محوطه سازی باغ

محوطه سازی باغ روش ایده آل برای ایجاد یک فضای جذاب برای پرورش گیاهانی است که به شما فضای زیبایی می بخشد و یک طرح عملی طراحی می کند که به شما امکان می دهد از باغ خود به طور دلخواه استفاده کنید.

محوطه سازی حیاط ویلا

ایده های محوطه سازی با تحقیقات خوب شروع می شود. با مراجعه به مراکز باغ ، باغ های عمومی ، نمایشگاه های سالانه باغ ، حتی خانه های افراد دیگر الهام بگیرید تا از آنچه به سلیقه شماست احساس کنید. اندازه باغ خود را در نظر بگیرید و درمورد آنچه که باغ شما برای انجام شما نیاز دارد فکر کنید.

محوطه سازی باغ میوه

محوطه سازی باغ میوه(Landscaping the fruit garden)، برای ایجاد تنوع  و چشم اندازهای زیبا در طراحی باغ، مخصوصا در زمین های شیب دار و ناهموار باید از عناصر ساختمانی مانند دیوارها ، نرده ها و داربست ها و آلاچیق ها و حوض  و آبنما (آب نما) و استخر، پله و تراس ها ، نور پردازی مناسب و … استفاده نمود. در محوطه سازی باغ میوه، از نرده ،حوض و آبنما و استخر ،پله و تراس ، نورپردازی مناسب و.. برای زیبایی استفاده می کنند.

طراحی واجرا محوطه سازی تجاری

ساخت دیوار در محوطه سازی باغ میوه

احداث دیوار در یک باغ علاوه بر زیبایی، از فرسایش خاک،مخصوصا در شیب های تند جلوگیری می کند و یا به عنوان بادگیر استفاده می شود. در یک محیط شهری،یک دیوار می تواند کاربردهای گوناگونی داشته باشد. دیوارها برحسب نوع مصالح سازنده تقسیم بندی می شوند:

دیواره های سنگی

برای احداث این گونه دیواره ها لازم است ابتدا از قطعات بزرگ سنگ و به تدریج که ارتفاع دیوار بالا می رود از قطعات کوچکتر استفاده شود.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02644328160

اتصال سنگ ها با ملات اتصال دهنده بین سنگ ها و یا بین سنگ ها  و یا بدون ملات  و به صورت خشکه چین صورت می گیرد.

با کاشت گیاهان مناسب روی دیواره ها می توان ماه ها ترکیبی از گل های متنوع روی دیواره ها داشت.

دیواره های بتنی

ساخت این نوع دیواره ها به تنهایی جالب نیست ولی می توان با به کار بردن سنگ در آن ها به منظور تولید برجستگی،حفره هایی ایجاد نمود که در آن ها خاک باغبانی ، ریخته  و با کاشت انواع گیاهانی که در لابه لای تخته سنگ ها رشد می کند،ان ها را تزیین نمود.

دیواره سفالی

در این مورد از قطعات سفالی برای ساختن دیواره های زینتی به اندازه های کوچک استفاده می شود که بسیار جالب بوده و بین قطعات سفالی یک ملات ضخیم ریخته می شود.

دیواره های آجری سفالی

از انواع آجر با اشکال مختلف و ابعاد متغییر در ساخت این گونه دیوارها استفاده می شود.گاهی در لابه لای دیوارها،گیاهان چسبنده نیز کاشته می شود.

دیواره های چوبی

در بخشی از زمین های شیب دار با به کار بردن قطعات چوبی یا بامبو که قسمتی از آن را در خاک فرو می کنند،می توان به زمین شکل داد و انواع دیواره ها و تراس بندی ها را پدید آورد.ارتفاع این گونه دیوارها برحسب شیب زمین و نوع گیاه مورد نطر متغییر است.

دیواره های سبز یا پرچین ها

دیواره ها با گیاهان همیشه سبز پرچین می گویند.پرچین ها بر حسب نوع گیاه دارای ارتفاع مختلف است.پرچین بیشتر در منازل ییلاقی یا پارک ها و به عنوان دیواره های سبز کاربرد دارد. در پاره ای از موارد به طور منقطع و یا سراسری در کنار نرده ها به عنوان دیواره های همیشه سبز حفاظتی به کار می رود.

محوطه سازی ویلا با شومینه

ساخت نرده ها در محوطه سازی باغ میوه

در گذشته نرده ها را به منظور حفاظت ساختمان ها،باغ ها و پارک ها می ساختند.ولی امروزه علاوه بر نقش حفاظتی جنبه تزیینی نیز دارد که برحسب نوع و کابرد آن،اشکال متفاوتی خواهند داشت. انواع نرده ها شامل : نرده های توری و اهنی ،نرده های چوبی ،نرده های تزیینی از بامبو

ساخت آلاچیق در محوطه سازی باغ میوه

داربست و آلاچیق به معنای سایبان است.آلاچیق ها اتاقک هایی هستند. به عنوان سایبان و یا استراحتگاهی موقت برای عابران در پارک ها عمومی و یا در خانه های ییلاقی. آلاچیق کلمه عمومی است که در زبان فارسی به هرنوع سرپناهی که در فضای باز اتفاده می شود اطلاق می شود. این درحالی است که در محوطه سازی برای انواع آلاچیق ،بسته به کاربرد آن ،نام ها جداگانه ای وجود دارد.

گاهی در کنار آلاچیق ها ،حوضچه های کوچکی احداث می کنند و یا در وسط آن از درختان پابلند که بتواند در بالای آن چتری به منظور سایه و تنوع در یکنواختی به منظور سایه و تنوع در یکنواختی ایجاد کند، استفاده می نمایند.

638a9d8328e2305ebcd8f1167e328ff9 1 - محوطه سازی باغ در سال 99 چقدر هزینه دارد؟

داربست یا پرگولا در محوطه سازی باغ میوه

این گونه سایبان ها به منظور ایجاد نیم سایه در روی قسمتی از تراس ها ، کنار دیوار یا بر روی راهروهای باریک احداث می گردند.برای ایجاد سایه و زیبایی ب روی پرگولا از گیاهان رونده استفاده می شود.

ساخت پله ها در محوطه سازی میوه

پله ها نیز مانند دیواره ها و نرده ها به انواع مصالح آجری ،سنگی ،سیمانی و به اشکال مختلف در محوطه پارک ها و منازل مسکونی ساخته می شوند.

از انواع پله های محوطه ،پله های منظم و راستاست.این پله ها با تعدادی سنگ و به طور منظم و با اصول معماری در کنار هم، ساخته می شوند و گاهی کناره های پله را می توان به صورت شیب دار و یا پلکانی و به صورت سکو ، به عنوان فضایی آزاد برای گل کاری و قرار دادن گلدان های فصلی به کاربرد.

4975e804ad249b39607965434054599c 1 - محوطه سازی باغ در سال 99 چقدر هزینه دارد؟

ساخت حوض و آبنما در محوطه سازی باغ میوه

یکی دیگر از عوامل تزیین و تلفیق و ارتباطی باغ ها انواع آبنما ها است.آبنماها، عمق کمتری نسبت به حوض و حوضچه دارند و با تزیینات مدرن مانند چراغ های رنگارنگ ، فواره های متنوع و یا با گیاهان آبی در کنار و در وسط آن و با اشکالی از هندسه نامنظم ساخته می شوند.

آنچه یک آبنما را زیبا و متمایز می سازد داشتن الگویی مناسب و همچنین دقت و ظرافت در ساخت آن است.می توان به این سازه به عنوان یک اثر هنری نگاه کرد ، اما متاسفانه آنچه عموما به عنوان آبنما در باغ ها ساخته میشود، عاری از هرگونه زیبایی بصری است.

در ساخت آبنما می توان مصالح متلف انجام پذیرد و در ساخت آبنما مواردی چون نحوه ریزش آب، مقدار صدای مورد نیاز،نور پردازی ، ایزولاسیون و سهولت نگهداری، از اهمیت بالایی برخوردار است.

محوطه سازی

ساخت استخر در محوطه سازی باغ میوه

استخر سال ها در حیاط منازل مسکونی مورد توجه محوطه سازان قرار داشته است. استخرها نیز در منازل برحسب موقعیت ساختمان و امکان وجود فضای کافی،در اندازه ها و اشکال مختلف ساخته می شوند. دیواره های استخر را با موزاییک، کاشی های صاف و رنگین و یا ساده و سرامیک می پوشانند.ساخت استخر به دلیل چالش هایی جون آب بندی ، تصفیه و نگهداری از تخصصی ترین عناصر در محوطه سازی است. در کنار استخر های منازل می توان محلی را برای سایبان های چتری، داربست های سایه افکن و نیمکت تخصیص داد.

ساخت استخر خانگی

ساخت برکه در محوطه سازی باغ میوه

برکه به فضایی گفته می شودکه آب در آن بدون جریان و در فضایی بسته قرار دارد.در محوطه سازی  معمولا برای فضاهایی با هدف آرامش،طراحی و ساخته می شوند.برکه ها علاوه بر کاربردبه لحاظ زیبایی در محوطه سازی،می توانند نقش مهمی در ذخیره سازی آب برای فضای سبز ایفا کنند.

همچنین تاسیسات الکتریکی شامل انواع مختلف لامپ ها از جمله لامپ های التهابی معمولی ، لامپ التهابی هالوژن، لامپ های تخلیه گاز لامپ های دیود (ال ای دی )-چراغ ها شامل چراغ ها با لامپ رشته ای، چراغ با لامپ فلورسنت، چراغ های فضای آزاد،چراغ های صنعتی ،چراغ های مخصوص که در محوطه سازی باغ ها استفاده می شود.

1400939831054 - محوطه سازی باغ در سال 99 چقدر هزینه دارد؟

محوطه سازی باغ در ایران

محوطه سازی باغ در ایران، آنچه به عنوان باغ از قدیم الایام نزد آدمی مطرح بود علاوه بر این که محل تولید به شمار میآمد،به عنوان فضای سبز خصوصی هم تلقی می شد .

گروه معماری آرسس بهترین مجری و سازنده زیباترین محوطه سازی باغ و ساخت ویلا ،ساخت آبنما ،ساخت شومینه و باربیکیو می باشد.

جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره با گروه معماری آرسس با شماره تماس های

02644328160

09127927904 و 09300145131

تماس بگیرید.

مقاله محوطه سازی چیست؟

محوطه سازی باغ