارت،شدت باد،ارتفاع محل،عوامل خاکی،اختصاصات،زیبایی،مسائل اقتصادی،سالم سازی

خصوصیات گیاهان برای محوطه سازی چیست؟

دانستن برخی از قواعد روانشناسی درباره دریافت های حسی ناشی از روءیت گیاهان به عنوان عنار اولیه در طراحی کاشت و طراحی محوطه پایه محکمی برای دستیابی به اول زیبایی شناسی می باشد.

اصولا کلیه تکنیک های بصری به صورت قطب های متضاد در مقابل یکدیگر تعریف می شوند،زیرا هر مفهومی در مقابل ضد آن معنا پیدا می کند.

طراحی محوطه باغ

 

فرم یا شکل گیاه در محوطه سازی چیست؟

منظور از فرم گیاهی شکل سه بعدی آن است که در نتیجه رشد تنه،ساقه،شاخه و برگ ها و تاج  حاصل می شود.فرم گیاه  تنها به خطوط خارجی آن مربوط نمی شود بلکه الگوی شاخه بندی،تعداد شاخه ها ،نحوه رشد ،اندازه و جهت قرار گرفتن آن ها،نقش اساسی در پیدایش فرم نهایی خواهد داشت.

محوطه سازی باغچه

یکی از مهمترین مشخصات کلیدی در ترکیب طرح و شکل درخت و درختچه است که نقش بسیار مهمی در ترتیب و اتحاد دارد.

باید توجه داشت که گیاهان زینتی گوناگون هرکدام فرم مخصوص به خود را دارند.مثلا درختان زینتی به فرم های گرد،هرمی،ستونی،بیضی،مجنون،مخروطی و گلدانی و درختچه های زینتی به فرم های ستونی ،کروی،عمودی باز،مجنون،هرمی،گسترده و قوس کپه ای یافت می شوند.

 انواع فرم های گیاه در محوطه سازی چیست؟

 1. شکل مخروطی به صورت فریبنده ای ارتفاع و فضای مخروطی ایجاد شده را بیش از آنچه هست به نمایش می گذارد و به محوطه زیبایی خاصی می بخشد.گیاهان مخروطی شکل بر جهت عمودی تاکید دارند.این گیاهان معمولا در طراحی به عنوان نقاط کانونی مطرح می شوند.
 2. گیاهان ستونی شبیه گیاهان مخروطی هستندبا این تفائت که نوک آن ها مدور است.کاربرد آن ها در فضاهای آموزشی است.
 3. گیاهان مدور معمول ترین نوع گیاهان هستند که اغلب در محوطه مدارس بخش عمده گیاهان را تشکیل می دهند.
 4. گیاهان چتری میزان گستردگی این گیاهان با ارتفاع آنها نسبت داردو از نظر شکلی،گیاهان چتری برجهت افقی تاکید می کنند.طبیعت این درختان با زمینهای صاف  و بدون پستی و بلندی سازگاری بیشتری دارد.
 5. گیاهان هرمی ظاهر آن به هرم یا کله قند شباهت دارد.شکل هرمی ویژگی رسمی و معمارانه ای دارند آن ها به مجموعه طرح استحکام و دوام می بخشند.
 6. درختان مجنون غالبا در نواحی مرطوب می رویند و درنقاط مرتفع با زاویه های تند و حتی نزدیک به عمودی با اویزان شدن شاخه ها میتواند منظره جالبی را به وجود آورد.

رنگ گیاهان در محوطه سازی چیست؟

رنگ حال بازتاب نور از سطح اشیاست که توسط چشم انسان دریافت و تاثیرات حسی گوناگونی را در وی به وجود می اورد،قسمتی از طول موج های نور تابیده شده به سطح شاخه و برگ گیاهان جذب و بقیه بازتابش می شوند.

بنابراین بسته به میزان نور منعکس شده از سطح شاخع و برگ گیاهان و ترکیب طول موج های مختلف ، انواع رنگ های اصلی و فرعی و ترکیبی به دست می ایند.

محوطه سازی حیاط با گل

 

کاربرد رنگ در محوطه سازی چیست؟

رنگ در بیان حالت یک مکان بسیار موثر است. برگ هایی که به رنگ روشن هستند،فضا را با روح و شادتر می سازند،از این جهت فضای سبز بهاری ،که رنگ روشن تری دارند، زنده تر به نظر می رسند،رنگ های روشن شادتر و رنگ های تیره غم انگیز ترند.

در هنگام ایجاد فضای سبز در محوطه سازی ما باید آگاهانه از رنگ استفاده کنیم تا به محتوای طرح دست پیدا کنیم.

باید نسبت به ویژگی های روزانه نور،رنگهای متفاوت آن در صبح،ظهر،عصر حساس باشیم.

باید امکانات نور مصنوعی و رنگ آمیزی در روز با استفاده از نورهای رنگین را بشناسیم باید به تنوعات نور در فصلهای مختلف ،نه تنها از نظر ویژگیهای نور بلکه بیشتر از نظر عناصر در فصل های مختلف توجه کنیم.

منظره های زمستان که با چمنهای خشکیده و درختان بدون برگ به رنگ قهوه ای می گراید،و فور رنگهای پاییزی و رنگهای پر از زندگی که در بهار دیده می شوند.هرکدام امکانات منحصر بفردی در اختیار طراح می گذارندتا بتواندحس مکان را تشدید کند.

نقش گیاهان در محوطه سازی به عوامل زیر بستگی دارد:

 • جلوگیری از آلودگی صدا
 • ایجاد بادشکن و جلوگیری از گردو خاک
 • ایجاد دیواره سبز ،پرچین
 • آرایش روی چمن
 • ایجاد پیکره های سبز هنری و معماری
 • آرایش و زیبایی محوطه
 • ایجاد سایبان

ابعاد متوسط گیاهان در محوطه سازی چیست؟

برای هر محوطه مخصوص به خود است. خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک است و درختانی با ابعاد مناسب انتخاب می شوند.برای محوطه سازی های کم عرض درختان کوتاه بین 6 تا 10 متر مناسب ترند.برای محوطه سازی بزرگ درختانی با ابعاد متوسط 10 تا 15 متر انتخاب می شود.

انواع این گیاهان شامل : گیاهان برگ ریز،سوزنی برگ های همیشه سبز،پهن برگ های همیشه سبز،درختان سایه دار خزان پذیر، انواع درختان گلدار،بوته های بلند،بوته های متوسط و کوتاه،گیاهان پوشاننده کف.

مصالح ساختمانی در محوطه سازی

مصالح قابل استفاده در دالاژ

دالاژ(کف فرش) که در ایجاد آن ها از سنگ ،قلوه سنگ ها،چوب، آجر،استفاده می کنند. انواع کف فرش شامل کف سازی محوطه با با اجرای بتنی، با اجرای آسفالت،

دال(سنگ فرش) انواع دال شامل سنگ فرش با طرح زاویه ای نامنظم،سنگ فرش با طرح گوشه های گرد و فاصله دار، سنگ فرش با طرح های قدیمی،سنگ فرش با طرح انگلیسی،سنگ فرش با طرح ژاپنی،

زیر سازی کف شامل کف سازی محوطه با اجرای بتنی، با اجرای آسفالتی

انواع دیواره باغچه بر حسب مصالح ساختمانی شامل دیواره با سنگ بدون ملات،دیواره با پوشش گل،دیواره چوبی،دیواره سنگی،دیواره بتنی،دیواره سفالی،دیواره های آجری و موزاییکی، دیواره های سبز یا پرچین

نرده ها شامل نرده های اهنی و توری،نرده های چوبی،فایبر گلاس،

آلاچیق، پله ها که طرح های پله مختلف و شامل پله های منظم و راست،پله های نیم دایره و دایره ای،پله های زاویه دار،پله های روستایی یا باغی،پله های گلکاری،

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره محوطه سازی باغ،حیاط، ویلاو…

جهت اطلاعات بیشتر با کارشناسان گروه معماری آرسس

به شماره تماس 09127927904،09300145131 بگیرید.


مقاله محوطه سازی چیست؟
مقاله